taak opvatten. Er zal dan, hoe moeielijk en veelomvattend die ook is, zeer veel tot stand kunnen komen. iDe eensgezindheid die ons bezielt in liefde voor het vaderland en gehechtheid voor het regeerend stamhuis, zij ten waarborg, dat alleen bevordering van het algemeen belang onze richt snoer zal zijn en dat dus onze pogingen zullen strekken tot bevordering van het welzijn van het geliefde vaderland. ïlk verklaar het voorzitterschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te aanvaarden." Zijn ingekomen verschillende wetsontwerpen o. a. 1°. begrooting staatsspoorwegen 1881 2o. vasstelling begrooting Nederlandsch Indie voor 18813». vaststelling van het slot eener rekening enz. Verzonden naar de afdeeiingen. Is ontvangen eeno missive, houdende bericht, dat de aanbieding der staatsbegrooting voor 4881 zal plaats hebben morgen, Vrijdag, des namiddags ten half vier ure. Door de afdeeiingen zijn benoemd tot leden van de commissie van redactie voor het adres van antwoord op de troonrededa heeren Sandberg, Van Delden, Wybenga, van "Was- senaer van Catv.ijck en Patijn. Daarna is de vergadering gescheiden. SCHIEDAM, 24 September 1880. Da heer J, Giphait, alhier, hulponder wijzer, is als zoodanig benoemd op de kostelooze school no. 1 te Rotterdam(hoofdonderwijzer de heer J. H. Van Enthoven). Heden morgen omstreeks 97s ure, is in het midden van de Noordvest door het bekomen van een lek een schuit gezonken, geladen met 11 last rogge- en moutmeel, dat vandestoom- molen sDe Draak" naar eenige branderijen in de Konynenbuurt moest vervoerd worden. De schuit •was het eigendom van den heer P. Van Katwijk en in gebruik afgestaan aan genoemden molen. Op de schuit waren vier personen die door da knechts van den molen »De Noord" geholpen spoedig aan wal kwamen. Het meeldat in zakken was geladen, is uit het water gehaald, doch voor het grootste gedeelte beschadigd. Gisteren vierde de vereeniging ïEen- dracht" te Vlaardingen haar lOjarig bestaan, voor welke gelegenheid het bestuur een huis houdelijk concours had uitgeschreven. Ter bijwoning hiervan waren uitgenoodigd de Vlaardingsche schutterijde Rotterdamsche scherpschutters en de Schiedamsche schutterij, beide laatsten om deel te nemen aan den wed strijd op 200 en 300 pas. Door de Schiedamsche schutterij werden de volgende prijzen in den wedstrijd op 200 pas behaald: 2e prjjs, een zuurste!, door den sergeant J. Bouman, met 50 punten; 5e px'ijs, een stel gouden overhemd- en manchetknoopen, door den sergeant-majoor A. H. Van der Most Jz., met 47 punten; 7e prijs, een punchbowl met lepel, door den sergeant F. P. Elast, met 45 punten9e prijs, een album met platen, door den sergeant-muzikant A. Vijgenboom, met 43 punten. Over het algemeen werden den geheelen dag weinig punten geschoten. Des namiddags te 3 uren had een incident plaats, dat op de baan groote ontsteltenis ver wekte. Een muzikant-scherpschutter van Rot terdam heeft, by het aanzetten van de patroon met het sluitstukwaardoor de naald is overgegaan en het schot afging, dit in den vinger gekregen. Terstond werd heelkundige hulp ingeroepen van den heer Voogddie om het getroffen deel het eerste verband legde en den patiënt aanraadde onmiddellijk in het ziekenhuis te Rotterdam zich den vinger te laten afzetten. Hij is vervolgens met een vigolante naar Rotterdam vervoerd. Gisteien vierde Prof. G. J. Loncq te Utrecht zijn 40jarig jubilc als hoogleeraar. Zijne leeilingen en oudleerlingen boden hem bij monde van de Prof. Van Goudoever en Hartog hunne gelukwenscben en een prachtig geschenk aan, vergezeld van een album met portretten. Bij Ministerieels beschikking is bepaald, dat op ontvangkantoren der vier laagste klasseu, voorloopig bij wijze van proef, vrouwelijke leden van' het gezin des ontvangers als geagreëerde bedienden toegelaten kunnen worden, onder voorwaarde, dat zij de vereischte geschiktheid en bekwaamheid bezitteu, en minstens 18 jaar oud zyn. In de zitting der Arrondissements-Recht- bank te Rotterdam van gisteren werd o. a, veroordeeld C. K.veedrijver, wonende te Overschie, beklaagd van bedriegelijke oplichting, tot Vs jaar celstraf en f 25 boete of 1 dag celstraf. Als een bijzondei heid kan gemeld worden, dat in den tuin van W. Snijders te Overschie voor de 2dernaal aardbeien aan de struik staan, die op den kouden grond gegroeid zyn. Te Vlaardingen zijn dit jaar reeds aan gevoerd 49,699 ton haring of ruim viermaal zooveel als tot gelijke dagteekening voor tien jaren. Verleden jaar bedroeg die aanvoer nog niet de helft van dit jaar. Wij vernemen dat Dr. J. G. Van Eyken, inspecteur der gymnasia, als afgevaardigde der Nederlandsche regeering, bij het afnemen van eindexamens aan gymnasia in Piuisen, in den loop van deze en de volgende maand, tegen woordig zal zijn. Te Rotterdam is eergisteren de 87ste jaarvergadering van het Nedeil. Zendelingge nootschap geopend door den primus-voorzitter Ds. A, Drost, van Delft, met eene toespiaak, waarin hij, na aanstipping van enkele punten uit de geschiedenis van het jongste genoot schapsjaar, wees op eenige verschijnselen als: onvoldoende inkomsten bij veel werk, een klein getal kweekelingeu en een groot zendelingbuis, behoefte aan uitbreiding en vei sterking van 's genootschaps zendingposten bij onvermogen om daarin naar behooren te voorzien, een en ander vergezeld van eeue krachtige aansporing orn ook in deze vergadering middelen te beramen tot vei betering vau den flaancieelen toestand, opdat bevestiging, en uitbreiding van de zen dingen niet langer belemmerd of vertraagd worden. De redevoering, door Prof. Van Vloten uitgesproken bij het onthullen van het stand beeld van Spinoza, zal in het Engelsch vertaald worden door Dr. Bikkers. {Daily News.) De Koopman J. II. R., te Appelscha, die een briefje »goed voor '100 sigaren" voor een bankbiljet van f 100 uitgaf, is te Heerenveen veroordeeld tot 1 jaar celstraf. Heden is de Staatsbegrooting voor 1881 door den Minister van Financiën aan de Staten-Generaal ingediend. De dienst 1880 zal een tekort van 3 millioen 2 ton opleveren, waarvan circa 1 millioen 4 ton te dekken is uit de van vroegere dienst jaren aanwezige middelen tot dekking van tekorten. Voor 1880 behoeft dus nog slechts in een bedrag van f 1,810,000 te worden voorzien. "Wordt het ontwerp nopens de regeling der Indische bijdrage aangenomen en voor 1880 reeds 2 millioen als vaste bijdrage uitgekeerd, dan zou er een overschot op den dienst van 1880 zijn ad f 190,000. De vorige diensten behoeven dus waarschijnlijk geene of althans zeer weinig zoig te baren. Is dia uitkomst verblijdend, men vergete echter niet, dat de laatste dienstjaren wel met belangrijke buiten gewone uitgaven, ook voor productieve werken bezwaard zjjn. maar daarentegen niet minder belangrijke buitengewone middelen tot bestrijding dier buitengewone uitgaven zyn aangewend. Wat nu de begroeting voor '1881 betreft, zij bedraagt f 126,362.641.47 in uitgaaf of ruim' '10V_' millioenv hooger dan voor 1880, toegestaan, waarvan echter slechts 48 ton voor gewone uitgaven (de overigen zijn voor spoor wegen, enz.) In die hoogere uitgaven van 48 ton zijn 2472 tori vojr meerdere kosten van 't lager onderwijs en '19 ton voor hoogere uitgaven voor materieel en personeel der landmacht. De middelen worden geraamd op f105,110,605, zoodat da begrootiug een tekort aanwijst van ruim 217, millioen. Dit tekort spruit voor een belangrijk deel voort uit de aangevraagde 13 millioen voor verderen aanleg van Staatsspoorwegen en 2 millioen voor voltooiing van het vestingstelsel, In afwachting van latere voorstellen nopens eene geldleening, wordt machtiging aangevraagd om voor liet geheele tekort schatkistbiljetten uittegeven of te beleenen. De Minister merkt nog op dat de begrooting nog waarschijnlijk verhoogd zal moeten worden met belangrijke uitgaven voor waterstaats verkeer (verbetering gemeenschap Amsterdam met den Rijnwerken Rotterdamschen waterweg en kanalen, ten dienste van de binnenlandsche scheepvaart), altemaal echter zaken waarvoor leering geoorloofd is, terwijl daartegenover by aanneming der rentewet en de Indische fman* cieele regeling de gewone middelen met 57s a 6 millioen versterkt zullen worden. Ten slotte wijst de Minister er op dat het op den duur aauhoudbaar is de uitgaven door kredietmiddelen te dekken, de uitkomsten zijn wel boven verwachting gunstig geweest, maar zulk een leven by den dag zou op den duur onverantwoordelijk zijn. liet is dus plicht te zorgen dat de gewone inkomsten met de gewone uitgaven in evenwicht gebracht worden, een doel des te zekerder te bereiken, wanneer wij daarbij niet enkel verzwaring van last, maar ook billijker verdeeling van last beoogen, In elk geval acht de Regeering het staatkundig, de eenmaal uitgevaardigde wetten snel en krach tig uittevoeren in 't algemeen belang. Neder land dat honderden millioenen ten algemeenen nutte heeft kunnen verwerken zonder zijn staats schuld noemenswaard te vermeerderen, zal thans zonder moeite of overmatige offers door zijn welgevestigd krediet in zich zelf de noodige middelen kunnen vinden, die niet meer zoo rijkelijk als vroeger van elders toevloeien. De vraag blijft alleen over of wij ook moed en zelfvertrouwen genoeg bezitten om met kracht te doen wat onze hand te doen vindt. Bij de Indische begrooting zijn de ont vangsten en i'° middelen geraamd op ruim 144 millioen, liet tekort op een derde millioen tegen drie millioen over den loopenden dienst dus is er een vooruitgang in die financiën. Het tekort kan echter stygeu met twee millioen voor maatregelen tegen de veeziekte, het nieuw stelsel van dwangarbeid en de overbrenging der fabriek van Soerabaia naar het marine etablissement aldaar. De meeste afdeeiingen zijn verhoogd, maar dat van oorlog is vermin derd met 1 <h millioen. De vermindering van de suiker-cultuur en de lagere raming der koffie-cultuur worden opgewogen door eene ver hooging van de inkomsten uit de spoorweg exploitatie met ruim een half millioen. Uit het koloniaal verslag van 1880 dat thans voor het grootste deel gereed is, biijkt o. a. dat ranglima Poüm, wiens dood verleden jaar werd gemeld, nog in het land der levenden is, De hoedanigheid der Friesche turf is dit jaar, vooral door de droogte, byzonder goed en het artikel wordt tegen hooge prijzen vlug van de hand gezet. Blijkens het thans in druk verschenen zesde jaarverslag der Maatschappij tot Opvoeding van "Weezen in het Huisgezin is het aantal leden en begunstigers tot ruim 1300 geklommen. Het cijfer der giften stak bij dat van vorige jaren gunstig af en de bezwaren, aan de stichting van een doorgangshuis verbonden, z'jn uitdea weg geruimd.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2