leriiisows. Stsielijl liems. Gemengde Berichten. ,;r r__ Een Australisch blad bevat het bericht, d»t de Nederlandsche vertegenwoordiger bg de tentoonstelling te Sydney," de heer De Groot, wegens sabbathschending, omdat hg op een Zondag op vogels geschoten had, beboet is geworden met 2. Te Haastrecht is in de vorige week een prachtige en zeer duidelijke maanregenboog waargenomen, die zich uitstrekte van het Noor den naar het Oosten, Hij begon ongeveer 11 uur zichtbaar te worden en duurde bijna een balf uur> vooral naar het Oosten waren de kleuren goed te onderscheiden. De Brooklyn News meldt den dood van den schilder Willem F. De Haas, een broeder tan den uitstekenden zeeschilder M. F. De {fang. Hij stierf aan dysenterie, terwyl hij niet een zeilschip op weg was van Boston naar Rotterdam. W. F. De Haas werd ia 1825 te Rotterdam geboren, genoot de leiding van Bos boom, eu beoefende evenals zijn broeder, hoewel met min dm- gevolg, het zeeschildeien. Ra beide broeders woonden en ai beidden onder één dak, Bij den herbergier Meijers iu het Prui sische dorp Millen op de Hollandsche grens is een kali' geboren met 2 koppen, dat zich wel varend bevindt. Zoodra de eene kop gedaan leeft met drinken, begint de andere daarmede. Honderden nieuwsgierigen gaan dit wonderdier bezichtigen. Het jongst verschenen nommei van De Nederlandsche Spectator is geheel aan Spinoza gewgd. De plaats geeft een afbeelding van het standbeeld, Dr. Betz beschrijft de woiding van het standbeeld, Dr. Campbell geeft verslag over deonthuliing, en Mr. Vosmaereene beschouwing over het beelü. Voorts bevat liet nomrner Gedachten van Spinoza, Gedachten over Spinoza, Spinoza-vlugmaren en Spinoza-pluksel. Zelfs de pagina advertentiën bevat niet anders dan aankondigingen betreffende Spinoza. Ook Eigen Haard geeft een afbeelding van Spinoza's standbeeld. Dit tijdschrift bevat voorts eeu portret van prof. J. H. Scholten, met een levensbericht van de hand van prof. Yan Bell, Als een bewijs hoe groot de wespen plaag o. a. in sommige streken van Noordbrabant is, diene, dat een bewoner van Haps in een riet peer 85 wespen vond en, in een appel ruim 40. In deu nEngelsche Komiek" van het Eandehbl. komt o. a. eene aan de Saturday Beview ontleende beschouwing over het veel vuldig. noodzakelijk gebruik dat tegenwoordig reeds kleine kindoren van brillen maken. Daar aan vastgeknoopt, leest men o. a. het volgende aan het slot der Kroniek": Aan niemand staan brillen echter zoo dwaas, als aan negers en Aziaten. Chineezen zijn \.\ak bijziende en in Britsch-Indie draagt menige bronskleurige onderdaan van de Keizerin-Ko- piogin een bril, maar ze zien er altyd mede uit alsof ze charade spelen. Wilden hebben een even grooteu eerbied en liefde voor brillen als Buropeesche dames voor diamanten koestereu. Ze beschouwen een bril als.'een van de merk waardigste, beschaafdste ornamenten welke een wilde, die zich zelf eerbiedigt, kan. dragen, en oneindig nieuwwerwetscher en fijner dan neus- en oorringen. De kapitein van een Engelsch regiment, die onlangs een boek geschreven heeft over zijn wedervaren in den oorlog in Zuid-Afrika, ffiaakt melding van een Afrikaansch opperhoofd, die hem statig en deftig ontving, en wiens eenige kleeding bestond uit een ouden zwarten tok, een paar overschoenen, een grooten londen bril met schildpadden rand en een tandenbor stel bevallig als een pen achter het oor gestoken. J Het Deutsches Montagsblatt zal eerlang eenige,1 totnogtoe niet gedrukte ..brieven "van ^Heine .meedeelen ^uit, de, jaren 1851 'en' 1852, de .iijdensjaren van den beroemden dichter. Met het oog op de nog levende personen, die in die brieven worden besproken, zullen hier en daar eenige namen worden weggelaten. Botterdam. Ter gelegenheid vau den hon derdsten gedenkdag der geboorte van onzen volksdichter Tollens prijkte gisteren zijn stand beeld, in het Park alhier, met twee lauwerkran sen. De eene, versierd roet de nationale kleuren ^en hangende in de rechterhand van het beeld, is eene hulde van de Hollandsche Maatschappij van Fraaie Kunsten en Wetenschappen. De an dere, omslingerd met de Rotterdamsche kleuren, is namens een onbekende op het voetstuk uedergelegd. Delft. Gisteren werd op de begraafplaats Jaffa ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer H. J. V an Blommestein, wiens Jferlies hier algemeen wordt betreurd. Hij was een der meest populaire mauaen van Delft. Niet alleen dat hij als heel- en verloskundige dag en nacht, zonder aanzien des peisoous, zelfs op reeds gevorderden leeftijd ieder ten dienste stond, maar ook een groot aantal jaren heeft hij als lid van deu gerneenteiaad zich ver dienstelijk gemaakt door trouwe behartigiug der hem toevertrouwde belangen. Ook als baanbreker voor de liberale beginselen betoonde hg steeds een grooten ijver. Vooral was de bevordering van het openbaar onderwijs zijn streven, terwyl hoofdzakelijk aan zijne vasthou dendheid, ondanks machtige tegenwerking, de openbaie bewaarscholen haar ontstaau te don ken hebben. Aan het geopende graf bevonden zich eene Commissie uit het dageltjksch beHuur, de burge meester twee wethouders en de secretaris de meeste leden van den gemeenteraad, alle geneesheeren, zoo civiele als militaire, onder scheidene coin missiën van besturen, waarvan de oveiledene lid was geweest,_ea honderden particuliere belangstellenden. Nadat de lijkkist, die met kransen overdekt was, in het graf was neenzelaten, nam eerst het woord Dr. II. M. De Witt Hamerdie innig bewogen, de vei diensten van den over ledene in herinnering bracht; vervolgens Dr. A. Drost Dz.piedikant bij de Hervormde gemeente, die den overledene schetste als mensch en als geneesheer, eu vooral zijne groote lief dadigheid in heiinuering bracht. Namens de familie werd door den zoon van den overledene, den heer J. D. JE, Van Blom mestein, ecu haitelijk woord van dank gericht tot do sprekers en tot allen, die dendierbaien doode de laatste eer hadden bewezen. Bigaro bevat van de hand Millaud eane variatie op Genesis I, waarin Gambetta als heer der Republiekzijner handenwerk en Freycinet als Adam wordt voorgesteld. Een grappige drukfout van de Bappel. Victor Hugo's nieuw dichtwerk zal niet vl'Ane". maar »l'Ame", heeten. Vijf jongelieden, die te Andover, in Caledonie, een feest hadden bijgewoond, wilden per spoor huiswaarts keeren, maar hadden geen geld daarvoor en klommen, om de reis toch mede te maken op een wagen. Een eind weegs ging alles goedmaar toen de trein, bij Teaks- burg, onder een brug doorreed werden zij aile vijf van deu waggon geslingerd en gedood. Men vond hunne lijken later op den weg liggen. Björnstjerne Björnson, de Noorsche dichter, is met de weduwe van den violist Ole Buil, die eene geborene. Amerikaansche is, op reis gegaan naar Amerika, waar hij zich in de gelegenheid wil stellen' repubiikeinsche instel lingen, zijn ideaal van de laatste jai en, praktisch te bestudeeren. Sara Bernhardt is voor drie jaren aan het »Théi\tre du Vaudeville" lo Parijs geëngageerd, in te gaan na haar Arneiikaanscha ïtournée." In Londen is iemand die Dr. Tanners hongerproef wilde nadoen aan de gevolgen overleden. Het was een oude man, die het kunstje niet langer dan zes dagen volhield. Wezen we reeds onlangs op het lijden der arrno klassen te New-York door de hitte, en de sterfte, daardoor onder de kinderen ver oorzaakt, thans wordt van daar do, 27 Augustus bericht, dat de steifte onder de jonge kinderen ontzettend m. In elk huurhuis worden cholera infantum en andere kinderziekten aangeti offen. Men zegt, dat wel duizend moeders met haar kleinen' in booten rondom Staten-eiland hun toevlucht hebben gezocht. Een eetit Ainerikaansch denkbeeld is door een zekere Spaulding van Boston le voor schijn gebiacht. Hij wil uatnehjk Holy-oak verlichten met «leeti isch lichtdoch op een nieuwe manier. Een toren van 475 voet moet de lantaarn dragen, die een licht moet geven gelijk aan 300,000 kaarsen. Zeven van die torens zouden de lucht boven Holy-oak zóó verlichtendat het er even helder wordt als bij dag, en de schaduwen zich zouden vei toonen als bij zonneschgn. Niemand zou meer licht in huis noodig hebben. lil de hotels van de Amerikaansche zee badplaatsen wordt voor wekelijksche kost van een hond tegenwoordig 2 p. st. of f24 Holl. in rekening gebracht, daar de dames der bfashionable" wereld haar viervoetige lievelingen al even dure delicatessen laten vootzetten als die aan haar kinderen gegeven worden. Daarbij worden de kinderen overgelaten aan lionaes, terwijl ineviouw zich zelve met de zorg van het hondje beiast. De fabrikant Windmuller, te Zwischenahn, bij Oldenburg, heeft een nieuwe soort van baggerturf in den handel gebracht, ni. bagger met houtzaagsel vermengd. Vooal zy, die turf gebruiken, om steenkolen enz. te doen ontbranden, prijzen die nieuwe turf zeer. Ned, Herv. Kerk. Bcioepen: te Doclewaai d, A. Voorhoeve te Dedcras- vnart, Roomsoh-Katholieke Kerk. De heer Schaap, Oud-provinciaal der paters Rcdeinp- tousteu en apostoiisch-viuins van Suihiaine, die thans tijdelijk te Rome verblijft, is benoemd tot bisschop i. p. De R. K. bisschop te ilaailern heeft benoemd: in plaats van wijlen den heer Al. 0. Scheefhals, tot deken en pastoor te Beverwijk, den heer J. Heyligers; tot pastoor te Kwadendamrne, den heer M. .1, Kerrernans; tot pastoor te Oud-Vossemeer, den lieer AI. H. B. Reuser; tot pastoor te Oud-Beierland, den heer J D. I.ooïjaard, kapelaan in de St. Jacobnskerk to's Graven- hage; in de plaats van den heer F. F. Meijer, als pastoor van Noordvvijk, eervo! uit de bediening ont slagen, den heer J. j. Van der llorst; tot pastoor te Zaandam, den heer J. F. Van Jtooselnar; tot pastoor te Enkhuizen, den lieer A. \V. Scholte, subregent van het seminarie Iiageveld; ui plaats van wijlen pastoor B. J. Van Aarson, te Hoogmade, den heer F. J. ïieleman tot pastoor in 't Kalf, den heer A. C. Koster, kapelaan in de St. Laurentiuskerk te Rotterdamin plaats van wijlen pastoor II Th. Van Dcijl, te licerhugowaai'd, den heer A. L. Van Rijn, kapelaan te Oudeikerk. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 23 September. Louisa Frederics, dochter van J. W. A. Bakker en B. Split, Hoofdstraat. Henilricus, zoou van P. G. Overdyk en A. G. Schapeis, Broersvest. 24. Hendrikje, dochter van W. Prihs en .T, Kiela, Buitenhavemveg. Overleden s 24 September. Gerardus Glans- dorp, oud 5 maanden, Heerenstraat. Petrus Arnoldus VanMerwijk, oud 2 jaar, Vlanrdinger- straat.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 7