A». 1880. oensdag 29 September. J® 5023. Kennisgev ng. altsilajisEiiB Berichten. VerscküDt daplijks, rotpmieril Dinslai. BiMenlanSscie Berichten. "V i e v e eltigste J aargraug-. EOIIHANT. IBONNïMKNTsrRIJs, I"-"' livraiiaal1.85. Franco per post, door het gelieele Ry'k- 2.50. Utowlerlijke nminners0.10. Aan het Commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven, een bloed koralen kcttingje met gouden slotje, tien eindjes koperdraad en een vrouwen- gak met portemonnale met 2 centen en sen rocckrans. De Buhgemeester en Wethouders van Schiedam, Brengen ter kennis van de Ingezetenen dat door den Raad dier Gemeente, in zijne Openbare Vergadering var den 24 September jl., ter voldoening aan het bc paalde bij art. 54 der wet, regelende de samenstelling, inrigting en bevoegdheid der Gemeentebesturen van den 29 Junij 1831, SlaatMad no. 85), zijn benoemd: Tot Leden der Commissie belast met de Directie der Stedelijke Gasfabriek, onder Voorzitterschap van den Burgemeester, De Hoereu J. M. VAN DER SCHALK, P. MELCIIERS, J. LOOPUVT en A. SCliiEVEEN. Tol Leden der Commissie, belast om Burgemeester tn Wethouders bij te staan in het toezigt op liet be heer de Fabricage betreffende, onder Vooizitterschap van den Wethouder J. A. NOLET Wz. De Heeren J. M. VAN DER SCHALK, A. RIJNBENDE, J. LOOPUVT en O. VISSER Bz. En is hiervan afkondiging geschiedwaar liet behoort, den 28 September 188C. Burgemeester en Wethouderi voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATEN ESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. ENGELAND. Volgens het Glasgow Journal moet van de Russische Regeering de mededeeling zijn ont- rangen dat drie personen vóór eenige dagen tin Londen zijn vertrokken met uurwerken ingericht tot het doen springen van eene lading aytroglycerine. Zij zouden trachten die te ver- tergen aan boord van het keizerlijk jacht Liva- iia. Er zjjn maatregelen genomen om de ver dachte personen te arresteeren en om te waken toor de veiligheid van het vaartuig. Eene depêche uit Galway meldt, dat lord Mountmorris, een Icrsch grondeigenaar, jl. Zon- dag vermoord is. Hij lag met zijne pachters overhoop. De politie te Londen heeft een petsoon verzekerde bewaring genomen, die verdacht yordt van medeplichtigheid aan den moord van Lord Moununourris. De berichten uit Glasgow melden, dat de politie nasporingen doet in alle logementen, vooral in die waar gewoonlijk de vreemdelingen intrek nemen. Tot dusver is er niemand ge arresteerd. Men heeft nauwkeurig alle deelen van het jacht Divadia onderzocht, daar men vreest, dat de toestel of de uurwerken reeds het vaartuig geborgen zijn. H C H K X II 91 Alt KT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Gourantf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0,10 Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. O O S.T E N U IJ K. Montagsrevue spieekt in de gunstigste be woordingen over het nieuwe Fransche Kabiuet en noemt St. Hilaires benoeming eene nieuwe bekrachtiging der verstaudige gereserveerde houding die de Republiek tptnogtoe in buiten- laudsche kwesties heeft aangenomen. Uit Ragusa meldt men van 26 dezer: De Albaueezen rukken in massa naar Dulcigno op. De Moutenegrijnen stellen hun in bet veld treden uit totdat de Turksche troepen zich teruggetrokken hebben. Zij bewaken het district en schijnen besloten geweld met geweld te keeren, ingeval van schending van hun grond gebied. De Montenegiijnen zijn bereid om tegen de Albaneezen den strijd te aanvaarden, maar zij weigeren tegen de geregelde Turksche troe pen te vechten. Het vertiek van het eskader, dat op 27 dezer bepaald was, is uitgesteld tengevolge van nieuwe diplomatieke onderhandelingen, door Montenegro uitgelokt. Uit Gravosa, wordt van 26 dezer gemeld De hoofden van het eskader, die in den af'geloopen nacht vei trokken waren, zijn heden avond weder teruggekeerd. ITALIË. De Italiaansche Regecring heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een monument ter eere van Victor Emmanuel. Alle kunste naars onverschillig van welke nationaliteit zullen kunnen meedingen. De drie beste plannen zullen met 50,000 30,000 en 20,000 lires worden bekroond. Het monument zal niet meer dan 9 millioen lires mogen kosten. In Mantua begint men reeds plannen te maken, om in September '1882 het duizend jarig feest van Virgilius plechtig te vieren. Yoorloopig bestaat het voornemen om eene inschrijving te openen, waaraan niet alleen de Italiaansche steden, maar het gelieele beschaafde Europa zou mogen deelnemenom van de opbrengst een grootsch monument voor den dichter op te richten. EUAN KEIJ K. Een pater Jezuïet, die langen tijd tot de sociëteit van Jezus heelt behoord, zekere Boulleau, is tot de afgescheiden kerk van Hyacinthe Loyson overgegaan. Petit Journal meldt dat er te Chapieux, in de nabijheid van Lyou, rijke goudmijnen ontdekt z'yu. De ton erts zon nagenoeg 900 frcs. goud opbrengen. EGYPTE. Op den Khedive van Egypte Tewfik paclia is dezer dagen te Alexandrië een aanslag gepleegd. Verscheidene revolverschoten werden op hem gelost, echter zonder hem te raken; de kogels werden in het rijtuig gevonden. De dader, een gewoon soldaat, is onmiddellijk in hechtenis genomen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 27 September. In de zitting van heden is het debat over het adres van antwoord op de troon rede aangevangen. Bij de algemeene strek king betoogde de heer Scliimmelpenninck van der Oije, dat tusschen dit kabinet en het kabinet Kappeyne van de Coppello geen verschil van beginselen bestaat, hetzy op het gebied van ondorwijs, kieswet, of financiën. De anti revolutionaire partij heeft van dit kabinet niets meer te wachten en zij nadert, wat census- wyziging betreft, tot de leer van den heer Van Houten. De heer De Casembroot betoogt, dat de troonrede den Koning verklaringen in den mond legt, die strijdig zijn met de waarheid. Hij betreuit dit diep. De heer Heydenryck zal tegen de algemeen» strekking van het adres stemmen, omdat dit een weerklank is- op -de troonrededie den waren toestand de3 lands verbloemt. Ilij betoogt, dat in alle opzichten de toestand onwaar is voorgesteld. De politiek van het tegenwoordige Ministerie is cosrnopolitischgetuige de tegen woordigheid van den Minister Six bij de onthulling van Spinoza's standbeelden de vertegenwoordiging van Nederland op de Brus- selsche feesten. De Minister Van Lijnden van Sandenburg betoogt dat de troonrede recht had van voor rechten te gewagen, zoowel wegens de geboorte der Prinses als wegens de verhouding tot de Mogendheden en den bloei van landbouw en veeteelt. De Regeering is trouw gebleven aan haar program, om namelijk bij haar optreden in een tijd van regeeringloosheid zich te stellen buiten den strijd der partijen en af te doen wat afdoening eischte. De heer Heydenryck ontkent dit. De Re geering is niet boven de partijen. De richting van het kabinet wordt geteekend door Spinoza en Brussel. Het kabinet behoefde niet te gaan zittenof zooaldan met behoud van eigen beginselen. De algemeene strekking van hot adres is daarop aangenomen met 54 tegen 23 stemmen. De discussie is daarna gevoerd tot na para graaf 8. By paragraaf 3 (buitenland) rechtvaardigde de Minister Van Lijnden tegenover de heeren Van Wassenaer van Catwijck en de Casembroot de houding van onzen gezant bij^de Brusselsche feesten. Die houding was dezelfde.als 25jaren geleden, ofschoon thans het karakter van dat feest veel minderpolitiek was dan toen. Alleen is hy een dag bij het huldebetoon aan den Koning van Belgie aanwezig geweest, daar eene niet-verschijning als eene demom3tratie, waar voor hoegenaamd geen grond bestond, had kunnen worden aangemerkt. I M

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1