Bij paragraaf 4 (binnenl. toestand) betoogden de heeren Heydenryck, Rutgers van Rozenburg en Do Casembroot, dat er géén grond bestaat voor optimistische beschouwing. De heer Van Lijnden van Sandenburg ver klaarde dat de onderhandelingen omtrent het nieuwe handelstractaat met Frankrijk zullen aanvangen zoodra aldaar de douanerechten vol ledig geregeld zijn. Morgen is aan de orde de behandelingen van de amendementen: 1°. van den heer Van Houten, en 2". van de heeren Van der Hoop van Sloch- teren en Keuchenius, houdende aanbeveling eener herziening van de wet regelende het kiesrecht. Het ontwerp-adres van antwoord van de Tweede Kamer op de troonrede, luidt als votgt: Sire! 1. Do Tweede Kaïnor der Staten-Genemal stelt het op Uoogen prijs, dat Uwe Majesteit, bij de hervatting van de wei kraambeden der volksvertegenwoordiging, op de voorrechten heeft kunnen wijzen, die het vader land steeds geniet. 2. Het Nederlandsche voik is te innig gehecht aan hetdoorluchtig geslacht zijner vorston, om niet van geheeler harte deel te nemen in do heugelijke gebeur tenis, waardoor het geluk van Uwer Majcsteits huis is verhoogd. 3. Aangenaam was ons de verzekering, dattusschen Nederland en de andere mogendheden voortdurend de meest gewenschte verhouding bestaat. 4. Wij verheugen ons, dat op het gebied van handel en nijverheid eenigo vooruitgang is op te merken, en dat ook wegens den over het algemeen gunstigen oogst en het nagenoeg geheel wijken der besmettelijke longziekte onder het rundvee, de toestand van landbouw en veeteelt verbeterd is. 5. Zoo, niettegenstaande de verwachtte ruimere op brengst der belastingen, wegens do onvermijdelijke toeneming der staatsuitgaven, versterking der rijks middelen nóodig blijft, achten wij het een dringenden aisch van onzen financieelen toestand, dat die toeneming het onvermijdelijke niet oversehrijde. 6. Met belangstelling vernamen wij, dat met den aanleg van wegen voor handel en verkeer ijverig wordt voortgegaan. Aan de toegezegde nieuwe voor stellen tot verbetering van waterwegen zullen wij al onze aandacht wijden. 7. Evenzeer zal dit het geval zijn met de aange kondigde voordracht tot verdere beperking van den arbeid van kinderen. 8. Terwijl wij met genoegen kennis namen van do getuigenis van loffelijke en ijverige plichtsbetrachting, die Uwe Majesteit aan de zee- en landmacht geeft, worden de te nemen maatregelen tot voltooiing van 's lands weerbaarheid en de aan te bieden wetsvoor- drochten nopens de nationale militie en de schutterij door ons met belangstelling verbeid. 9. Do mededecling, dat, hoewel in Atjeh het gowa- pend verzet nog niet geheel word bedwongende Kegeeving het Nederlandsche gezag aldaar genoegzaam gevestigd acht, om de inrichting van een geregeld bestuur voor te bereiden, getuigt van verwachtingen; die, zoo wij hopen, niet teleurgesteld zullen worden. Wij betreuren het, «lat in sommige streken van Nedei landscft Indie waarvan anders do algemeene toestand bevredigend z.ou mogen heeten, verwoestende ziekten zoowel de bevolking als don veestapel teisteren, 10. Met voldoening vernamen wij. dat cene leven diger belangstelling in landbouw en nijverheid op den financieelen tocstnml der kolonie Suriname een gunstigen invloed uitoefent. 11. Ook met het oog op de helangrijke wetsvoor- dsachteu, die in de afgcloopcn zitting der Statan-Gene- raai wel onderzocht werden, maar onafgedaan bloven, wacht ons in het tegenwoordig zittingjaar eenc veelom vattende tank. Wij aanvaarden die met moed, Sire, en hopen, 'dat op c "tamelijk streven naar bevordering van 'slands het. -agen van den Almachtige moge rusten. SCHIEDAM, 2S Scplember 1880, Onder de opgave van brievenverzonden door het postkantoor te Rpttmlnm eu gericht eau personen waarvan de adressen onbekend xjjn, over de le helft der maand Augustus 1880, komt o. a. voor: van het hulpkantoor te Overschie, Wed. flendrikn, te Strijp. Z. M, de Koning heelt gisteren ten 4Va ure ten palein: ontvangen de Commissie uit de Eerste Kamer dei staicnSmcinal, belast met de aanbieding van het adres van antwoord op de Troonrede. 'De Commissie werd met het gebruikelijke ceremonieel begeleid, en in de vestibule gesa lueerd door een peleton grenadiers. De President der Kamer, Jhr. Van Eysinga, bood na afloop der audiëntie den leden der deputatie een diner aan in het Ilotol JPaulez. Z. M. de Koning heeft op het adres van do Eerste Kamer der Staten-Generaal het vol gende wederantwoord gegeven: t Mijne lieer en! Met genoegen ontvang ik dit adres van antwoord van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Van hare toewijding aan den arbeid, die haar wacht, houd ik mij ver zekerd. Ik verzoek u, mijne heeren, aan de Eerste Kamer mijnen dank voor haar adre» te willen overbrengen." Ook de Tweede Kamer heeft in haar gewyzigd ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede blijken van bezorgdheid gegeven voor te'hooge opvoering van 's lands uitgaven. Waar de Eerste beperking der uitgaven een eisch van den staat onzer financiën noemde, spreekt de Tweede Kamer als hare meening uit dat het een dringende eisch voor onzen financieelen toestand is, dat de toeneming der staatsuitgaven het on vermij dely ke niet over sehrijde, De SL-Gt. bevat een Koninklijk besluit waarbij in verband met het tijdslijp van in werking treding der nieuwe wet op het Lager Onderwijs de volgende bepaling wordt gemaakt: ïDe jaarwedde, aan het hoofd eener open bare lagere school van gemeentewege toegelegd bedraagt nooit minder dan wat door hem op het 'tijdstip dat dit besluit in werking treedt, werd genoten aan jaarwedde en wisselende in komsten, berekend op den voet van art. 86 dei- wet van 17 Augustus 1878 gezamenlijk. nis dit bedrag lager dan het ingevolge art '26 van genoemde - wet verplichte minimum, zoo is de gemeente tot verhoogiag van dit bedrag gehouden en wel over de maanden November en December '1880 met ten minste zeventig ten honderd, over 1881 met ten minste tachtig ten honderd, over 1882 met ten minste negentig ten honderd van het verschil tusschen gemeld bedrag en het minimum. Over 1883 wordt ten minste het minimum toegekend." De Staatscourant van heden bevht hetbesluit van den 25 September 1880, houdende nadere bepalingen omtrent het klasseeren van suiker voor de heffing van den accijns, Prinses Pauline, oudste dochter van den Vorst van Waldeck en Pyrinout, zuster van H. M, de Koningin, is plechtig verioold met den erfprins Alexis van Heutheim-Beutheiin- Steiufurt. De Prins, thans ritmeester in het koninklijk Pruisisch regiment gardes du corps, is de zoon van Voist Lodewijk van Beutheim eo van Vorstin Bertha, dochter van wijlen landgiaaf Karei tot Hesseu-Phiiipsthal-Barch leid. Naar men verneemt heeft dearroudisse- ments-rechtbank te Rotterdam, ter voorziening in de vacature van rechter in die rechtbank, ontstaan door het overlijden van Mr, Adriaan Joost Van Deiuse, de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling opgemaakt: Mr. Ph. W. Van Heusde, advocaat en rechter- plaatsvervaager bij de arroodissements-reeht- b.ink te 's GravenhageMr. ,J. W. Van Ooster zee, rechter iu de arrondissements-rechtbank te Alkmaar; Mr. J. G, Vogel, kantonvechter te Rotterdam, le kanton. Naar aanleiding van de schipbreuk van de Dahomey" maakt de 1leider- en JViewwed. Ct. de volgende opmerking: »Hoe is 't mogelijk," hoorden we dezer dagen zoo menig vareusgezcl vragen, »dat een »stoom- schip", zooals de s Dahomey", op klaarlichten dag, met het land in 't gezicht en met een donderende, zich ver uitstrekkende branding vóór zich, zoo vierkant op den Razenden Bol loopt? Had men dan geen kaarten, geen looè aan boord? 't Is onbegrijpelijk, zegt men. - Niet lang geleden liep een uit de noord komende schoener midden op den dag, bij hemelsei) fraai weder, met volle zeilen in de Haaks't was, zeide men, of het schip daar hoorde Maar.... de beste stuurlui staan aan wal! Gelukkig werden, evenals van de nDahomey", de ekwipagiën gered en waren de bodems geassureerd." Dezer dagen gaf Jhr. De Casembroot te 's Hage een diner ter eere van den Neder- landschen gezant aan het Russische Hof, Jhr, Van der HoeveD, die op dit oogenblik in de residentie vertoeft. Ook de Japansche gezant aan het Berlijnsche Hof behoorde tot de ge- noodigden. Als eene bijzonderheid deelde de gastheer in den loop van het feestmaal mede, dat een maal laatstgenoemde gezant en hij als ver bitterde vijanden tegenover elkaar hebben gestaan, zonder elkaar'toen echter te kennen. 't Was in 1863; Japan was met de Euro- peesche mogenheden in ernstige yerwikkelingea en aan Jhr. De Casembroot, die het bevel voerde over de Medusa, was opgedragen een batterij te beschieten, die opgericht was o/n den door tocht door de straat van Simonoseki te beletten, Over die batterij voerde de Japansche gezant toen het bevel. De vijanden van weleer zaten nu als vrienden aan een zelfden aisch. Donderdagavond hebbeu te Leiden bij gelegenheid van den vauxhall, door de Maat schappij van Landbouw in de Stadsgehoorzaal gegeven, wanordelijkheden plaatsgehad.Moesten reeds by den aanvang twee beschonken studen ten uit de zaal verwijderd wordenook tegen het einde der muziekuitvoering moest tot zulk een maatregel worden overgegaan, daar het den overigen bezoekers zeer lastig werd ge maakt. Terwijl onder die omstandigheden het bal was geopendkwamen er van de buiten zijde een 200tal studenten, die met kracht en geweld fainoen wilden, waarschijnlijk om re vanche te nemen. Daar men hun het binnen komen wilde beletten, onstond er een zóódanig gedrang van buiten, dat de straatdeur bezweek, Verscheidene studenten stormden daarop alï wilden naar binnenen daar de zaaldeur ge sloten wasgingen zij naar de galerij van waar zij door de inmiddels versterking ontboden politie-agenten met do sabel werden verdreven» terwijl het publiek door eene achterdeur de de vlucht nam. Ook Vrijdagavond hadden weer eenige on geregeldheden der Leidsche studenten plaats, Een café-chantant in de Stadsgehoorzaal werd weer door eenige belhamels verstoord. De politie was thans echter flink op haar post en verwijderde de onruststokers. Tegen een der studenten die Donderdagavond deelnamen aan het schandaal is proces-verbaal opgemaakt. Thans is weer de sluiswachter N. aan 't Katerveer bij Zwolle door een schipper met een »bon voor 60 sisaren" bedrogen. De man had het papier voor een bankbiljet van f40 in betaling aangenomen. De raad van beheer der vereenïging liet Nederlandsch Tooneel te Amsterdam is niet ontevreden over de geldelijke uitkomsten der gegeven voorstellingen. Iu het geheel werd on geveer een ton ontvangen, waarvau na aftiek der exploitatiekosten een batig saldo van 9000 gulden overblijft. Een nieuw Katholiek orgaan, de Amstel- lode, weekblad voor Amstelland, zal weldra te Amsterdam bij den uitgever J. S. De Haas verschijnen. De totale bevolking van Amsterdam bestond den 31 December van het afgeloopen jaar uit 317,021 zielen; de stad teide 27,415 bewoonde eu 275 onbewoonde huizen. Zondag jl. werden -te Purmerende gele verd 67 stuks rundvee, ui. 41 kalveren, 21

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2