Per Telegraaf. Gemengde Berichten. De moord te 's Gravenhage. hokkelingeu en 5 jonge koeien, opgekocht in verschillende oorden van Noord-Holland, om naar Amerika te worden gevoerd. Onder deze diereu, alle donker zwartbont van kleur, worden zeldzaam fraaie exemplaren aangetroffen; zij waren tegen hooge prijzen opgekocht. Te Rekken woonde een echtpaar, dat zich voortdurend aan den drank overgaf. In den nacht van 16 op 17 September heeft het de gemeenschappelijke woning verlaten, en zich naar Amerika begevendrie minderjarige kin deren achterlatende. De familie heeft de kin deren tot zich genomen. Eergisterenavond is te Antwerpen een Tollens-feest gegeven dat door de plaatselijke afdeeling van hel Willemsfonds was georga niseerd. Een lid van het Vlae.msche tooneel- gezelschap, de heer Van Kuijk, droeg De Boeteling voor en door mej. Mina Sleeckx werden eenige liederen van den dichter gezongen. Men schrijft uit Maas en Waal aan het B. N. 61 De landbouwers hebben over 't algemeen geen reden tot klagen. Het koren is bij prach tig weder binnengehaald. Er is buitengewoon veel haver verbouwd, welk gewas zeer ts mee gevallen, daar de polders dezen zorner geen last van water hebben gehad. Ook de paarden- boonen leveren een ruim beschot op. Hooi is er in jaren niet zoo goed gewonnengeen won der dan ook dat er zeer veel vraag naar is en de prijzen voortdurend stijgen. De opbrengst der aardappelen laat wel iets te wenschen over; doch kan met het oog op verleden jaar bevredigend worden genoemd. De tabaksplanters roemen allen evenzeer hun schoon gewas en hopen nu maar op eea goeden prijs. Nu de korenvelden ledig zijD, kunnen de jagers weer naar hartelust genieten; de hazen komen nu zeer talrijk voor den dag, patrij zen worden er echter niet aaugetroffen. Als een zeldzaamheid mag vermeld wor den, dat een boom van de alhier onder den naam van nWitte van der Laan" bekende druif, die achter glas geplaatst is, op dit oogen- blik voor de tweede maal in dit jaar met tal rijke nieuwe vruchttrossen bezet is; de bessen dezer tweede vruchtzetting zijn reeds zoo groot, dat ze nu behoorlijk geknipt kunnen worden. "tls opmerkelijk, dat tijdens het rijpen der eerste druiven, die der tweede vruchtzetting zich juist bijzonder sterk ontwikkeld hebben. J. W. van 'Dijk, Tuinman te Blauwhuis bij Bolsward, De huwelijksvoltrekking tusschen de bruid van 81 en den bruidegom van 77 jaren, welke op Donderdag 11, te Amsterdam zou hebben plaats gehadis door ongesteldheid der bruid - een paar weken uitgesteld. Te Barneveld was vroeger slecht drink water, en toen waren er 4geneesheeren. Thans verschaffen 5 goede pompen zuiver en gezond drinkwatermaar nu kan éen geneesheer de zieken best bedienen. {Werkmansbode.') Een moderne rechtspraak van Salomo. Niet minder dan 12 paren willen het kind dat onlangs te Nieuwediep in een herberg te vondeling is gelegd,' tot zich nemen. B. en W. van Den Helder zullen nu eerstdaags jn die teerdere kwestie moeten beslissen en het kind aan de meest geschikte pleegouders toewijzen. Vlaardingen. Van de haringvisscherij zijn nog 8 schepen binnengekomen, aanbrengende 171 last- pekelharing en 11 last steurharing. Maassluis. Na de vorige opgaaf zijn 3 schepen van de haringvisscherij teruggekomen, met 52 last haring. Amsterdam. Men verneemt, dat de feest viering ja het Paleis voor Volksvlijt te dezer stede, ter eere van Tollens, een som van f 500 voor het »TolIensfonds" heeft opgeleverd. Arulicnn De bloemist II. A. Bouwman alhier heeft een nieuwe verscheideuheid der Begonia Boliviensis naar wijlen den heer Cremer genoemd. Breda. Op feestelijke wijze is gisteren de stoomtramweg van Breda op Oosterhout geopend met tal van autoriteiten en genoodig- den. Het was een heele trein met 2 Socomo- tieven en 7 fraaie wagens. De stafmuziek van het 6. reg. inf, begeleidde den trein. De werken, in 1879—1880 uitgevoerd voor den Gotthard-tunnelkosten 36,592,300 frs. De internationale commissie heeft bepaald, dat Italië 9,523,0S4, Duitschlaml 5,790.437 en Zwitserland 5,751,777 fis. subsidie zal moeten geven. Van het Zwitsersche subsidie zal de bondskas 1,899,692 frs. betalen. In Gituloif bij Gre»enbroich stierf dezer dagen een vijftig-jarigs man die tengevolge eener idêe fixe in drie-en-\eei tig dagen niets heeft willen eten. Eeist dronk hij ook niet, na eenige dagen liet hij zich echter bewegen cenig bronwater te nemen. Gisteren namiddag is aan onzegeaboneorden in de stad en omstreken een buitengewoon nummer verzonden, inhoudende de berichten die tot op dat oogenblik omtrent dete'sHage gepleegde gruweldaad bekend waren. Gisteren avond werd ons van daar nog het volgende medegedeeld: De vroegere huisknecht van den heer Bogaardt, Henri Poulviquet, wiens opsporing door den officier van justitie was verzocht, is gisteren uit Amsterdam, zijn tegenwoordige verblijfplaats, herwaarts gekomen. Onmiddellijk werd hij geconfronteerd met de verschillende personen, die den moordenaar mat den jongenheer B., hetzij in de stad, hetzij in de duinen hebben gezien. Alle getuigen hebben echter pertinent verklaard dat het uiterlijk van den gehoorde Poulviquet niet overeen kwam met dat van 'den vermoedelijken dader. Henri Poulviquet heeft hierop onmiddellijk verlof verkregen te vertrekken. Naar aanleiding hiervan werd het verzoek tot opsporing van dezen, van de politibureaux en andere plaatsen, waar het was aangeplakt, verwijderd. Ook gistereu avond hadden voor het hoofd- bureau op verschillende uren volksophoopingen plaats. De menigte groeide vooial aan en was niet tot heengaan te bewegen, toen een mans persoon. begeleid door een politie-agent, aan 't hoofdcommissariaat weid gebracht. Het bleek echter een vreemdeling te zijn zonder middel van bestaan, die over de grenzen zal worden gebracht. I De politie heeft heden het volgende doen aanplakken BEKENDMAKING. Een onbekende man, gekleed met havanna- kleurige demi-saison, laag opengesneden vest, wit overhemd, zwarte jas, laag zwart hoedje, oud ongeveer 30 jaar, donker blond glad haar, oogen iets valseh, dun klein kneveltje van lichter kleur dan 't haar, aangezicht zeer mager en lang, kleur geelachtig, loopt eenigszins voorovergebogen, burgeilijk uiterlijk, waar schijnlijk vlug in zijne bewegingen, is, volgens opgaaf van een nieuw ontdekte getuige, de persoon die op Donderdag 23 September 1880, des namiddags ruim 3 uur met een vigelaute, (no. '18koetsier L. Looijeusteinwonende Z. O. Binnensingel no. 29), is geweest voor het instituut van den heer Bouscholte, Koninginne gracht no. 22. Deze is waarschijnlijk de ontvoerder en moor denaar van Frederik Marius Bogaardt. De vroeger gehoorde getuigen waren er zeker van dat zijn gezicht mager en langwerpig was, Ouder herinnering aan de uitgeloofde premie van f 2000, verzoekt de politie scherpe op sporing en aanhouding. De knaap is waarschijnlijk vermoord tot-Mond nadat hij met den onbekende in bet duin was aangekomen. liet spoor van den moordenaar is gevonden van de plaats der misdaaddooi de duinen, in de richting uaar het straud bij Scheveningen. Hij luw nog vóór zonsondergang te Scheveningen zijn aangekomen. lil den bekenden briel, door den vader van den knaap ontvangentrokken de volgende uitdrukkingen de aaudacht: Als zij haar marsch begint," «Mijn posteljon." sZij snappen er toch niets van." 's Gravenhage. 27 Sept. '1880. De begrafenis van den ongelukkige knaap heeft gisteren onder een grooteu toeloop van deeluemeuden, op Sik en Duinen plaats gehad. Beladen «net een 26tal kransen, door de hand van familieleden, vrienden en speelka meraads daarop gespreid, bewoog zich de lijk wagen gevolgd door een zevental koetseu uaar de laatste rustplaats, niet ver gelegen van de plants waar de dolk des moordenaars tot zeven malen toe liet hart van liet ouscliul- dig knaapje trof. Het was of geheel deu Haag op been was, wanneer men den blik over den weg liet gaan dien de stoet nam. Alle sliaien waien door eene ontelbare menigte bezet, lit wier opmer kingen hut diepste leedgevoel met hel slachtoffer en zijne ouders, en de grootste afschuw over de omneuschelijke daad spiak. Een vriend van den diep bediuefden vader, Ds. Romenyherdacht iu treilende woorden het verlies van den beininuelijkeu, veelbelo vende» knaap onder zulke di oevige omstandig heden. Hij hoopte alsnog dat God moge geven, dat de onverlaat tot berouw, inkeer en bekentenis zou worden gebracht. De hoofdonderwijzerde heer Bouscholte, voegde een krans bij de vele op 'tgraf van zijnen voorbeeldigeu en voortreffelijker» leerling, ouder een tranenvloed de treffende woorden uitende: >>God heeft 'tgewihi, ik kon 'tniet vei hoeden." Een onbeschrijfelijk treurtooneel werd op dit oogenblik te aanschouwen gegeven. De dames besproeiden als 't ware het bloembed, dat op de kist gespreid lag, met hare tranen en menig mannelijk oog werd vochtig onder al het gejammer en gesuik. De heer D« Graaf van Polsbioek, vriend Van den heer Bogaardt, dankte ten slotte voor de eer aan deu aongelukkigen Marius" bewezen. Nog deelt het Vad. liet volgende mede De omstandigheid, dat Poulviquet vroeger huisbediende bij den lieer Bogaardt was geweest, was de aanleiding dat men hoop had uit zijn getuigenis eenige inlichtingen te kunnen ver krijgen, waarom de politie dan ook zijn opsporing en de vermelding van zijn verblijf had veizocht. Ten onrechte werd door sommigen aan aan houding gedacht. Dit gebeurt thans trouwens in meer gevallen. Er zijn veischeidene peisonen van wie de justitie hoopt eenige inlichtingen te kunnen krijgen, die haar in haar pogingen tot opsporing van deu misdadiger zouden kunnen helpen: natuurlijk dat dan die personen gezocht worden en gevraagd tot deu officier van justitie te komenten onrechte verwarren sommigen dan die oproepingen met aanhouding. De berichten omtrent aangehouden personen zijn dan ook bijna alle onjuist. Zoo ook het gerucht dat een heer op de ïAVitte Sociëteit" zou zijn aangehouden. Ook vele andere berichten zijn onwaar. Wat er verteld wordL van een heer, die in zeer gejaagde stemming zich "Woensdagavond heeft laten scheien bij den kapper Knies op den Hofsingel te "silage, staat met de zaken in geen verbandde geagiteerde ge schoren man beantwoordt volstrekt niet aan het nauwkeuriger signalement, dat thans ge«even wordt. Omtrent ons bericht van de twee" rijtuigen op den Loosduinschen weg, kunnen wij nog mededeelen dat door het daaromtrent ingesteld ondei zoek de tocht van die rjjtuigen volkomen is opgehelderd, en daaruit geen enkele aanwijzing kan worden geput. Nog enkele bijzonderheden omtrent den eersten bedreigenden brief kunnen wij mede deelen. De brief schijnt vooraf reeds .te zijn opgemaakt en de datum waarop de geldsom moest worden gebracht later ingevuldalthans dit kau men ook volgens den afdruk opmaken uit het feit, dat die datum wel met dezelfde hand, maar niet op hetzelfde oogenblik en ook met anderen inkt schijnt geschreven. Dat die brief zonder grove stijlfouten zou zijn is waar; doch enkele taalfouten komen er in voor. Wy zouden de justitie ernstig in over weging geven om dien brief zooveel mogelijk te publiceerende hand is zeer weinig verdraaid en voor iemand, die met het gewone hand schrift van den briefschrijver bekend is zeer goed te herkennen, vooral omdat de vierde bladzijde met minder verdraaide hand is ge schreven dan de vorige. Onderscheidene per sonen hebben reeds brieven aan de justitie gebracht, ter vergelijking. Vau den bedreigenden brief zijn zeer goede photo-lithographisciie afdrukken gemaakt. In een postcriptum van zijn brief uit de Hofstad in het weekblad Do Amsterdammer zegt de heer De Bergh: 't Schijnt zeker te zijn dat de gepleegde kindermoord louter uit wraakzucht of jaloezie is geschied; men verneenjt dat gisteren door den heer Bogaardt een tweede brief is ontvangen, waarin gezegd wordt: Marie, nu is mijne wraak ten einde, ik heb niets meer te wenschen." De heer Gerard A. Heineken getuigt openlyk dat Henri Poulviquet de vroegere bediende van den heer Bogaardt, wiens opsporing de officier van justitie te 'sHage verzocht had bij hem sinds driejaren trouw dient. Poulviquet is Donderdag den geheelen dag voor hem werk zaam geweest en heeft dien dag Amsterdam niet verlaten. Het bericht dat te Antwerpen een paar personen zouden in hechtenis genomen zijn in verband met den moord, wordt door den Frêcurseur tegengesproken. DESf HAAG, 28 September. De vader van den vermoorden F. M. Bogaardt heeft de door hem uitgeloofde premie tot f 10.000 verhoogd. DEN HAAG, 28 September. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal van heden is na uitvoerige discussie, waarin de Regeering volhield, dat eerst na de beslissing der fmaucieele wetten uitgemaakt kan worden of een kicswethervoiming noodig is en zonder grondwetsherziening moge- lykzijn de volgende amendementen ver worpen: dat van den heer Van Houten (aansporing tot grondwetsherziening voor kies- wethervorming) inetCO tegen 16 stemmen, dat van de heeren Van der HoopKeuchenius (aansporing tot kieswethervorming) met 55 cegen 18 stemmen. Morgen zijn de overige paragrafen aan de orde. I DEN HAAG, 28 Sept. Voor de alhier zitting houdende commissie tot het afnemen van examen ter, verkrijging van akte bijhet Middelbaar onderwijs, is de heer F. B. Plukhooy j van Delfshavén heden voor de Engeische taal en letterkunde geslaagd.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3