Tiïïüiïïïïiïniiïiiïïïr om uit te maken, welk schip de noordweste lijke doorvaart volbracht, benevens het overschot van. Irving, een officier van de Terror. Onder de nadere bijzonderheden, dooi boven genoemd blad medegedeeld, is een en ander omtrent het uiteinde van de laatst overgeble venen der expeditie door sommige inboorlingen verhaald. Deze verklaarden een kleinen troep officieren, vermoedelijk de bedoelde laatst over levenden, geheel uitgeteerd en zwart om,den mond, eene boot over het ijs te hebben zien slepen. Zij verdwenen uit het gezicht, maar later werd de boot en eene tent met geraamten teruggevonden, de prooi van wilde dieren en do blijken ,vertoonende, dat eeniga der onge- lukkigen elkander gegeten hadden, TWEED E KAMER D ER STATEN-GENERAAL. Zitting van 28 September. In deze zitting is ingekomen een wetsontwerp tot inrichting eener postpakkettendienst. De discussie over het adres van antwoord op de troonrede is voortgezet en wel over het amendementVan Houten (de wenschelijkheid uitsprekende eener regeling van het kiesrecht door grondwetsherziening) en het amendement— Van der HoopKeuchenius (die eene regeling noodig achten binnen de perken der grondwet. Beide amendementen worden verdedigd als strekkende om de politieke atmospheer te zuiveren en tegemoet te komen aan den alge- meenen wensch tot wijziging van het kiesrecht, daar de vertegenwoordiging niet de partijen buiten de Karner afbeeldt. De heer Van Houten achtte echter de census verlaging geheel onvoldoende, terwijl de heer Van der Hoop van Slochteren vreesde voor eene onzuivere stemming over het beginsel, doordien de heer Van Houten grondwets herziening had opgenomen. De heer Van Baar bestreed beide amende menten, omdat alles afhangt van de wijze van regeling van het kiesrecht, De heer Gi atama was tegen het amendement Van Houten en voor dat van Van der Hoop, Eene grondwetsherziening eiichte voorbereiding. De heer Vermeulen deelde in hoofdzaak dit gevoelen. De heer Idzerda bestreed beide amendemen ten, daar het adres slechts een weerklank was, en als onDOodig, daar de Regeering verleden jaar kieswetwijziging had beloofd, na de beslis sing over de rentewet en het strafwetboek. De heer van Delden, lid der commissie van redactie, sloot- zich hierbij aan en bestreed bovendien het amendementHeydenrijek, om uit het amendement—Van Houten den wensch tot grondwetsherziening weg te laten. De heer De Savornin Lohman betoogt, dat men voqr de algemeene strekking van het adres kan stemmen en toch ook voor de amende menten. De heer Roëll bestrijdt de amendementen: Aansporing tot censusverlaging is onnoodig zoolang de financieele wetten nog niet zijn beslist. De heer Goeman Borgesius bestrijdt het amen dement—Van Houten; hij verlangt van deze Regeering geen grondwetsherziening, maar wit met haar de belangrijke landsbelangen behan delen. De heer Van Kerkwijk pleit voor eene kies wet wijziging. Niet enkel de geldbezitters, ook de capaciteiten moeten het stemrecht verkrijgen. Hij verdedigt het amendement—Van Houten en verwijt der overzijde dat zy zes jaar geleden tegen censusverlaging stemde. De Minister van Lijnden van Saudenbnrg hield het standpunt der Regeering, verleden jaar ontwikkeld, vol. Eeist na de aanneming der financiëele wetten knti beslist worden of en wanneer kieswetwijziging mogelijk is met of zonder grondwetsherziening. Na replieken en nadat de heer Tak van Poortviiethetamendement—VaD Houten had be streden. omdat grondwetsherziening alleen van de Regeering moet komen, die van de nood zakelijkheid overtuigd is, is hetsnb-amendement van den heer Heydenrijek verworpen met 57 tegen '16 stemmen. Het amendement—Van Houten is verworpen met 60 tegen 16 stemmen en het amendement van de lieeren Van der Hoop Van Slochteren en Keuchenius verworpen met 55 tegen 18 stemmen. Morgen zijn de overige pavagrafen aan de orde. SCHIEDAM2» September 1880. De heer C. de Wilde Cz., predikant bij de Hervormde gemeente alhier, is op het zestal geplaatst ter beroeping van een predikant bij die gemeente te Meppel. In de zitting der Arrondissements-Recht- bank te Rotterdam van gisteren werd o. a. veroordeeld G. J. W., biandersknecht, wonende te Schie dam, beklaagd van bedelarij, tot "14 dagen celstraf. J. J. G.; zeevarende, wonende te Maassluis, beklaagd van beleediging van een bedienend beambte. Eisch f 20 boete ol 3 dagen gevan genisstraf. Chr. II., sjouwer, wonende te Overscbie, beklaagd van geweldpleging tegen een bedienend beambte. Eisch 3 weken gevangenisstraf. A. II. vrouw van K. v. B., zonder beroep, wonende te Overschie, beklaagd van geweld pleging tegen een bedienend beambte. Eisch 7 dagen gevangenisstraf. K. G. S., werkman, wonende te Delfshaven, beklaagd van beleediging. Eisch f 10 boete of 3 dagen gevangenisstraf. Ter vervanging van den heer E. W, Cramerus is gisteren te Amsterdam benoemd tot commissaris ïier Nederlandsche Handel maatschappij de heer J. Ter Meulen. De onlangs gemelde ondeihandelingen tussehen den Rijn- en den llollandschen spoor weg hebben tot een gewenscht einde geleid. Van weerszijden werd besloten bij vertraging aan het station Westerdok liever 'eenige minu ten te wachten dan de aansluiting te verstoren. Omtrent het verschil van kleur der munt biljetten verdedigt zich de heer Van de Weijer, door wien de bewerking geschiedt die de kleur aan de biljetten geelt. Niet aan het mengsel door hem gebezigd is dit toe te schryven, nmar aan de kleur der biljetten, gelyk zij woiden geleverd door de firma Enschedé. Maar het verschil is in elk geval geringer dan bij de bankbiljetten en kan evenmin als bij deze tot vergissing aanleiding geven. De omschrijving der kleur ^blauwachtig" is bovendien zóó, dat deze nuance geen afwijking vormt van het ooi sch nft. N Naar wij vernemen, heeft de heer A. Moens zijn voornemen te kennen gegeven om met November a. s. zijn mamluat als lid der Tweede Kamer neer te leggen. Door do liberale kiesvei eemgiag te Heereuveeu is de centrale vergadering van liberale kiesvereenigingen in het distiict Sneek tegen 23 October a. s. bijeengeroepenten einde een kandidaat te stellen. De Kiezers van Nieuweramstel zullen binnen eenige dagen worden opgeroepen tot het benoemen eener commissie van 43 ingezetenen, om overeenkomstig artikel '131 der gemeentewet, advies uit te brengen aangaaude de afscheiding van een aanzienlijk gedeelte dier gemeente, dat bij Amsterdam zou worden ingelijfd. Het totaal der tweede jaarcollecte voor scholen met den Bijbel bedraagt thans 176,141,25. Opnieuw ontvingen wij berichten van de Willem Barents, In een brief, gedateerd (7 Sept. te Hammerfest, geeft de heer Galmeyer een kort overzicht van hetgeen de Barents dsed en haar overkwam, sedert het schip op 7 Juli "Vardö verliet, totdat het op de reven nabij do Ki uis-eilanden kwam te stooten en men daardoor vei plicht was de onderzoekingstochten voor ditmaal te staken. De heer C. besluit zijn brief als volgt: »Mocht tegenspoed het mogelijk plaatsen der monumentale steenen belet hebben toch is de reis, wat wetenschappelijke waar nemingen aangaat, gelukkig geweest, daar niet alleen een rijke zoölogische verzameling ij bijeengebracht, doch ook weerkundige, magne tische en ijsobservatiën in ruime mate verricht werden." De proef tot het oprichten van school- spaarbanken is te Hoorn goed geslaagd. In het laatst van 1879 begonnen eu zich aanvankelijk bepalende tot het sparen in de hoogste klassen der kostelooze en tusschenschool, werd van 1 Januari tot 45 dezer in do kostelooze school f 96.40 en in de tusschenschool f 429.15 gespaard. Knuif, de moordenaar van zijn zuster, huishoudster van den heer Oorver Hooft te Amsterdam zal binnenkort terecht staan. Het gerechtelijk-geneeskundig onderzoek naar den staat zijner geestvermogens ingesteld, heeft tot resultaat gehad, dat inen niet kan aannemen, dat K. in staat van krankzinnigheid de daad heeft bedreven. Uit Enspijt wordt aan het Jlott. Nbl geschreven Zondagavond hoorde men in ons dorp imoord" roepen. Op dit geroep kwamen terstond men- schen toesnellen. Op weg naar de plaats de3 onheils kwam haastig iemand in tegenoverge stelde richting aanloopen, zijnde een bewoner van het dorp. Aldaar gekomen, vond men een vrouw op den grond liggen, badende in haar bloed en bedekt met verscheidene wonden. Van het gebeurde had men inmiddels den burgemeester kennisgegeven, die zich spoedig ter plaatse bevond en na eenig onderzoek naar het huis ging van den persoon, dien men zoo haa«tig had zien loopen, den vei moedelijken dader. Men klopte aan, doch ontving geen antwoord. De deur werd opengemaakt, het hui» doorzocht en in het achterhuis gekomen zijnde, zag men den eigenaar des huizes hangen. Hij had zich door ophanging van het leven willen berooven. Na directe lossnyding, kwamen er weer een weinig levensgeesten in. Geneeskun dige hulp werd ingeroepen; men vreest voor beider behoud. Veel wordt er gegist, doch alles is nog duister, daar geeu van beiden hnn bewustzijn nog terug hebben. De Engelschc vertaling van Rosier Faas- sens Anne Mie zal binnen weinige dagen in het Prince of Wales Theatre te Londen opge voerd worden. Ylanriliiigen. Van de hnringvisscherij zijn wetlei 4 schepen binnengekomen, aanbiengendo 931/2 last pekelharing. Amsterdam. Het vijfjarig meisje alhier, dat tengevolge van het spelen met lucifers in brand geraakte, is aan haar wonden over leden. Groningen. Alhier zal een cellulaire geian- gtnis gebouwd worden van 200 cellen voor zeven ton. Op de begrooting voor '1881 is voor dat doel reeds twee ton uitgetrokken. Utrecht. Te dezer stede hebben Maandag avond op de Lijnmarkt, voor het koffiehuis jde Nieuwe Bak", eenige wanordelijkheden plaats gehad. Eenige studenten, die zich me? novitii in dat koffiehuis bevonden, deelden gel en sigaren onder eenige jongens uit; daaruit ont stonden vechtpartijen, zoodat de politie er aan te pas moest komen. Zóó ernstig was de wan orde, dat de agenten van hunne sabels moeste:: gebruik maken. Op verzoek der politie werd

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2