Per Telegraaf. Gemengde Berichten. De moord te 's Gravenhage. het koffiehuis gesloten, en eerst toen ging de volksmenigte uiteeö. Eenige personen werden gearresteerd. Dobbelaere, de bedrijver van den dub belen moord te Rijsselwaarvan wij melding gemaakt hebben, was vroeger bij verstek wegens valschheid in geschrift, onder zijn waren naam, tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Hy dacht, dat deze omstandigheid hem dienen kou om de justitie voor altijd van den weg te leidenen hij maakte daarvan op een behen dige wijze gebruik. Den 28sten Augustus d. i, '13 dagen nu den moord, stelde hij zich te Gent gevangen, om zyn eerste vonnis te onder gaan. Terzelfder tijd richtte hij een verzoek om vermindering van straf aan den Koning. Onder een valschen naam zijn straftijd vol brengende meende hij in zekerheid te zijn terwijl de moordenaar buiten de gevangenis te vergeefs gezocht werd. Slechts een toeval bracht de justitie op het spoor, dat zij den waren schuldige achter slot en grendel had. In Petersburg is dezer dagen een hard draver verkocht voor de belangrijke som van f18,000. De oestervisscherij te Orkney heeft een aanvang genomensommige booten maken een d&geUjksche vangst van 40,000 oesters. Een eigenaardig bruidspaar trad laatst leden Zondag in een dorp bij Koningsberg in den echt. De bruidegom, een ongelukkige die op kosten der gemeente verpleegd wordt, was over zijn geheele lichaam verlamd, ter wijl de bruid, eveneens eene bedeelde, zoo kreupel is dat zij zich slechts op handen en voeten kan bewegen. Van den handel in de Nieuwe Wereld vormt men bij ons zich niet altijd eou juist vbegrip.- De- -Grondwet werpt er weder eenig licht op. In een advertentie word.t medegedeeld: ïJuist aangekregen direct uit Nederland tafel- bybels, kerkbijbels, testamenten, psalmboeken, vraagboeken en bijbelsche en andere geschiede nissen. Daareuboven eene groote hoeveelheid andere boekenSmijtegelt, het Gekrookte Riet, twee deelen; W. a. Brakel, Krummacher, Eerste dertig leerredenen, tweede dertig leer redenen enz. Ook heeft hy direct uit Neder land ontvangen Echte Haarlemmer Olie. D. P. Meengs apotheker. Holland. Michigan." Men ziet dat deze artsenijtneuger zijne taak in haar ruimsten omvang opvat en niet slechts geneesmiddelen voor 't lichaam, maar ook voor de zielen verkoopt. Do justitie zet onvermoeid haar pogingen voort om den dader te ontdekkener is een persoon, die wellicht haar belangrijke inlichtingen zou kunnen geven en die zij tracht op te sporen. Daarom werd gisterenmorgen de volgende bekendmaking gepubli ceerd «Volgens verkregen inlichtingen heeft zich ver leden weok vóór of op 23 dezer een burgermeisje vervoegd aan de school van den heer H. D. llbbens in do Trompstraat 324, om te vragen of aldaar was do jongeheer Bogaardt. Nauwkeurige opsporing van dit meisje wordt verzocht en zij wordt uit— genoodigd zich ten spoedigste aan te melden aan bet lloofdconimissariant van politie." Eergisterenavond is ten huize van den beer Bogaardt opnieuw een briefkaart bezorgd van dezelfde hand mot de woorden: Onze wraak is nog nio t voldaan. Het postmerk van dezen brief was Rotterdam. Namens den officier van justitie te 's Graven- hngo is aan de ambtenaren vnn de politie een facsimile gezonden van don eersten aan den heer Bogaardt bezorgden brief, met verzoek nauwkeurig te doen onderzoeken 'of wellicht do inzage daarvan tot ontdekking van'den schrijver lean .leiden. Bij ontdekking wordt onverwijld bericht verzocht. Deze brief is van den volgendon inhoud: Geachte Heer. Daar ge uw zoon wel zult misschel, roaak ik van papier gebruik om u zijn wegblijven op te helderen. Hij is in bewaring genomen door een wanhoopig man die u uit Indië nog kent. Ik moet mijne zaken reddenge zoudt er mij goedwillig geen geld genoeg toe geven daarom doe ik 't zoo omdat ik mij dan gelijktijd op uw vrouw Marie, die ik haat, kan wreken in baren zoon. Ik bob vijf en zeventig duizend75,000 glu. noodig. Uw zoon is door mij in een kelder gesloten, waar hij wel kan leven, doch van mij niets krijgt, hij zal 'tdus niet lang uit houden, en het hangt van u slechts af hem vrij to makenzoo spoedig dat tiij nog loeft. Laat dus 't geld morgen middag brongen dan is hij nog gered. Ik kan ook niet lang wachten want ik ben op 't uiterste. Zoo ilc 't gold niet krijg dan dood ik hem en mij door een paar schoton of ik vlucht en laat hum slil zitten. Ik bon zoo zeker van mijne zaak dat 't slechts van u afhangt hem te reddon. Doet gij dat niet dan zal hem geen dag loven blijvenal zou ik 't alleen maar doen uit woedo dat ge mij niet helpt. Veel tijd om 't geld op te halen geef ik u dus niet. Gij geeft 't bedrag aan bankbil- letten in een pakket geslotenaan een uwer dienstmeiden, deze gaat er mode do hoefkade op, zij zal die wel weten, 't is de eerste laan links, als zij van 't Holl. station komt. Zij loopt dus met 't pakket in do hand als herkcnningstecken de Hoefkade op,'en volgt dio tot aan 'teinde, altijd tusschen de weilanden door. Voor dat zo aan 't eind is zal ze wel iemand ontmooton dio haar vraagt of zo uw dienstmeid is, aan deze geeft ze 't pakketdan is alles goed. Ze moet echter niet verzuimen door te loopen tot 't eindo, dus niet stil blijven staan. Zij gaat juist om. 3 uur van huis, dan is zo tegen half vier aan do hoef kade en begint haar marsch Go zult er niemand lots van zeggenwant als ik bemoeiolijkt word, dan dood ik uw zoon dadelijk. Poog niet iets te ontdekken, want go kunt niets snappenen 't in kennis stellen aan de politiezou uw zoon dooden, omdat ik dan 't geld niet onbemoeiciijkt zou krijgen. Ge kunt me ook niet verrassen want ik de politiezaken dndolijk. Dengene die ik zend om 't pakket te 'halen, is iemand die van niets afweet, mijn ware naam niet kent, en denkt dat hij een bundel brieven van een meisje die ik niet zelve wil ontmoeton voor mij ontvangt. Van hom kunt go dus niets vernemen, aan hem hebt ge niets; doch- komt hij nice op do bepaalde tijd bij mij terug, of is hij niet alleen, of hebt ge hem iets van de zaak gezegd, zoo dat bij mij doorgrond; dan dood ik uw zoon dadelijk of iaat, hem verhongeren. Mijn posteljon kent de gevangenis niet, en kan mij niet vinden als heel eonzaam, terwijl ik hem in 't oog laat houden door mijn confrater. Uw zoon komt niet terug voor dat de bankbilletten behoorlijk zijn ingewisseld, denk daar om, ik zal hem echter alsdan eenig voedsel geven, maar is de zaak niet eerlijk, dan blijft hij voor de kcidorratten. Donk niet dat hij in of bij den Hang zit, och neê, dat niet, hij zal zaterdag mot do trein arriveren bij u t'huis, zoo mijn zaken opfleuren, dan krijgt ge "t geld terug. Kom niet zelve 't brengen "of zend geen ander als uw dienstmeid, want dan komt 't niet terecht, daar mijn posteljon een machieno is; alsdan daar ik niet. langer kan wachten, vlucht ik en laat uw zoon zitten. Uw dienstmeid gaat dus om 3 uur van huis met 't pakket in de hand en begint imro wandeling, op Viijdag 24 Sept. Lees nu goed alles over,' denk or aan dat mijn posteljon van niets weet, dat ge door in iets van 't voorgeschrevene af te wijken, uw zoon dood, dat ik geen koud hollandsch bloed in m,ij heb, dat door 't te laat terug komen van mijn posteljon ook alles bedorven is hetgeen door zijn schuld niet zal gebeuren. Zoo deze brief niet bij 't pakket is dan hond ik n\v zoon nog een dag of acht, voor ik hom terug zond Maak nu dus niet dat de moord voor niets ge beurt, door dwaze handelingen van inv zijde; ik ben toch in 't voordeel, daar ik zeker van mijne zaak ben. Ik bon niet bang voor m ij, dat ge 't aan do politie zegt, want dio snappen toch nietsmaar dan krijg ik geen geld en sterft uw zoon voor niets. Omtrent den muoiil in Den [laag schrijft do heer ,1. A. De llerph ut liet JST. v. tl. D. liet volgende Een bezoek, hetwelk ik gisterenmiddag aan het terrein van-den moord bracht, heeft mij'ten volle overtuigd dat hier enkel aan afschuwelijke wraak, zonder geldbejag, moet gedacht worden. Daartoe moeten wij de handeling en wandeling van den moordenaar geregeld nagaan, waardoor wij tevens zullen zien dat de verschillende eerste couranten berichten en de verklaring van doctoren omtrent het tijdstip van den 'moord feitelijk onjuist waren, zooals ook reeds oflicioel is erkend. 't Schijnt door getuigan bewozen to zijn, dat jl. Donderdag om half twee dezelfde hoer, die later met het ongelukkige jongetje >n du duinen is gezien, op dat uur alleen op n- hoogto van Uotttriisl is geweestwaarschijnlijk heeft bij het terrein toen verkend en zich daarna naar het station van den Ned. Rijnspoorweg hegeven, uhvaar hij gemakkelijk vóói 3 uur kon zijn aangekomen. Toen hoeft hij zich per rijtuig naar de school bogeven en aldaar den ongelukkigon Marius ge haald, mot wion hij naar de Laan van Meerdorvoort reed en bij du Beekkiari nabij het Witte Ilek uitstapte, 't Kan toen Imlf 4 geweest zijn. De Heeklaan opwandelende is hij links gegaan, doch teruggekeerd omdat hij aan oen daarbij s-taund huk stuitte. Daarna is hij over do hoogo wei van Boonstoppel geloopcn en heeft op de duinen of door liet land van Van der Toorn zijn weg go- noraen in de westelijke richting van liet strand. Hot gevolgde spoor der voetstappon van hem en zijn slachtoffer voort daarna om de duinen heen naar een doorneuput., waarin hij zijn plan scheen te willen volvoeren, doch waaruit do voetstappen van beiden weer te voorschijn kwamen. Vervolgens liepen zij iu zuidelijke en daarna in oostelijke richting over do duinen, toebohooivndu aan II. IC. H. de Groot-Hertogin van Saven Weimar. Daar, op ongeveer een kwartier afstand van Hmlmst, vindt men tusschen stmfdninen twoe vlak nabij elkander gelogen vrij lage kuilen, ge deeltelijk mot helm begroeid. Do dom- hen afgelegde afstand in aanmerking nemende, kan hot ongeveor 5y3 a C uur geweest zijn. Marius moet achter hom hebben geloopon, want ik zag liet spoor van den moordenaar, waarin tevens de indruk van Marius voetje zichtbaar was gebleven, nabij den eersten kuil. In den tweeden kuil, iets dichter bij Huulrml schijnt eene worsteling te zijn ontstaan, en do platgedrukte helm kan als een bewijs gelden, dat hij daar zijn slachtoffer heeft gebonden met het groene en witte koord, dat do handjes verbond en, aebteromgaande, ook de beentjes van liet kind roerloos maakte; en niet onwaarschijnlijk is hot, dat een slag op liet hoofd den knaap daar op die plek liet bewustzijn heeft ontnomen, aangezien eene wond op hot hoofd is geconstateerd Na dit feit houden de voetstappen van twee personen op die van den moordenaar alleen kwamen uit den kuil, doch do indruk op liet zand was dieper, omdat hij den knaap toen zal hebbon go- dragen en; neergelegd in den straks genoemden eersten kuil. Daarin heeft'de snoodaard zijn misdoe volvoerd en don knaap mot zeven dolk- of degens teken nabij liet hart getroffen. Do helm om bet lijkje was weinig plat getrapton vooral nabij het hoofdje orgeknakt goblevenwaaruit dus met zekerheid volgt dat de doodstrijd van den knaap spoedig gestreden was. Op do plek waar zijn hoofdje lag, vond ik helm met slechts weinig bloed bevlek!, en enkele tcekenen daarvan op het zand. De helmdie tor weerszijden van het hoofdje door don avondwind do slapon van hot ongelukkige kind hcoft gestreeld, heb ik eerbiedig afgeknipt.... tot een tuiltje gebonden on als een heilige rcüquie aan den bedroefden vader gegeven. Och! mocht die holns eens spreken kunnen! Doch verlaten wij dezen moordkuil. Ziet eens dio voetstappen daar boven aan den rand... de laaghartige is moordenaar geworden en de angst en wroeging spreken reeds daar uit de afdruksels in het zand. Zijn snollo vlucht blijkt reeds uit passen sommige ongeveer 11/2 meter van elkaar, voerende in de richting over de duinen naar zee, die hij ongeveer ter hoogte van paal 103 kan bereikt hebben, op p. in. een half uur ten westen van don vuurtoren, Do agenten moeten zijn spoor, hebben kunnen volgen tot nabij liet strand, waarop het door den vloed werd uitgevvischl. Deze afschu welijke moord moet volbracht zijn i'iitir tlal du duisternis mux, gevallen, hetgeen ik zoouveri den lieer ollir.ier van justitie bewees uit liet feit, dat de moordenaar* in zijn vlucht konijnenholen verme den heeft. De maan scheen niet,'t laatste kwartier was nabij. Vóór 7 uur was de knaap dus gestorven en op grond van deze gevolgtrekking niet om 1 uur 's nachts, zooals de doctoren hebben geconsta teerd De -zachte regen, welke Donderdagnacht en Vrij dag viel heeft die vootstapafdrnksels voor ver zanding gespaard en wellicht do ijveiigo pogingen der justitie, door oeno belangrijke aanwijzing to meer, in de hand gewelkt.' Uit liet op grond hiervan zoo goed als bewezen feit volgt dus duidelijk, dat de moordenaar niet gehandeld beeft uit dorst naar geld, en de eisch van f75.000 slechts gedaan is om do justitie op een dwaalspoor te brengen. "Wraak, niets dan wraak kan dus do drijfveer der misdaad zijn. Zeven dolksteken* verraden zulks tevens. Een enkele ware bij een gewoon moorde naar voldocndo geweestOok do verschillende brie ven aan de ouders geschreven verraden niets dan wraako. a. zooals ik verneem met de woorden sik heb woord gehouden". De moord geschiedde op don 23n dezer op don dag dat de Koningin dos Hemels in het hemol- teekon de Weegschaal, het zinnebeeld der gerech tigheid kwam. Men loust in lu-t, Oti'/hlnd Daar wij de overtuiging hebben dut elke bij zonderheid, die betrekking heelt op het vreeselijk drama van Donderdag jl.don lezer belang in boezemt, hebbon wij ons jl. Zondag een moeitevollo wandeling getroost naar do plek, wam" de schand daad bedreven is. Wat. toch Imndon wij constateeren 1 Wanneer men van de brug af, aan de laan van Meerdorvoort, langzamerhand opwandelt, wordt hot, na de twee eerste boerderijen voorhij gegaan 'te zijn, don wandelaar duidelijk, dat, om hot duin te bereiken, hier een buitengewone kennis van hot terrein noo.lzakehjk is. De eurstc laan rechts voorbij do Beoklaan, die naar Houtrijk voert, is door een hek afgesloten, dat vvauieisgevvijs gemaakt, eiken toegang belet en vorder strekt, zicli linksen rechts een sloot uit, die men slechts met een jmlsstok zou kunnen overspringen. Hier beeft dus de moordenaar niet kunnen passoeron, maar moot vorder zijn gegaan tot aan of voorbij do laatste boerderij, aan gene zijde van du watermnchme, waar het terrein deze twee eigenaardig lieden aan biedt, dat men of over bet erf en dq breedo weide van don boer moet gaan en ontwijfelbaar gezien, moet worden, of een omweg makt n dio minstens do wandeling mot een half uur verlengt. Uit dezo feilen blijkt maar al to zeer, met welk een overtreding de moordenaar den knaap er toe gebracht moet hebbon, hein op eon wan deling te volgen, die -zonder omwegen te gebruiken anderhalf uur duurtmaar tevons blijkt hieruit hoe groot do konnis van liet terrein bij den moordenaar gewoost moet zijn, die alle hinderpalen, als slooton en hekken, gekend heelt, om zonder moeito en zonder opzien te baron zijn slachtoffer naar een plek te kunnen voeren waarvan de eenzaamheid hem bekend moest zijn. Gerastelijk kan dan ook aangenomen worden, dat het terrein vooraf met zorg gekozen is en de onbekende voor zijn gruweldaad te plogen, dozen weg waar schijnlijk herhaaldelijk heelt gevolgd, zoodat de enkele daar wonende boeren maar eens goed hun geheugen moeten raadplegen om zich de wandelaars te herinnoren, die, opvallend genoeg, tochtjes ma ken op een terrcih waar geen Hagenaar ooit komt, naar het duin ovor weiden, die door hekken en sloot afgepaald zijn en elke gedachte aan een wandeling voor pleizier uitsluiten. Dezo moeiehjkhoden die de onderstelling uitsluiten, dat de arme jongen onderweg vermoord en naar het duin gedragen kan zijn, bewijzen bovendien, dat de moordenaar zijn gang naar hot duin hij dag heeft volbracht: want in het donker mag hot bijna onmogelijk booten, do enkele brug to bereiken dio over do lange sloot ligt welke hot terrein splist, en de hekken over te springen, die de weiden afhalen. Deze onderstelling wint te moer veld, nis bet waar is, dat bot lijk gevonden is met do pot over do oogon getrokken. Hieruit blijkt dan toch, dat de laaghartige niet slechts bij dag- de door hem zoo goed gekozen plek bereikt heeft, maar den tnooril ook bij daglicht gepleegd beeft, en bij liet gelaat waarschijnlijk bedekt heeft omdat do starende oogen hem hindeiden. Tevens mag hieruit afgeleid worden, dat bijna den rnoord niet terstond is weggegaanmaai' op de plek zelf bet vallen van den donker hoeft afgewacht, om terug to koeren. Waarschijnlijker is hot evenwel, dat hij, na zijn degenstok in een der ontelbare konijnenholen van hut duin verborgen te hebbenden weg naar zee over de duinen gevolgd is, en op liet strand een weg gekozen beeftwaar du opkomende zee de voetstappen gemakkelijk uitwiseht. Stellen wij nudat de moord nog bij dag ge pleegd is en het donker om 7 uur reeds genoeg zaam gevallen is. om de. wandeling naar het strand onbemerkt vooit te zetten, dan mag aangonomen worden dat de moordenaar to 8 uren ongeveer te Scheveningen is aangekomendaar wijmet liet horloge in de hand, geconstateerd hebben, lt dat cle^garig van de plek, waar dc moord gepleegd is. tot het s'i and en van daar naar het dorp een i uur lang is. De toekomst zal. hopen wij, loeien, ol al neze hypotheses waar zijn en fd niet zults bij a.m- t komst iri het dorp do ellendeling bovendien nog in een koffiehuis vertoefd heeft om uit te rusten i en zich te verfrisschen. MEST MAAG, 29' September. tn de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Gcnei'aal van beden is het adres van antwoord

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3