Bnitenlanflsclie Bcrictteii. BitBtalaüisclB B-êriiltii- volkomen van op de hoogte, dat wij de scheiding van '30 in het Noorden minder betreuren dan is het Zuiden bij telen het geval is. De oogstze was voldoendezeide de Troonrede, en de practische landbouwers hadden ook niet anders gezegd. Maar in de Tweede Kamer zei men, dat het toch zoo heel gunstig niet stond met den oogst. En de landheer, die dezer dagen een nieuw contract met tyn pachte- wilde sluiten, zoowat 75 percent hooger dan tot heden, deed dat voorstel zeker ook 'niet met het oog op den slechten oogst. Op het Haagscbe Binnenhof, dat blijkt uit alles, zetelen menschen van gelijke bewegingen als ,alle andere, Zy zouden wel dit, en zij zouden wel dat: zij zouden wel het huisrecht hervormen, door bezuiniging de financiën doen bloeien; door doeltreffende maatregelen alle partyen bevre digen; minderheden en meerderheden, allen te gelijk. Jaren lang hebben we hetzelfde schouwspel geziende ministerieele zetel is een remtoestel voor de al te vurigen van geest, en de man, die als lid der Tweede Kamer menigmaal de stoutste verwachtingen opwekte, werd door het koude bad der werkelijkheid een gewoon mensch, een aanschouwelijk beeld te meer van de stel ling: dat spreken en handelen twee zijn. ENGELAND. Lord Granvilledie ziels ten bezoeke bij H. M. Victoria te Balmoral, in Schotland, be vindt, en er eene week zou vertoeven, is gis teren morgen, wegens dringende staatszaken, van daar naar Londen ontboden. In het Kanaal heeft weer een vreeseüjk ongeluk plaats gehad. Da stoomboot Magdeburg, van Hartlepool naar Odessa, is in een dichten mist tegen een groote onbekende stoomboot aangevaren, met het gevolg dat deze onmid dellijk zonk. Men vreest dat allen die er zich op bevonden om het leven gekomen zijn. De booten van de Magdeburg bleven nog eenigen tijd rondvaren op de plaats waar het schip gezonken was, maar bespeurden niemand van de bemanning of passagiers, en vonden evenmin iets wat hen den naam en de nationaliteit van het vaartuig konden doen vermoeden. De Magdeburg liep naet zware averij te Southampton binnen, F R A K R IJ K. De pauselijke nuntius heeft jl. Maandag een langdurig onderhoud gehad met den Minister van Builenlandsche ZakeD. Men wil weten, dat hü den Minister te kennen heeft gegeven, dat hy Parijs verlaten zal, zoodra de Regeering het tweede Maart-besluit gaat toepassen. De Siècle, de Événement en andere bladen sporen de Regee ring aan het gezantschap bij het Vaticaan onmiddellijk op te heffenals de nuntius aan zijne bedreiging gevolg geeft. Gsimbetta keert half October naar Parijs terug. Zijne gezondheid, ofschoon wat verbeterd, boezemt zijnen vrienden voortdurend greote bezorgdheid in. DÜIïSCUIiASD. "Volgens het JDresdener Journal zal de Koning van Saksen den 15 October het inwijdingsfeest van den Keulschen dom bijwonen. BELGIE, Volgens de Tribune de Motie heeft de bekende afgezette bisschop van Doornik, msgr. Durnont, drn Staat en zijn opvolger in rechten betrokken, ter herkrijging der voordeelen, hem ah bisschop door de Constitutie en de lands wetten gewaarborgd. ITALIË. Te Genua is een internationaal congres jjpop'-nd \an de vereenigiug tot afschaffing der geieghmrlfoei'te prostitutie. Tot de gedele geerden behoort o.a. Mancini. De bijeenkomsten worden gehouden in het Carlo Felici-theater, A 31 E R I K A. Memphis vierde dezer dagen het gelukkige doch zeldzame feit dat het dezen zomer vrij gebleven !3 van de gele koorts. Straten en huizen waren getooid. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 29 September, In deze zitting is discussie gevoerd over de paragraaf van het adres van antwoord betref fende Indie. De beer De" Casembroot, instemmende met het protest daarin liggend, tegen de rooskleurige vooistellingen der Regeering omtrent Atjeb, wilde dat protest uitbreiden tot den algemeeuen toestand in Indie, die niet naar waarheid in de troonrede was geschetst. Iu dien zin stelde bij een amendement, voor om te lezen: Wij hopen dat de algemeene tot stand bevredigend moge zijn. De heer Patijn beriep zich op de inlichtingen der Regeering, waarop deze zinsnede der troon rede zich grondde. De heer Rutgers van Rozenburg bestreed het optimisme der Regeeriug in de Atjehpolitiek en sloot zich dus volgaarne bij het protest adres aan, De heer van Eek zag ia het gebeurde te Samaiangan geene reden o:n de invoering van een geregeld bestuur iu Aljeh tegen ie houden. De heer Kenchenius zag er eene aansporing in tot groote voorzichtigheid. Zijne inlichtingen getuigden niet dat de algemeen toestand zoozeer bevredigend wars Ook de afmaking als maatregel tegen de veeziekte bestreed hij en hij had verzocht ia eene oanschiijving daarop terug te komen. De heer Kool ried ook gioote voorzichtigheid aan, en het niet ontblooten van Atjeh van troepenmacht. De heer Wintgens schreef den tegenwoor- digen toestand toe aan het verlaten van de conservatieve beginselen. De Minister van Kolouiën verklaarde, dat de Regeering de zinsnede ia de troonrede baseerde op de feiten en mededeeüngeu in het koloniaal verslag, bevestigd door !ate:e telegtafische be richten; dat de toestand in Atjeh bevredigend is en de Regeeringscornmissarissen te Buitenzorg zijn om vooistelieu te doen tol invoering van een geregeld bestuur. De veepest is zeer verminderd geen reden bestond er om op de toepassing vau het stelsel van afmaken teiug te komen. Aan het gebeurde te Samaiangan hechtte men een overdreven portée. Natuuilijk dat de kleine staatjes, die in een toestand van regeeritig- loosheid verkeeien, nu en dan aanleiding tot onrust zullen geven. Het rapport van generaal van der Heyden hecht evenmin overdreven waarde aan het gebeurde aldaar. Mocht de zinsnede in het adies de beteekenis hebben, zooals de heer Rutgers van Rozenburg zeide, dat de Regeering de Atjeh-politiek moest wijzi gen ot heengaan, dan adviseerde de Minister tot wyzigiog der zinsnede. De heer De Casembroot hield zijne bewerin gen vol en bleef de benoeming van deu heer Pruys van der Hoeven als commissaris-gene raal eene politieke fout noemen. Do heer Patijn constateerde dat deze para graaf van het adres geen hostiel kaïakter heeft. De heer Rutgers van Rozenburg hield zijn standpunt vol en droog aan op spoedige beëin diging van den Atjehoorlog, Nadat dn Minister nog geconstateerd had dat het gebeutde te Samaiangan niet aan behande lingen van het civiel bestuur is te wijten, wordt het amendement van den heer De Casem broot verworpen met 39 tegen 20 stemmen en de paragiaaf goedgekeurd. Het geheeleadre werd daarop aangenomen met 51 tegen li stemmen. OEN HAAG, 30 September 1880.- Gisteren middag bracht de Groothert» van Saxen-Weirnar een bezoek aan Z. M. den Koning. SCHIEDAM, 80 September 1880. In da laatste getneeuteraads- vergadering te Delfshaven zijn de opnieuw gewijzigd® voorwaarden voor den aanleg van den tramweg Delfshaven Rotterdam aangenomen, zoodat er uitzicht bestaat dat de ïRotterdamsche Tiamway Maatschappij" weldra de veibindii tot stand zal brengen: 10 cent Delfshaven Rotterdam Binnenweg, 15 cent tot zekere punten in Rotterdam. Bij de beweging, die men op 't touw schijnt te willen zetten ter weder invoering van de doodstraf, verdienen de aandacht de volgende regelen in de Engelsche krouiek iu het Handelsblad voorkomende. In Engeland en er is al geen staat zoo godsdienstig, zoo vol kerkelijke scholen, zoo gestreng in het straffen hebben, meer enont zettender misdaden plaats dan in eenigen ande ren beschaafden staat. Wat is hiervan de reden? Men prijst de Engelsche politie steeds, maar heeft men wel eens gelezen'welk schrikwekkend aan tal moorden jaarlijks ongestraft blijft, daar de moordenaars nooit ontdekt worden. Wanneer wij opmerken waarom en waarover het algemeen gemoord wordt, dan komt men, gelooven wij, tot de overtuiging dat de aard van de straf weinig invloed heeft. De mtsdaad wordt of begaan door iemand die door voorzorgsmaat regelen elke straf hoopt te ontgaan, of door iemand zoo ont, .d door toom en wraakzucht, dat hij duizend dooden zou willen sterven zoolang hij slechts zijn vijand lichamelijk of zedelijk naar het hart kon steken. Er is geen middel om zulke duivelsche mis daden, als die welke ons geheele volk thans zoo pijnlyk aandoet, le voorkomen of onmogelijk te maken. Steeds zullen er onmenschen, woeste wreedaards gevonden worden, gelijk ze er altijd geweest zijn. De overgroote meerderheid der menschen is goedhartig en haat wreedheid, en die meerderheid zat steeds aangroeien gelijk ze aangegroeid is door alles wat plichtgevoel wekt, wat den geest verrijkt en veredelt, wat het hart veiteedert en stemt. Doch men zal geen moorden voorkomen al voert men de pijnbank weer in en al radbraakt men de lieden, die te lecht of te onrecht veroordeeld zijn wegens een misdaad. [let vaai tuig voor den hydrographischen dienst is Maandag II. van hettonein der opname te Terschelling teruggekeerd, eu gaat da volgende week naar het zeegat aan den Hoek van Hol land, tot het doen der najaarsopname. Volgens de lemps was mgr. Freppel bisschop van Angers, Vrijdag te Amsterdam; hij ging van daar naar Duitschland. De Sophia-stichting wordt morgen ge sloten. Gedurende het badseizoen werden er 76 kiudereu verpleegd, waarvan velen vol komen genezen huiswaarts gezonden zijn. Blijkens een van den Gouverneur van Curayao bij het Departement van Koloniën ont vangen bericht, van 31 Augustus 11, waren deslyds- geen lijders aan gele koorts meer in verpleging, en werd het gebouw voor epidemische ziekten dien dag gesloten. Dé ziekte kan derhalve als geweken worden- beschouwd. Beuoemd tot slads-archivaris te Gouda,. Sir. D. N. Brouwer aldaar. In Do Standaard werd Vrijdag beweerd- dat geestelijken of bedienaren van den gods- diens Vija> ia di iuboe He SUmc tiaar i ver vi weet Is van I Kuyp deze hij l1 ïijn i reeds de m Zo antw komt toerd ia de lie Geme bedra bedra sten 1 gen {19,5 hoofd en sh geld baten f147' derd van t Ou het h ten v tot d TOOM bestei 1316 neer onder neten atmw geldie onder uitga'. Hel zielen Pot zontev met Ilor heeft genon aan d me» i is ui het vi am da; langt nog v gaatt Zw< zelfs ongesi gebiu is on kunre

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2