M" fï- ®M'4 l-'ij De moord te 's Gravenhage. i fetvc v ®UL Het advertentieblad Die Bores, te Dresden, maakt bekend, dat in de Oostenryksche Staten, sedert 15 September, op grond der Phylloxera- conyentie, alle planten, met aardbollen ver pakt, bij invoer aan de grenzen worden geweerd. Naar aanleiding daarvan wordt aan de N. jB. Gt. uit Boskoop geschreven: ïZoo is dan het beruchte art. 3 der Berner- eonventie door Oostenrijk in werkipg gebracht en daardoor aan den handel in planten voor deze gemeente reeds een gevoelige slag toe gebracht. »0ok bij een firma alhier, die reeds aan het verpakken van planten voor de Oostenrijksche Staten begonnen was, is eefi zoodanig bericht ontvangen en heeft men dadelijk de werkzaam heden gestaakt, daar het onmogelijk is dat rhododendrons, azaleas, conifeeren en groen- blijvende planten zonder'aardbollen verzonden kunnen worden. sliet is te hopen dat de Regèering voor Nederland, waar toch geen wijnstokluis is, eene uitzondering zal weten te verkrijgen en te verhoeden dat ook Duitschland de bepalingen der Berner-conventie toepasse." Eergisteren is een dame te Wormerveer op sluwe wijze voor f 75 opgelicht. Haar man de heer de V., was eergisteren te Amsterdam voor zaken. Ongeveer 2 uur ontving zijn vrouw een telegram uit Amsterdam van< den volgenden inhoud: vbetaal aan den heer X den wissel van f 75 dadelijk, anders kom ik in groote verlegenheid of moeielykheid'.'. En werkelijk omstreeks 3 uur wordt haar door een haar onbekend persoon een kwitantie, tot het genoemde bedrag, aangeboden, die dan ook ingevolge deu last van haren echtgenoot, haar telegrafisch opgedragen, dadelijk met betaling wordt ge honoreerd. Toen de heer V. tegen den avond thuis kwam, werd hij door zijn vrouw begroet, met de woorden: »nu, het was maar recht goed, dat ik zoo wel bij kas was", waarop de ver baasde echtgenoot zeer natuurlijk liet volgen: waarom? Wel, uw telegramWelk telegram I" En nu bleek bet, helaas dat de echtelieden door een sluwen oplichter bedrogen wareD. Een nieuw bewijs, dat men tegen lagen en ÜBtea niet genoeg op zijn hoede kan 2ijn. - Aan het mail-overzicht van het Alg. Dagbl. wordt het volgende ontleend over de veepest: Van de veepest laat zich geen kort bericht geven. Uit de officieeie mededeelingen iu de Javaeche Courant, loopende oyer verschillend ingedeelde tijdperken, is het zelfs onmogelijk een statistiek van aangetaste en afgemaakte dieren week 'bij week op te maken. Heel af doende verbetering schijnt er over het geheel Diet te zijn; plaatselijk is er hier en daar merk bare vermindering, maar plaatselijk ook weer elders uitbreken der ziekte, voor het eerst of opnieuw. Het kwaad heeft zich gelukkig tot nog toe beperkt tot de vier aangetaste resi denties in Java's westelijken hoek, maar gerust heid heeft men te dien opzichte niet, als men binnen de besmette residenties de ziekte telkens gevaarlijke sprongen ziet maken. In Europa werkte het afmakings-systeem sneller en/meer afdoende. Ligt het verschil, dat niet te mis kennen is, aan de fatale bezwaren die de afslui ting der besmette kringen hier ontmoet? Men kan er niet aan twijfelen, als men ziet, hoe in de minst goed bewaakbare streken da ziekte telkens weer uitbreekt, en "het langste duurt, en hoe op andere plaatsen, als in het Soekaboemische, het stelsel wel gebaat heeft. In den laatsten tijd heeft men paggers gemaakt, hooge muren van bamboe, uren lang. Dikwijls is de ziekte buiten die scheidsmuren uitgebro ken. Met kattemgeduld heeft men telkens die plekken dan ommtmid, en aan den grooten muur aangesloten. Is dat alles onnut geweest? 't Is waar, de veepest is niet opgehouden. Maar de-zieltte, heeft, zich toch ook niet verder oost waarts verspreid. De Kamer van koophandel en nijverheid te Batavia heeft opnieuw in zake de veepest een adres aan den Gouverneur-Generaal gezon- deoj tot nadere toelichting vau hare zienswijze, dat het tegenwoordig afmaakstelsel tegen de veepest niet moet worden volgehouden. De'Atjeh-correspoudent van de Locomotief schrijft omtrent den tocht naar Samalangan het volgende: »De tocht is afgeloopen eergisteravond om 8 uur, haif 9, kwam de generaal met Panglima Tibang en zijn gevolg per extratrein in den Kraton aan; de helft der troepen is terug; de overige, uitgezonderd de mineurs, die voorloopig op Samaiangan blijven, zullen eerlang terug zijn, en als punctum na de lange fiase is een dagorder uitgegeven, waai in de moed en doodsverachting van officier en soldaat worden geroemd, en het einde en de gevolgen der excursie worden geresumeerd. sDe vijand heeft zware verliezen geleden, zijn bentings zijn genomen, zijn hoofdverster- kmg is vernield; zijn kampongs zijn getuchtigd, hij zelf is iu het gebergte teruggetrokken Meiu Liebchen, was willst du noch mehr? »Den 2n Augs. is voor de derde maal, doch ditmaal onder leiding van den generaai zelf, uitgerukt en geageerd tegen de sleenen ben- ting. >Tot tweemaal toe werd er bres geschoten in de steenen omwalling; tot tweemaal werd er gestormd, maar ook tot tweemaal was de bres gestopt bij de nadering, ea tot tweemaal werd de storm afgeslagen. nToen is zij verder alleen met het geschut, het 28 Juli gezonden 12 cM. achterlaad-kanou, geattaqueerd, en wanneer men de projectielen hierdoor voortgesliogerd kent, en weet dat er 125 schoten gedaan zijn met dit stuk, dan is het geen grootspraak te zeggen, dat de benting vernie!ds.is. Laten we ons echter van dit vernielen niet te veel voorstellen; mogelyk is het dat de vjjand is af moeten trekken maar 's avonds woei de Atjehsche vlag met hdar twee gekruiste klewangs en halve maan in 't wit op een roodveld weder van den heuvel; de beating is niet genomen, en de generaal had gelegenheid zulk een aaneen schakeling van bentings, traversen en andere verdedingsmidd-Uen met zijn kijker in 't gebergte waar te nemen, dat hij zelf uitgeroepen moet hebben, dat, om die vestingen te nemen, hy 16000 man zou noodig hebben. sNiets natuurlijker dan dat, nu er nog niet het 12e deel dier troepen disponibel waien, tot wederinschepiug naar Gyoot Mjeh werd besloten. De gevolgen van het gebeurde op Samalangan nu reeds te bepalen is onmogelijk. Te voorzien is het echter dat, waar wij totnogtoe met succes tegenover Atjeh optraden, en de moed om het hoofd op te steken daar toch niet werd gebluscht, we, nu wy niet of althans niet zonder eenig voorbehoud als overwinnaars na den strijd door den vijand begroet kunnen worden, meer opstand, trek om 't vreemdejuk af te schuddenbij gelegenheid tegenstand zullen ontmoeten, dan ooit te voren. Nu reeds zouden, naar ik van een enkele zijde vernam eenige Kampongs in den omtrek van Anak-Galoeng verlaten zijn, terwijl ook in die richting in 't gebergte aan vijandelijke "bentings zou gewerkt worden, 't Moge dan, waar of onwaar wezen, in 't laatste geval ilvyst het aan, wat naar veler oordeel uit die gevolg rijke militaire wandeling vooit kan vloeien, al is dan ookde zaak wellicht te veel van den zwarten kant bekeken, Uit Buitenzorg deelt men aan het Bat. Jlbl. mede, dat door het'bestuur aldaar het voorstel is gedaan om gedurende het volgend jaar het slachten van buffels, in het belang van de rijst 7 cultuur tegen te gaan. In velschillende districten gaat men voort met het afmaken van buffels die door de ziekte aangetast of daarvan verdacht zijn. De ziekte blijft op dezelfde hoogte en bieidt zich niet noemenswaard uit. De resident van Banjoemas telegrapheert onder dagteekening van 14 AugustusTot heden geen enkel geval van ziekte meer voorgekomen en dientengevolge de maatregelen tot afsluiting opgeheven. JavGt.) De suikeroogst is wat de productie aan gaat over het algemeen beviedigend. Van Kraksaan meldt men, dat sommige tuinen tus- schen de 1200 en '1700 pikols riet per bouw opbrengen en dat enkelo fabrieken p. in. 100 pikols suiker per bouw makeu. Ylaardingen. Na de vorige opgaaf zijn van de haringvisscherij nog 3 schepen aange komen met 65 last pekel- en 2 last steurharing. Zutfen. Voor een paar dagen ontdekte de heer E., te Laren, een vreemd paard in zijn weide. Bij nader onderzoek bleek het, dat het zijn »oude Piet" was, die hem jaren lang trouw gediend had, doch vóór een paar jaren door hem was verkocht aan iemand uit Zeve naar en nu te Holten thuis behoort. Ofschoon het dier naar zijn uiterlijk voorkomen ook nu, even als vroeger, een goed leven schijnt te hebbenkan het toch naar het schijntziju vroegeren meester niet vergeten, daar dit reeds de tweede maal is, dat het hem met een be zoek vereert. Daar Piet steeds bij nacht en ontyd wandelt, vindt hij bij zijn aankomst alhier steeds de deuren van zyn voormalig ver blijf geslotenmaar gaat dan doodeenvoudig eenige stappen terug naar de weide van zijn vootmaligen heer. Gemengde Berichten. In het cireus-Sangerdat voorstellingen geeft te Banstead dicht bij Epsom in Surrey (Engeland), viel Zaterdag een groote wagen om, waarop zich kooien met wilde dieren be vonden, Ongelukkig wist een der leeuwen van de verwarring-v gebruik te maken om uit zjjn kooi en uit de tent te ontsnappen. In den om trek van het plaatsje heerscht thans een vreese- lijke agitatie. Vele dorpsbewoners durven hun huizen niet verlaten. Men verzekerde, dat liet woedende beest reeds een vrouw had gedood. Te Biistol zyn vier kinderen, van één tot zes jaar, door de ouders werklieden sla pende thuis gelaten, door deze bij hun terug komst dood gevonden. Zij schenen, wakker gewoiden, met vuur spelende, een hoop krullen te hebben aangestoken, waardoor een begin van brand was ontstaan. Twee der kleinen waren deei lijk geschroeid, de twee andere in den rook gestikt. Eergisteren avond heeft de justitie nogmaals den heer Bogaatdt gehoord, benevens de gouver nante der familieden administrateur van den heer Bogaardt en een vrouwelijke dienstbode. Herhaaldelijk heeft do heer Bogaardt te kennen gegeven, dat, hoe hij ook zijn herinnering raad pleegde, hij geen vermoeden op oen bepaald persoon had en niet aan wraak kon denken. Ook bij familio en vrienden van den heer Bogaardt bestaat alge meen de mconing, dat de misdadiger geen wraak bedoelde; geen hunner herinnert zich een geval, dat tot wraak ook maar in do verte aanleiding zou kunnen geven, Do heer J. A. De Berghte 's Hngeontving eergisteren avond een naamloozen brief, waarin een waarschijnlijk gewichtige'mededooling omtrent den moord voorkomt.' Die brief eindigt aldus: „mot achting uw dw. dienaar, die u Zondag den weg ovor den vlonder gewezen lieeftDe heer, De Bergh heeft ,den schrijver in het belang der' justitie dringend uitgenoodigd ziels onverwijld hij, "hem bekend to maken. 'r' v Sr^ 1 v. J'i* i 't*-

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2