De moord te 's Gravenhage, In een Haagsche correspondentie aan de Zutf. Ct. vinden wij nog een frappant verhaal tan iemand, die martelaar werd van zijn ge lijkenis met den vermoedelijken moordenaar. "Voor een paar dagen arriveerde tegen 9 uur met den Hollandsehen trein een onderwyzer die in de residente examen kwam doen voor een der akten lager, onderwijs. De trein v;a* laat aangekomen, en met gehaasten tred marcheerde hij (de onderwijzer natuurlijk) den Stationsweg op, uit vrees niet meer op tijd het examenlokaal te zullen bereiken. Dat zag een politieagent en o wee de man, die daar zoo in gejaagden toestand voort holde, voldeed volkomen ,aan het signalement. Kleine voeten, bruine demi-saison, kleine blonde knevel er was geen twijfel aandat zou de moordenaar zijn. Fluks was de agent aan zijn zijde, en sprak hem aan. U zijt gejaagd, mijnheer. Ja, ja ik heb geen tijd. Weet u misschien wat van den moord mijnheer? Ja, ik weet er alles van, maar ik heb geen tijd. Maar als u er alles van weet, mijnheer, dan moet ik u verzoeken mij te volgen naar het hoofdcommissariaat van politie. Zanik toch niet ik heb geen tijd. Dat was natuurlijk olie in 't vuur, en eenige oogenblikken later wandelde de ongelukkige onderwijzer tusschen twee agenten in de rich ting van de Groenmarkt. Wet werd hij schielijk losgelaten, maar de man was totaal van streek, en kwam niet door zijn examen. Delfshftven. Naar aanleiding van den gun- stigen uitslag der proefnemingen gedurende het vorig seizoen, heeft het alhier bestaande Nuts- departement besloten, dat voortaan drie van de zes leesvergaderingen gehouden zullen worden met introductie voor den handwerks- en dienst baren stand, als een gewijzigde voortzetting der Inrichting voor Volksvoordrachten, waarin geen voldoend belang werd gesteld. Van twee onbekenden werd een collectie boekwerken ten geschenke ontvangen ten be hoeve van de volks- en de kinderbibliotheek. De tien leerlingen die voor rekening van het Departement de lessen van het teekengenoot schap Hierdoor Verder bijwoneu zijn overge nomen door de afdeeling Volksonderwijs, welker reglement eenige wijziging en aanvulling on derging. De heer A. P. G. De Waal herdacht Maandag zijn veertigjarige betrekking als organist der Hervormde gemeente alhier. Kerkvoogden en notabelen boden hem een prachtig geschenk aan. Door eene commissie, bestaande uit de heeren S. De Lange Sr. en J. B. Litzau uit Rotterdam werd hem namens organisten aldaar mede een aandenken aangeboden. Den Haag. Zondagavond herdacht de Uofpre- diker Ds. C. E. Van Koetsveld in de Groote Kerk alhier zijn 50jarige evangeliebediening. De waar dige voorganger sprak daarbij de gemeente toe naar aanleiding der woorden te vinden in Hebreen 13, vers 8. Na het uitspreken van den zegen werd gezang 91 vers 2 aangeheven. De zeer talrijke opkomst bewijst de sympathie die zijne gemeenteuaren voor den geachtea prediker koesteren; o. a. werden verschillende kerkeraadsleden en de alhier wonende predi kanten opgemerkt. Ook gisteren werden hem hiervan de on- dubbelzinnigste blijken gegeven. Van wege de gemeente zoowel als van vele particulieren werden den evangeliedienaar nuttige geschenken aangeboden. Z. M. de Koning schonk aan den waardigen voorganger het Kommandeurskruis der Orde van de Eikenkroon. Nieuwediep, 4 Oct. De in de N. haaks gestrande stoomboot TJcthomey is heden eenigs- zius gedraaid. De laatste stormachtige dagen hebben het schip schrikkelijk gebeukt. De bergers hebben er teugevolge de hevige bran ding die er bijstaat, niets kunnen uitvoeren. De lading is echter doornat. Het voorruim, waaruit men nog al droge rogge gelost heeft, staat vol -"water. Berichten over den toesUnd vati den Russischen graanhandel komen alle daarin overeen, dat de voor raad uiterst gering is, en de prijzen steeds stijgende zijn. Een bericht uit Petersburg zegt, dat de eene exporteur van den anderen koopen moet om zijn verbintenissen tegenover liet buitenland na te kunnen komen, en dat de prijs alleen tengevolge van do binnenlandsche behoefte nog zal stijgen. Een bericht uit Riga vermeldt, dat de aanvoeren van rogge geheel ontbreken, en dat integendeel groote alladingen naar het binnenland geschieden. Volgens een bericht uit Revnl zal er in deze" campagne van rogge-uitvoer geen sprake zijn, alleen van uitvoer van haver en lijnzaad, schoon do toevoeren hiervan door het slechte weder vertraging onderbinden. Geheel in overeenstemming met deze te Berlijn ontvangen berichten is een schrijven uit Petersburg in de Wiener Mlirse. Het buitenland, heet het daarin, kan tot aan den volgenden oogst niet op Rusland rekenen. Die toestand spiegelt zich reeds in de prijzen af, want terwijl in Mei, met bet oog op de tamelijk bevredigende vooruitzichten, rogge per Juni 9 Rb!. 50 a 10 Rbl. genoteerd werd, en rogge voor latere termijnen buiten aanmerking bleef, zijn wij thans al tot een prijs van '12 Rbl. 50 gekomen, waarvoor wel koopers, maar geen verkoopeis te vinden zijn. Deze prijzen zijn intusschen nog laag bij de meelprijzen, want terwijl nog zeer onlangs roggemeel 9 Rbl. deed, noteert men thans voor dezelfde kwaliteit •131/j Rbl. waaruit blijkt, dat de voorraden zelfs niet toereikend zijn voor 't locale verbruik. Deze on verwachte wending der toestanden is ook de voor naamste oorzaak der jongste faillissementen; men ziet de onmogelijkheid in om deze prijsbeweging tegen te gaan en de gesloten overeenkomsten na te komen, en het onderscheid iri piijs is zoo buitengewoon, dat zelfs bij kleine contracten de verschillen aanmerkelijk zijn. Van de groote faillissementen, waaronder twee met een deficit van 1 millioen roebel elk, was weder- zijdsch wantrouwen tusschen de Russische kooplieden en de exportliuizen het gevolg. Dit is to eerder ver klaarbaar, als men bedenkt, dat de zeer omvangrijke graanhandel voornamelijk op het papier geschiedt; de Russische handelaars verknopen legeneen gering hand geld reeds in den winter en ill den loop van hét seizoen van uitvoer de aanzienlijke hoeveelheden, die te scheep uit het' stroomgebied van de "Wolga worden aangevoerd; de door de export-firma's aangekochte partijen gaan dan terstond, in de zeeschepen over, en de eindregehng der gesloten transacties gaat, als alles glad afloopt, zoo eenvoudig en snel, dat zelfs export- huizen met beperkte middelen in staat zijn groote zaken te doen. Maar zulke verhoudingen vereischen een hoogen graad van onderling vertrouwen, en zoodra slechts de geringste stoornis hierin voorkomt, zoodra den exporteurs niet meer de tijd gelaten wordt om zee-cognossementen te verkrijgen en te gelde te maken, moet dadelijk een groote belemmering in du zaken zich vertoonen, die dan haar invloed in verdere kringen doet gevoelen. Zoo volgden op de bovenbedoelde lail lissementen van twee Russische firma's die van drie exportliuizen. Een andere firma, die met een der failliete Russische huizen gecontracteeid had voor den uitvoer van 500,000 Kuhl roggemeel a 8'/2 tot 9 Roebelzag zich genoodzaakttoen die levering niet geschieden kondie partij elders tegen 131/s Rbl. te koopen, een verschil van meer dan 50 pet., waai uit blijken moge, wat ontzaglijke sommen met deze transac ties gemoeid zijn. Te Bellijn zijn deels door don min goeden oogst in het oosten des lands, deels dooi* den verminderden Russischen invoer, deels door het hoogo invoerieeht, de roggoprijzon thans zoo aanmerkelijk gestegen, dat in de mindere kwaliteiten rogge duurder is dan tarwe. Het zou langzamerhand voor den minderen mail voor- deeiiger worden tarwebrood te gaan gebruiken dan roggebrooddoch do Duitscher is aan liet laatste voedsel zoo gewend, dat hij niet licht tot zulk een verandering overgaat. DEX HAAG, G October 1880. Gisteren avond laat heeft Do Jong wederom een verhoor ondergaanthans aan het bureau van don hoofdcommissaris van politie, alwaar de procureur- generaal en de officier van justitie zich bovondon. De verdachte word in een rijtuig en bogeleid door twee rijksveldwachters naar het commissariaat overgebracht. Ook in dit verhoor handhaafde De Jong zijne verklaringen. Ilij blijft ontkennen don dader van den moord te zijn, zoodat alle geruchten alsofhij eene bekentenis zou hebben afgelegd, ongegrond blijken. Hoewel De Jong do misdaad van den moord derhalve niet belijdt; kan men echter hebben opge merkt dat hij door dc justitie van den moord ho- ticht wordt. Immors het vonnis van do rechtbank houdende verlcening van rechtsingang stelt voorop dat hij den moord zou bodrevcn hebben en denkt jn do tweede plaats aan medeplichtigheid. Het terugbrengen gisteravond laat van De Jongfc naar de gevangenis gaf* heden ochtend aanleiding tot het gerucht dat eeno nieuwe arrestatie lud plaats gevonden. Zelfs word de naam genoemd van iemand omtrent wien reeds eenige da-en verschillende geruchten in omloop zijn. Met zeker heid kan echter worden medegedeeld, dat niemand van dien naam door politie of justitie is gov at, Do persoon dien men op het oog heeft woont zelfs niet hier ter stedemaar houdt verblijf zijn wij wel onderricht in do "overzecseho be zittingen. Tal van bijzonderheden omtrent De Jongh'j levonswijze worden nog verspreid. Vrij zeker mag worden aangenomen dat hij den brandbrief aan den heer Bogaardt niet ten zijnen huize, doch in" het café St. Hubert in de Hoogstraat geschreven heeft. De bedienden dezer inrichting toch deelen mede dat De Jongh eenige dagen voor de ontdekking van den moord, geruimen tijd in het café zat to schrijven en dat hij na het'vol eindigen van den brief een glas water vroeg, een drank dien hij zelden gebruikte en trouwens bij uitzondering in een koffiehuis besteld wordt. Nog vernemen wij, dat het veelbesproken meisjs dat zich aan de school in do Trompstraat ver voegde om naar den' jongeheer Bogaardt te informeeren, nog niet gevonden is. In zijn gevangonschap praat do Jongh weinig met zijn bewakers en zit steeds stil voor zich heen. Aan zijne opvoeding word in zijn jeugd devor- eisehte zorg besteed. Hij bezocht eeno deftige school en trad zooals bekend is, vervolgens in militairen dienst. Heden zijn wederom andero portretten in den handel gebracht. Daarop wordt hij afgebeeld in het uniform van sergeant bij het Indisch leger. De teekening is vervaardigd naar eene photograph» in 1879 gemaakt, en volgens personen die Dc Jongh van aangezicht kenden, treffend gelijkend. Volgens het Vaderland zou een bediende van het Café SI IIuierl verklaa 1 hebben, dat De Jongis op den 23ston September werkelijk in het koffie huis een briefgescliroven heeft, maar of dat de beruchte bedreiging was aan den lieer B., weet niemand. Wol komt het merk »Bath" op 't papier, het formaat daarvan en van do enveloppon over* een met dat, hetwelk steeds in het koffiehuis voorhanden is. Toen die bediende voor de eerste maal, Zon dagavond, tegenover Do J. werd gebracht, beweerde hij slechts eenmaal in liet café te zijn geweest, Hij kon dat echter niet lang volhouden, en be kende weldra een habitué te zijn. Do bediende verklaarde overigens Do J. niet an ders dan zonder baard of knevel te hebben go- kond; wat in strijd is mat de opgaaf van Mus- quetior. Deze bedionde beschrijft De Jong als een man van ssukkelachtig" uiterlijk. Bij het.getuigen verhoor werd aan den onder officier Musqueticr do vraag gedaan of hij Be Jongh in staat achtte tot hot plegen van den moordwaarop hij antwoordde dat in zijn oog De Jongh veeleer een r.sul" dan een moordenaar was. Sedert mon in den winkel van den sigarenhan delaar Van der Grijp, een paar dagen na den moord, schertsend totDe Jongh had gezegd*. sZeg eens, je moogt wel oppassen, want jo gelijkt sprekend op 't signalement van don moordenaar," heeft men hem niet meer in den winkel gezien. De J. wordt in do gevangonis voortdurend be waakt, om hem elke gelegenheid te ontnemen van de hand aan zichzelf te slaan. In de nabijheid van do plaats, waar de moord is gepleegd, is in het duin een zilveren lucifers doosje gevondenwaarop tw-e letters zijn ge graveerd. De justitie heeft niet ontdekt waar het doosje gekocht is. Van den hoor A. J. Do Berg ontving de N. li Ct, hot volgende bericht Het verhoor van Do Jongh geeft een gunstig uitzicht op do ontdekking. De Jong is vrceselijk afgevallen. Zijn oogen zijn nat door tranon. Ilij wil nog niet spreken. De hoofdcommissaris van politio is Maandag middag ten half zes naar Utrecht gowcest in ver band met eeno mededeeling, door mij om vijf uur gedaan. Ik ben dus teruggekomen van mijn voor nemen om niet meer te helpen. Maandagavond is naar aanleiding hiervan nog een dagvaarding uitgegeven over eeno mododeeling, die de stationschef te Utrecht zon kunnen .doen. Zijn gesprok mot een achtonswaardig Hagenaar heeft het vinden van een degenstok met do letter A. bevestigd. De baanwachter van hot Rhijnspoor to Utrecht heeft ook, naar men zegt, zekeren A zien komen van don trein uit Den Haag en gezien, dat hij afgehaald werd door con ander op de» avond van den moord. Wellicht kan eene vrouw hij do zaak betrokken zijn. Uedon, Dinsdag avond

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2