De Groothertog van Saxen-Wei mar heeft het paleis Buiten rust aan den Scheveniagschen Weg betrokken. Z. D. II. blijft nochtans ge regeld dagelijks te Scheveningen baden. Naar het Fad, verneemt, wordt de Groothertogin in het laatst dezer week in de residentie verwacht om aanst. Dinsdag bij de doopplechtigheid van Prinses Pauline tegenwoordig te zijn. SCHIEDAM7 October 1880. Bij de verkiezing van 17 gemachtigden voor het kiescollege der Hervormde gemeente alhier, ter voorziening in de periodieke aftreding en voor de buitengewone vacaturen ontstaan door bet optreden als kerkeraadsleden van de heeren "W. Van Noortwijk en A. J, Bronkhorst, door het vertrek van den heer O. Van der Vlies, en het bedanken voor zijn benoeming van den beer J. Vaa der LindeD, hebben van de 1794 stemgeiechtigden 820 hunne stembriefjes in geleverd. Onder de ingeleverde stembriefjes waren 20 van onwaarde of niet ingevuld. Be houdens een kleine uitzondering waren meest alle briefjes ingevuld met de kandidaten van de kiesvereeniging «Evangelie en Belijdenis", zoodat de kandidaten van de confessioneele richting allen gekozen zijn. In het vorige jaar waren van de '1780 kiesgerechtigden 913 opge komen, zoodat er thans 107 stembriefjes minder zyn ingeleverd. De Evangelischen en Modernen hielden zich buiten stemming. Voor de gewone vacaturen zijn gekozen, met het aantal stemmen achter hunne namen gevoegd, de heereDJan Amoureus 793, B. Kersseu 791, W, Geerling 788, C. Van Noortwijk 782, A. Stotk 781, H. Feteris 780, P. F. Van der HammenSr.779.lt. Kegel 778, J. C.VanWaalwyk van Doorn 776, C. J. Van Eerden 771, J. H. Broekman 779. C. Klein 747, J. A. Rodi 770; en voor de buitengewone vacaturen, de heeren A. J. Dekker 790, Joh. Amoureus 782, J. Hoek 777 en A. A. Boer 775. Onze stadgenoot Mej. M. M. van der Schalkheeft voor de te Utrecht zitting hou dende commissie tot het afnemen, van examen als hulponderwtjzeres bij het lager onderwys, als zoodanig akte bekomeu. Schipper T. Van den Dool heeft Maandag jl. een portefeuille verloren inhoudende f535 benevens een loterijbriefje, welke portefeuille is gevonden door den brandarsknecht C. Munnik en door tusschenkomst van de politie weder in het bezit van Van den Dool gekomen, die den eerlijken vinder f10 tot belooning gaf, L>s W. Hoevers heeft naar aanleiding van den treurigen moord een ernstig, verstan dig woord gesproken in de 26 September door hem in de Willemskerk gehouden godsdienst oefening, dat bij M. Mj. Oouvée te 's Hage is uitgegeven onder den titel«Godsdienstige toespraak naar aanleiding van den ontzettenden moord, gepleegd op eea onschuldigen knaap van 13 jaren." De heer Hoe veis wijst op het ■yreeselijk oordeel, dat zonder nadere kennis van zaken geveld wordt over den moordenaar, en de zeer verschoonende wijze, waarop hier en elders wordt gesproken en gehandeld ten opzichte van personen, die even lang en ver achtelijk zijn. «Wie als speler leeft," zooiezen wij o. a. «en anderen tot spelers vormt, wie mannen en vrouwen tot overspel, jonge lingen en maagden tot ontucht vervoert, wie weduwen uitzuigt en huisgezinnen tot den bedelstaf brengt, die wordt in onze sociëteiten, ja in onze gezelschapskringen geduld, aan dien huwelijkt meu zyn dochter uit." Bij de opening der naambriefjes van de bekroonde ontwerpen voor een standbeeld van Graaf Jan van Nassau is gebleken dat het met den eersten prys bekroonde ontwerp was ver vaardigd doorden heer J. Th. Stracké, directeur der Koninklyke school te 's Hertogenbosch en Jiet met den tweeden pi ijs bekroonde door de heeren Eug. Lacomblé, beeldhouwer en A. Ie Comte, architect. Wjj vernemen, dat bij Koninklijk besluit is bepaald, dat een belangrijke vermindering der kanaal- en sluisrechten zal geheven worden voor de zeeschepen welke te Terneuzen komen laden of lossen. -Naar men verneemt zullen de hoofden der vreemde gezantschappen en de secretarissen der legation worden uitgenoodigd de doopplech tigheid van Prinses Pauline, in de Willemskerk to 's Gravenhage'bij te wonen. De Minister van Binuenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat aau 's Rijks Museum van moderne kunst te Haarlem ver krijgbaar zyn gesteld exemplaren van degedrukte «Beschrijving der schilderyen in 's Rijks ver zameling van kunstwei ken van moderne meesters in het paviljoen «Welgelegen", te Haarlem tegen den prjjs van vijftig cents per exemplaar. Aan de leden vau de Tweede Kamer is thans rondgedeeld de begrooting van uitgaven voor den aanleg van Staatspoorwegen, dienst '1881. De uitgaven worden voorgedragen op een bedrag van f45.400 000, die zullen worden gedekt door f13.000 000, welke op de Staats- begrooting voor 1881 voorkomen eu door f2.400.000. overschot van de dienst van'1880. In dat jaar waren 919.855 Meter voltooid en 140,708 Meter in aanleg. De begrootieg wegens den arbeid der gevangenen voor 1881, aan de Tweede Kamer aangeboden, bediaagt eene som van f235.520. Die begrootiog is ruim f 28,000 lager dan die van het loopende jaar. Gaandeweg worden de weveryen in de gevangenissen ingekrompen omdat de gevangene,' bij zijn terugkeer in de maatschappij, bezwaarlijk als wever in zijn on derhoud kan voorzien. Daarentegen wordt uit- breidiug gegeven aan zoodanige takken van arbeid waarvoor de vereischte grondstoffen voor een aanmerkelijklager cijfer gekocht kuanen worden. De afdeelingen der Tweede Kamer zullen vóór het onderzoek der Slaatsbegrooting aan te vangen de wetsontwerpen betreffende de wijziging der registratie-belasting en der zegel wet, en enkele kleinere ontwerpen onderzoeken. Eea buitengewoon Politieblad signaleert: Emanuel Hanauer oud 43 jaren, wonende te Bruchsal, lang ongeveer 1.66 meter, gestalte zwaar eu grootkleur donkeroogen bruin haar zwart. Na te New-York te zijn aangehoudenis het hem gelukt, tijdens zijne overbrenging naar het groothertogdom Baden, uit de gevangenis te Frankfort a/M te ontsnappen. Vermits men vermoedt dat hij hier te lande eene schuilplaats heeft gezocht, is door de Badensche Regeering zijne aanhouding en uit levering gevraagd. Het misdrijf waarvan hij verdacht wordt is valschheid in geschrifte van koophandel. Dezen gesignaleet de op te sporen aan te houden en daarvau belicht te zendea aaa het Departement van Justitie. Aan een rapport van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, (ld. '16 September, worden de volgende mededeelingen omtrent den staat van zaken aldaar ontleend: De toestand in Groot-Atjeh is in algerneenen zin bevredigend en geeft geen stuf tot bijzon dere beschouwingen of opmerkingeu. Aanhou dende militaire patrouilles in verschillende richtingen houden het door ons bezette gebied veilig. Men hoort dan ook slechts van veedief stallen en kleine maraudeursbendendie het uitsluitend om roof te iloeu is. De XXVI Moekim zijn geheel rustig; hier en daar houdt de nog steeds vrij schaarsche bevolking zich met den veldarbeid onledig. De toestand in de IV eii VI Moekims en in de zuidelijk» nederzettingen laat voor het oogenblik niets te weuscheu over. Den lOden September kwam het laatste ge, deelte der koloone, welke in Samalangaj geageerd heeft, te Kotta Radja terug. Dg a, Samalangan ontvangen rapporten behelsden niet» bijzonders. De van de Oostkust ontvangen berichten loopende tot '11 Aug., waren niet geheel be vredigend. t De radja van Simpang Olim, Toekoe Nja Lamkota had zich door de vijandelijkheden van eenige hoofden genoodzaakt gezien zyn ryk te verlaten en naar Edi de wijk te nemen, waar hij ue hulp en de bescherming van het bestuur, zoomede van den radja inriep. Aan gezien, ook naar het gevoelen van laatstge noemde, eene gewapende tusschenkomst niet raadzaam scheen, bepaalde het bestuur er zich toe den radja van Simpang Olim door ver strekking van geweren en kruit in de gelegen- heid te stellen, het veizet der wederspannige hoofden te onderdrukken. Zoolang de rust aldaar niet hersteld is zullen echter de Arakoendoer- en Simpang Olim-rivieren voor den invoer van pinang eo peper gesloten worden. Te Analaboeh, ter Westkust, gaf de beruchts bende van Toekoe Omar en Radja Itam weder teekenen van leven. In den nacht van 2 op 3 en 4 op 5 Aug. werd de passer aangevallen, den eersten keer door ongeveer 100 man, den tweeden keer door circa 30 man. Telkens werd echter de aanval door de passarbevolking zelve afgeslagen, waarbij, volgens later ingekomen berichten, ettelijke aanvallers gedood of gewond werden. Een bericht uit Parijs meldt aan het JR. Nil. deu dood van den populairsten componist van onzen tijd, den vader der operette, Jacques Offenbach. Geboren den 21 Juni 1819 te Keulen, had de overledene den ouderdom van ruim 61 jaren bereikt en zich in de laatste vijf-en-twintig jaren zonder tusschenpoozen mogen verheugen in een meer dan gewoon succes van al zijne werken, zelfs vao die welke volstrekt geen aanspraak konden maken op den naam van kunstwerk. Offenbach heeft meer dan 100 partituren geschteven - voor dien tijd had hij zich doen kennen als een niet onverdienstelijk cellist. Sedert 1847 was hij orkest-directeur in het Thé&tre JFrangais. Als een welverdiend blijk van hoogachting en toegenegenheid ontving de burgemeester van Rotterdam van zijn medeleden der vereeniging van burgemeester en secretarissen eergisteren een prachtig geschenk bestaande in 4 boekwer ken, de werken van Rabelais en Don Quidiote van Cervantes geïllustreerd door GustaafDoré, De beroemde luchtreizigers Godard en Wickevoort deelen mede, dat zij totnogtoe te veel zwarigheden hebben ondervonden om in Rotterdam met hun ballon le kunnen op stijgen. Het terrein van liet Feestgebouw en nog meer de plaats van de Doele zijn te klein en bovendien ook wat ver van de gasfabriek verwijderd. De eenige geschikte plaats zou zijn bij het wachtschip, die echter naar zij meenen, niet gemakkelijk zal worden afgestaan. Het satirieke blad Vlh biengt aan dea Pruisischeu Minister van Financiën, dte, zooais men weet, onlangs in het huwelijk is getredoi', den volgenden heihvensch: Ons kleine blad komt meê, beleefd, Zijn needrig compliment u maken. Hij die een eigen «schatje" heeft, Zal audrer schatten 'tbest bewaken. Aan het strand te Noordwijk aan Zee is aangespoeldeen Hesch, inhoudende eeu met '.otlood geschreven briefje," luidende als volgt: Je n'ai que le temps de jeter ces de inots ii la mer Nous sommes perdus, le goultic va uous cngtoutii* a 3 mdles de D'olkstone. Nous dirigonnt vers Boulogne. Adieu ma ctiórie, adieu ma bien-aimjp Adieu l'éspoir de nous revon l 23 Aoüt '80 OcotiGE." Koi te ODg besi ifgt ïfgÊ arbi gele D in in i afge bure De 1 heer van paal dat verte hoof te w ferm aam leifd taeee beek by z hem Hu de h aaabi steur Pe sloep Eo om i De uitga Dei direct dezer De issoci neerg uitge\ lani Am te de: van sectie zal dc gedaa 1881 teaeir dat d Hoc gedue ander duchti ,sS*

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2