Kertniem Sleïïiijl Si6iiis. Gemengde Berichten. Be moord te 's Gravenhage. IViarktberic li ten. Mogo het u in uwen verderen loopbaan goed gaan, is de hartelijke wensch van velen. Een droevig contrast met deze hulde maakt een onbekend schrijvendat blijkbaar gevloeid is uit de pon van een laagbartigohetwelk dezelfde onderofficier beden ochtend in handen kwam. Het libel draagt postmerk en datum van G October, is uit Amsterdam verzondengevouwen in 0011 blad papier, dichtgemaakt met rood lak, en luidt letterlijk »U\ve aangifte gelezen hebbende, zoo vrees voor de gevolgenwant weetde aangegevene was mijn vriend. Past opXr. Die bedreiging kostte don wakkeren onderoffi cier nog 1Ü cents, want de verzonder had den brief niet gefrankeerd. Hij heeft van dezen brief aangifte aan de Justitie gedaan. De heer Musquetier heeft onherroepelijk besloten do uitgeloofde 1' 10.000 niet aan te nemen. Wel zou hij er in toestemmen de som ter beschikking te stellen van een liefdadig of loffelijk doel. Zijn eenige wonsch zou het zijn om, voor het geval hij den militairen dienst mocht verlaten, eene nette positie in de burgermaatschappij te erlangen. Do Jongh ziet er zoo vervallen uit, dat hij voor hen, die hem dagelijks ontmoetten, schier onher kenbaar is geworden, "s Nachts is hij onrustig, slaapt weinig en droomt hardopals hij waakt, wringt hij zich do handen en weent onophoudelijk. De Jongh had reeds iemand aangeduid, op wiens last hij gehandeld zon hebben; het zou een vreemdeling zijn geweest, die in het vHotel de Twee Steden" had gelogeeid. Uit de verklaring van den hotelhouder is echter op overtuigende wijzo 't onware van die bewering gebleken. Onder de getuigen was voorts een knaapje, dat Do J. bij zijn overbrenging naar hot politiebureel had gezien en zich toen herinnerde, dut dozelfde persoon althans naar bij meent hem een paar dagen vóór den moord in de Elandstraat had gevraagd: »of hier ook in de buurt een instituut voor jongehecren was." Gisteren is het getuigenverhoor gedurende bijna den ganschen dag voortgezet, terwijl de procureur gen. eu de officier van justitie steeds aan liet lioofdeommissariaat van politie zitting houden om nieuwe aanwijzingen te ontvangen. Helaas is 't meisjewaarnaar men zoolang zoekt en wier verklaring nog steeds van 't grootste belang blijft, nog niet ontdekt. Hut Viul. vermeld nog oen treffende ontmoeting in hoofdzaak medegedeeld als telegram in ons nommer van gisteren. De Jongh, die Dinsdagavond van 9 tot J2'/s uur aan het bureel van politie werd ondervraagd, werd daar ook in tegenwoor digheid zijner diepgetroffen moeder gebracht, 't Was wel een moeilijke gang voor de ongelukkige vrouw Ds. De Bidder vergezelde haar. Na een langdurig on pijnlijk onderhoud met den proc.-gen. on den officier van justitie verkreeg zij vergunning om haar zoon eenige oogonblikken alleen te mogen spreken. Zij beloofde hem, zoo mogelijk, tot een bekentenis te zullen overhalen. Toen De Jongh zijn moeder zag, barstte hij in heeto tranen los en viel haar met de woorden: bVergiffenis, vergiffenis! in do armen. Sprakeloos omhelsde zij haar zoon. Toon zij beiden eenigszins tot bedaren kwamenvroeg de moedor hem waarvoor zij hem vergiffenis moest schenken voor het schrijven van den brief of voor den moord tevens. Do Jongh verklaarde ook in dit plechtig 1 oogenblik, dat hij alleen do schrijver van den brief was, maar helderde niets op. i>Ik was krankzinnig." zeide hij, «toen ik 'tdeed," Maar op wiens last hij handelde of wie zijn medeplichtigen waren, bleef een geheim. Op den 8n Juli 'van dit jaar werd hij to Har derwijk met pensioen uit den dienst ontslagen en kwam bij in tien Haag bij zijn moeder, die van oenpensioen leeft, in de Nieuwe Schoolstraat, boven don behanger Moor, inwonen. Zijn po gingen om een betrekking te bekomen waren in do laatste dagen niet goeden uitslag bekroond. Sedert 11. Vrijdag was bij als los schrijver bij - het Departemont van Koloniën in dienst geko men. Volgens verklaring van hou, die Du Jongli moer van nabij kendenis hij van een zeer stil karakter, meestal Sn zich zelf gekeerd. Er begint al verschil van gevoelen to rijzen over de vraag wion de uitgeloofde 10,000 gld. voor do ontdekking van den Haagschen moordenaar tqekomt. Een brievenbesteller in Arnhem heeft- namelijk verloden Woensdag den misdadiger in Arnhem ontmoet. Hij had met hem gediend on werd nu getroffen door de opvullende gelijkenis van don man met hot bekend gemaakte signale ment. Dadelijk verwittigde hij de' politie, die of geen waarde aan de aangifte hechtte óf wel De Jongli spoedig weer ontsloeg. Nu de J. echter toch de misdadiger is, houdt, die Arnhemschu brieven besteller niet zonder cenigen grond vol, dat hij hem het eerst heeft aangewezen. Dat men den schul dige liet loepen, is de zaak van de politie, niet die van den aanbrenger. De moeder van Do Jongh is ornstig ziek, zij was al ongesteld tijdens de gruweldaad. Dat haar toe stand zeer verergerd is, laat zich temeer begrijpen als men weet, dat zij altijd zielsveel van haar eenigen zoon heeft gehouden en misschien wel een al te toedere moeder voor liem is geweest. Zij is hem alleen gaan afhalen en verwelkomen toon hij onlangs uit Indie terugkeerde. Eeri zijner beide zusters, die gehuwd is en mede reeds onge steld was, verkeert in hoogst zorgehjken toestand^ Nader verneemt men van de meid van den heer B., op do Laan van Meerdervoort, dat zij ongeveer half vier in den namiddag van den bewusten Donderdag liet rijtuig op die hoogte zag, alwaar de ontvoerder met den knaap uitstapte en de koetsier terugreed. Nadat beiden een eindje verder geloopon waren, keerde hij naar do boerenwoning terug en vroeg den lieer om een glas water, waarop de meid antwoordde: Wacht, ik zal u liever melk geven Zij deed dit en heeft gezien dat de sheer" het jongentje uit hetzelfde glas heeft laten drinken, waarna beiden al keuvelende weer verder gingen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te boenen op de Vcluwe, J. J.Sanders, te Lienden. Op- en Neder-Andel, W. Mensc, te Zwijndrecht. Bedankt: voor Heeg, F. Oberman, te Ommen. Hekelingen, J. J. Oudegeest, te Boxtel. Warns, E. Eisma, te Oudega llollandscheveld, J. F. DeTissir, kand. Chr. Ger. Kerk. Aangenomen: naar Ambt Vollenhoven, J. F. Lindeboom, te Bussen. Roomaeb-Katholieko Kerk Door den heer A. Godschalk, bisschop te 's Bosch zijn benoemd tot pastoor te Haaren de heer A Kemps; tot pastoor te Empel de heer J. P. L. Van Heesbeen; tot kapelaan te Tilburg (parochie 't Gairke) de heer O. Van den Boer en tót kapelaan te Haaren, de heer L. M. Jurgens. Het ïïandehllail verneemt, dat aan d« Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam in de twaalf laatste maanden ongeveer 700 werklieden wegens gebrek aan bestellingen moesten worden ontslagen. In de afgeloopen week is weder ruim een lOOtal afgedankt en daarmede is de vermindering van arbeidskrachten nog niet ten einde. Het kind, onlangs te Helder te vondeling gelegd, is eergisteren overleden. Men deelt aan de N. Jt. 01. mede De meid en de knecht van een burgemeester in eene gemeente van Noord-Brabant zouden in ondertrouw worden opgenomen en hadden afgesproken om 's namiddags 6 uren zich naar het bureau van den .burgelijken stand te begeven. De knecht kreeg echter dien dag last van zijn beer om eenige werkzaamheden nog al ver van huis te verrichten, zoodat Jan op het be paalde uur niet terug was. De meid dacht, dat er boos opzet in het spel was. en was zeer vertoornd, daar zij het zich nu eenmaal in het hoofd had gezet, dien namiddag ondertrouwd te worden. Haar heer zag haar ongeduld, ont fermde zich over de ongelukkigeen nam de plaats van den knecht in, ennogden- lelfdea avond werd de meid met "den burge meester iu ondertrouw opgenomen. Men ver- beelde zich de stemming van Jan, toen hij by zijne terugkomst ontdekte weike poets men hem gespeeld had. Jlaasslnis. Na de laatste opgave zijn van de haringvisscherij 12 schepen binnengekomen aanbrengende 229 last pekel- en 5Vs last steur haring. Pernis. Tan de kabeljauwvisscherij is een sloep binnen met een netto besomming van f 360, Botterdam. Er zijn alhier plannen aanhangig om een tweede teeken-akademie te stichten. De zaak zou van de Vincentius-vereeniging uitgaan en het onderwijs geheel kosteloos zijn. Den Haag. De heer Johan Stemberg, directeur van het dagblad Het Vaderland, is te dezer stede op 52jarigen leeftijd overleden. De overledene was vroeger predikant en associeerde zich, na deze betrekking te hebben neergelegd, met wijlen den heer D. A. Thieme, uitgever en een der oprichters van Het Vader land. Amsterdam. In de op den 23 October e. k. te dezer stede te houden algemeene vergadering van afgevaardigden uit de afdeelingen en lectiën van de vereeniging ïHet Metalen Kruis" zal door het hoofdbestuur een voorstel worden gedaan omtrent de plaats en tijd der viering in 1881 van het halve eeuwfeest der Vereeniging, teneinde bijtijds maatregelen worden genomen dat die reünie op waardige wijze plaats hebbe. lloorn. Zondag hebben twee korporaals geduelleerd, om een meisje dat de een den ander afgetroond had. Eerst klopte men er duchtig met de sabel op los; beide dapperen waren echter geen meester op dat wapen en besloten toen elkaar liever een paar blauwe oogen te slaan, wat hun beter afging. Een patrouille nam daarop beiden in verzekerde bewaring en het meisje wandelde dien avond aan den arm van een sergeant. Promotie! Leeuwarden. Gedurende het 3de kwartaal van 1880 zijn in het tuchthuis te dezer stede bijgekomen 22, ontslagen 10, overleden 4 ge vangenen, Op den Isten dezer waren aanwezig 429 gevangenen. Voor eenige dagen wandelden door de •traten van Konstantinopel een heer en dame Ju vertrouwelijk gesprek, toen plotseling een longmensch op hen losstormde, een revolver te voorschijn haalde en op'beiden een schot loste. Be heer was weinige oogenblikken later een "jk; de toestand der dame is hopeloos. Beiden waren eenige dagen van Corfu gekomen dat i\j heimelijk hadden verlaten daar beider ouders hunne huwelijksverbintenis wilden tegenhouden. De moordenaar is ontkomen; men vermoedt dat het een bloedverwant van een der slacht- oflers is die beider vlucht heeft willen straffen. In Parijs heeft men den mond vol over de volgende ontzettende gebeurtenis die ruim schoots voedsel geeft aan bijgeloof. Drie jaren geleden stond een jong bevallig meisje op het punt om in den echt te treden met een jonkman in de buurt; reeds was de ondertrouw afgekondigdtoen de vader van het meisje overleed en het huwelijk uitge steld moest worden. Vóór de rouw der familie uit was, verbrak de jonkman de verbintenis en nam zijn woord terug. Niet lang daarna werd het meisje opnieuw ten huwelijk gevraagd en weêr brak de dag van den' ondertrouw aan toen de vader van den jonkman onverwachts overleed en het huwelijk opnieuw uitgesteld moest wordeu. Ook thans werd de verbintenis eenige weken laterverbroken en het meisje begon tamelijk veel kans te loopen eene oude vrijster te worden, toen een derde minnaar opdaagde eu in genade opgenomen werd. Het jongmensch kende de geschiedenis der beide vorige verlovingenen het was niet zonder vrees, dat liy den dag te gemoet zag, waarop ook zyu ondertrouw zou worden afge kondigd. Die dag naderde endenzelfden dag overleed de moeder van den bruigom, die slechts weinige dagen ongesteld was geweest. Nog verschrikkelijker was, dat ook de moeder van het meisje bijna op hetzelfde uur was overleden. Alle buren geloovea nu stellig, dat een raadselachtig noodlot het arme meisje drukt. Heden morgen deelden wij in een buitengewoon nummer aan onze geabonneerden in de stad en omstreken de berichten mede welke ons toen omtrent den moord op den jongeheer Boganrdts be kend waren. Thans kunnen wij daaromtrent nog het volgende mededevlen Bij de bekentenis welke Do Jongh gisteren voor de justitie heeft afgelegd, deelde hij ook mede, dat de degenstok waarmede hij zijn ongelukki- slachtoffer had vermoord, in don avond van do gruweldaad door hem was weggeworpen in de vaart tusschen den Dierentuin en het Boorhuis. Daar de aanwezigheid van het corpus delicti voor de justitie een der gewichtigste elementen is voor het bewijs van do misdaad, heeft zjj heden ochtend pogingen in het werk gesteld om hot moordtuig op te sporen. In tegenwoordigheid van den heer procureur- generaal Jhr. Mr. Van den Bergh, den hoofdcom missaris van politie, den inspecteur Dubel (die de Jongh reeds daags na den moord in het duin had gearresteerd omdat -zijn signalement zulk eene sprekende" gelijkenis bood met de toen bekende persoonsaanwijzing) begonnen hedon ochtend te 10 uren eenige personen het water af to visschen met een langwerpig in tweën verdeeld zegennet. Ten 1 ure waren de visschers er nog niet in— geslaagd het voorwerp dat zij zochten, op te halen. Men ging al verder en verder in verband met do verklaring van don moordenaar, dat hij een kwartier uur gaans den weg was opgeloopen om zich van het wapen te ontdoen. Het s niet onwaarschijnlijk dat, voor het gova! de degenstok niet wordt gevonden, de moordenaar naar het terrein zal worden gebracht om do plek aan te wijzen. De sergeant E. A. Musquetier, dio de justitie op het spoor van den dader bracht, ontvangt van verschillende zijden tal van blijken van belang stelling en erkentelijkheid. Onder dagteekening van 5 October ontving bij een ongoieckendo briefkaart uit Amsterdam van den volgenden inhoud sZeer Gcachle Heer.' Onbekend maakt onbemind, doch vergun mij den tolk te mo0en zijn van duizenden in de Amstol- stad voor uwe flinke en degelijke houding in zake hot opsporen van don thans aangehouden persoon on do loffelijke -wijze, waarop u-do Justitie met inlichtingen tor zijde stond. Uw gansch regiment, liet koninklijk keurkorps, het geliefkoosd korps van onzo geeerbiedigden Koning hebt ge eer aangedaan. Aan het .Dagblad ontleonen wij nog het volgende: Willem Marinus De Jonghgeboren te 's Gra venhage op den 8sten Februari -185G, dus ruim 24 jaren oud. is de zoon van wijion een geacht ambtenaar aan liet Departemont van Koloniën. Op lGjarigen leeftijd trad hij in dienst bij het instructie-bataljon to Kampentoen hij tot kor poraal bevorderd was, werd hij bij liet regiment grenadiers en jagers overgeplaatst, waar hij wel dra tot sergeant bij het 4o bataljon, 5e kom- pngnio jagers werd aangesteld en als zoodanig den hoofdcursus - bij hot regiment volgde. Mus quetier was toon -zijn vriond. Het verkrijgen van cïen officiersrang gelukte niet, zoodat De Jongh tot het besluit kwam, bij het Irdische leger over te gaan en te trachten daar to verkrijgen, wat hij hier gemist had. Door een noodlottig toeval werd hem dit even wel ook daar onmogelijk gemaakt.' In Indié op ccn wandeling zijndewerd hij door eon wilden buffel aangevallen en achtervolgd, en moest hij, om zijn leven lo reddenvan een bolangrijke hoogte in de rivier springen. Door dien sprong liaaldo De Jongh zich een ziekte op den hals waaruit hij een ongemak aan do borst behouden heelt, tengevolge waarvan hij voor den militairen dienst ongeschikt en gepensioneerd is geworden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 5 October. Helena Martina, dochter van G. Besterman en J. E. A. Post Vlaanlingsche Dijk 6. Hendrina Elisabeth Maria, dochter van M. J. Hoenderkamp ea B. II. Knoop, "Broersveld. Gehuwd: 7 October. H. Breuseker en J. Wagenveld. S. Sluiters en M. Don. Schiedam, 7 October. Rogge: per 2100 kilo Finsche f 275 3/m. Gerst: per '1950 kilo Finsche f225.3/m. Moutwijn: f "HVr per hectol. Ct. Jenever: Ainslerd. proef, f '18'/* ai ISA per hectol. Gt. zonder fust en zonder belasting. Spoelingf 0.50 per ketel. Bó de Schiedamsche Spoeling-Vereenigiiig f 0.50 per ketel.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3