Sv W'. CA 1 geval de duur van het recht beperkt is tot tien jaren na de uitgave van het werk. Wat de wijze van handhaving van het recht betreft, meent de Regeering te moeten vast houden aan het stelsel van het ontwerp. Strafrechtelijke bescherming van het auteurs recht is niet te ontberen en wordt dan ook in alle buitenlandsche wetgevingen verleend Tegen opzettelijke inbreuken op dat recht is de burgerlijke actie tot schadevergoeding volstrekt onvoldoende zoo dikwijls de nadruk- ker, gelijk, veelal, niet vermogend is, of ande ren zich van een onvermogenden nadrukker, als 'ctrooman, bedienen. Evenmin behoort destraf- bare inbreuk op het auteursrecht een klacht delict te zyn. Het gewijzigd wetsontwerp houdende strafbepalingen tot beteugeling van desertie van zeevisschers luidt: Art. l.-De schepeling die opzettelijk en wederrech telijk oene reis waarvoor hij zich op een Nederlandsch zeevisschers-vaartuig verbonden heeft, niet medemaakt, worut, als schuldig aan desertie vóór den aanvang der reis, gestraft met gevangenisstraf van i dag tot 14 dagen. Art 2. De schepeling, die opzettelijk en wederrech telijk eene reis waarvoor hij zich op een Nederlandsch zeevisschers-vaartuig verbonden heeftniet verder mede maakt, wordt, als schuldig aan desertie gedu rende de reis, gestraft met gevangenisstraf van 1 dag tot 30 dagen. Art. 3. De gezagvoerder van een Nederlandsch zee- visschersvaartuig die voor liet einde zijner verbintenis, zich opzettelijk en wederrechtelijk aan het voeren van 'het vaartuig onttrekt, wordt gestraft met gevangenis straf van 1 tot 30 dagen. Art. 4. De reeder, boekhouder of gezagvoerder van een Nederlandsch zeevisschers-vaartuig, die een sche peling in dienst neemt, wetende dat er nog geen maand is verstreken sedert deze zich aan zijne ver bintenis voor een Nederlandsch zeevisschersvaartuig heeft onttrokken, op de wijze omschreven in art. 1 of 2, wordt gestraft met gevangenisstraf van 1 dag tot 3 maanden of geldboete van f 0.50 tot f 300. Niet strafbaar is het feit, indien de indienstneming buiten het Kijk. in Europa geschiedt, met toestemming van den Nederlandschen consul of, zoo die er niet is, op verzoek van de plaatselijke overheid. Art. 5. De feiten door deze wet strafbaar gesteld worden gebracht ter kennisneming van den kanton rechter. Voor zooveel de wijze van berechting alsook de verjaring betreft, worden zij met pohtieovertredingen gelijk gesteld. Het hooger beroep van de vonnissen der kanton rechters wordt gebracht voor de arrondissements rechtbanken waai onder zij behooren. In den loop van December zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van getuigschrift als apothekers bediende. De examens worden gehouden te Kampen en te Middelburg. Aanmeldingen vóór 30 November bij den inspecteur voor het Geneeskundig Staatstoezicht voor de provincie waarin de plaats gelegen is waar zij het examen wenschen af te leggen, d. i. voor Kampen Dr. D. Lubach aldaar en voor Middelburg Dr. J. P. Dozy met overlegging van het bewijs dat zij den leeftijd van 18 jaren hebben bereikt. Patriotsche voorzorgen! roept de Zutf. Ot. uit: Toen heel het land in blijde stemming ver keerde over het feit, dat onzen bejaarden Koning nog een kind was geboren, werd sons christen volk" door de Standaard aangezegd, dat het zich moest gaan sverootmoedigen", daar »God de Ileere" een twist," had met ons land en volk, dewijl Hij het gebed om een Prins niet verhoord had. Het Wagcningtch Weekblad, dat het nog aj vaak met zijn Standaard-broeders aan den stok heeft, vind dat bevel tot verootmoediging al te veel reclame, en geeft veel milder instructies. Immers het voegt de Standaard toe: ïEen opwekking tot gebed, opdat na de Prinses een Prins mocht volgen, zou daarentegen ons zeer welkom geweest zjja. Tot zulk een gebed wek ken yre de vrienden van het Huis van Oranje dringend op. Daar zyn er toch ""die er een familiaar roya lisme op na houden. De kiesvereeniging Ontwikkeling te Oost- •tellingwerf (hoofdkiesdistrict Sneek) heeft met algemeene stemmen tot voorloopigen kandidaat yoor de Tweede Kamer gesteld den heer Van Slootenburgemeester van Harinxma thoe Opsterland. De kiesvereeniging Vooruitgang te Bolsward heeft als voorloopige kandidaten gesteld de hee- ren Jhr. Mr. J. H. F. K. Van Swinderen, Mr. H. Binnerts en baron Van Harinxma thoe Slooten. De heer J. J. B. J. Bouvy, (Koninklijke Nederlandsehe fabriek van gebogen glas, glazen dakpannen, stoomglassljjpery en geornamenteerd eo geschilderd gebrand glas) te Dordrecht, heeft een nieuwe inrichting aan zyn nijverheid gevoegd, de eerste in Nederland, nl. om volgens het nieuwste en meest volmaakte systeem spiegel- en vensterglas te verzilveren. Deze inrichting is voordeeliger dan den totnogtoe ge volgden weg om glas met bladtin en kwik te foeliën, 1. is de bewerking goedkooper en beter voor de gezondheid en 2. kan de aflevering in ëéa dag geschieden, waarvoor bij het foeliën met kwik ongeveer 14 dagen noodig zijn. De beide Atjehsche RegeeriDgs-cornmis- sarissen, die verklaard hebben dat hun taak afgeloopen is, de gouverneur van Atjeh, generaal v. d. Heijden, en de heer Pruijs van der Hoeven, zijn te Batavia aangekomen. Zonder het gebeurde op SamalaDgan zou misschien de geestdrift bij de ontvangst, die nu voor groote belangstelling had plaats gemaakt, waarschijnlijk levendiger geweest zijn. Ook de gepensioneerde kapitein Von Lubtow bevindt zich hier; hij heeft veel eer ingelegd door op den gevaarlijken terug tocht van de onneembare benting Batoe Ilir, de artillerie, welke aan eene kleine bedekkiog onder zyn commando toevertrouwd was, te redden tegen een zeer groote overmacht van vijanden, door zyn groote koelbloedigheid over te weten te brengen op zjjne troepen, die werkelijk, gedekt opgesteld, de aandringende vjjanden tot op eenige passen lieten naderen en hen toen met een op de beenen gericht salvo begroetten, dat een paar honderd buiten gevecht stelde en de rest deed afdeinzen. Men prijst deze daad te meer, omdat kapitein Von Lubtow, toen hij aan den tocht dit gewichtig aandeel nam, zyn pensioneering reeds had ontvangen. In de afdeeting Limboto (Gorontalo) heeft een geval van vadermoord plaatsgehad. Twee knapen hebben hun vader met kapmessen aangevallen en gedood. De padi-oogsten in het Zuider-Gebergte en aan de grens van Kadoe zijn mislukt. -De permanente commissie in zake de kofliebladziekte heeft bevonden, dat de uitzen ding van 4 personen naar Ceylon ongeveer f 30.000 kosten zou. De heer Bloemde bezitter van het bekende geneesmiddel tegen ile veeziekte, is volgens opdiacht der Regeeiiug Zondag 1). naar Bantam vertrokken om proeven te nemen. Drie veeartsen zyn hem reeds vooruit. Omtrent de donkere stippen, Atjeh, Djambi, "Wadjoe, koffiebladziekte en veepest is geen nieuws vau eenig aanbelang te ver melden. In den nacht van 30 op 31 Augustus heeft in een kampong dicht bij de Beneden stad van Batavia een zware brand gewoed, ■waardoor 81 huizen vernield zijn. Menschen zijn daarbij niet omgekomen. De handel blijft in denzelfden lusteloozen staat. Tot directrice der Amalia-stichting te Utrecht is, in de plaats van mej. M. E. Beets, die om gezondheideredenen is afgetreden, mej. D. Van Geuns te Hage benoemd. Goed voorgaan doet volgen. Nauwelijks is het bekend dat de Ned, Rijnspoorwegmaat schappij ia deze maand een stoomtramwegdienst zal openen tusschen Utrecht en Harmeien en misschien ook .tusschen' Utrecht en Driebergen of men verneemt dat de Hollandsche Spoor wegmaatschappij dat voorbeeld zal volgen door, te beginnen met den winterdienst, eene derge_ lyke reisgelegenheid aan te bieden tusschen Rotterdam en Den Haag. De dienst zal zoo geregeld worden dat men nagenoeg elk half uur van Rotterdam en Den Haag zal kunnen vertrekken. Schiedam en Delft zyn hierdoor zeer gebaat, doch vooral de bewoners van het platteland omdat men aan eiken weg of over pad zal kunnen op- en afstappen. De maatschappjj moet tot dezen maatregel besloten hebben om het reizend publiek te gerieven doch ook in het bijzonder om zoodoende den regelmatigen loop van hare treinen meer te verzekeren, omdat het drukke personenverkeer tusschen Rotterdam en Den Haag dat dikwijls bemoei lijkt. (JR. NU.) Namens het Comité ter bevordering der belangen van Nederl. inzenders op de tentoon stelling van vee en zuivel te Londen geven de heeren P. F. L. Waldeck te Loosduinen en J. Zijp Kz. te Abbekerk aan belanghebbenden kennis, dat aan hen is opgedragen om te zor gen, dat de boter en kaas ten behoorlijken tyde te Rotterdam worden ontvangendaar door de benoemde jury worde gekeurd, en tijdig naar Londen worde verzonden. De kaas moet op 16 of 17 dezer franco te Rotterdam aan het adres van het Comité worden bezorgd; de keuring heeft den 18den plaats. De boter moet vóór of op den 18den te Rotterdam zijudaar de keuring van dat artikel den 19den plaats zal hebben. Daar het wenschelijk is, dat de inzendingen op de tentoonstelling worden verkocht, daar zoo doende onze zuivel te Lorden meer en meer bekend wordt, deelt het Comité verder mede, dat op zijn verzoek de gunstig bekende firma Oetses en Gerritsen te Londen zich bereid heeft verklaard zich roet den verkoop te belasten, Jl. Zaterdag is een hoedenfabrikant te Middelburg het slachtoffer geworden van een brutale oplichterij. Een meisje, naar gissing 12 a 13 jaar oud, vervoegde zich in den winkel met verzoek eenige hoeden op beziens mede te geven. Aan het verzoek werd voldaan en een aantal hoeden, netjes in een doos gepakt, medegegeven. Eeni- 'gen tijd later bracht het meisje een hoed terug en vroeg een paar andere van dezelfde grootte mede te geven. Ook dit gebeurde doch tot dusver zijn noch de hoeden noch de'doos terug bezorgd. Gisteren heeft de politie te Utrecht de hand gelegd op zekere vrouw B., een oplicht- ster, die het vooral op gouden en zilveren voorwerpen had voorzien. Zij ging doodeen voudig de goudsmeden langs, en vraagde, in den winkel komende, of de oorbellen of de hals ketting enz., die te repareeren waren gebracht, nog niet gereed waren. De goudsmid viel dan gewoonlijk in den strik, liet haar een te repa reeren keten of broche zien, met de vraag: is die het? Natuurlijk was het die altijd. De vrouw betaalde dan de reparatie, en verdween. Acht of 14 dagen daarna kwam dan gewoonlijk de rechte eigenares in den winkel, en vischte achter het net. Een Hagenaar ontving eergisteren een schrijven van een vriend van elders, waarin hem de toezending werd verzocht van het portret van De Jongh per postals smonster zonder waarde." Een twaalfjarige knaap in Den Haag reed dezer dagen op een vuilniskar mede. Een schoolmakker, die hem op de Veenkade tegen kwam, trok hem met geweld van zyn zetel. De iróa'ap raakte onder den wagen, die Kern dwars* o'v'er het' lictiaam ging,' waardoor hy zê'er ernstige' inwendige kneuzingen bekwam. De toestand van het kind is zeer bedenkelijk. YlaardlngeB. Na' de' laatste' ongaaf zijn 4 schepen van' de - haringvisschéry terugge komen aanbrengende 111 last pekelharing. "fer/

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2