De moord te 's Gravenhage. Volgens den Moniteur heeft de Prins van Oranje zijn komst te Parijs eenige dagen uit gesteld doordien hij wegens ongesteldheid Axenstein niet kon verlaten. Het huwelijk tusschen Prinses Hendrik en den Groothertog van Hessen zal, naar de Berlijnscho correspondent van het JRott. Nhl. thans ten stelligste verzekert, voortgang hebben en naar alle waarschijnlijkheid reeds den 17en of '18en dezer te Spa worden gevierd. Tot rapporteurs over Hoofdstuk V der Staatsbegrootiug (Bianehlandsche Zaken) zijn door de afdeelingen der Tweede Kamer benoemd de heeren De Meyier, Borgesius, Eysinga, Bergsma en Sickesz. - De kiesvereeniging Opsterland heeft tot voorloopige kandidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de heeren: Jhr. Mr. J. H. F. K. Yan Swindereu te Rijs, A, baron Yan Harinxma thoe Slooten te Olterterp en professor J. F. Buys te Leiden. Naar men meldt, zal, nu da heer Oppe- d'yk verzocht heeft voor de kandituur in het district Sneek niet in aanmerking te komen, deze worden aangeboden aan den heer Binkes, te Bolsward, voormalig kandidaat tegenover den heer Moens. Uit Maastricht wordt gemeld, dat de toestand van den heer De Bieberstein, welke jl. Zaterdag zorgwekkend wasMaandag meer geruststellend mocht genoemd worden. Uit Batavia wordt van 3 September gemeld Gisteren is op het Wateriooplein, ter eero van de bevalling onzer Koningin, een groote parade gehouden. Al de troepen van Batavia en Meester Cornells en de schutterij namen daaraan deel. De kolonel De Pauw kommandeerde de troepen. De Gouverneur-Generaal, de leger- kómmandant en de generaals Yan der Heijden en De Pfeiffer waren tegenwoordig. o o De stoomer Ferntoiver, die o. a. de mail pakketten rechtstreeks van Singapore aan boord heeft, en Zaterdag laatstleden van daar vertrok, is Woensdagnacht bij Koeala Demak gestrand. De Bentan is gezonden om adsislentie te ver- leenen, en de mailpakketten over te brengen. Volgens een van den assistent-resident Schomerus ontvangen telegram, gedagteekend Kotta-Radja 26 Augustus jl., bleef de politieke toestand in het Gouvernement Atjeh en onder- hoorigheden gedurende de aan'evengeinelden datum voorafgaande week bevredigend. In een weekblad van 1812 is gevonden een staatkundige ode, die, blijkens een brief van den dichter, door Byron geschreven is. Ode en brief zullen spoedig worden uitgegeven. In de maand September zijn door de Rotterdamsche Tramweg-maatschappij vervoerd 241,207 personen. Te Schiermonnikoog is aangespoeld een zwarte plank waarop met witte letters, voor zoover leesbaar, geschreven stond: Gij kunt het al bedwingen, Grootmagtig Opperheer! - 'k Wil van Uw schepping zingen En juichen tot Uw eer. Geen roover heeft vermogen Ais Gij den moedwil stuit, Om ons, bij al zijn pogen, Te maken tot zijn buit. Onder de gemeente Ossendrecht is bij vijf veehouders op de stallen onder het rundvee het mond- en klauwzeer uitgebroken. Bij twee is afzondering van een gedeelte van het vee bevolen, bij de drie overige kan afzondering geen nut meer opleveren. De bron der ziekte schijnt niet twijfelachtig; ze moet zijn overge bracht uit dc aangrenzende Belgische gemeente Zandvliet, alwaar reeds eenige gevallen dier ziekte zich hebben voorgedaau. Het gemeente bestuur van Ossegdrecht heeft de meest noodige maatregelen verordend om de verdere ver spreiding der ziekte te voorkomen. Volgens het Soerab. Handelsll. is een vrouw in Ktaksaün bevallen van eeu wonder kind, welks twee oogen niet in het aangezicht maar boven op het hoofd zijn geplaatst. Te Gemonde onder Boxtel ontstond tusschen een vader en zijn zoou twist die zóó hoog liep, dat een worsteling ontstond en de zoon zijn vader doodelijk heeft gewond. De misdadiger is door de politie in hechtenis genomen. De verschrikkelijk opgeschroefde compli menten, die »de Standaardaan de antirevolu tionaire redenaars iu de Karner heeft gemaakt, worden niet beaamd door het t>Wagcningsch Weekblad". Naar aanleiding der polemiek tus schen dStandaard" en s Tijd" over de houding der antirevolutionairen iu de Kamer schrijft het Wag. Week bi": Aangenomen toch, dat de s Stand." den invloed van Van Lijnden op zijn geloofsgenooten niet te sterk kleurt, ook dan nog zullen hair aanvallen en Seiteuhieben velen met ons pijnlijk getroffen hebben, niet ongelijk aan wat men ervaart, als in *usv nabijheid iemand een griffel afschiaapt. Geroepen om iemaud at te straffen, die het dubbel en dwars verdiend heeft, zouden we dit doen met krachtige vuist. Maar non lis in idem, niet dat onophoudelijk zeuren en zaniken, dat uw tegenstander verbittert en zich met wrevel van u afkeeien doet." Foei, s Wag. Weekbl."\ de welsprekende sstroomgn vau edele verontwaardiging" zemen en zaniken te noemen. (Vad.) Van goederhand vernemen wij, dat in den laatsten tyd de handel iu eu het gebiuik vau maïs in ous land aanmerkelijk vooruitgaat. Vooral m de noordelijke provinciën wordt van dat voedsel reeds veel gebruik gemaakt bij het mesteu van vee. Waren haver en andere gewone veevoedsels thans met zoo goedkoop, ongetwijfeld zou het gebruik van maïs reeds nog uitgebreider zijn. Meestal wordt de maïs met minder krachtige stoffen vermengd aangewend. (iP. It. Ot.) De heer I. A. De Berg vestigt in een ingezonden stuk iu de AT. It. Ot. de aandacht van de Nederlandsche pers op eeu adreskaart van een nieuw magazijn van heereukleedeien en manufacturen te Amsterdam, welke kaart op de achterzijde een jongenspot tret voert-net liet ouderschrilt, slachtoffer. Dit vindt natuarajk koopers, omdat eik, die geioel heeft, garfrne voor een bagatel het poitiet van den ongeluk- kigen Marius fiogaardt wil bezitten. liet wet boek vau strafrecht verbiedt den heer de B. aan den verspreider van deze adreskaart den naam te geien, die hem toekomt, al ontveinst hij het niet liever Jaan De Joug de hand te willen geven, dan aan iemand, die op zulk eene walgelijke wijze geld wil slaan. Ook de ArnhemscheCourant maakt gewag van een leelijk portret van den Haagschen moordenaar, dat op de keerzijde eene sooitelijke aankondi ging voorkomt. Van alle reclames, waarvoor de publieke belangstelling in de gruweldaad werd geëxploi teerd, acht het blad deze de miust verklaarbare. Het laat zich nog begrijpen, ofschoon het niet is te prijzeD, dat iemand boven zijne adverten ties de woorden wraak" of s moord" plaatst, waarmede de inhoud der advertentie eenig- zins in verband staut, maar niet te begrijpen is het, dat men achter het portret van een moordenaar zijn eigen naam en zaak annonceert, die er niets mede te maken heeft. Ylaardingen. Na de laatste opgaaf ziju 9 schepen van de haringvisscherij binnenge komen, aanbrengende '177 last pekelharing. Bergsclienhoek. Alhier is een ingezetene tot lid van den gemeenteraad gekozen die bezwaar maakt deze betrekking te aanvaarden omdat de raadsvergaderingen niet met een gebed geopend worden. Groningen. Alhier blijft het voorkomen van typhus onder het garnizoen voortduren; ,ïn de toopende maand zijn er reeds weder 5 van die zieken voorgekomen. In de stad zelf doen zich slechts enkele gevallen voor. Het roodvonk onder het garnizoen is sinds iaeg verdwenen. De beer J. A. Do Bergh deelt aan de A'. Jl, Ct, hot volgende mede Ter aanvulling van mijn stuk, voorkomende in het Weekblad voor Nederland De Amsterdammer van gisteren, kan onderstaande strekken, om mij te verstorken in het vermoeden aan bestaande medeplichtigheid van anderen in zaken den moord. Toen de longh om ongeveer half vier op de brug over den dierentuin reed, gaf hij met een witten zakdoek uit het geopend venster een signaal in de richting van dien tuin. Een heer, die door zijn ongunstig uiterlijk en schuchter rondzien de aandacht van mijn zogsman trokstond binnen het hek van den dierentuin, en volgde, wantrouwend om zich heen ziende, het rijtuig waar De J. in zat. Toen hij zich opgemeikt zag, wendde hij zich af naar de richting dor Zebra's en nu eens zijn galaat verbergende achter een groote hand, waar van de vingers met gouden ringen bezet waron, dan weer, omdat nfijn zogsman hem volgde en vóór hem staan bleef, het ander gedeelte van zijn gezicht masqueerende achter eon witten zakdoek. Over een grasperk loopende, staarde hij steeds in de richting van het rijtuig, en veiloor het geen enkel oogenblik uit het oogtoen het voor de school van Marius had stil gehouden, en hij Marius kon zien instappen en wegrijden. Ook spoedig, volgens dien heer die mij deze inlichting gaf, ver dween hij uit den tuin niet door het hoofd- liek, maai denkelijk achter de directeurswoning of het hulphek heen. Ofschoon nu deze mededeeling op zich zelf reeds zeer merkwaardig is, en medepliihtigheidsvennoe- den bijna tot zekerheid maakt, verdient het vooral opmerkzaamheid, dat één uur zeven en dertig minu ten daarna, (om 5.17) door den heer II. op de Beeklaan, niet zeer ver van de moordplek, een heer wachtende gevonden werd, wiens signalement over eenkomt inet den persoon uit den dierentuin, en 'tis dus niet onwaarschijnlijk dat deze uit den tuin zich in de richting van Dekkersduin heeft begeven, om een ,oog in 't zeil te houden. Het trof me jl. Vrijdag 5 uur nog al sterk, dat wederom een reernd heer, naast mij zittende op do bank vóór 't Gouden Hoofd, en ook met dit signalement overeenkomendetot zijn ringen toe, het zoo druk bad over den inoord en over mede plichtigen sprak, terwijl hij door een voorbijganger mijn naam hoorende noemen als een pijl uit een boog verdween. Intussehen wilde het toeval dat hij, naast mij zittendeiemand uit Leidendien ik ook kende had gegroet. Ik vernam dus spoedig den naam van dezen vreemden heer, en ofschoon hij de braafste man der wereld zijn kan, meende ik toch van hot een en ander kennis to moeten geven aan den inspecteur van politie Van Bunge, waarbij ik eon in duplo en door hem voor afschrift onderteekendo verklaring opsteldo ten 5 uur 20 minuten. Het vreemde gedrag van den man, die met mij pratende, op het hooren van mijn naam zijn borrel in tien steek liet, wettigde, dunkt ni", volkomen den stap dien ik deed. leder moet in deze zaak een spion zijn dat wil zeggen opmerken en gadeslaan om zich heen. 't Verdient misschien nog vermelding dat De Jongh zijn wandelstok altijd in de linkerhad droeg, en zulks in verband met de linksche richting van zijn schrift, zou deze wetenschap misschien in liet visum repertnm kunnen aantoonen of de dolk- of degensteken ook eenigszins links zijn toe gebracht. 'tZou een bewijs te meer opleveren dat do bekentenis van De Jongh versterkte. 'tls zeker te betreuren geweest dat toon een zekere kooibaas den dag na den moord De J. op den Moorweg aanhield, en overleverde aan den inspecteur van politie Dubeldeze laatste hem weer op vrije voeten stelde op last van den lieer Van Schei mbeek, zonder De Jongh te hebben doen schrijven of zijn alibi te laten bewijzen, en zijn schoen gepast te hebben op het afdruksel op papier van do voetstappen van den moordenaar. Waartoe neemt men anders dien afdruk overt Die pielt dddr ginder tusschen die schilderachtige duinen, waarvan do aanblik tot godsdienst stemt, mag niet langer schrikaanbrcngend en huivering wekkend blijven Neenlaat ons bloemen brengen daarwaar do lieve Marius den dood der onschuldigen stieif, en mogen wo God danken, dat Hij ons niet dermate met aardsche schatten heeft bedeeld, opdat wij buiten staat om een losprijs to kunnen betalen, ook niet liet- gevaar liopon dat onzo kindoren vallen zouden door den dolk van dien onverlaat.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2