Biimlaiilicke Bïïïïïïöï de toepassing der Maart-decreten, goedgekeurd. Barthélémy St.-IIiJaire heeft mededeeling gedaan van de depêches betreffende de Oostersche aangelegenheden, «n daaronder van de officieels kennisgeving,, dat de Porte toegestemd heeft in den afstand van Dulcigno. "Vooral werd discussie gevoerd over den datum der gemeenteraadsver kiezingen. Eene beslissing is er niet genomen, en morgen komt de Ministerraad opnieuw bijeen. Het Journal OJJiciel maakt een besluit bekend, waarbij de diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Mexico hersteld worden. Bij een tweede besluit wordt de heer Boissy d'Anglas benoemd tot gezant bij de Mexicaansche regeering. EHELiKD. Daily Nevis deelt uit Castel Nuovo van eer gisteren mede, dat aldaar een telegram uit Cett'mje is ontvangen, waarin de overgave van Dulcigno aan Montenegro wordt gemeld. De heer Petrovich begeeft zich heden naar Dulcigno, ten einde het kommaudo dier stad over te nemen. De lersche bladen verzet eren, dat belang rijke militaire maatregelen genomen worden tegen mogelijke rustverstoringen in het westelijk gedeelte van het eiland, waarheen op 't oogen- blik ter versterking troepen gezonden worden. Een telegram uit Kaapstad meldt, dat er thans aan de grenzen van Basuto-land sterke troepenafdeelingen staan. De toestand is zeer geruststellend daar de Basutos geen steun by andere stammen vinden. Thomas Carlyle is ongesteld; zijn toestand boezemt levendige bezorgdheid in. 1 Naar het Engelsche blad Truth verzekert, schryft lord Beacousfield weder een roman, die den titel Endymion voeren zal. I 1' i 11 E. De Osservatore Romano zegt, dat de Paus, tengevolge van het herhaaldelijk door kardinaal Nina tot hem gericht verzoek om van het ambt van staatssecretaris wegens redenen van gezondheid te worden ontheven, eindelijk dit verzoek heeft ingewilligd. Nina zal tot de be noeming van zijn opvolger de functies van staatssecretaris blijven waarnemen. De Paus is besloten Kina aan de prefecteur van het aposto lisch paleis te behouden. Men verzekert dat rosgr. Jacobini hem vervangen zal en msgr. Vanutelü in diens plaats als nuntius naar Wee- nen zal gaan. De Turksche legatie te Rome zal, naar men zegt, tot den rang van ambassade worden verheven. R U M E N l E. Slechts 3000 Montenegrijnen zjjn te Suttorina gekampeerd.' De overigen blijven thuis, in afwachting van nader bevel om weder op te komen. De maritime administratie te Dulcigno heeft maatregelen genomen voor het geval, dat die stad dadelijk aan Montenegro mocht overgegeven worden. RUSLAND. Reuters Office bericht, dat de Keizer van Rusland ongesteld is. Als altijd wordt het bericht van een dreigend oorlogsgevaar tusschen China en Rusland heden weer tegengesproken. T K K IJ E. Riza Pacha heeft de hoofden der Albanee- sche liga bijeengeroepen, en hen aangespoord tot vreedzamen afstand van Dulcigno. Hierover zal een groote volksvergadering gehouden worden. Van de moordenaars van den Amerikaan- Echen zendeling te Konstantinopel werd er een ter dood veroordeeld, terwyl den anderen een lojarige dwangarbeid werd opgelegd. DESEMARKEN. c Te Kopenhagen zijn tijdingen ontvangen vau' Stanley en zijne espeditie in Middel-Afrjkal De gele koorts heeft groote verwoestingen aan gericht .onder de leden zijner expeditie. DEN HAAG, IA October 1880. HH, MM. de Koning en de Koningin hebben eergisteren een som van f1000 geschonken ten behoeve der algemeene armen dezer stad, »als gift ter gelegenheid der doopplechtigheid van de jongeboren Prinses". De lijfarts van Z, M. den Koning, Dr. "Vinkhuyzen, is door Z. D. H. den Vorst van Waldeck-Pyrmont benoemd tot kommandeur der orde van het Kruis van Verdiensten van Waldeck-Pyrmont. SCHIEDAM11 October 1880. 7 Wij lezen in de N, Roti. Ct. in het verslag der vergadering van de afd. Rotterdam van het Nederl. Protestantenbond, gisteren avond gehouden, het volgende; »Ten slotte kwam nog ter loops het denk beeld ter sprake van oprichting eener Veree- nigiug, in den geest van die onder den naam van Paulus te Schiedam. Deze, bestaande uit intellectueel en godsdienstig ontwikkelde bur gerlieden, ten getale van eenige honderden (mannen eo vrouwen), heeft een eigen gebouw, een zangkoor en eene bibliotheek (1)bij haar worden voordrachten gehouden, die ook-ijverig worden bijgewoond door van verre komende belangstellenden. Of, en in hoever, alsook door wien eene Vereeniging van dien aard hier ter stede zou kunnen worden opgericht, daarom trent kon, deels ook tengevolge van het ver gevorderde uur,, voor 't oogenblik niet verder worden nagedacht." Het verwondert ons niet, dat de vereeniging Paulus" alhier, ten voorbeeld wordt gesteld op een vergadering van het Protestantenbond, 't Ware zeker te wenschen, dat er schier in iedere gemeente van ons vaderland een derge lijke vereeniging bestond. Men deelt ons mede, dat in de afgeloopen maand aan den Hoek van Holland proeven zijn genomen om met een eg, achter een stoom boot bevestigd, den bovenkant van den bodem, in de scheepvaartgeul door hetWestgat.los te maken. Deze proefnemingen, gedurende 13 dagen hebben het resultaat opgeleverd, dat een ver dieping is ontstaan van 1 d.M.en dat de geringste vaardiepte van 36 d.M*, tot 37 d.M.j onder Z.W. is toegenomen. Vad Tot rapporteurs over hoofdstuk VI (Ma rine) zijn benoemd de heeren Van Kerkwijk, KoolRombach Heydenryck en De Casem- broot; over hoofdstuk VIII (Oorlog) de heeren Van Keikwijk, Kool, Lieftinck, Heydenryck en Van der Schriek. De opbrengst van 's rjjks geldmiddelen is weder aan het toenemen. Het bedrag over de nu afgeloopen negen maanden is nagenoeg 21/g milioen hooger dan over datzelfde tijdperk in het vorige jaar en de raming is nu reeds volkomen bereikt, zoodat het zich laat aanzien, wanneer de laatste drie maanden maar evenveel opbrengen als het vorige jaar, dan de dienst van 4880 een miilïoen gunstiger of liever minder ongunstig zal uitkomen, dan door den Minister van Financiën bij de aanbieding zijner begrooting voor 1881 was voorgesteld. Aan het einde van Augustus was dan ook de vermeerdering nog maar slechts IV2 millioen. Tot dezen verbeterden toestand hebben vooral bijgedragen de zooge naamde indirecte belastingen, de zégel- regis tratie-, hypotheek- en successie-rechteD, ge zamenlijk f1,632,000; de accijnsen (vooral het gedistilleerd)^ niettegenstaande de suiker nog altijd ïuim 5Vs ton ten achteren is, f150,000; de invoerrechten ruim f86,000; de posteryen is Mttf en telegraphie nagenoeg f250,000 en het per- en-h® soneel nagenoeg f230,000. meest Bij de opening van het postcongres te geven Parijs, waar o. a. de invoering van een inter- et hij nationale pakketpost wordt besproken, heeft de in 'l heer Hofstede, afgevaardigde van Nederland, deerin, namens de vergadering geantwoord op deope- Nog ningsrede, die door Minister Cochery was uitge- heston sproken. stellen In den toestand van den heer De Bieber-- op Be stein, lid der Tweede tCfttmr, te Maastricht, is beschil eene merkbare beterschap, gekomen. het ge De Gemeenteraad te 's-Hage heeft met aanwtj 20 tegen 11 stemmen het voorstel tot afschaf- on °n* fing van den Scheveningschen tol verworpen. Naar wij vernemen, heeft de Permanente b'y he Commissie tot de algemeene zaken van het aldaar Nederlandsche Israêlietisch Kerkgenootschap de men v benoeming van den eerw. heer J. S. Hiilesum, brenge opperrabbijn van Drente, tot opperrabbijn ad niets 1 interim van Gelderland, 'vernietigd, op grond dat zij is geschied enkel door de Israël, gemeente artikel te Nijmegen, die daartoe niet gemachtigd was daarbij door de andere gemeenten in dat ressort. Gelijke geledei beslissing viel op de benoeming van den eerw. Charle heer Dr. J. Franke!, opperrabbijn van Overysel, Hetvt tot oppergeestelijke te Zutfeu, betaalt De Engelsche visschers beginnen weer voerde evenals in vorige jaren den Nedeilandsehen werdei confraters schade aan hun netten toe te brengen. de oni Zoo arriveerde Maandag schipper Taal, van lot in den reeder J. Knoester, met verlies van 20 en medep schipper Verheij, van den reeder A. De Mos, san C met verlies van 50 netten. Beide schippers fyn c< beklagen zich, dat de netten hun door Engelsche bevonc visschers zijn afgevischt of afgekapt. ?as "l De Arrondissements-Rechtbank te 's Her- hjj sp togenbosch heeft rechtsingang verleend tegen den drukker en uitgever van het te 's Hertogen- boach verschijnende dagblad De Eoordlralanter en zulks terzake van hoon van een openbare autoriteit (den burgemeester van Oudenbosch) in een gedrukt en verspreid geschrift. Het vee dat voor de tentoonstelling te Londen is bestemd en per stoomboot Maasstroom van Rotterdam vertrok, is, na een voorspoedige reis, te Thameshaven aangekomen. Een der beste koeien bereikte de plaats van bestemming echter niet levend; zy had onderweg gekalfd en stierf kort daarna. Het dier behoorde in eigendom aan den heer P. Ellei broek te Hoorn. De heer De Berg seint aan het JB. zooeven zijn twee jonge dames uit een huisje op het Huijgensplein te 's-Hage in hechtenis genomen. Men zegt, dat dit betrekking heeft op de moordgeschiedenis. Door den predikant der Ned. Herv. gemeente in Den Haag, Dr. J. H. Gunning Jr., is de rampzalige De Jongh in de gevangenis bezocht. Hiertoe werd de geachte prediker des evangelies geleid door de omstandigheid, dat hij,'de moeder van De J. in haar smart troos tende, te haren huize 't bijbeltje vond, dat De J. op ziju 43e jaar vau zijne moeder ten geschenke ontving. Dat bijbeltje heeft Dr. Gun ning den ongelukkigen jongen man in diens kerker gebracht, en naar aanleiding van die herinnering uit zijn jeugd hem, tegenover de menschelyke gerechtigheid, welke straf voor de misdaad eischt, op de goddelijke barmhartigheid gewezen, bij welke ook voor den diepst geval len en ontaarden zondaar genade en vergeving te vinden zijn. De Jongh toonde zich diep geroerd door des leeraars treffende toespraak. Dagllad Men meldt uit Den Haag: Reeds bij eene vorige gelegenheid had de kolonel van het regiment grenadiers en jagers den sergeant Musquetier zyne tevredenheid betuigd over zijne handelwijze in de treurigs zaak," welke Den Haag 'en het land in spanning hield. Daar er echter geïnsinueerd was,- dat de opper- en andere officieren zjjne daad afkeurden, was to wisten waa.d openba Dit zc gewee; van e ten kt zou -ia Te dergeli knaap, vastgel binnen De kr werd Dit kii (1) De vereeniging «Paulus" heeft geen bibliotheek maar wel een leesveseentging en ook. nog een zang school en reciteorvereeniging.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2