^Tnaenïanlsoké -Berickten. (rad). man begrijpt, wat hij bedoelt; men moge eer bied hebben voor de ridderlijke overtuiging, waarmede de anti-revolutionairen ia de laatste dagen sprakendit neemt niet wegdat die beginselen met alle kracht zullen bestreden worden. ïllet volk," gaat de hoogleeraar voort, het volk wordt door dien praal onderwezen in de eer, die de overheid nsoet bewezen worden door een te dieper zich buigen voor der Heeren lieer. Door alle staatsie weg te nemen berooft men het volk van een pracltcale predicatie der hoogheid van het gezag," Toen Koning Tarquinius Superbus in 510 voor onze jaartelling verdreven werd, en strenge republikeinsche eenvoud voor de staatsie van het hof in de plaats trad, was het jonge ge slacht ontevreden en smeedde een samenzwering. Aan de liefde, voor staatsie der jongelieden werd door den consul Brutus en duchtige 1 neep gegeven: hij veroordeelde zijn eigen zonen ter dood, omdat zij tegen de republiek en haar eenvoud hadden samengespannen. Als geen hooger zin, dan het aanschouwen van staatsie de burgers aan iiat gezag moet bindendan is het volk nog wel zeer onmondig! DES KAAG, 28 October 1880. Htl. KK. UIL de Kroonprins en de Kroon prinses van Denemarken zyn heden middag ten 1 ure in de residentie aangekomen. Z. K. II. Prins Frederik bevond zich met al de Hofdignitarissen verbonden aan zyn huis, aan het Rjjnspoorstation, en trad op het buiten plankier het Koninklijke echtpaar te gemoet, dat zichtbaar verheugd was den Prins, in den besten welstand aan te treffen. Eene hartelijke begroeting volgde, tusschea grootvader en kleindochter, wier innemende gelaatstrekken levendig her'mneien aan die van wijlen hare moeder, Prinses Louise der Nederlanden. De Minister-resident van Zweden en Noor wegen (ook van het hof van Denemarken) de heer De Burenstam, complimenteerde mede de doorluchtige reizigers aan het station, Gelijk bekend is zijn de Kroonprins en de Kroonprinses de logeergasten van Z. K. H. Prins Frederik op het Huis de Paauw, wer- waarts zij zich onmiddellijk na aankomst be gaven. SCHIEDAM23 Octobor 1880. Van de stoomschepen die gisteren, zooals wij in ons vorig nummer hebben medegedeeld, in de nabijheid dezer haven met elkander in aanvaring zijn geweest en na zware averij be komen te hebbei op de plaat aan den grond ïAjn gezet, is de Etigelsche stoomboot Bustan horough gisteren namiddag omstreek 5 uur met adsistentie van <lo van Rotterdam gekomen sleepbootea A's% en llarrtj, vlot gekomen en naar laatstgenoemde plaats opgestoomd. De 'Fransche stoomboot La Creosote zat heden namiddag nog op dezelfde plaats aan den grond. Als een bewijs hoe hevig de aanvaring is geweest wordt ons medegedeeld dat m de Fian- sche stoomboot vier ijzeren kuiestukken als glas in stukken zijn gebroken. Gisteren is in do rivier de Maas voor "Delfshaven door de bemanning van een aldaar passeerend sleepbootje een lijk drijvende gezien, hetwelk nadat het was opgovlsebt en onder toezicht der politie in een op liet berkhof van die gemeente staand huisje was geplaatst, is bevonden tezijmlatvan den heden veertien dagen geleden alhier vermisten P. J. Heggeiman. Op welke wijze hij te water is gerankt is onbekend, wel was door zijn wegblijven bet vermoeden dat hij verdronken zou zijn gerezen, zoodat op het vernemen dat te Delfshaven een lijk ge vonden was de familie van Hegguimnu zich gisteren naar die gemeente begaf en hetgevon- den lijk voor dat van hun familielid herkende. ,Aan de Tweede Kamer is eene wets- voordracht ingediend tot verhooging van onder scheidene posten van de ioopende begroeting voor het Departement van Binnenlandsche Zaken. Deze verhoogingen zijn noodigo. a, tot belooning van hen, die met de leidingen het toezicht der werkzaamheden van de volkstelling belast werden; tot voldoening van de vacatiegelden aan de plaatsvervangende distrïetsveeartsen. De bijdragen aan gemeenten, door de omler- wys-nitgaten te zwaar gedrukt worden met f 200,000 vermeerderd en daardoor gebracht op f 650,000. In September van dit jaar was niet alleen aan de toegestane som van 1450,000 hare bestemming gegeven, maar bleek zij zeifs ouvoldoende te zijn. Dit is daaraan toe te schrijven, dat, tengevolge van het in werking treden der nieuwe wet op het lager ouderwijs alle uitgaven uit art, 36 voortvloeiende nog ten laste van het dienstjaar'1880 moeten komen, terwijl zij onder gewone omstandigheden over volgende jaren zouden zijn verdeeld. De aanvraag van f 200,000 is voor alle zekerheid eenigszins ruim gesteldhoewel daarop vermoedelijk f 250ÖQ ongeveer zal overblijven. Tot verbetering van het onderwijs in het teeltenen is aan twee leeraren opgedragen de in België gevolgde methode na te gaan, en vervolgens te Amsterdam een tijdelijke cursus geopend voor leeraren en onderwijzers aan middelbare- eu aan kweekscholen» De aau dezen maatrege! verbonden kosten zijn mede bij bovengenoemd ontwerp aangevraagd. Ten behoeve der voorbereiding van wettelijke regelingen op het bestuur eu andere aangelegenheden van waterstaat heeft de Re- geering door tusschenkomst van Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën een exem plaar gevraagd van de thans nog geldende keuren of politieverordeningen van water schappen. Van' verschillende zijden wordt ernstig geprotesteerd tegen eett plan dat bij de Regee ring schijnt te bestaan om ds Rijks Hoogere Burgerschool te Tilburg op tc heffen. Het bericht, dat de Miu. van B. Z. zou verklaard hebben, dat er geen plan bestaat om de Rijks Hoogere Burgerschool te Tilburg op te heffen, is, naar de IF. B. CL uil goede bron verneemt, onjuist. De Min. moet aan de commissie, die zich tot hem begaf, geant woord hebben, adat hij geen lichtvaardig besluit zou nemen." sDit antwoord schijnt weinig geruststellend. Dat een Regeering geen lichtvaardige besluiten zal nemen, wie is er, die anders verwacht? Maar een andere vtaag is, of de Regeering, da H. R. S. te Tilburg opheffende, een verstan dig besluit zou nemen. Het antwoord op die vraag kan niet twijfelachtig z'yn. sOnder dezen Min. is de H. 13. S. teVenlo door het Rijk overgenomen, omdat do gemeente in haar zorg tekbit schoot. Eu onder dezelfde Regeer ing zou een bestaande Rijks Hoogere Burgerschool, nog wel in een zoo belangrijke gemeente als Tilburg, opgeheven worden? nZulk een plan kan alleen gesteund worden door de rustelooze vijanden vau ons middel baar onderwijs, en die zijn er iu Tilburg. Niemand, die het algemeen belang raadpleegt, kati oortleelen, dat in een gemeente als Tilburg, met haar aanzienlijke fabrieken, die het hoofd te bieden hebben aan de zware mededinging van het buitenland, de bevolking geou behoefte zou hebben aan een onderwijs, datvooin! voor den toekomstige:! fabrikant zoo groote waarde hoeft." Omtrent de intrekking der beperkingen op den invoer van vee uit Nederland in Prui sen meldt ile MorM. Alhj. Zeiimg thans nader, dat dn- beschikking in werking treed den i November, a. s. Er loopen gei lichten, dat dezelfde leden, die het aan*de orde stellen der rentebefasting hebben tegengehouden, thans nog weder een poging .willen doen om ook de behandeling van het strafwetboek voorloopig uit te stelles, In sommige bladen wordt verzekerd, dat de schrijver van den brandbrief aan ds. v, Valk te Delft ontdekt is en een der leerlingen zou zijn van de hoogere burgerschool te Delft, Naar de Ar. li. Ct. verneemt, is dit bericht geheel uit de lucht gegrepen. Jhr. Mr, G. J. A. Den Tex is benoemd tot commissaris-plaatsvervanger bij de Neder- landsche Handelsmaatschappij. Ter weerlegging van de bewering, dat bij het niet bestsan der doodstraf de misda den talrijker zyn, herinnert de heer de Hond iu de JF. 73. CL dat blijkens de statistiek van prof. Modderman, na de afschaffing dier straf het aantal misdaden, waartegen de doodstraf is bedreigd, aanzienlijk is verminderd. Van *1864—1869 hadden er 50 veroordee- Singen plaats wegens moord, diefstal met zeer verzwarende omstandigheden en brandstichting met gevaar voor tnenschenlevens. Iu hot eerste zesjarig tijdvak na de afschaffing, vau 1871 1876, was het gaheeie geta! vyf en twintig. Wegens verschillende soorten van moord kwamen van 1864—1869 voor vier en twintig veroordeelingen; van 1871—4876 slechts veer tien'. Wegens diefstal met geweld enz. vau 1864—1879 zeven, van 1871—1876 geen. Wegens brandstichting met gevaar voor men- schenlevens van 1864—1869 negenden, van 1871-1876 elf. De redenering dus, dat men in "en land, waar de doodsriaf is afgeschaft, geen Ojgenbiik meer veilig is, blijkt uit de ondervinding niet op goede gronden te berusten. Zulke cijfers bewijzen meer dan de hoogdravende ontboeze mingen der vrienden van 't schavot. Maar wie heeft dan de ouwaarbeid in het Leidsche adres gezet, dat de misdaden sedert de afschaffing der doodstraf op ontzaggelijke wijss zijn ioegenomenl De eerste onderteekenaar is daarvoor aansprakelijk. (Arnh. Ct.) In een brief uit Indie aan het Leiihch Dag* llad komt het'volgende voor, voor welks waar heid wij natuuriijk niet instaan. nMijn bataljon licht al gedurende een maand klaar om op de eerste orde naar Krawang op te rukken. Dat het nog niet weg is, moet aan Samalangan liggen; daar hebben onze troepen, zoonis je wel uit de couranten zult gelezen hebben, tot driemaal toe een flink pak slaag gekregen en zyn ze eindelijk met een verlies van '178 ilooden en gekwetsten onver richter zake naar Groot-Atjeh terug moeten keeren. De generaal van den Jleyden moet woedend zyn ueweest en uitgeioepou hebben: ïO vei vloekt SamalaDgan, eerst heb je me een oog ontroofd, en nu ontroof je me do helft van mijn piesiige." Men klaagt in Zeeland ernstig over te late aankomst der treinen, voornamelijk uit het Zuiden. Sommige verhogingen bedingen een half uur en meer, waardoor vooral de "eizigors die over Vlieringen naar Londen moeten dik wijls teleurgesteld worden, daar zij de aansluiting missen en verplicht 'rijn vïer-en-twinug men in Zeeland door te brengen. Voleens opgaaf in de Stads- Courant van 22 Oct. bleek bij de zesde 10-jarige algemeene volkstelling op 31 December II. de bevolking der provincie Friesland 329,877 per sonen te bedragen, waarvan 163,752 mannen en 160.125 vrouwen. Het meest bevolkt wa» Leeuwarden met 29008, het minst bevolkt Stavoren tryff. 662 inwoners. De Kiesvcreeniging Ordo en Bedt, te Gorredyk, heeft tot kandidaat voor hot lid maatschap der Tweede Karuci' (hoofdkiesdistrict Snoek) giïprrcluri eerd den heer S'iddt, Oud- Msnistqr van Justitie.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2