Biit^jaajule Berichten. BlnnejlanilscliB Berichten. recht tot bet weigeren der middelen, ter uit voering eener door den Koning afgekondigde wet benoodigd, te staven; het argument namelijkdat de leden der Staten-Generaal nietj ..aan de Grondwet,,en .aan de wetten des Rijks, maar aan de Grondwet alleen ge trouwheid zweren., 0 neen, dit waardig pendant van Rappeyne'sstegen diergelijken tegenstander verzuimt men geen enkele exceptie," wordt terecht door de kerkelijken versmaad. Zij spreken het rondborstig uit en herhalen het zoolang men het hooren wil of misschien nog iets langer, dat zij zich verplicht achten ïte stemmen tegen elk budget, tegen elke credietannvrage van welken aard ook, strekkende tot hand having en tot uitvoering eener schoolwet, die (zy) in beginsel niet anders dan veroordeelen en bestrijden (kunnen)." Een parlementaire oppositie spreekt niet aldus; zij verwerpt een voorstel, waarvan zij de strekking vrrderfeiijk acht, doch .eerbiedigt de gevallen beslissing. Maar de keikelijken in de Tweede Kamer kunnen geen parlementaire partij uitmaken, omdat zij, ten deele zonder het zich te willen bekennen, gevoelen dat deze vergadering vreemd is aan dat volk, waarvan zij zelf een-belangrijk deel vertegenwoordigenniet omdatmaar ofschoon zij door de kiezers van eenig district zyn afgevaard:gd. Hunne politiek stemt overeen met hunne verhouding tot het volk: zij is extra-parlementair. De tweede groote strooming in ons volks leven is Diet in een effen bedding geleid, maar ■wisselt den stillen gang over de diepte rnet de onstuimige vaart over de klippen af. De groote tnassa der werklieden wonscht dat beter, dan .tot hiertoe geschiedt, voor de ontwikkeling hunner kinderen gezorgd worde, Deze talrijke klasse vei langt een goede regeling van voor bereidend en herhal ings-o mier wijs een koste- looze volksschooldie den belanghebbenden niet gelyk een aalmoes wordt toegeworpen invoering van den leerplicht, een betere op leiding tot, het handwerk. Zij wil een krachtiger en meer algemeene waakzaamheid tegen de exploitatie van kinderen door loonaibeid. Zij streeft naar uitbreiding der staatszorg tot menig gebied, waarop de wetgever met vrucht voor de belangen der arbeiders zou kunnen optreden. Zij protesteeit tegen den voor haar alleen verplichten, door de gegoeden afgekocbten dienst bij de militie, tegen de verwaariooz'mg van de zedelijke en stoffelijke belangen der totetingen, die zij aan de dienstvervanging toeschrijft. Zij gevoHt dat een herziening van het belasting- 'steisei ia dien ziu, ulat.de arbeid niet zwaarder gedrukt worde dan het bezit, handel en verkeer worden ontlast, levens behoeften worden vrijge laten en het verkrijgen en omzetten van eigendommen worde vergemakkelijkt, destiek- king zou hebben om hare weivaart belangr" k te verhoogen. Bovenal venhiet haar de staat kundige onmondigheid waarin zij door een verouderd kiesstelsel wordt gehouden, en zoekt zy in hare toelating tot het kiesrecht een waarborg, dat hare belangen door de volksver tegenwoordiging met liefde worde behartigd. Tot heden bezit zij in de Staten-Generaal nauw een enketen vertegenwoordiger, en ontgaan haar de gewichtige voordeele», die een vaste organi satie en een strenge partjjtucht den kei kelijken hebben aangebiacht. Toch is zij 'machtigerdan dezen. Niet slechts omdat het inert endeel van hen, die een godsdienstige volksschool verlangen, volgaarne haar programma onderschrijft, voor zoover hel niet met de eischen dt>r school met den Bijbel in strijd is, en bepaaldelijk tne.le tot het kiesrecht wenscht te worden geroepen een streven, waarmede de leiders der beweging tegen de schoolwet wel degelijk rekening moeien houden. Maar ook, omdat .de tweeërlei be- j lijdenis "der deelnemers aan het volkspetitiën- I nement, die van onriergpschiki belang is zoolang het enkel afbreken geldt, aanstonds van over- wegend gewicht zou worden,' wanneer men aan het opbouwen zou moeten gaan. Het valt betrekkelijk licht, eene parlementaire meerder heid op te ruimen en de wetten, die zij vast stelde, af te schaffen; maar niet zoo gemakkelijk, laat zich het verleden van een volk op zijde zetten, vooral niet, wanneer het zoo innig met het nationaal bewustzijn is samengegroeid als van de geschiedenis onzer natie kau getuigd worden. Geen goed Katholiek, die de ver drukking zijner gelonfsgenooteu in de republiek der Veieenigde Nederlanden kan vergeten; geen j geloovig Protestant, uit wiens geheugenis het jliever turksch dan paapsch" zijner voorvaderen kan worden uitgewischt. Daarom ware voorde beide kerkelijke part'yen geen grooter ramp denkbaar, dan eene gemeenschappelijk behaalde overwinning; daarom behoort de toekomst aau eene politiek die, met deu ernstigen wil bezield om beurtelings Rnomschen tegen Gei efor.neei den en dezen tegen genen te beschermen, zich be vrediging van de leehtmatige weuscheu der ai beidende klasse zal ten doel stellen. Tot zoover »De Vragen des Tijds". De vol gende maal zullen we van dezelfde kwestie nogmaals moeten gewagen, wanneer we de ovei ige tijdschriften der Novembermaand door- lezen. V HANK R IJ K. De Recollecten te Mapon zijn gisteien uit I hun klooster vedreven. De pooi ten werden stuk geslagen met de bijl. De in het klooster aanwezige niet-geestelij ken. zyn insgelijks uit eengejaagd. De poiitie moest hen naar buiten brengen. Te Lorieut heeft de superior van het klooster der Dominicanen den commissaris van politie in den ban gedaaij. Te Toulouse zijn de Capucjjnen verdreven. De deuren van het klooster zijn ingetrapt. De deuren waren pchter zoo goed gebarricadeerd, dat de politie door de vensters moest klimmen om binnen te komen. Te Lyon en te Carcassone zijn de monniken j der niet erkende orden almede verjaagd. Oliarette, de gewezen generaal der Pauselijke zouaveu, heeft e.-ne dagvaarding gekregen om j voor bet gerecht te verschijnen (in zake zijner jongste rede op liet legitimistische banket te Roche-sur-Yon). Lie Regeering heeft besloten krachtig op te treden tegeu de manifestation den legitimisten of van andere aan de i epubliek vijandige partijen. Te Lyon heerscht eene groote agitatie ten «vuige van het ten uitvoer leggen van het tweede Maai t-be-hnt. Een persoon die bij een oploop gewond was, is overleden. Tot dusver zijn ue geestelijke orden uit 110 stichtingen of kloosters verjaagd. Blanqui is werkzaam voor de uitgave \an een nieuw blad, dat den titel-zal voeren: Ni Dien ni Maitre. De aanplakbiljetten zijn reeds by hoopen te Parijs verspreid. ENGELAND. Uit Dublin wordt van 3 dezer gemeld: Het Regeeiiogsblad van lieden bevat eene verordening van ih-n Onderkoning, waarbij het veistersen der politiemacht in het graafschap Cork wordt bevolen. Tegen de leden der land-liga zijn negen tien punten van beschuldiging aangevoerd waaronder van komplat te hebben gemUaktom de pachters te verhinderen huur te betaten; de eigenaars belet te hebben de huurpenningen te innen en hunne plaatsen fe verhuren, door groute benden op de been te brengen en be- dieigingeii te uiten tegen tien, die hunne huur betaalden uf eene ledig slaande plants in huur naireu. Parnell en zijne medebeschuldigden hebben een dagvaarding ontvangen, om den 5 dezer voor de Queens Bench te Dublin te verschijnen. ITALIË. Ia' den Ministerraad is in beginsel het ontwerp van den Minister van financiën tot afschaffing van den gedwongen koers der bankbiljetten goédgekeurd. De Ministerraad zal nader over de bijzouderheden van het ontwerp beraadslagen. Garibaldi kwam jl. Maandag te Milaan; een ontzaglijke menigte was aan het station; het volk spande de paarden van zijn rijtuig af en trok dit zelf voort; de burgemeester kwam Garibaldi in zijn hotel begroeten. De stad was gevlagd; Gaiibaldi zag er zeer slecht uit en wuifde alleen met de hand. Alles bleef rustig. Later op den dag kwamen ook Rocheford, Blanqui, Pain en Assi te Milaan. RUSLAND. Na den terugkeer van den Groolvorsi-troon- opvolger uit Livadia wordt deze benoemd tót president vua deu Rijksraad, aan welke betrek king meer macht verbonden zai worden, zoodat daardoor de tiiootvorst feitelyk tot regent aan gesteld zal zijn. Men schrijft uit Petersburg: Naar men beweeit, is het manifest omtrent liet huwelijk des Keizeis reeds geteekeud. Natuurlijk wordt alles wat daarin staat nog zeer geheim gehouden, zoodat officieële bij/.onderbeden over de bepa lingen betreffende de gemalin des Keizers en hare kiuderen nog niet bekend zijn. Algemeen wordt echter verzekerd dat men voor de kinderen een naam gevonden heeft in het grijze vei leden onder de voorouders van de thans regeerende Keizerlijke lamilie zelve en dat zy tot prinsen .Tuijelï Sachar- jin zullen worden verheven. De sedei t 1613 in Rusland heeischetide Romanoffs stammen namelijk af van de familie Romanoff Jur- jefï Sacharjin Koschkin. DUITSCHLAND. Ter. stelligste wordt thans verzekerd dat de berichten der Montagsrevue omtrent het aftreden van Bismarck ongegrond zijn. De Rijks kanselier legt echter, naar mij vaa betrouwbare zijde wordt g«inWd, de portefeuille van Handel neer, die thans opgeihngen zal worden aan den- Minister van Staat, Boetticher. AMERIKA. Volgens betichten van 2 dezer tot 's avonds 9 uur behaalde Gin field in den staat New-York de overwinning met 40,000 stemmen, wat met- de beslist republikeinsehe stemmingen in Connec ticut en Maine zijn verkiezing bijna zeker maakt. De berichten uit liet westen zijn sehaarsch, doch doen besluiten, dat de lepublikeinen ook daar gewonnen hebben. Een te middernacht van 2 op 3 dezer afge zonden bericht luidt Generaal James A. Garfield (<le kandidaat- der republikeinsehe partij) is tot president, en Arthur tot vice-president van de Veieenigde Staten van Nooni-Amerika gekozen, De Herald deelt rneiie, dat de republikeinen in de beide huizen van het congres eene voldoende- meerderheid hebben. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Zitting van 3 November. In deze zitting is, zooals wij reeds als telegra fisch bericht iu ons vorig nummer mededeelden, de behnndeling van het Strafwetboek voortgezet. De arlt. 245—250 zijn aangenomen. In ait. 245 liet de Minister de slotwoorden vervallen, zoodat coïtus meisjes onder de '16 jaar een klachtdelict blijft. Op art. 249 (ontucht met personen aan daders hoede toevertrouwd) weid aangenomen

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2