terinnem 3041e Staajsliterij. Per Telegraaf. Stdelijt Nieiwi. {VI a rktberichten. ren namiddag op de Stadhouderskade te Am sterdam afgespeeld. Een nchtienjarig meisje had twist met haar vader. Ze liepen bij de Van der Helststraat aan de zijde van de Vest, en daar werd de woordenwisseling zóó hevig, dat het meisje in een vlaag van drift of wanhoep in het water sprong. De vader bedacht zich geen ongenblik en volgde zijn dochter in de Vest, teiwijl een Voorbijganger, het gevaar ziende w. -rin beiden verkeerden, niet aarzelde vader en deel tier na te springen. De vader en de menschlievemle man, die zijn leven had gewaagd, werden' niet haken op het droge getrokken. f-Jet meisje verdronk. Haar lijk werd een uur later opgehaald. (ZZó.) Tusschen eenige Westlandsche dorpen zal men, wanneer liet plan doorgaal, eene verbinding door telephoongeleiding tot stand brengen. De Christ, Gferef. predikant van Zevenhuizen (Gron.) 73 jaar oud, treedt eerstdaags in bet huwelijk met eene jonge dochter van 31 jaar. iliet eerste groote geschilderde panorama, dat in '1818 in ons land te zien is geweest, stelde voor de overwinning bij Watei Ion, opiS Juni 18*15. liet was ontworpen door d»n eige naar K: Maaskamp en geschildcid door de heeren M. L. Moritz, J. Kaïnphuisen, Uansens e.u De Kruijf, bekende kunstschilders, wier stukken mét goud bekroond waren op de jaarlijksche schilderij tentoonstelling. Zoowel de Prins van Oianje als de hertog van Wellington gaven hunne ingenomenheid en bewondering bij herhaling te kennen over de juiste vot istelling en prachtige uitvoering. Bij de expositie van dat doek te Am-terdain werd het bezichtigd door Z. M. Willem I, Prins Frederik en den infaut van Spanje, en te Aken tijilens liet congres werd het bewonderd dooi den Keizer van Rusland, d»n Keiz.rr van Oos tenrijk, den Koning van Pruisen en vele andere hooggeplaatste personen. Ds panorama's mogen in later tijd elders meer en meer zijn gesticht, in ons land heeft men een echt nationaal panniarna reeds meer dan een halve eeuw gele 'en kunnen bewonderen in een verplaatsbare tent. (JV. v. d. met' 37 tegen 20 stemmen een amendement tan de commissie, bepalende dat, het. misdrijf niet vervolgd, wordt, indien de dader met de minderjarige huwt. Voorts is door de Regeering het plegen van dat feit <l,oor meesters met be dienden beperkt tot bestuurders of opzichters in fabrieken met minderjarige bedienden of ondergeschikten. Art. 250 werd aangenomen met eene kleine wijziging) zoodat strafbaar zijn de bordeelhouders enz. die uit winstbejag opzettelijk minderjarigen debaucheeren. De amendementen van de heeren Van de Werk en Patijn, om dit artikel te beperken tot18jarigen of 21jarigen leeftijd, werd verworpen. Op art. 251 nam de Minister over een amen dement van den heer de Jonge, dat de bordeel houders van de uitoefening vau dit beroep kunnen worden ontzet. In art. 252 (verleiding van kinderen tot drinken en de opzettelijke bevordering van dronkenschap) werden de woorden sterken drank vervangen door bedwelmenden drank. Na eene uitvoerige discussie over ait. 254 (dierenmishandeling), waarbij de Minister ver klaarde dat de vivisectie, mits door een weten schappelijk man toegepast, niet *-cer dit artikel is begrepen, werd ongewijzigd Cf-igenotnen, na verwerping met 26 tegen 25 stemmen van een amendement orn enkel openbare dierenmishan deling te straffen. Morgen voortzetting. Blijkens het afdeelingsverslag betreflende de W et op de Middelen meenden eenige leden bij het bestaan der noodzakelijkheid om naar nieuwe bronnen van inkomst voor den staat uit te zien en tevens oin tot eene meer billijke verdeeling der lasten te geraken, op nieuw de aandacht te moeten vestigen op het wensehelijke der invoering van een taUaknceijnser gingeii zelfs enkele stemmen op ten voordeelc der vestiging eener tabaksregie als in klankrijken Oosten rijk. ilet ontwerp van den Minister Van der lieim heeft geen schipbreuk geleden omdat men in beginsel tegen eene tabaksbelasting gestemd was, maar oindat tegen de door hem voorgestelde wijze van heffing groote bezwaren bestouden. Men vroeg of do tabaks en sigarenverkoopers niet evenals in Beigie aan een recht van licentie kunnen woulen onderworpen, waar voor rij natuurlijk zich door het vei Imogen van den prijs hunner waren schadeloos zouden stellen. Naar sommiger oordeel was de raming van de opbrengst der middelen te hoog opgedreven, en kwam dit vooral uit met opzicht tot de registratie- en hypotheekrechten. Over het geheel kon, wat men van de opbiengst der middelen gedurende de 9 eerste maanden vat: dit jaar wist, als bevredigend worden beschouwd. Men raamde dat cijfer voor het geheele jaar reeds op f 102,700,000, dat is f 2,200,000 meer dan in 1870. Sommige leden leidden uit de opbrengst der grondbelasting in ver- gelijking met andere belastingen af dat verhooging der grondbelasting alleszins in aanmerking verdieuo te komen. Van, zulk eene verhooging kon in eik geval geen spiake zijn dan nadat de thans plaats hebbende herziening van de taxatie der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen is nfgeloopen. Met ecnigen aandrang werd gevraagd hoe het met die herziening staat; in hoevene zij bij den gebrekkige» toestand van het kadaster of liever van de kadastrale kaarten met goed gevolg kan worden doorgezet, en of de thans bestaande gelegenheid wel genoegzaam te baat wordt genomen om in dien toestand verbetering te brengen. Wanneer tot verbetering van het kadaster de benoeming van enkele technische ambtenaren noodig was, zou men hoe wars men anders zij van de ver meerdering van hét aantal ambtenaren tegen zulk een maatregel niet opzien. Sommigen wilden den accijns op liet gedistilleerd aanmerkelijk verhoogd hebben, ook omdat daarin een middel meer zou gelegen zijn om het gebruik van sterken drank togen te gaan. Daartegen stelde men over dat het niet op den weg van den Staat ligt, om door het buitensporig opdrijven eener belasting, die, groptendeels door de mindere volksklasse wordt opgebracht, eene volksondeugd te bestrijden Sommigen opperden de vraag of niet met do aangrenzende Staten eena internationale overeenkomst te treffen zou zijn, waarbij men zich wederzijds tot de heffing eener gelijke belasting op het gedistilleerd verbond. Dat denkbeeld vond echter aan den anderen kant ki achtige bestrijding. Zoo, de accijns op het zont nog niet geheel afgeschaft kan worden, zou naar veler gevoelen ver laging daarvan zeer in aanmerking komen. Op nieuw kwam de afschaffing van den accijns op de zeep, die eveiials van die op. het zout natuurlijk niet zonder een 'voldoend ekwivalent zou kunnen plaats hebben, ter sprake. Ook de afschaffing van den bieraccijns vond voorstanders bij hen die daarin een middel zagen om liet bier tot volksdrank te verheffen. Anderen integendeel bleven het wetischelijk achten dnt de zware bieren waarvan liet gebruik tot zckeie hoogte inet dat van gedistilleerd gelijk slaat, aaneene meer evenredigebelasting onderworpen mochten kunnen worden. De ondervinding schijnt meer en meer te leeren, dat het bij de wet op de successie in de rechte lijn aangenomen stelsel omtrent de vrijheid van inbreng, veet aanleiding tot misbruik geeft. Bij voortduring wordt geklaagd over de ver keerde werking der wet nopens den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken. Als de Staatsloterij'volgons den Minister nog moet behouden blijven, omdat de schatkist de zekere baten die zij oplevert niet kan missendan vroeg men of de misbruiken niet te keer kunnen worden gegaan, die thans vooral ook met opzicht tot den verkoop der loten, ten nadeele der schatkist bestaan. Wilde men de zaak goed en ton inceste» bate der schatkist regelen, dan zou aan de lusschenkomst der collecteurs voor den verkoop der loten eou einde worde gemaakt. Men zag niet in waarom de Rijks ontvangers niet met den verkoop of de afgifte dei- loten belast zouden kunnen worden? SCHIEDAM4 November 1S80. De werving van hospitaal-soldaten wordt voorioopig gestaakt daar de compagnie, door het groote aantal vrijwilligers, voltallig is. De Minister van Biunenlandsche Zaken heeft bepaald dat, tengevolge van het overlijden van den heer C. A. Daron De liicberstein Rogalla Zawadzky. De verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Ötateu-Generaal in het hoofdkiesdistrict Maastricht zal plaats hebben op Dinsdag 23 November e. k. eu indien her stemming noodzakelijk is, die zal geschieden op Dinsdag 7 December daaraanvolgende, De kiesvereeuiging Burgertrouw te Sneek heeft, nu de heer A. Winkler Prins als kandi daat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer heeft bedankt, besloten in de centrale vergade ring op het gros te brengen: de heeren Mr. Ph. Van Dlom, te Heerenveen, en A. Buma, te ELindeloopen. De kiesvereeuiging Vooruitgang, te Bols- ward, heeft als harea kandidaat voor de Tweede j Kamer (hoofdkiesdistrict Sneek) gekozen den i heer A. Duma, te Bindeloope», lid der Provin- eiale Staten van Friesland. I Hel bericht voor eenigen tijd uit'sHage in de wereld gezonden als -zou tot het vervaar- digen vau het fac-simile van den brief van den Haagschen moordenaar besloten zijn op aanraden van den beer Vas Dias, wordt, naar men ons van goed ingelichte zijde meldt, door den Officier vau Justitie te 's Hage ontkend. (E. Nbl.) Heden is te Parijs het internationaal coDgres over den industricelen eigendom (fa brieksmerken enz.) bijeen. Mr. H. C. Verniers Van der LoelT, lid van den Raad van State, zal ons land op dat congres vertegenwoordigen. "Wy vernemen dat de heeren Prof. J. A. Alberdingk Tlrijm en Dr. H. J, A. M. Schaepmau geen deel der verantwoordelijkheid vau de onveutuderde Waienai-vertoonmg op hun letterkundig geweten willen nemen eu uit dien hoofde hun demissie aan de llooft-com- inissie hebben ingezonden. (Fad). i Aan den hoofdonderwijzer te Lexinond, den heer J. Vink, is wegens het afieggeu van examen in den landbouw door de llolluudsche Maatschappij van landbouw eene gouden medaille toegekend. Volgens het Af. v.' d. 23. bedraagt het getal studenten aan de Vrije Universiteit iin ieder geval meer dan twee". Het juiste gelul kan echter nog niet opgegeven worden. Zaterdagmorgen werd aan het politie bureau te Kialiugen kennis gegeven, dat er aan den waterkant van den Oudendijk eenige ekwipementstukken van een agent van politie Sagen, Ferst werd aan een ongeluk gedacht, doch later verspreidde zich het gerucht, dat een agent was vermoord gewórden. Onmiddellijk weid er naar den vermoedelijk vermistgn agent gezocht; en men vónd hem slapende op zjjn bed. De man was van een bruiloftpart(i in de nacht thuis gekomen en had waarschijnlijk in opge wonden toestand de bedoelde ekwipementsluk- ken verlóren. r Eén verschrikkelijk drama werd eergiste- Ylaardingen. Volgens telegrafisch bericht zijn aangekomen: 'I November te Palermo, lift schoonerhoeketschip Oalifornie, kant. Berk hout; 1 Nov. te Oporto, het schoonerlioeker- schip Oceaan, kapt W. Post2 Nov. te Lissabon het schip Koophandel en Zeevaartkapt. J. v. d-.' Kuijl. Pernis. Van de kabeljauwvisschertj is een alhier thuis bekomende sloep binnenge komen met een netto besomming van f 600, Rotterdam. ln den Doel ri een Panoiarna oud-model, ter bezichtiging gesteld. Ilet geeft te aanschouwen o. a. de voornaamste pleinen, boulevards enz. van Parijs, met de gebouwen zoo als die vóór de Commune waren eu tijdens de Commune werden vernield. Wie nimmer in Fratikryks hoofdstad vertoefde, geen kans heeft er ooit te komen en toch gaarne weten wil hoe zij er uitziet zal door deze goed ge schilderde afbeeldingen zijn verlangen kunnen bevredigen. (N. E. Gt.) Amsterdam. De toestand vau de Koningin van Zweden, die nu bijna 6 weken onder be handeling van Dr, Mezger in het Amstel-IIotel vei bij f houdt, is veel beter en hoogst bevredi gend. H. -M. heeft eergisteren voor hel eerst hare appartementen in het hotel- kunnen ver laten eu op de balkons van het hotel gewandeld; een verblijdend teeken, iu aanmerking nemende den zot-gwekk enden toestand waarin zich de Koningin bevond bij hdre aankomst alhier. (223.) Dezer dagen is te Amsterdam weder een persoon in hechtenis genomen die, voorzien van valsche stukken, bijdrageu inzamelde voor een ramp, die een stad in het buiteulaud heeft of zou hebben getroffen. Menalönmadeel. De pastoor te Dronrijp had een grooteu. prachtigen hond, waaraan hij zeer gehecht was, ook omdat het dier hem reeds tegen eene aanlanding had beveiligd. Vóór eenige weken ging'de pastoor opreis, de hond achterlatende, en der huishoudster op het hart drukkende goed voor het dier te zoigen en hem in huis te houden. Op zekeren middag ontsnapte de hond. en begaf zich'naar een boei dery, miscliien wel om eéne ontmoeting te hebben met eene schoone van het lidnden- geslacht. De boer. wat kort vnn stof, zoo *t schijnt, nam zijn geweer, en schoot den Newfound lander dood, waarna hy overal rondbazuinde wat hij gedaan bail. Toen de pastoor terugkwam, en van het gmal' hoorde, eischtu hij van den boer f 1000, onder bedieiging met een pioces. Het geld zou onder de Room«c|ie en de Protestantsche armen, elk vom- de helft, verdeeld worden. Na eenige weken van aarzeling heeft de boei- de f1000 betaald. DEN HAAG4 November. In de zitting van de Tweede Kamer der Stateu-Gene- raa! vau heden is bij de behandeling van liet Strafwetboek uitvoerig godiscus-ieeid over den titel beleedigiug. dat smaad als laster sti aft,indien het bewijs der waarheid van het feit door den beleediger niet geleverd wordt. Door de aanneming tan het amendement is flat bewijs van waarheid echter alleen toegelaten, wanneer de rechter het noodig acht en bij Saiitijüing in ambtsmisdrijf aan een ambtenaar. Voorts heeft de Regcering eene wijziging aanm-biacht, zoodat de verspreiding van belee- riigei.de geschriften alleen strafbaar is als opzet blijkt. Tegen eenvoudigen diefstal en verduistering is thans of pevaugemsstraf of geldboete tot hoogstens f 60 bedreigd. De discussie is gevorderd tot titel 25. wed. Herv. Kerk. Beroepen: te Mij nshaeran land, T. E. Graveraeijer, te Elhm-g, Haastrecht, toez. van beroep, 1). 51. Mnaldrink, te Kwadijk. Surlmisterveen, Onnekes, I te Ezinge. Chr. Ger. Kerk. Aangenomen: naar 1'unieker, Dr. If. Bavinck, kamt. Pïijzvu en JTretnirn ran f 011 en daarboven. Xe Kt.. de Trekk., 3 Nov. Nos. 160. 12310, 14(513 en 21)000 ieder f !000. Nos. 328G, 4009, 7810 en 20203 ieder f200. 3105, 3090, 5701 5933, G3970442, 7145, 7772, 10535, 1352G en 14730 ieder f 100. 15 0 R G E R L IJ K F. S T A N D. Geboren: 3 November. Jacobus, zoon van j. Van der Zee en M. Van den Bos, Wester- kade. Adi iana Helena, dochter van J. Ooijkaas en J. Kersstm, Laan. Overleden: 3 November. Abraham Wij- zenbiock, oud 57 jaar en 6 maanden, Broers- vest. Hendrik Verbeek, oud 2 maanden, Eotterdamsche Dijk. Gchnnd: 3 November. J. G. M. De Mol en M. W. Jansen. 4. J. C. Kraat en J. A. Van Haaften. I'. Schiedam, 4 November, Kogge: per 2100 kilo Coursche f280 G/w. Gerst: per 1950 kilo Riga Pernau f 220 6/w.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3