■l b ■Ui boe 'M 4 BIO f m Kaï liiir mei «e/ .Koe 'dab posit Gedrukt bij J, ODÉ, te Schiedam. XA nier- en blaasziekten en dat in vole, zich overal gelijkblijvende gevallen eene langdurige en kost bare behandeling noodzakelijk is. Wij hoorden doze belangrijke verklaringen met de .grootste belangstelling aan, te meer daar een groot aantal dier verschijnselen, met de ziekte toestand van mijne vrouw overeenstemden, waarna Dr. Potrien beloofde een recept te zullen voor schrijven, hetgeen ik voor haar na mijna tehuis komst in mijne Apothook onmiddellijk zelf zou kunnen gereedmaken. Als vakman en Apotheker twijfelde ik echter zeer aan het receptdaar ik in al die jaren zoo vele recepten voor haar gereedgemaakt had, die geen van ailon de gewenschte uitwerking haddon veroorzaakt. Intusschen was het avond geworden en moesten wij spoedig afscheid nemen, wilden wij nog bij tijds den laatsten trein halon, die ons naar onze woning in Schalfhausen moest terugbrengen. Dr. Potrien schreef nog spoedig oen recept en gaf mij daarenboven eenige flesehjes met extracten die ik eens nauwkeurig moest bezien en tot de bereiding der pillen moest gebruiken. Reeds den volgenden ochtend vroeg was het gereedmaken dier pillen mijn eerste arbeid en aarzelde ik ook niet mijne vrouw daarvan naar gegeven voorschrift in to geven. Dr. Potrien toch was een kundig arts en mijne vrouw wenschto ik toch ook weder friscb en gezond te zien. De wei king er van bleef dan ook niet uit, daar reeds na eenige dagen de eotlust der patiente toenam en de stoelgang geregeld en goed was. Zij voelde zich wezenlijk sterker, do drukking op do maag streek hield op, de. zoo bleeke kleur en gele' huid mankte plaats voor oeno frisselio gelaatskleur, de spijsvertering herstelde en na verloop van eenige weken kon ik mijne vrouw als geheel genezen beschouwen. Onze vreugde was dus overgroot en mijne hoogachting en dankbaarheid voor de kennis en hulpvaardigheid van mijn vaderlijken vriend kende, geene grenzen. Dr. Potrien wees in zijne eenvoudigheid en bescheidenheid ieder woord van dank af en verzekerde ons, hij het zijn plicht achtte, ieder mensch in dergelijk geval ten nutte bij te staan. Opgewekt door zulke vriendelijke woorden, ver zocht ik toestemming van de nog in mijn bezit zijnde extracten en voorgeschrevene stoffen een groot aantal pillen te mogen maken; ik zou die alsdan aan verscheidene mij bekende Artsen voor practisch onderzoek geven en meende daardoor niet alleen de geneeskunde, maar ook allen die aan dergelijke kwalen leden, een wezenlijken dienst te bewijzen. Bereidwillig gaf Dr. Potrien mij hiertoe zijne toestemming cn gaarne maak ik van de gelegenheid gebruik om overal en ten allen tijde te bevestigen, dat de pillen van Dr. Potrienwanneer die door artsen werden voorgeschreven, lof en raem in- oogsten. Herhaaldelijk gedane proeven om de pillen te verbeteren, deden mij nog eonigo voor de maag en spijsverteringsorganen als zoodanig in gebruik zijnde extracten toevoegen, afkomstig van planten, die in het schoone Zwitserland inheomsch zijn. Ten deele uit liefde en eerbied voor het land, waarin ik den nu reeds lang in do koele aarde rustenden Dr. Potrien en zijn voortreffelijk recept leerda kennen, en ten andere omdat ik de pillen een naam moest geven, ten einde ze van anderen te onderscheiden, heb ik ze sedert jaren Zwitsersche pillen genoemd. Daarmede volbreng ik ook eene daad van ver- cering en aandenken aan den schepper der pillen, die met hart en ziel Zwitserland heeft aangehangen; waar hij een toevluchtsoord van geluk, vrede en ten laatste rust gevonden had. Mijne Zwitsersche pillen kunnen door ouden van dagen zoowel als door kinderen gebruikt worden, hunne zaxnonstelling is geen geheim, daar ieder Apotheker ze kent en dus kan bevestigen, dat zij geen stoffen bevatten die het lichaam ook in het minst nadeelig kunnen zijn. Het is een'onzer heiligste plichten zorg te dragen voor het behoud, onzer gezondheid, ziekten te voorkomen, ook, zoo die ontstaan, dezelve met natuurgeneesmiddelen to genozen. Hoeft toch de Algoede Schepper, in de groote Natuur zoo on eindig wijs en liefderijk gezorgd, zoo zouden wij ons bezondigen, wanneer wij bij ziekten en licha melijke kwalen, die heerlijke gaven niet gebruikten. Iedor rechtgeaard mensch gevoelt zich verplicht een ongelukkige of lijdende met raad en daad te helpen, zijn lijden dragelijk te maken, te verzachten en op eigon ervaring een middel aan te bevelen, dat het kranke lichaam weder opricht, hoofd en hart wedor frisch en vrolijk maakt en don irensch tot vreugde en zegen van zijn gezin aati zijn dagelijkschen werkkring teruggeeft. Zoo klagen vele mcnschen over Opgeblazenheid, Hardlijvigheid, Verstopping, bij velen gepaard roet Pijn in den Rug, Benauwdheid en het gevoel van volheid op de niaag en spanning op do borst, pijnen in het onderlijf, Zuur in de Maag, bittoren smaak, Misselijkheid, Braken, Matheid, Pijn in de leden, Hoofdpijn, Dnizelighoid, steken in de zijde ziektenwaarvan men zich met weinige stuivers kan afhelpen, door slechts van de bekende en van ouds beroemde Zwitsersche pillen van den Apotheker Rich. Brandt eenige des ochtends op de nuchtere maag in te nemen. Deze, Zwitsersche Pillen worden uit de fijnste geneeskrachtige kruiden bereid, aldus uit planten- deelen aan den schoot der aarde ontrukt: zij werken dicntengevolgo niet zoo ontzenuwend en verzwakkend zooals zoovele andere laxeermiddelen in den vorm van pillen en thee, die slechts de darmen aangrijpen en hevige» stoelgang veroor zaken doch evenwel de ziekelijke declen van het ligehnnm niet volkomen herstellen. Een Franschman heeft eens gezegd: Het geheele geluk van den mensch bestaat in eene goede spijsvertering; en werkelijk heeft hij den spijker op den kop geslagen, aangezien daar, waar de Maag en Darmen in wanorde zijnook de gewenschte voeding ophoudt; het bloed wordt slecht, te dik of ook te dun, er ontstaan onge steldheden van de lever, de Gal, de Milt, onge steldheden die lang aanhoudenveel geld kosten en bij slechte behandeling ziekte en dood ver oorzaken. Be zoon eens Landsmans, die onder de wapenen geroepen was, om in den butsten oorlog mede uit te trekken, had, zooals zooveien zijner dappere kameraden, eene koude in tiet ondeilijf gevat; de kwaal dieecist begon met eene hardnekkige verstopping, maagkramp, zuur in de maag en misselijkheid, verergerde steeds meer en meer zoodat de zieke door bijkomende pijn ju den rug, steken in de zijde, braken en algemeene verzwakking in het hospitaal moest worden opgenomen. Intusschen was de vrede gesloten. In de vreugde des wedei ziens mengde zich ook echter een bittere lijdens droppel, daar de hardnekkige kwaat, die nog niet geheel hersteld was, weder met vernieuwde hevigheid voor den dag kwam, doch -wat gebeurt. Zijne kennissen hoorden van de beroemde Zwitsersche pillen van Rich. Brandt en ziet, tot vreugde der zijnen en van al zijn vrienden was hij na het gebruik vau een enkele doos dier pillen weder geheel hersteld. Tot nu toe was er nog immer behoefte aan een volksgeneesmiddel, dat door den arme zoowel als door den rijke zonder het minste gevaar gerust kon worden gebruikt. Hierin heeft de Apotheker Rich. Brandt te Schaffhausen in Zwitserland voor zien, door zijne Zwitsersche pillen, die heinde en verre ware huis- on familievrienden geworden zijn, die zich in tallooze gevallenzelfs in zware en gevaarlijke ziekten, trouw en behulpzaam hebben betoond. Daarom moeten ook'de Zwitsersche pillen van den Apotheker Rich. Brandt, in geen huisgezin ontbreken, vooral niet op eenzame hoeven, land goederen of kleine plaatsen, alwaar niet altijd geneeskundige hulp bij da hand is en dus met groot tijdverlies on groote kostenraad kan ge schaft worden. In die gevallen zijn doozen van fl. 0.70 met 50 stuks in iedere doos zeer voor- deelig. IIoo dikwijls toch overvallen ziekten plot seling een huisgezin en brengen dan kommer, moeite cn zorg mede en hoe gemakkelijk kan men ai die rampen afwenden, wanneer men maar ter rechter tijd een doeltreffend middel bij de hand had gebad, dat zoo heilzaam, onschadelijk, door tastend, versterkend en goedkoop is en tevens zoo snel werkt als de Rich. Brandt'scho Zwitsersche pillen. Nu zal men ovenwol vragen, waarvoor dienen de Rich. Braudt'sche Zwitschorschc pillen en het antwoord daarop is: De Zwitserscho pillen van don Apotheker Rich. Brandt verwarmen de maag en hot trage bloed, verwijderen gemakkelijk do overtollige gal, het slijm on hot zuur, en geven eene zwakke maag opnieuw trek iu eten on drinken. Eene vrouw van !!5 jaar, .Moeder van 4 gezonde kinderen, die haar veld- en huisarbeid, zonder ooit ongesteld geweest te zijn, llmk en onvermoeid ver richtte, kreeg plotseling een aanval van overgeven van gal (uene bittere zure geelachtig groene massa) ge paard met lievige hoofdpijn en pijn in de lever en in do milt. De gelaatskleur, in het bijzonder het wit der oogen, de tong, de nagels werdeu plotseling geel, de eetlust ging verloren, de vrouw werd mager eu kon niettegenstaande alle aangewende laxeermiddelen geen ontlasting krijgen. De man evenals liet geheele huis gezin zat erg in liet nauw, daar de vrouw en moeder overal gemist weid eu de kleine bezitting niet zooveel afwieip om den huis-en veldarbeid aan vreemde handen te kunnen toevertrouwen, temeer daar voor Docter en Apotheker, zoo ook voor het noodige levensonderhoud de weinige bespaarde penningen waren ingesmolten. Toen werden aan do bedrukte Familie de Zwitseische Pillen van den Apotheker Richard Brandt aanbevolen en met hen keerde de gezondheid, geluk en vreugde ook weder in liet huis terug, want de vrouw genas reeds na het gebruik van éene doos-dier Pillen, die haar man voor enkele stuivers gekocht had. "Voornamelijk echter doordien do Zwitsersche Pillen het bloed zuiveren, belemmeren zij het ontstaan van ziekten, die uit bedorven bloed geboren worden, zoo ook huiduitslag, puisten in het aangezicht, schurft, hoofdzeer, haarworm. Open beenen, zweren, fijt, kortom bij alle onreinheden van het bloed en bedorven sappen zijn do Zwit sersche Pillen van don Apotheker Ilich. Brandt een voortreffelijk middel van uitstekende genees kracht. Evonzeer blijken zij uitmuntend te zijn wanneer de specnader verstopt is en niet geregeld doorloopt als wanneer er gezwellen voor den dag komon gewoonlijk de blinde speenadcr genoemd en waarvan het aanwezig zijn gepaard gaat mot pijnen en steken in den ruggogruat, jeuken en steken in den aars, hoofdpijn, duizeligheid en zwaarmoedigheid. Kinderen en volwassenen die aan wormen lijden^ hebben de Zwitsersche Pillen nog steeds geholpen, slechts moet men des avonds weinig eten en ver volgens des ochtends nuchteren, naar rato van de lichaamskracht 23 pillen nemen. Bij kinderen zijn i2 voldoende. Niet minder nuttig zijn de Zwitsersche Pillen van den Apotheker Rich. Brandt tegen Melancholie, Hypochondrie en hetgeen met doze ziekten gepaard gaat, zoo zij door onderlijfskwalen ontstaan. Zij openen de verstopte ingewanden on herstellen het lijden geheel. De werking dier pillen is zacht, gemakkelijk on aangenaam zij versterken do maag en de darmen, geven een gelijkmatigen stoelgang, zijn onschadelijk en kunnen voortdurend gebruikt worden, zonder de gezondheid aan te grijpen en het lichaam te verzwakken. De smaak dier pillen is aromatisch naar kruiden, een weing bitter, die men spoedig kwijt raakt wanneer men een paar slokjes water toeneemt. Men neme des ochtends op do nuclitero maag naar behoefte i3 pillen. Aan den lieer F. E. van Santen Kolff te Rot terdam heb ik het hoofddepöt voor geheel Neder land van mijne Zwitsersche Pillen overgegeven, zoodat die nu overal in het geheele land te ver krijgen zijn. In het bijzonder mank ik liet publiek daarop opmerkzaam, dat ik mijne Zwitsersche Pillen, alleen en uitsluitend aflever in kleine ge sloten blikken doosjes die een rood etiquet dragen, met het witte Zwitsersche kruis, waarop mijne handteekening staat. Men eische steeds Apotheker Rich. Brandt's Zwitsersche Pillen en gelieven or op te letten, dat die volgens bovenstaande wijze verpakt zijn, daar dikwijls' andere onwerkzame pillen voor Zwitsersche verkocht worden. Be Zwitsersche Pillen komen slechts voor in doozen van 50 -Pillen tegen tl, 0.70 en in kleine doozen va* 15 Pillen tegen fl. 0.25 pr. dnos. Zij zijn te bekomen in het eenig gcneraal-dépot voor Kederland bij F. U. «au Santen Kolff te Rotterdam en verder bij de volgende lleeren te Rotterdam Snabiliê Gr. Markt; Amsterdam A. W. Groote, Kalverftraat; Delft, L. .1. Koeten; Assen, J. A. Stecnmoycr; Gouda, II. G. Hoefhamer; Goiiuchem, B J. It. Bosch; Hordt, Wed. Köhn Cie.; Haarlem, Plaatzer van del' Bult; 's Hage, Susibilié; Helder, Bruinvis; Leiden, Sweiner; Middelburg, Ripping; Nijmegen, Geerlings; Schiedam, 13, Maltha. Gr*.Utrecht, Lobry en Porton: Zwolle, Meulenmeester. In plaatsen, alwaar geen dépot is gevestigd, worden zij na franco aanvraag en toezending van postwissels of postzegels franco door geheel Neder land toegezonden door den goneraat-ilepöthouder F. E Van Santen Kolft' te Rotterdam, Korte lloofdsteeg No. 1 Hoe uitstekend deze Zwitsersche Pillen, naar bet voorschrift van Dr. Potrion i«»-eid, ook werken, zoo helpen zij echter niet tegen alle ziekten, wel bij krankheden, ontstaan uit eene gebrekkige spijs- entering, eene slechte maag en de gevolgen daarvan, zooals gestoorde spijsvertering, zuur in de maag, hartwater, verstopping, hardlijvigheid, volheden, drukking up de maag, maagpijn, vol bloedigheid en daarmede gepaard gaand stijgen van het bloed naar het hoofd, hoofdpijn, slecht onzuiver bloed, lever- en galziekten, aambeien, bij scrofulouze kinderen, kortom, in die gevallen waar het aangewezen is de afvoerkanalen te openen on te zuiveren, het bloed te reinigen en liet ver teringsproces tegemoet te koroco. Aangezien Dr. Potrien, oen kundig en voorzichtig geneesheer, de bcstanddeelen der Pillen heeft vastgesteld, zoo hebben duizenden vol vertrouwen de Zwitsersch^Pil- lou aangewend, in die gevallen waarin alle middelen te vergeefs waren gebruikt, en allen vorklaren eenstemmig de Zwitserscho Pillen hen goed hebben geholpen cn zo ieder te zullen aanbevelen, redenon waarom er zulk een roep van uitgaat en zij overal verspreid en bekend zijn. Ik vind het overbodig, mijne Pillen het publiek aan te prijzen, daar in de groote verspreiding er van de besto aanbeve ling ligt cn liet iedereen gegeven is, met een kloine doos van fl. 0.25 eene proef te nemen. Met korte woorden heb ik willen verhalen, hoe de Zwitsersche Pillen in de wereld zijn gekomen, die zich overal in zooveel vertrouwen mogen verheugen. Hot publiek wil ik echter wijzon op het bestaan van eene massa andere pillen die door zieken, als laxeer en bloedreinigende pillen worden gebruikt, zonder dat men weet, waaruit die zijn zamengesteld en hoe nadeelig die somwijlen op het lichaam kunnen werken. Om eene gemakkelijke en aange name ontlasting te vorkrijgen neme men des ochtends op de nuchtere maag naar behoefte 1—-3 pillen. "Voor kinderen is een voldoende. Men legt ze op de tong en neme een slokje water too. Gedurende het gebruik er van moet men zooveel mogelijk te vette en zure spijzen, zoo ook sterke dranken ver mijden, een gemakkelijk te verteren voedsel, matig gebruik, is het best aan te bevelen. Hoewel bijna ieder Apotheker mijne Zwitsersche Pillen kent en verkoopt, zoo kan het toch voor komen zij niet altijd voorhanden zijn, in dat geval moet het publiek in de plaats der goede Zwitser sche Pillen, geene andere onbekende pillen nemen, maar zirh liever wenden tot den hoofddopothouder alwaar altijd een goede voorraad voorhanden is. Mocht do door mij gedane vertelling bijdragen tot een aandenken van achting en dankbaarheid aan den zaligen Dr. Potrien en daardoor het gebruik der Pillen zooveel mogelijk toenemen. Het menschelijke lichaam is aan zooveel gebreken en ellende blootgesteld, da$ men ieder middel wel kom moet heeten, dat in de beschrevene ziekte gevallen met goed gevolg kan worden aangewend. Mogen dus ook de Zwitsersche Pillen heinde en verre verspreid worden en in alle gezinnen waar dergelijke ongesteldheden voorkomen, als boden van geluk, gezondheid en vreugde binnen treden. (Rich. Brandt, Apotheker to Schaffhausen in Zwit serland.) -»1 r\ Fr <yi ff Afi rif iWi Wêfl "j&D 'strik

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 4