Baitenlandsclie Bericliten. Binnenlanduhe Berichten. van Maandag 22 November 1880. z\i M rh a bJ F R A N K R IJ K. 'De Univers maakt eene breve van den Paus bekend aan »het comité te Toulouse ter verde diging van de Katholieke belangen." Zij draagt de dagteekening van 4 September, en was, gelyk de Univers zegt tot dus ver niet openbaar gemaakt, omdat men gedurende de onderhan delingen tusgchen bet Vatjcaan en deFransche Regeeiing misschien geen bekendheid wilde geven aan een van Rome uitgegaan stuk Deze overweging nu geldt thans niet meei. Io het stuk wordt ge/egd, dat het eigenlijk de taak der geestelijkheid is, de jeugd op te leiden in den godsdienst en de goede zeden, haar te doordringen van de gezonde begrippen, den voortgang der dwalingen te stuiten »maar," heet het veidpr, vals gij uwe kinderen u afgenomen ziet om overgeleverd te worden aan een verdorven onderwijs, als gy ziet dat het volk misleid wordt door de leugens van gedrochtelijke begrippen en vergiftigd door vuile en goddelooze boeken, en dat de buigeunaat- achappij wordt medegesleept op den weg 'des verdei fs, dau wordt liet tijd dat gij het kei kelijk gezag te hulp komt en dat gij, onder de leiding van dat gezag, Katholieke scholen opiicht, vereemgingen vormt van vi ome werklieden, om hen te ondeirichteu en tot een nieuw leveu te wekken." De Univers opent een nationale inschrijving voor de vei dreven orden. Het fonds zal den naam dragen van sDeuier des expulsés." Hét hof van de Seine heeft Mevr. de Kaulla verooi loofd de Mot Ordre, de Intransigeant, de Justice, de Evenement, "de Petit Periston en deWoestyne te vei volgen, met Jung en de 'Qs?ette des Tnbunnux. --/Het Journal Official bevat een staat van v Frankrijks handel gedurende de 10 eeiste maan den van 'tjaar 1880. De myoer heeft van 1 Jan. tot 31 Oct.'dezes jaars bediagen 4047,910 000 fr- 1 ea de uitvoer 2,088,924 000 fr. In 1879 bedroeg I, da invoer. 3,817,609,000 fr. tegen 2,606,270,000 .- fr. aan uitvoer. Pater Hyacinthe heeft de eei ste een er reeks van toespraken gehouden ovej' »God en Fi ank- rijk." H'y betoogde, dat dit land thans leed aan drieërlei kwaal: antagonisme tusschen maat schappij en godsdienst, afwezigheid van eerbied, zinnelijkheid in denkwys en zeden. Als genees middel noemde bij versterking van het geloof i in God, de vorming eener groote spiritualis- tische partij. I" B E L G 1 E. K De te Rome verschijnende Italië meldde dezer dagen, dat naar aanleiding van de ont- h hullingen van het dossier-Durnont door, Leo 5, XIII besloten zou zijn, een nauwkeuiig onder- ••/Zoek in te stellen naar de waarheid van den inhoud van een aantal der openbaar cemaakte g brieven. Die moeite kan de Paus zich veilig .besparen, daar aan de authenticiteit der open er gemaakte stukken geen oogenbiik getwij- ïrfald kan worden. Ware dit maar even mogelijk, tfmen -kan er verzeliei d van zijn dat tneuigeen, Sdie nu door die stukken op zoo treinige wijze f/gscompromitteerd wordt, leeds lang met het Jewijs hunner valschheid zou te berde gekomen HliVlin. Of is het doe! van dien maatregel misschien gezag van den naam des Pausen te Safe— om' het gebruiken, ten 'einde eenvoudig'valscli te noe- imijywat twei echt,, maas/ tevens ontzettend óaangènaam voor dê Kerk en hare hoogste A .it/ - VI bestuurdeis is? Onwillekeurig wordt dit ver moeden gewekt door de volgende mededeeling der Italië: ïlkt schijnt dat er aan de authenticiteit van een blief van Pius IX aan msgr, Dumont, bisschop van Doornik, niet getwij feld kan worden, waarin de overleden Paus de meening uitsprak dat de vei kiezing van kardinaal Pecci lot het pontificaat een ongeluk -voor de Kerk zou zijn." Het openbaar maken van zulk een brief zou voor Leo XIII zeker al zeer onaangenaam wezen 1 De Etoih Beige verzekert nuit zeer goede bron", dat die brief jiestaat, en dat de ineening van Pius IX op zeer meikwaaidige en .verrassende wijze gemotiveerd wordt. Zijn de inlichtingen van de Etoile juist, dan valt er ook wel niet aan te twijfelen of ook die brief zal eerlang het licht zien. D U 1 T S C 11 L A S D, Gisteien is verschenen het Koninklijke besluit, waarbij voor Pruisen een volkshuishoudkundige Raad wordt ingesteld. In de zitting, welke de üuitsche handelsdag gisteren hield, deelde minister Boetticher mede, hoe die Raad is ingericht. Hij is zóó ingericht dat ten alleu tijde uitbreiding over alle Bondsstaten mogelijk is. De regeeringen der Bondsstaten hadden het vooistd tot oprichting van dien Raad slechts voorloopig van de band gewezen, omdat zij vonden dat het tyddip van zijne samenstelling te dicht bij de bijeenkomst van den Rijksdag viel. Eene gasontploffing had gisteren plaats in de steenkolenmijn Xe grand Euisson te Hoi nu. Zeventien menschen werden er het slachtoffer van; vijftien werden gekwetst boven gebracht, twaalf zijn waarschijnlijk dood/ Te Neustadl-Magdeburg liggen thans meer dan 25 personen ziek aan de trichinen-ziekte. Allen hadden spek gekocht bij denzelfden slager. ENGELAND. De Standard verneemt, dat eene kabinets crisis vooiloopig vermeden is. De heeien Bright en Chambeilain blijven zitting houden in het kabinet. Het Parlement zal niet dadelijk, om het veilpenen van eene buitengewone macht aan de Regeering in lei land, worden aangozocht.- In de gisteren gehouden kabineisraad waren al de Ministers tegenwoordig behalve Mr. üodson, die naar Balmoral is gegaan om den raad bij te wonen, die daar onder voor zitterschap van de Koningin zal gehouden worden. In Schotland viel Woensdag een massa sneeuw, waai op 's nachts een felle vorst volgde. Hier en daar in Aberdeenshire en Morayshire ligt de sneeuw 12 Eng. duim boog. RUSLAND. De Agcnce Busse verklaart tegenover de geruchten, die eergisteren te Paiijs in omloop waren, dat niet het minst heeft plaats gehad wat tot die geruchten aanleiding heeft kunnen geven. Zij moeten alleen aan beui smanoeuvres woiden toegeschreven. Daags vóór de" terechtstelling van Pressniakoff eD Kviatkovsky, wier executie door de autoriteiten zeer geheim gehouden werd, is te St. Petersburg eene nihilistische proclamatie vei spreid, waarin de regeeiing met bloedige wraakneming bedreigd wordt, voor het geval hét vonnis aan deze twee veroordeelden vol trokken mocht worden. De algemeene veigadering der Russische Zuidwestelijke spoorwegen is van 15/27 Nov. tot 29 Nov./il Dec. uitgesteld, omdat er niet genoeg aandeelen waren ingeleverd. 7, VTI T S-E R L A N D. Bij de verkiezingen voor den Grooten Raad in het kanton Gpuè'e is de democratische party, bestaande uit eene coalitie van de meest uiteenloo- pende fractien, totaal geslagen. Daiadicale partij heeft, ofschoon met eene betrekkelijk geringe meerdeiheid, gezegevierd. In da stad Genève hebben 5314 van de 7380 kiezers gestemd; aan den ipchteroever 5021 van de 6767; aan den linkeroevet 2435 van de 3511. GRIEKENLAND. De Kamer van volksvertegenwoordiger heeft het ontwerpadres in antwoord op de troonrede, overeenkomstig het voorstel van de meerderheid barer commissie, met eene geringe wijziging, met 103 tegen 79 stemmen, aangenomen. De zinsnede, waarin de gedragslijn van het vroegere Ministerie Ti icoupis wordt gelaakt, is derhalve gebleven. OOSTEN It IJ K. Het Lagerhuis besloot met groote meer- deiheid de artikelen der bpgrooting te behan delen, nadat de Minister van Financiën de i ede voeringen der oppositie uitvoerig had beant- wooi d. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 19 November. In de zitting van heden is het debat over de Indische begiooting voortgezet. Bij de afd. Justitie verzekerde de Minister aan den heer ïnsinger, dat rle vei Bchprping vau het toezicht op Sumatra's Oostkust niet onbe- teekenend was, aan den hper IOuchenius dat hij vooisteiien uit Indië afwachtte om den achteistand der reviviezaken legen te gaan. Tegen.plaatsing van inlandeis aan de paiketten bestond bij het Indisch bestuur bezwaar. Bij de veipachte middelen diong de heer Van Dedem aan op eeue kiachtige beteugeling der opiummisbruiken. De Minister wees op de reeds genomen maat regelen en achtte de benoemi .g van een specialen hoofdambtenaar tot leiding der opiumzaak niet noodig. Bij de afdeeling binnenlandse!) bestuur, kwam de conveisie-circulaire en de conversie-zaak ter spiake. De heer "Van Rees keurde die circulaire niet af, maar wenschte overlegging van stukken, om een juist oordeel te kunnpn vellen en vraagt of de Regeering niets wil doen, om aan de Javnansclie bevolkingen hunne vroegere rechten over den grond terug te géven. De Minister handhaafde het neutraal stand punt der Regeering in zake da conversie; h§ acht het wenschelijk, dat van de conversie-zaak geene politiek gemaakt wordt en acht voorals nog daarom overlegging van stukken onraad-, zaam. De heeren Mirandolle, Van Houten, Lentmg en Des Amorie van der Hoeven bleven op de overlegging aandringen. De laatste stelde,eene. motie voor, den wensch tot overlegging van, (Stukken uitsprekende,^ - - Maandag voortzet! ing, SCHIEDAM20 November 1880". - De in 4875 te Dillenburg opgerichte Willemstoren, ter nagedachtenis,.van Prins Willem de Zwyger, is, gelijk men weet, ««ft fraai geboüw, dat door vele bezoekers wordt bewonderd en een,.sieraad uitmaakt'van-het. r i

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5