Ta Gr T, 1880. oensdag 15 December. M 5078. "Enitfiiilanflscle Berichten Verschuilt daplijh, uitgezonderd Dinsdag. BlnteiMsüiie HSÏÏï V i e i* e u 4IBMMMKN1TSI'KlJo, pel kwaitttal1.88, Prmco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. i, Ifouderlyke nummers- 0.10. Aan het Commissariaat van politie zijn als op.straat gevonden aangebracht, een grijs jeruiten ftinslagiloek een groot Zak mes en een lluisdeursleiitcl. De Comjiissauis des Konings in de Pro- "VtNCIS ZUID-IIOLLAND, Gezien het besluit vnn do Gedeputeerde Slaton van den 7den December 1880no. 112; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Junij 1857 (fftaalsblml no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van do Gedeputeerde Staten dejagt op klein wild in deze Provincie wordt gesloten op Vrijdag den 31 December aanstaande mei zons ondergang, met .uitzondering van bat in art. 15 sub lett, g dier wet bedoeld jagtbedrijf, van het vangen van houtsnippen mot laat-, war- of vat- flouwen, hetwelk blijft toegelaten tot on met den ■28sten Maart 1881. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in do Nederlandsche Staatscourant worden 'geplaatst. 's Gravenhage', den 9 December 1880. De Commissaris des Konings voornoemd, Fock. EKUÏLiÜD. Ten gevolge van den ernstigen toestand van Ierland, was tegen *13 dezer ouveiwachts een kabinetsraad belegd. De Standard verneemt, dat door het kabinet gewichtige besluiten zullen genomen worden. Mr. Forster, de staatssecretaris van Ierland, moet verklaard hebben, dat, zonder het toestaan van -«ene buitengewone ma1 ht, hij de veiantwoor- deljjkheid voor de Regeering van Ierland vaa üich moest afwerpen. Het is mogelijk, dat het Parierneut dadelijk zal bijeengeroepen worden. In de politieke kringen heerschte gisteren ««nige spanning, ten gevolge van de onverwachte bjeenroeping van den Ministerraad en het ge rucht, dat Forster vast overtuigd is, dat het onmogelijk is om Ierland te blijven besturen ïdnder het onmiddellijk toestaan vau dwang maatregelen. De hertog van Cambridge en de secretaris bij het departement van oorlog, Childers, hadden gisteren eene conferentie bij den Minister van Oorlog. Men verzekert, dat de noodige schik kingen zijn genomen, om twee nieuwe regimen ten naar Ierland te zenden. Beuiers Office meldt uit de Kaapstad van 9 dezer, dat een Britsch detachement fourageurs, in het district Loribe, door den vijand is genoot- ïöakt, zich, met een verlies van 13 man aau üoóclen, terug te trekken. De slaud van zaken ii in de Transvaal zeer ernstig. De boeren vereanigen zich in groot aantal en dreigen geduchte maatregelen te zullen nemen. Men heeft - getrachtde hoofden der boeren in hechtenis te nemen en ook eene proclamatie BUREAU: HARKT, E, 15»JU afgekondigd, waarin de boeien tegeu de gevolgen van het volharden in hunne agitatie worden I gewaarschuwd. De laatste tijdingen uit het Transvnalsche zijn geenszins geschikt rnn de geruchten te bevestigen van loenaderiug; integendeel luide verkondigt men daar, dat de volksvergadering van 8 Jauuai het sein zal zijn om het lijdelijk verzet op to geven, Hoe dit zij, de handel kwijnt, de kooplieden vei laten de Tiausvaal, de geest der bevolking blijft wrevelig of vijandig tegen de bestaande regeling. F It A A' K It IJ K. Mevr. Thiers is Zateidag avond oveileden. Eerst onlangs nagenoeg hersteld van eene ernstige ziekte, tengevolge eener vei koudheid, opgedaan bij de outhulling van het standbeeld van haren echtgenoot te Versailles, was zij weder ingestort en t %rkeerde reeds sedert verscheidene dagen in hoogst zorgelijkeu toestand, welke het ergste deed vreezen. Ofschoon Mevrouw Thiers zich nimmer met de staatkunde bemoeide, of zich op deu voorgrond stelde, zal zij toch eene plaats in de geschiedenis vau haar iaud innemen, als de moedige levensgezellin vau een man, die nevens de gioote tiekken van zyn kaïaktei'en z'yn bekwaamheden als schrijver en ledeuaar, weinig meuschenkennis bezat eu daarin door zijne echtgeuoote verre werd overtioffen. Mevrouw Thiers was de noodzakelijke, geluk kige aanvulling van den ïkleinen Thiers," die een zoo groot man was. J1. Vrijdag veischeen Baudry d'Assoo, vergezeld van twee advocaten, voor het gerecht, cm een aanklacht wegens gewelddadige gevan genzetting in te dienen tegen Gambetta, de kwestoren eu de deurwaarders van de Kamer van Afgevaardigden. B E L G I E. Volgens de Indéptndanee is de burgemeester van Brussel door een hartkwaal aaugetast. Zijn toestand is ernstig, hoezeer er hoop bestaat op beteischap, Men verzekert, dat de burge meester voornemens is zyn ontslag te nemen, AMERIKA. De Braziliaansche Seuaat heeft, tot groote tevredenheid van de Üuttsch-Braziliaansche staatsburgers, ook dat aitikel der Kieshervor- miog aangeuomen, waarbij de verkiesbaarheid van de niet-Katholieken en de genaturaliseer- den wordt toegestaan. De Keio- York-Times meldt, dat op de Panama kanaal-leeniug te Nevv-Yerk voor 8 millioen, en te San Francisco voor 1 millioen dollars ingeschreven is. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 11 December. Bij de voortzetting van het algemeen debat over Hoofdstuk V (Bmnenlandsche Zaken) bleef de 'houding des Ministers in zake de publicee- ring der kohieren omtient de plaatselijke belas- Aovektk.ntikI'IUjS: van 1tO gawone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10 leiit'ie gewone regel meer- 0.10. Dricmaai. pliurtung wontt tegen 'twbkmaai. ber-terd. tingen te Amsterdam het ontwerp der discussie. De lieer Patijn bestreed de tactiek van afmat ting van dezen Minister, gisteien door den heer Rutgers gevolgd eu verklaarde dat de Minister, wiens woorden het kenmerk dragen van waar heid en oprechtheid, wel degelijk vrienden telt. De heer Van Nispen noemde deze verdediging slechts eene persoonlijke, getuigende van de officieuss rol die de heer Patyu vervult. Deze ontkende dit laatste. Overigens hield de heer Van Nispen vol, dat de Minister de wet liet verkrachten en dat diens leven zeker zou eindigen, indien de Kamer nog energie bezat en de Minister niet ware Spinozist en uitvoerder der schoolwet. De heer Ciemeis ontkende dit. verklarende, dat de deinoialisatie der liberale partij niets te maken had met de houding van de meerder heid in deze. Toen de heer Kappeyne van de Coppelio Minister was, werd hij, ofschoon zelf de handeling verrichtende als nu afgekeurd wordt iu den Minister Six, daaromtreot niet zuo fel bestredeu. Thans voert men dezen strijd, omdat men geene ander» gri if tegen dezen Minister heeft. De heer Heydenrijck hield vol, dat de liberaler partij ook door liet aftreden van dén heer Kappeyne van de Coppelio was gedemoraliseerd. Terwijl de heeien Rutgers van Rótenburg,8 Itisinger en Oorver Hooit volhielden, dat de' Minister de wet liet verkrachten, out ken de de heer Van Gennep, dit, evenals de Minister betoogende dat, by gemis van wettelijke regeling der gevolgen van vernietiging door den Koning van besluiten van Gedeputeei de Stalen in zake beslissiugeu der kohieren, de Minister bevoegd was bij de wet te ti achten de zaak tot oplossing te brengen. liet algemeen-debat is gesloten. Art. 4 (memoiiepost) voor de verbouwing der lokalen van het departement, werd verwor pen met 45 tegeo '16 stemmen. De amende menten der commissie van ispporteurs, om te schrappen de verlioogingen voor de ambtenaren der griffiën van de provinciën Noord Brabant, Zeeland, Groningen en Limbuig werden aatige- Bomen. Ook eeu amendement van den heer De Jong, om den post van f 10,000 voor het centraal bureau van statistiek te veranderen in f2000 subsidie aan de vereeniging voor statistiek, werd na eenige discussie aangenomen met 41 tegen 21 stemmen. De discussie is gevorderd tot art. 73. Maandag voortzetting. Zitting van 13 December. Ia de zitting van hedeu is de heer Bahl- mann beëedigd eu heeft hy zitting genomen. liet debat over Hoofdstuk V is voortgezet. Het amendement op art. 74, tot vermindering met f400 voor den geneeskundigen inspecteur over het kiankzinnigenwezen, werd verworpen met 35 tegen 29 stemmen. Bij de besmettelijke veeziekten verklaarde dea Minister geen reden te zien om terug te komen op het Kon. besluit betreffende het rotkreupel. Daarna zyn de onderwijs-discussiën aange vangen, De heer Heyderirijck herhaalde zijn protest tegen de opdrijving der kosten van het onderwys, de richting en de inrichting daar van. Ilij constateerde, dat uit 's Minister ver klaringen blijkt, dat de eventueele belastingver- hooging 'aan de uitgaven voor'de nieuwe school wet te wytea sal zijn. Op art. 83 heeft 'de commissie van rappor teurs haar amendement tot vermindering ingo- CO

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1