trokken, [Iet ait. is onveranderd goedgekeurd. Op tu l. 84 (kosten der universitaire gebouwen te Leiden) is het amendement der commissie vaa rapporteurs, tot vermindering «net f22,000 voor onderhoud, van het academisch ziekenhuis te Leiden aangenomen met 61 tegea 9 stemmen. Heden avond zitting. Avondxitting van 13 December 1880. De discussiën over Hoofdstuk V (Binnen- landsche Zaken) worden voortgezet. Op art. 86 (jaarwedden der hoogleerareu aan de Universiteit te Utrecht) zijn twee amende menten voorgesteld: 1. van de commissie van rapporteurs tot vermindering met f700, zijnde de verhoogingen van de jaarwedden van den adsisteut, conservator bij het kabinet van natuurlijke historie en voor den amanuensis en den bediende bij de academische bibliotheek; 2. van den heer Oorver Hooft tot vermindering met f2000, zijnde de jaarwedde van den lector in het Sanskrit, welke betrekking -preker wenschl te supprimeeren. Het amendement van de commissie van rapporteurs wordt aangenomen met 45 tegen 21 stemmen. Dat van den heer Oorver Hooft lokte bestrijding uit van den Mirü5 van Binnenlandsche Zaken en de lieeren diners, Sickesz, Van Aseh van Wijck en Roëll; het werd verdedigd door den heer Schaepman. Ten slotte werd het amendement-Corver Ilooft verworpen met 30 tegen 30 stemmen. Opait. 87 (Academische gebouwen te Utrecht) stelt de heer Oorver Hooft eeu amendement voor tot vermindering met f 32,750 aangevraagd voor aankoop en verbouwing van het Bidder- schapshuis te Utrecht tot het verkrijgeu van meer ruimte voor verzamelingen. De Minister, zoomede de heeren Bastert en Patiju bestrijden het amendement. De behoefte aan uitbreiding van localen te Utrecht is geer groot. Laat men deze gelegenheid voorbijgaan dan zal 't zeer moeiehjk zijn een andere gelegenheid te vinden. De laatste spreker protesteert op nieuw tegen deze bezuiniging die voortspruit uit een reactie tegen de wet op liet flooger Onderwijs. Het amendement Oorver Hooft wordt ver worpen met 41 tegen 25 stemmen. Op art. 101 (subsidiën aan gemeeuten ten behoeve van hare gymnasia en pro-gymnasia) is door-de Commissie van rapporteurs een amen dement voot gesteld om den post te verminderen met f 30,000, strekkende om den post vau f 84.768 voor nieuwe en verhoogde subsidiën te verlagen tot 54,768, De heer Van Gennep wijst op het verzoek van de gemeentebesturen van Amsterdam en Rotterdam orn evenals de andere gemeenten te worden gesubsidieerd in de kosten barer gymnasia welke blijkens mededeelingeu van den spieker, zeer aanzienlijk zijn. De Minister beschouwt den post als een kredietpost, waarop het cijfer noodig voor 1881 niet is aan te geven. Na de verklaring der commissie dat zij den Minister niet wenschl te belemmeren in de uitvoeiing der wet, vvenscbt de Minister, ook ter besparing van tijdhet amendement over te neineu, zich voorbehoudende later bij een afzonderlijk voor stel aan te vragen de nog noodige sommen voor subsidiën aan gymnasia. Het gewijzigd artikel wordt goedgekeurd. De beraadslaging wordt geopend over het middelbaar onderwijs. De heer Lieftvnck verbaast zich over het weinige door de -Regeering gedaan voor het Onderwijs in de zeevaartkunde, een tak van onderwijs die op de meest kiachtige wijze behoorde te worden ondersteund. De heer Bredius betoogt de dringende be hoefte aan wijziging der wet op het middel baar onderwijs. De heer Vermeulen treedt ook in beschou wingen over de wet op het middelbaar ondei- wijs. Z. i. moet het middelbaar onderwijs verbeterd worden door inkrimping vau dat onderwijs. Daaromtrent bestaat bij alle deskun digen eenstemmigheid. JJe heer Van Eek vestigt de aandacht des Ministers op de wenschelijkheid van uitbreiding der hoogere burgerscholen vooral in 't Zuiden. De verdere beraadslagingen worden verdaagd tot morgen te 41 uren. DES HAAGU December 1880. Z. K. IJ. Prins Alexander, Prins van Oranje, heeft een prachtig canapé-kussen ge- zouden aan de vereeniging ïDorcas" te Breda, als prijs in de loterij welke ten behoeve dier vereeniging zal gehouden worden. Z. M. heeft aan D. J. C. Scheele eervol ontslag verleend als opziener der domeinen in de provincie Zuid-IIollancl en hem benoemd tot ontvanger van het sluisgetd aan de Stap horster schutsluis te Zwartsluis. SCHIEDAM, 14 December 1880. Het kiescollege der Hervormde gemeente alhier heeft gisteren avond uit het vroeger medegedeelde zestal predikanten het volgend drietal opgemaakt, bestaande uit de heeren: A. J. Eijkmati J.Cz. te Groningen, met 52A. II. De Klerck, te Weesp, met 51 en A. Voorhoeve te Dedeinsvaart met 42 stemmen. Tot ouderling is benoemd de heer A. Keuzen- kamp, ter vervulling van de vacature ontstaan door het bedanken vau den heerG. Witkamp, onlangs als zoodanig benoemd. Tegenwoordig waren 54 leden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de volgende aanschrijving aan de Com missarissen des IConings gericht. Het is mijn ambtgenoot van Financiën-ge bleken, dat het bestuur eener aanzienlijke gemeente gewoon is bij het benoemen van onderwijzers aan openbare lagere scholen, in strijd met artt. 8 en '12 der wet van 3 October '1843, ook in aanmerking te nemen de op Dongezegeld" papier ingekomen verzoekschriften van belaughebbenden. >»lk heb de eer u te verzoeken de Burgemeesters der verschillende gemeenten in uw gewest er op te wijzeu, dat op ongezegelde verzoekschrif ten geen besluit mag worden genomen, en hen uit te noodigen dergelijke verzoekseliuften, desnoods na waarschuwing, ter zijde te leggen." De gewone audiëntie van de Ministers vau Fiuaiiciëti en vau Oorlog Zal op Donderdag den '16 en die van den Minister van Mauue op Vrij,tag den 17- dezer met plaats hebben. Blijkens bericht van Zr. Ms. Minister-ievi dent te Lissabon, heeft aldaar den 1 December 11. de oiiderteekeuing plaatsgehad eener consu- laiie overeenkomst tusschen Nederland en Portugal. De opbrengst van 's Rijks middelen heeft, blijkens de mededeelingeu iu de Staats-Courant, eene buitengewone vlucht genomen over de afgeleopen elf maanden. Het beding is nu reeds f 3,723,247 boven hetzelfde tijdperk van het vorige jaar gestegen. Die vermeerdering is voornamelijk te weeg gebracht door de op brengst der zegel-, registratie-, hypotheek- en successierechten, gezamenlijk nagenoeg 2 mil li- oen, waartoe het successierecht alleen f 1,340.659 bijdroeg. De accynseu droegen nog f 335,000 tot de vermeerdering bij, niettegenstaande de accijns op de suiker nog altijd f 635,000 bij het vorige jaar ten achteren is. Posterijen en telegraphie droegen nagenoeg f 300,000 bij en in de invoerrechten valt ook eene vermeerde ring vau ruim f 450,000 op te merkeu. Ook iu de opbrengst der loodsgelden had eene kleine verbetering plaats van ruim 10,000. - De Tijd, die reeds zoo dikwijls beeft beweerd, dat de liberale partij onmachtig en gedemoraliseerd is, is blijkbaar zelf nog zeer weinig overtuigd, dat haar lezers daaraan geloof hechten,want J dag op dag vergast zij haar geestverwanten op eenige scheldwoorden aan liet adres dier partij. Zoo heet het b. v. -in haar nummer van heden: ï'Zij was met de meerderheid. Haar bestaan was ïde vrucht van allerlei kunstgrepen. Zij legde het Hand wetten op, die het land vervloekte". Precies alsof man den heer Schaepman in de Tweede Kamer hoort spreken. Vraag echter niet naar bewijzen, want daar houdt zich de redactie van De Tijd al evenmin mee op als de afgevaar digde uii Breda. Zij .zegt het; dat moet genoeg zjjn. Curieus is het echter, dat. al die scherpe t uitvallen telkens gepaard gaan, met klachten over Arogeeringlcosheiu" wat naar de meening van De Tijd c. s. wel zou ophouden als er maar in een bepaalde richting geregeerd werd! Is dan niet juist de grootste grief van de clericalen tegen deze Regeering, waarvan Dt Tijd getuigt dat zij -d inderdaad niets is", juist hierin gelegen, dat zij wei regeert iu een be- paalde richting, nl. in de richting der liberalen? Men kan er over twisten of dit Kabinet door zijn antecedenten niet de toepassing vau een andere politiek had kunnen doen verwachten, maar dit is toch zeker: als het waar is dat er op dit oogeublik met krachtige hand in übeialen geest wordt geregeerd en dit wordt van de rechterzijde om strijd beweerd dan kan er van uregeeringloosheid" geen sprake zijn, (Fad.) In '1881 zal Dr. J. II, Schol ten, hoogleeraar in de godgeleerdheid, te Leiden, zyn eervol emeritaat verkrijgen. 0(i den '17den Augustus a. s. zal de beroemde criticus en dogmaticus der hervormde kerk den 70jarigen leeftijd hebben bereikt. Het getal der studenten aan de Rijks universiteit te Leiden bedraagt thans: in de geneeskunde '187, in de wis- en natuurkunde 45, in de letteren en wijsbegeei te 5't, in ds godgeleerdheid 35, in de rechtsgeleerdheid 448, totaal 769, waarvan 646 korpsleden. Ten vorigen jare was het totaalcijfer 789, waarvan CS6 korpsleden. Het getal promotion bedroeg in het afgeloopen academiejaar S7, waarvan '13 in de geneeskunde, 2 in de plant- en dïeikunde, 3 in de klassieke letterkunde. 3 in de godgeleerdheid, 59 in de rechtswetenschap en 7 in de staatssvetenschap» In het laatstvoorgaande academiejaar bedroeg het aantal promotion lil. Naar het studentenweekblad Minorca meldt, is de lieer v. D. is honger beroep ge komen vau het vonnis der Ilaagsche Rechtbank, waarbij jhij tot drie dageu celstraf is veroor deeld. De heer \V. J. Van Zuylen verklaart- zich uitdrukkelijk tegen het plan va» het Nederlaudsfilie To meel orati ent eene eventueels- vew'uigiug der Rotterüarnsclie artisten met het Nederlandsche Tooneel, De lieeren Schimmel en Wertheim h'-bbeu daarover eeu onderhoud gehad nat den heer J. Haspels, die dit aan- den heer Van Zuylen mededeelde, waarna deze zich terstond tegen het plan verklaard heeft, Hij zal zich steeds zoolang hij kan, blij ven- verzetten tegen het monopoliseren der kunst, waarvan z. i. voor de artisteu de riadeeligsts gevolgen kunnen verwacht worden. Naar de JS. li. Ot. verneemt is de over eenkomst geteekend waarbij de firrna Le GiaS Van Zuylen Haspels met u!t°. Augustus a. s. wordt ontbonden. De heer Van Zuylen stelt zich voor met een zelfstandig personeel te Rotterdam gevestigd te blijven. Als een bewijs, dat de Nederlandsche Regeericg bij het nakomen harer vei pticlsting tot terugvoer der kolonialen, dio na het ver strijken van hun diensttijd uit Indie terugkeeren^ ook de menschlievendheid niet uit het oog verliest, wordt gemeld, 'dat een Fransch kolo niaal, die zwaar ongesteld was, aan boord van- het onlaogs biuneugekomen stoomschip Voor waarts per telegram van het Ministerie vaa Koloniën vergunuing bekwam zich te Marseille' te ontschepen en aan de zorgen van onzen- consul aldaar werd aanbevolen. (Ilbl.) De schildersvereeuiging te Amsterdam, de werkliedenvereenigingen te Groningen en te Appingadam en meubelmakersvereeniging te Amsterdam, hebben besloten, aan de Tweede Kamer eeu adres te zenden, houdende instem ming met het adres van het comité voor.alge- meen stemrecht. De laatste vereeniging besloot- tevens ook het adres te ondersteunen van het Algr

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2