B n i t eg la ii'di e~ B e riek lei." Bimiilailicle Bericlilea. Onverbiddelijk handhaafde hg het recht zon der aanzien ,des persoons, en het was geen ■wonder, wanneer men een stafofficier of adellijk persoon wegens misdrijf gevangen genomen met geschoren hoofd en in een groven kiel gehuld, de straten van Weenen rag vegen; ■want dergelijke straffen als de genoemde, en verder het trekken van schepen, ens. had hij bij verordening ingevoerd. In 1781 vaardigde hij het verdraagzaamheids- edict uit, waarbij den aanhangers der luthersche en gereformeerde kerk en den niet-vereenigdem Grieken de vrije uitoefening hunner Godsdienst, het bouwen van bedehuizen, doch zonder torens en klokken, het eedformulier volgens hunne gebruiken, het aankoopen vnn gronden, het verkrijgen van burger- en meesterrechten, en de toegang tot alle burgerlijke en militaire ambten verzekerd werd. Hoe de keizer dezen maatregel opvatte, en wat hem weder geheel kenschetst, blijkt uit de behandeling, dia de zoogenaamde deisten in Boheme ondervonden. Deze liedengevestigd in de heerlijkheid Pardubitz waren afstammelingen, van voor malige protestanten; vroeger van hun bijbels en stichtelijke boeken beroofd, vereerden thans het Opperwezen enkel naar het licht van hun verstand. Zjj werden door Jozef gedwongen, zich bij een der erkende gezindten te voegen, en aan degenen, die dit weigerden, werd hun vermogen ontnomen, terwijl men hen naar het Bannaat, op de grenzen van het Turksche rijk verplaatste. Ten aanzien van de geestelijke orden werd een niet tninder ingrijpende maatregel geno men. "Van twee duizend een honderd deels mannen- deels vrouwenkloosters werden er zevenhonderd vernietigd, vooral dezulke, wier leden een zuiver bespiegelend leven leidden. Alleen degenen, die werkzaam waren, gelijk de barmhartige broeders, de zusters der H. Ursula en Elizabeth bleven bestaan, Het misnoegen over dezen maatregel was groot en men ver klaarde dien uit 's Keizers hebzucht, hoewel deze verordende, dat het gansche vermogen der afgesciiafte kloosters in een godsdienstkas zou worden gestort en tot gelijke of met de vroegere overeenkomende oogmerken zou worden besteed. De joden in ztjn rijk stelde hij van de schande vrij, bijzondere onderscheidiogsteekenen te dragen; zij mochten hun kinderen naar de openbare scholen zenden, en zich voor het bekleeden van ambten geschikt maken; dech daarvoor moesten zij in hun voordrachten de Duitsche taal en Duitsch schrift gebruiken, Duitsche namen aannemen en soldaat worden. De onderdrukte landman vond in hem een beschermer tegen den adel; gelijkheid van belastingen voor ieder, en terugvoeriag daarvan op den bodem, zonder eenig verschil van bezitter in aanmerking te nemen, werd door hem bij verordening vastgesteld. "Virtute et exemplo (door deugd en voorbeeld) was het devies op 's Keizers zegelring. Het land behoort niet den" vorst, maar de vorst aan het land. Voortreffelijke stellingen inder daad, mits met verstand in praktijk gebracht. Dat hij alle Buitenlandsche wijnen uit de hof- kelders aan Ziekenhuizen schonken op zijn tafel geen andere dan Oostenrijkscho en Hon- gaarsche liet verschijnen, hij zelf gebruikte nooit wijn uitstekend; maar dat hij den invoer vau alle uitheeir.sche wynen, alsmede van artikelen van kunst en weelde streng verboodmag voorzeker als een misgreep beschouwd worden. Het nationaal vermogen mag niet naar het buitenland gaan, redeneerde h\j, en was hij genoodzaakt, den invoer van enkele onmisbare stoffen toe te staan, dan ge schiedde dit tegen betaling van zestig percent van de waarde. Zao ook moest iedere grondbezitter in zjju rijk, die niet 'ten minste zes maanden van het jaar binnen dc grenzen vertoefde, dubbele belasting betalen. In de Zuidelijke Nedeilanden, destijds een bezitting van Oostenrijkwilde hij de 1.7,elfden gang gaan. Doch hier stuitte hij op de vast houdendheid der bevolking aan vroeger ver leende privilegiën. Door don loop der om standigheden wus hij genoodzaakt hetgeen hij met zooveel moeite lind opgetrokkenweder te vernietigen. Diep in de '/.iel gewond zeido hij tot den Prins de Ligne, die uit do Ned er- Jan de u afstamde; uw land heeft mij omgebracht; du ontruiming van Brussel is mijn dood Elders liet hij zich ontvallen: sik weusehte, dat men op mijn graf schteef: Hier ligt een vorst, wiens bedoelingen zuiver waren, maar die evenwel ongelukkig genoeg was, al zijn plan nen schipbreuk te vien lijden. Zuiver waren zijn bedoelingen voorzeker, dat heelt hij door zyn eigeu levenswandel be wezen; maar het doen van den tweeden stap, alvorens den eersten gezet te hebben, was zijn ongeluk, en deze fout van den edelen man maakt de uitspraak van de Ségur over hem niet geheel onwaar: sWijsgeer in zijn gevoelens, despoot in zijn gediag. ENGELAND. De Regeering heeft bevel gegeveneen '1 regiment dragonders naar Natal te zenden. De Standard deelt eene depêche uit Durban, dd. 25 dezer, mede, volgens welke j de aanval der boeren tusscheu Ley dun buig en Pretoria plaats had, gedurende dat de man schappen van het 94ste regiment ongewapend i bezig waren, 34 wagens, wier escorte 7,ij uit maakten, uit een moeras te trekken. De boeren in Poichefstroom doodden een Britschen kapitein, die het hijschen der ftepu- blikeinsche vlag belette en vermoordden 5 kolo nisten, De overste Belnirs bombardeerde daarop de boeren uit hunne stelling in Potchefstroom, waai bij 100 boeren gedood en vele anderen gewond werden. De Regeeriog heeft het houden van twee landmeetings in het graafschap Wickluw ver boden. Dit verbod werd zonder verzet opgevolgd. Het geruglit betreffende Lord Ripon's aftreden schijnt voorbarig te zijn geweest. Een telegram uit Allehabad meldt dat de Onder koning geheel hersteld is, en in functie blijft. RUSLAND. Volgens de Qolos, zal eerstdaags eene verordening verschijnen over de wjjze der aflossing van de staatsschuld aan de rijksbank. De aflossing zou in 8 jaren, te rekenen van 1 Jan, a. s., geschieden, met 50 mülioen per jaar. De opbreogst vnn de aanstaande verhoo- g'tug der inkomende rechteu zal niet alleen het tekort, veroorzaakt door de verlaging der zout- bel&sting, (lekken, maar nog een overschot van twee millioen voor de schatkist opleveren. T B K IJ B. Men meldt, dat de Porte eene nieuwe cir culaire aan de mogendheden zal zenden, waarin nieuwe voorstellen, betreflende de wijze van oplossing der Grieksche-kwestie, zullen gedaan worden. Zij zou het benoemen eener Europee- sclie commissie voorstellen, welke zich naar de plaats zelve zou begeven, om de kwestie omtient dc giensregeling te bestudeeren. De Poite zou het aan eene nieuwe conferentie' der mogendheden overlaten, om uitspraak te doon. Die circulaire zou ,<le kwestie omtrent een scheidsgerecht onaangeroerd laten. GRIEKENLAND. De gezanten hebben het Grieksche gouver nement gepolst, zonder eenig voorstel omtrent de kwestie van een Europeesch scheidsgerecht te doen. De minister-president Comondouros heeft hunna den waren stand van zaken te hebben blootgelegd, verklaard, dat Griekenland niet kan afgaan van dc eenparige bcslissir, der greote mogendheden in de Rerlijnsch con ferentie. E U A N K H IJ K. Jl, Zaterdag werd te Besangon in dep gevel van het huis, waar Victor Hugo geboien is, een plant \au brons geplaatst met het inschrift: Victor Hugo 26 Fierier 1802. liet plan hiertoe is uitgegaan van den lieer Oudet senator, rnaire van Becanyon. Jules Ferry heeft zich doorzijn secretaris Rambam! laten vertegenwoordigen. S 1' A N J E. Vermoedelijk za! Spanje presideeren in de conferentie over arbitrage in do Grieksche kwestie. In de provincie Cnrunna is door overstrooming' veel schade aangericht. ZWEDEN. Te Christiania is een geheime drukkerij ontdekt, waaruit reeds eenige oproerige, meest republikeinsche, blaadjes en geschriften waren verspreid, DEN HAAG, 2S December 1880. Bij gelegenheid van het Nieuwe jaar zullen IIH. MM de Koning en de Koningin aanstaan den Zaterdag des middags te 12 uren de gelukwenschen ontvangen van dn Ministers, hoofden der departementen van algemeen be stuur, de groot-offfcipren der Kroon, de leden van het civiele en militaire Huis en de andere hofstaten. 1 Door Z. M. is aan deu heer J. Van Vollenhoven op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Rotterdam en als zoodanig benoemd de heer Mr. S. A. Vening Meinesz. lid der Tweede Kamer. SCHIEDAM28 December 1880, Evenals ten vorigen jare is voor de kinderen der verschillende Zondagsscholen weder een Kerstboom opgericht en werden ze ook nu weder bedacht met een geschenk en versna peringen. Gisteren namiddag, ongeveer te 3 uren, liep A. "Van Woerkom langs het Spuikanaal toen hij, vermoedelijk door de glibberigheid van de kade, uitgleed, te water geraakte en na eenig spartelen wegzonk. Eenige personen op een afstand ziende wat er plaats had, liepen ijlings toe om hulp te verleenen, doch de ongelukkige was reeds aan hun oog onttrokken.- Na eenigen tijd gevischt te hebben slaagde men er in zijn lijk boven te halen, waarna het naar de Btadsmetsehveif is vervoerd. Van Woerkom laat een weduwe en vier kindeven na. Donderdngnamiddag te twee uren zal ter" Delft op het kerkhof de onthulling plaats hebben van het gedenkteeken, door de oud-leerlingen van wijlen den heer G. Verboon Pz. op diens graf geplaatst. Bij den raad vau Delfshaven is een schrij ven ingekomen van den heer schoolopziener, waarin alle schoollokalen voorzoover ze niet onlangs uitgebreid of verbeterd werden, worden afgekeurd als niet voldoende aan de eischea der wet. Van Ged. Staten ontving de raad de mededecling dat volgens Ministerieel besluit, by wijze van voorschot over de maanden November en December van dit jaar, als snbsidie voor de kosten van het lager onderwijs, aan de gemeente uitgekeerd zal worden de som van 2433,95' gulden. Aan de heeren Van Meurs en Stufkens te Rotterdam, die met ingang van 1 Januari eigenaars worden van de Delfthaventche Courant) zal, in antwoord op hun verzoek, te kennen worden gegeten, dat het subsidie van degemeente voor het plaatsen der raadsvcrslagen op hunne firma overgeschreven 2al worden, wanneer door

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2