Gemengde Berichten. den militairen zadelmaker 0. M. te Amersfoort. 5e echtelieden hadden, om zich meer tegen koude te beveiligen, de deuren hunner bedsteden dicht aaneengezet en werden door de buren, op het geroep der kinderen toegesneld, jl. Zondag ochtend in bewusteloozen toestand in hun bed aangetroffen. De man is gestikt, terwijl de vrouw nog in zorgeiijken toestand verkeert. In 't bericht omtrent de gift uitNieuw- York voor den watersnood te wachten, in een vorig nummer opgenomen, is een drukfout gemaakt. Het vermoedelijke bedrag is 5000 dollars. Vanwege de gemeente wordt dagelijks te Gorinchem gratis gezuiverd drinkwater verkrijgbaar gesteld. Lavater Jr, verklaart io het Vaderland, dat de »Par!ementaire Portretten" va>< Castor en Pollux hem vreemd zijn, en de schrijver van dit boekje in geen familiebetrekking tot hem staat De sAmstelbode" bevat twee pas ontdekte brieven van Willem den Zwyger. Zij zijn gevon den in de ïBibliotheca Barberiana" te Rome. De eerste brief, van 42 Mei 1560, is in het Fransch, de tweede, in het Latijn, is van een jveek of drie later. Beiden zijn aan den Paus gericht. In beide brieven betuigt de Prins zijn gehechtheid aan het geloof der Kerk. Eigen Haard bevat in zijn jongste num mer eeu zeer lezenswaardig verkort overzicht van de reis der Willem Barents iu 1830, met eeu drietal houtsneden door J. C. Greive, naar aquarellen van Louis Apol in de Poolstreken gemaakt. Merkwaardig zijn ook de wapens door C. W. H. Verster in zijn artikel over de stijlen h) de heraldiek opgenomen. Van Vosmaers Amazone zal een goed- koope uitgave verschijnen, tegen den prijs van f 1,90. Porie f. De Portef. verneemt, dat Lord Beacons- field bezig is aan eon vervolg van Bndymion. Bloemengeur heeft meer werkelijk prac- tisch nut dan tot nu toe algemeen geloofd werd. Men meende dat zij geen invloed oefende op. de verbetering der lucht en de onaangename dampen alleen onmerkbaar maakte, zonder op de chemische bestanddeelen der lucht te werken. Maar eeuigen tijd geleden heeft men ontdekt, dat bloemengeur de zuurstof der lucht in ozoon omzet en daardoor de lucht gezonder on ver- sterkendcr maakt. De proeven met verschillende etherische oliën genomen, hebben aangetoond, dat lavendel-, laurier-, kruizemunt- en venkei-olie het meeste ozoon ontwikkelen, terwijl dit by anijs-en thym- olie minder het geval is. Bloemen zonder geur hebben natuurlijk zulk een gunstige uitwerking niet. Het is daarom aan te bevelen voor bewoners van moerassige streken en plaatsen, waar een minder aange- jname lucht heerscht, hun woningen zooveel mogelijk met welriekende gewassen te omgeven en die met zorg aau te kweekeu.' N.v.d.D Delft. Naar men verneemt, is het huis |van wijlen den heer G. Hoekwater door par- |ticulieren aangekocht, om het te verhuren of Tinders te amoveeren en tot twee woningen te verbouwen. Wanneer men in aanmerking neemt dat dit perceel het prachtigste van Delft is en van hooge' kunstwaarde, moeten wij het ten zeerste betreuren dat 'het niet is mogen ge lukken het als blijvend gedenkteeken van antieken stijl voor de' nakomelingschap te behouden. Amsterdam. Zaterdag werd te dezer stede voor een kindje, oud 3 maanden, een weinig f wonderolie gehaald by den drogist Cléban, op Jen Heiligénweg alhier. Door een- schromelijke vergissing gaf de bediende van den drogist "'riool in plaats van wonderolie, waarvan door »a zuigeling 'werd gébruikt. Tengevolge daar van overleed het kind, dat Zaterdagavond naar het gasthuis werd- gebracht, gisterennacht. Het lijkje is door de justitie ter schouwing in beslag genomen. De Gazette des Trïbunaux meldt het volgende: Eenejonge vrouw te Parijs, Emerande Cabot geheeten, had voor eenige maanden haar kind toevertrouwd aan eene min, die ingelyks te Parijs woont. Deze had een kind van den zelfden leeftijd dat spoedig stierf. De min liet nu haar zoogkind doorgaan voor haar eigen kind en deed bij de mairie aangifte van het overlijden van het kind van Emerande Cabot. De moeder, die nu bij de min gekomen was om haar kind nog eens te zien alvorens het gekist werd, ontdekte het bedrog en eischte onverwijlde teruggave van haar kind. De min weigerde'. Emerande Cabot begaf zich hierop naar den commissaris van politiemaar in dien tusscheritijd was de min met het' kind op de vlucht gegaan. De vrouw wordt nu ijverig opgespoord. Men heeft thans do hand gelegd op een viertal rondreizende Bohemers, die verdacht worden van den moord op de vrouw, wier lijk in stukken gesneden in de Saöne bij Lyon ge vonden werd. De hoofdman van deze Zigeuner bende, zekere Louis Wiss of Weiss, is een Belg van geboorte. Hij werd te St. Rambert, dicht bij de plek waar het lijk gevonden is, met een vrouw, later met een zak opgemerkt. Ook te Lyon was Hij gezien met een vrouw, die haar werk maakte van dief-tal. Wiss ontkent alle schuld, inaar kan zijn alibi niet bewijzen. Te Parijs is de sneeuw binnen 48 uren vau de straten opgei uimd. Te Bordeaux heeft de thermometer sedert heugenis niet zoo laag geslaan als in de jongste dagen40 gr. onder nul was daar toch zelfs niet in 1788 of iu 4826 (koude jaren) beleefd. De sneeuw- viel ook daar in ontzettende hoeveelheid. Dinsdagnacht is in de St. Laurentiuskerk op de Maickgravelei te Autweipeu, een brutale diefstal gepleegd. Toen de koster 's morgeus naar de kerk ging, vond hij de deuren open. De sloten waren verbrijzeld of uit het hout werk gerukt, de ruiten hier en daar-stuk ge slagen en van binnen alles overhoop geworpen. Ook de altaren waren gedeeltelijk verbrijzeld, de tabernakels opengebroken en de offerblokken vernield. Onder de gestolen voorwerpen bevindeu zich 4o. een zilver O. L. "Vrouwenkroon, met brillanten omzet; 2o. vijf of zes zilveren reliquiedoosjes; 3o. een aantal ex votos, paternosters enz. in zilver; 4o. eeu paar gouden oorbellen, enz. enz. In de sacristie hebben de dieven een brand kast, voorzien van slotenopengebroken en daaruit een som van 4300 fr. in zilver en bankpapier gestolen. Vijf fiesschen mis-wijn zijn in de sacristie leeg gedronken. Uil de verbrijzelde offerblokken is eene onbe kende som koperen geld geroofd. Alles is door zocht en al wat inaar'eeoige waarde had, is meëgenomen, tot zelfs het borduursel van den broek van den suisse is er uitgesneden. De jas van deu suisse vond men vóór de kerkdeur. De kerk was overal met bloed besmeerd. Men denkt dat de bende uit 6 i 8 man be staat, die door de politie yverig wordt op gespoord. Uit Bielitz wordt een hoogst eigenaar dige liefdestrsgedie gemeld. Een 27jarige klerk van een advocaat stond sinds geruimen tyd in zeer nauwe liefdesbetrekking met de 22 jarige Anna Suchon. Toen Niesmaczno voor eenigen tyd zijn betrekking verloor, en beiden geen kans zagen op eene vereeniging en het vestigen van een huiselyken haard,'.besloten zij te zamen te sterven. Het gemakkelijkst scheen hun den dood door bevriezen. In een dér koudste nachten, in het begin der week, legden beide zich op het open veld neder; rnaar niet tegenstaande zij slechts licht gekleed waren konden zij den dood niet vinden. Zij bleven echter bij hun besluit volharden en beproefden een andere wijze van sterven. Maandag voerden zij dan ook hun plan uit. In het badhuis werd een badbediende op merkzaam op een akelig gesteun, dat uit eeu der kamers kwam. Binnenkomende vond hij de beide geliefden met afgesneden polsaderen in een bad bewusteloos overeind zitten. Het minnend paar werd door spoedig aangebrachte genees kundige hulp bijgebracht en ter verpleging naar het ziekenhuis gezonden. Onlangs is een arbeider aan de werken van den St. Gothard-spoorweg bij Sisikou op wonderbaro wijze aan een ontzettend gevaar ontsiiapt. Hij had met eenigen zijner kaïneraden gaten geboord in eene steile rotswaarvan men een gedeelte wilde laten springen. Toen de gaten met dynamiet gevuld waren, werd hij door bet lot aangewezen om de mijn te laten ontplofl'eu. Hy wachte tot zijne makkers hem een teeken hadden gegeven, dat zij op eeu veiiige plaats waren, stak toen een lange lont aau, die de patronen moest doen ontbianden, en trachtte toen zelf een goed heenkomen te vinden. Het was te laat om denzelfden weg als zijn kameraden te gaan; die wa« nu uiterst gevaarlijk; hij trachtte daarom langs eeu touw, hetwelk daar tot dat doel vastgemaakt was, naar boven te klimmen naar eene plaats waar hij buiten gevaar zou zijn. Ily greep het touw, maar het was vochtig geworden dooreen regen bui die kort te voren gevallen wasen hoe hij zich inspande, hij kon niet meer dan een paar voet boveu den grond komen. Zijne mak kers zagen den toestand, waariu hij verkeerde, maar konden hem niet te hulp komen. Intus- schen brandde de lont altijd voort; zij werd hoe langer hoe kleine». Daar kwam de slag. De grond dieumle; de rots schudde op hare grondvesten; groóte steenblokken vlogen door de lucht, en eeuigen tijd was alles iu eeu wolk vau stof, gehuld. Toen die opgetrokken was en de werklieden uit hunne schuilplaats kwamen om het stoffelijk overschot van huu kameraad te zoeken, zagen zij hein doodbedaard van het touw afglijden. Hij was niet beschadigd. Uit Home wordt bericht, dat men bij het graven van de fuudameuten voor eene nieuwe woning, op den hoek van de strat-'i Monte- bello eu Volturno, de overblijfselen beeft gevon den van deu ouden stadsmuur, die bekend is onder den naam van den Agger van Servius Tullius, van welken reeds iu de laatste jaren zeer aanzienlijke gedeelten voor den dag gekomen waren, wel naast het spoorwegstation en op den kruisweg van het Quirinaal, Het weder blijkt in den iaatsteu tyd al zeer abnormaal. Vau alle kanten dezelfden berichten over buitengewone koude, geweldigen storm, hooge vloeden, sneeuwbuien, die alle verkeer belemmerden enz. Hier en daar was x sinds meoschengeheugen zulk weder niet voorgekomen. Zoo was te Dover sedert 1837 geen storm zoo hevig geweest als die in de joDgste week, waarbij het water over de hoogste huizen spoot, daken vau de huizen vlogen, groote blokken graniet enz. van de h&vendammea' werden weggesleurd, en zoo al meer. Te Gra- vesend werd de spoorweghavendam vernield. - Te Great Yarmouth vergingen 7 schepen, met vermoedelijk 50 menschen aan boord. In N. Amerika is de bergstad Alta Utah door een lawine bijna geheel 'verwoest. In het Zuiden heerschten donder en bliksem, waardoor o. a. in Antivari het Montenegrjjnsche kruitmagazijn werd getroffen, dut in de lucht vioog, waarbij 20 menschen werden gedood. Middel ter onderscheiding van natuurboter en Icunslloler. Eén van de gemakkelijkste en zekerste middelen om de naluurbnter van de kunstboter té onderscheiden of wel om te ondeizoeken of een boiersoort m"t kunstboter vennengd is, bestaat in het geb.uik van het microskoop. Daartoe is noodig een microskoop v.iu mins tens 300 voudige rechtlijnige vergroening. Op het glazen voorwerp-tafeltje brengt men een stukje van de boter, die men onderzoeken wil, ter groote van een erwt. Dit verdeelt men over het geheele tafeltje, dat het best geschieden kan door een glaasje er boven op te leggen, eo dit dan neer te drukken, waardoor de boter ge lijkmatig tusschen de beide glaasjes uiigevpiehl is. Het spieekt van zeil, dut me» g.ied v.-r- lichlen moei, want de vt-tma-sa hi.il ge., ,-|,t door. Wordt de/e tui door bet nieuwkoop bekekeo, dan is het, wanneer men mm /n -.ere natuurboier te doen heed, of het gein.'e - zichtsveld met oneindig fijne kogeltje- tnmefct is, zoo dicht aan elkander sluitende als vv.ire het een zandzee; met het geimgste spoor van kristallen of kristallisatie woidtliespuurd, ten dj men een stukje zout, waarmede de boter <»e- zouten werd, tevens toevallig onder liet mi croskoop heeft. Ingeval men inet kuustboter te doen heeft of wel met een mengsel van natuur- eu kuust boter, dan ziet men het gezichtsveld bedekt met talrijke hoekige of naaldvormige deeltjes. Die kristallijnen deeltjes vormen voor een gi oot deel het rundervet (margarine) bij de kunst- boterbereiding gebruikelijk. Dewijl keukenzout, ouder het microskoop gezien, geen naaldvormige kristallen toont, is de aanwezigheid van de bedoelde vet-krislalleu zeer goed te onderscheiden van die der fijnge- drukte zoutdeeltjes. Wil men vlug eu zeker boter op deze wijze leeren keuren, dan is het raadzaam, zich eeist een weinig te oefenen door eerst ongezouten natuurboier, dan gezouten natuurboter, daarna ongezouten kunstboter, vervolgens gezouten kunstboter en eindelijk monosoU van zoo gezouten als ongezouten, onder bet micros koop te bestudeeren. Eigen waarneming zal meer helpen dan elke beschrijving. (N. Industr.) Te Londen is een fabriek geopend 'van preèken; zij kosten per stuk 62J cent en per honderd f 50. Er is ook een goedkooper soort van 25 cent. De preêken worden gelithografieerd, zoodat de hoorders niet kunnen merken, dat het fabriekswerk is. De Standaard, hiervan 'gewag makende, hoopt dat zij spoedig bankt oot zal gaan. Be Trans vanlsche vrijheidsoorlog. De behandeliog der Transvaalsche kwestie in het Britsche Lagerhuis kunnen we niet in haar geheel uitvoerig volgen, omdat zij te veel plaatsruimte zou behoeven maar toch verdient de teleurstellende rede van Gladstone in breed voeriger trekken te worden medegedeeld dau in ons nummer van Maandag geschiedde, toen we nog slechts uit een zeer verkort telegram het ant woord leerden kenneu dat de premier gegeven heeft op de door Ry lands verdedigde nota. Deze motie stelde voor, dat het Huis zou verklaren, dat de annexatie van de Transvaal niet staatkundig en niet gerechtvaardigd wasen dat het met leedwezen zou zienals door de Regeering maatregelen genomen werden om de Britsche heerschappij met geweld op te .dringen aan het volk van de Transvaaldat terecht zijne nationale onafhankelijkheid eischt. Ofschoon de voorsteller zelf en de heeren Cartwright en Simon in het breede aantoonden, dat- de annexatie een daad vay geweld was, die niet alleen het volkenrecht, maar zelf de traktaten schond; ofschoon den premier in flinke taal gewezen werd op zijne vroegere houding, heeft Gladstone de tenietdoening der ^annexatie als onmogelijk verklaard en gemeend ter verdediging van dat beiluit met een diplo matieke handigheid te kunnen volstaan. Hy heeft de annexatie-politiek afgekeurd te Mid-

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3