BTitia I aü s q li e Bsrict tea"" Binienlaniscte Etritliei tan'dracg voldoende en duidelijk blijken. De agitatie der geloovige gemoederen door de onderwijswet was nog nauwelijks bedaard; handel en nyverheid kwijnden; de oorlog met Atjeh schokte de financiën des rijks. Onder deie omstandigheden was geen kalme over weging mogelijk. De grondwetsherziening zou een gewaagde proefneming zyn, zoodat, al erkende de Minister, dat de grondwet op menig punt wijziging of verbetering behoeft, niet terstond gevolg kon worden gegeven aan het voorstel van den Minister van Binnenlandsche Zaken. In de nota van den Minister van Financiën verklaarde deze, dat na al het gebeurde aan den Ministerraad niets anders overbleef, dan den Koning te adviseeren den Minister van Bin nenlandsche Zaken en ook de overige Ministeis te ontslaan. In de stemming van 20 Mei van de Tweede Kamer was noch voor den Minister van Binnenlandsche Zaken, noch voor de overige Ministers aanleiding tot het vrageu van ontslag. Do houding tegenover die stemming door het hoofd van het kabinet aangenomen, en de wijze, waarop 'hg bij die houding heeft volhard, hebben de regeerkracht van het kabinet ondermijnd. Eene herziening der grondwet is niet ongewenscht, zelfs 'onder zekere voorwaarden,in het belang van het land, maar zij kan thans en door den leider van het kabinet niet worden ondernomen. Eene herziening der grondwet behoort slechts te worden, voorgesteld door een krachtige re geering. De kracht van het tegenwoordige kabinet; en van zijn formeerder zijn gebroken,volgens' den Minister van Binnenlandsche Zaken, door het,-votum der Tweede» Kamer, volgens den, Minister van Financiën door de beteekenis, die, de. Minister van Binnenlandsche Zaken ten onrechte aan dat votum heeft gehecht, en daaraan ook in het openbaar heeft toegekend. Op dit advies van den Ministerraad en de daarbij gevoegde nota's, antwoordde de directeur van. het Kabinet den lOn Juli, en deelde onder anderen mede, dat de Koning, eene herziening der grondwet van te groot belang acht, om die goed te keuren, ten einde het aanblijven, van een Minister te verzekeren. Die' Minister zegt trouwens niet, waarom hij zich bepaalt, tot/verandering, van de genoemde artikelen der grondwet; wellicht zijn er andere bepalingen,, die ook verandering zouden behoeven, en daarom, wil de.Koning overtuigd zijndat, als hij tot grondwetsherziening overgaat, hij in het belang, •'van Nederland iets tot stand zal brengen, dat, een blyvend werk is. Behalve om*de,redenen, door de Ministers van Koloniën, en Financiën, opgegeven, zijn er nog meer, waarom de Koning, niet zoo lichtvaardig tot een grondwetsherzie ning mag overgaan, en zulks te meer,, omdati de Minister van Binnenlandsche Zaken zelf aan den goeden uitslag zijner voorstelten schynt te twijfelen, door. machtiging te,vragpnom de' Tweede Kamer bij verwerping dier voorstellen te mogen ontbinden. Aan den Koning'wil die Minister dus de gelegenheid ontnemen, om de redenen dier verwerping in nadere overweging te nemen. De Koning vereenigt zich noch,met de vooi stellen van den Minister, van Binnen landsche Zaken, noch meti het advies, van den Ministerraad. Den 11 Jen Juli verzochten daarop alle Ministers hun, ontslag aan den Koning en wezen in dien brief er op, dat met het oog op het opmaken der staatsbegrootii.g een spoedig ontslag wen- schelyk was.Wordtvervolgd, ENGELAND. Da zitting van het Lagerhuis, die Maandag «vond begon, duurde ten 1 uur na middernacht nog voort. De Ministers en anderen vragen aan den president, 'of de Iersche leden, zich niet opzettelijk aan het op de lange baan schuiven der "zaak hebben, schuldig gemaakt. Gedurende den loop der debatten vat Mr. Parnell'het woord op. De ex-minister van Marine, Smyth, doet de vraag, of Parnell niet in strijd met het regle ment van orde handelt. De vice-president ant woordt, dat hij Parnell daaraan nog niet schuldig .kan verklaren. Vele conservatieven verlaten daarop de vergaderzaal. Ten 1 4 ure verklaart vervolgens de heer Bright, dat de Regeering de verantwoordelijkheid voor den tegeuwoordi- gen toestand op zich neemt en bereid is, maat regelen tegen het langer op de baan schuiven der aangelegenheid aan het huis voor te stellen. Hij voegt-er by, dat hij de tegenwoordige tegen werking als eenig beschouwt, en als de grootste beleediging, welke immer eene Kamer is aan gedaan. De president van het Lagerhuis trad de vergaderzaal eergisteien morgen te 9 uren weder binnen, terwijl de discussie nog altijd voortduurde. Ten 9 u. 30 in. kwam de piesident tusschenbeiden en verklaarde, dat hij niet kon toelaten, dat do discussie nog langer werd voort gezet. Hierop had er een hevig tooneel plaats, dat door de stemming werd vervolgd. Het Huis keurde, met 164 tegen 19 stemmen, de door den Minister Foister ingediende bill, bij eerste lezing goed. De Home Rulers vei lieten daarop gezamelijk de zaal. Het Huis is verdaagd tot des middags, wanneer de tweede lezing dezer bill zal plaats hebben. De Regeering heeft besloten om, zoodra de discussie over de Iersche uitzonderingswet is afgeloopen, stappen te doen ten einde aan de vertraging der discussie door de Ieren een einde te maken. In liet Lagei huis verklaarde Gladstone, bij de voorzetting der beraadslagingen, dat het oogenbhk is gekomen, dat de tirannie van de secte der obstructionisten ondragelijk is. Northcote bestreed evenzeer het voorstel tot verdaging der discussiën. Na een bei aadshging, van 5i/s uur werd het voorstel tot verdaging verworpen met 278 tegen 44 stemmen. Het Huis zou gisterenavond te 6 uren weder bijeenkomen om te beraadslagen over het regle ment van orde. R A N K R IJ K. De quaestuur der Kamer heeft aan Henri Rochefort doen wetendat zijn aanvraag om uitbetaling zijner vergoeding als afgevaardigde gedurende de zeven eerste maanden van 1870, bevonden is niet in overeenstemming te zijn met het artikel van het reglement van 1849, hetwelk bepaalt, dat een afgevaardigde gedu rende zijne, gevangenisschap geen recht heeft op vergoeding. In den Ministerraad is besloten, dat de Minister-president zich niet mengen zal m de discussie der Kamer bij de interpellatie van den' heer Proust over de buitenlandsche staat kunde der Regeering. Enkel de heer Barthëlémy Saint-Hilane zal het woord voeren. Indien de Kamer nu de staatkunde des Ministers mocht afkeuren, dan zal hij alleen altreden. RUSLAND. De Agencet Rut se zegt, in strijd met Russische telegrammen iu het Memorial diplomatigue dat Engelands antwoord, aan de Porte geen enkele bijzondere, voorwaarden behelst. Engeland heeft, evenals Rusland en de andere mogend heden,, di<* beschouwd moeten worden- als, een bewijs van de Portedat zy geneigd is af te wyken van hare voorstellen in October 11. en zich meer wil schikken naar de besluiten der Berlynsche conferentie. De,mogendheden zullen nu onderzoeken of een compromis mogelijk is en ter aanneming aan Griekenland kan voor gesteld worden. De Kabinetten deelen elkaar de iustructiën, mede, die zy aan hunne gezanten te KoriStautinopel zenden. De Agence doet verder uitkomen, dat Turkye aanzienlijke versterking van troepen naar dc grenzen zendt. Zij hoopt dat geen der beide- partijen de verantwoordelijkheid zal willen op - zich nemen van het eerste sein te geven tot vijandelijkhedendie aan de onderhandelingen van Europa een einde zouden muken, ITALIË. De Italië meldt uit Konstantinopel, dat Doda, Paciia en Abdul-Bey gearresteerd zijn wegens pogingen om Albanië in opstand te brengen. Vier bataljons Albaneesche troepen deserteerden. De hoofden der Albaneesche liga lieten alle Turksche ambtenaren gevangen nemenaea, voorraad in. de wapenmagazijnen wegnemen, de telegraaflijnen afsnyden en het station te Skupo bezetten. 1 B E L G I E. In een olficieuse bijeenkomst van de leden'» van den gemeenteraad te Brussel heeft de heer Allai t verklaard dat hij oordeelt dat het ontslag van al de leden van den Raad noodzakelijk is. De Rtoile Beige meent te weten, dat ver scheidene leden reeds hun ontslag hebben ingediend. EGYPTE. Gisteren was er, volgens gerucht, eeue muiterij onder de Egyptisehen troepen uitgebroken. Het blijkt, dat twee regimenten ontevreden waren over zekere handelingen van den Minister van Oorlog en sloegen aan het muiten. De Minister •wilde de openbare orde niet in gevaar brengen» en gaf zijn ontslag, dat door den khedive werd aangenomen. De orde is thans hersteld. AMERIKA. Uit New-York wordt van 2 dezer gemeidt; Er woedt een sueeuwstoim in een groot gedeelte des lands. De koude is streng. De vaart in de haven van New-York wordt door hettij§ belet. Eenige spoorwegen in het westelijk gedeelte zijn door de sneeuw geblokkeerd. In California duuit de regen voort. In geval het water niet zpoedig mocht zakken, zal de tarwe-oogst aaur merkelijk beschadigd worden. t De fmancieele commissie uit den Senaat heeft besloten de bill over de conversie def schuld te wijzigen in dien zin, dat de obligaties na vijfjaar aflosbaar en na twintig jaar betaal baar zullen zijn; de intrest der obligatien en certificaten zou 34' pCt. bedragen. Te San Fiancisco is een schip van Samoa aangekomen, dat de tijding medebrengt, dat koning Maüetoa den 8 Nov. gestorveu is. Het land verkeerde in een toestand van Regeering- loosheid, behalve het gedeelte dat door de consuls van Amerika, Duitschland en Engeland bestuurd wordt. SCHIEDAM, 8 Februari 1881. Naar wij vernemen zal, tengevolge vair de bekende verklaung van de Engelsche Re geering, het Hoofdcomité van het Roode Kruit werkdadig optreden. Reeds zijn de voorloopige onderhandelingen begonnen. In de week van 17 tot 24 Januari jli is door den keurmeester van het vleesch alhier afgekeurd, en onder toezicht der politie beg- graven, eene partij rundvleesch van'J. L. Bij de heden aan hetDepartement van Marine gehouden aaubestedmg voor de levering" van 3000 liter jenever weid het minst .jger schreven door de heeren A. Houtman^& Co#> alhier a f72.44 per hèctohter. t' De Minister van Binnenlandsche Zaken- heeft met ingang van 3 dezer de artt, I, 3,4, 5, 6 en 7 van het Kon. besluit van 3 Octobef 1873 Staatsblad do. 135) van toepassing,ver klaard in de gemeente Schiedam, op de per,- ceelen, in gebruik a. by Jpli. Lout ens, qo kadastraal bekend sectie F, nos. 48 eu 617,;» l. bij Adr, Van.'der Burg- en kadastraal bekend» sectie G, no. 733. i »-'•

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2