Bulteulaadaclte Bevicliten. van Maandag 7Februari 1881. se! van de Schiedamsche Courant. E It tl E L 1 S 1), Na hunne verwyderiug uit het Lagerhuis hebben Parnell en zijne aanliangers eeue bijeen komst gehouden, waarin een manifest aan het Iersche voik werd opgesteld, om het aan te raden zich van alle stappen te onthouden, die in strijd zijn met de constitutie, en het tot geduld te vermanen. Het manifest is reeds naar Ierland verzonden. Al de uitgezette leden zouden de zitting van gisteren bywonen,' daar de schor sing slechts voor eene zitting geldt. Davitt is naar Londen gebracht, om zich voor den politierechter in Dowstreet te ver antwoorden wegens misbiuik van zijn ticket of leave. üe politic-rechter van Bowstreet heeft bevolen, dat Daviit zijn stiaftyd van 14 jaren dwangarbeid, waartoe hij in 1870 veroordeeld werd, thans ten einde toe moet ondergaan. By de voortzetting der discussie in het Lageihuis op eergisterenavond, keurt Mr. Glad stone verscheidene door sir S. Northcote voor gestelde amendementen op zyne resolutie tegen de obstructie goed, en wyzigt hij dienovereen komstig zijne resolutie, welke ten slotte zonder stemming wordt aangenomen. Mr, Gladstone stelt daarna de urgentverklaring der staats- aangelegenheden voor. Hat voorstel wordt ook zander stemming aangenomen, waarna de zitting, onder algemeene toejuiching, wordt verdaagd. In het Lagerhuis zeide Dilke, in ant woord aan Worms, dat de meening geheel zonder grond is, volgens welke Rusland zich zou verbonden "hebben Merw niet te bezetten, wanneer Engeland van Kandahar afzag. Er is reden om te gelooven dat Rusland niet op Merw zal aanrukken, maar het is daaitoe niet verplicht en er is zelfs niet over ondei handeld. Forster stelde voor de wet'ter bescherming van personen en eigendommen in Ierland voor den tweeden keer te lezen. In eene vergadering van het Engelsche Transvaal Independence Committee is de vol gende resolutie aangenomen: »Dat het goed recht van de Transvaalsehe Republiek op het herstel van hare volle'dige onafhankelijkheid niet redelijkerwijze betwijfeld '•kan worden, en dit wel met het oog op: »lo. Het tractaatvan 1852, waarmede Engeland formeel de onafhankelijkheid van dit land erkende I »2o. de resolutie van den Volksraad der Zuid- Afrikaansche Republiek, gedagteekend Februari 1877, waarbij hare uitvoerende macht opge roepen werd om de onafhankelijkheid des lands te handhaven; »3o. het protest dat de heer Burgers Pre sident dier Republiek, in April 1877 indiende tegen hare gewelddadige inlijving bij het Britsche gebied »4o, het memorandum ter ondersteuuingvan dit protest, geteekend door 6591 van de hoog stens op 8000 te rekenen kiesgerechtigden, en gedagteekend 7 Januari 1878, welk stuk dooi de tweede deputatie van Transvaalsehe af gevaardigden in 1878 aan het Engelsche Gou vernement te Londen werd ter hand gesteld j>5o. de duidelijke verklaring, door den heer Gladstone afgelegd kort vóór hij het Premier- schap aanvaardde: dat het eene sooverstandige", zelfs eene sziimelooze" daad was, de vrije burgers van eene republiek te dwingen tot het aannemen van een burgerschap hetwelk1* zij afwijzen en weigeren ï6o. de verklaring van Lord Hartington, dat, indieu het bewijs geleverd 'mocht worden van het ongewenschte der inlijving, geen angstvallige bezorgdheid voor' ouze waardigheid ons mocht terughouden van het ei kennen onzer dwaling en het ontruimen van het laad, ^Bijgevolg, dat het om redenen van inter nationaal recht, van politieke cousistentie, van rechtvaardigheid en goed beleidde dringende plicht der Regeering is op een tijdstip dat dit land gebukt gaat onder toenemende binnen- landsche moeilijkheden niet te volharden in eeue oadernemiug, welke kennelijk onrechtmatig is op zichzelve, en ons voor langen tijd dreigt te wikkelen in mooielijkhedenschadelijk voor het waaiachlige weizijn van de natie." De Daily News heeft thans mede te Durban een coirespondent, die vermoeielijk minder liegen zal dan zijn collega van de Times. Hij meldde "Woensdag, dat de Engelsche- versterkingen met geforceerde marschen van Pietermaritzburg naar .New-Castle oprukken; dat de Boeren zich op den Langnek-pas samen trekken; dat er inboorlingen onder hen gezien zijn, en dat hunne vérliezen by het jongste gevecht niet groot zijn geweest. Uit den vrijslaat waren te Port Elizabeth groote bestellingen gedaan van kruit en am munitie, wier verzending echter door het Gouver nement niet werd toegestaan. Bij een maaltijd van de Vereenigde Kamers van Koophandel te Londen heeft Lord Kimberley, Minister van Koloniën, o. a. het woord gevoerd over de Transvaal. Hij zeide dat de Regeering het gezag der Kroon zou handhaven metal de kracht van het landwant als zij dit niet deed, zouden het gezag en de macht van Engeland verloren zijn,"en zou de Regeering niet langer geëerbiedigd worden. Eerst wanneer dit geschied -zou zijn. zou niets de Regeering beletten in schikkingen te treden voor de toekomst, ten einde aau de billijke weuschen der boeren te gemoet te komen. De Daily Chronicle heeft den volgenden brief geplaatst, van Alfied Haggard, secretaris van het comité voor de onofhankelijkheid van den Transvaal: ïDe Britten zijn weder door een minder be schaafden vijand geslagen, omdat zij verzuimd hebben behoorlijk rekening te houden met hun numerieke zwakte en den teugel hebben gevierd aan hun verouderden lust om zwakkere vreemde natiën te onderwerpen. Wederom zijn onze nieuwsbladen gevuld mrt lysten van gesneuvel den' en gewonden, en moeders en zusters be- weenen hun dierbare betrekkingen, die gevallen zijn in een moedigen strijd voov een slechte zaak. Het is de zaak van tyrannic en onder drukking, van het recht om tractaten te schen den, een reeds al te uitgestrekte grens nog verder uit te breiden en de rechten te schenden van een moedig en beslist al is het dan 1 ook weinia talrijk vofk. In die zaak, welke rechtstreeks in strijd is met de ware belangen van ons eigen land, zal veel Engelsch bloed stroomen en zullen talrijke schatten veislonden worden - en waarom Voor welk. voorde-l al die offeis? Men zegt dat de Boeren slaven hebben. Zij hebben die niet, maar als zij.ze al hadden, moeten zij dan daarom gedood worden? Een blanke, die voor eigen haard en onafhanke lijkheid vecht, te dooden, is toch niet beter dan een zwarte in slavernij te houden. Men zegt ook dat de Boeren hun gebied te ver naar het noorden hebben uitgebreid. Wanneer wij nu dat gebied bezetten en besturen, en het dus van hen genomen hebben, dan hebben ook \vy ons gebied te ver naar het noorden uitgebreid. Moeten wij dan daarom de Roeren thans neêr schieten? »Men zegt ook, dat zij onwetend, ongastvrij ea wreed zijn. Doch al waren zij dit, daa kan toch geea oorlog hen in die opzichten ver beteren. De ware weg om de Boeren te ver beteren, als zij dien van ons moeten ontvangen, is om ze als vrije mannen te behandelen, maar niet ze als rebellen neêr te schieten; is om hun in onze eigen wijze van behandeling der iubooi liugeu zoowel in ons eigen gebied als buiten ouze grenzen, voorbeelden van wijsheid en menschlievendheid voor te houden. In on afhankelykheid en Vrede ligt de weg, langs welke wij onze verhoudingen met de Boeren van den Transvaal moeten vinden." DUlTSCHliAND. In het Huis van Afgevaardigden werd in be handeling genomen de wet betreffende de geld sommen welke, tengevolge der hervorming van de rijksbelastingen, aan Pruisen moeten worden toegewezen. Bismarck beval het afdoen der wet desnoods in eene na-zittiug aau. Zijn beginsel was een midden te vinden tusschen de te groote directe en de te geringe indirecte belastingen. Hij wilde slechts de belasting op het inkomen behouden voor den staat, deove- lige belastingen laten aan de provinciën en ge meenten. De tabak moet meer opbrengen dan tot dusver. Zij is het meest geschikte voorwerp ter belasting. Parlementaire strijd zou hem niet van zijne beginselen doen wijken. Ook zal hy niet aftreden eer de Keizer hem beveelt-af te- treden. Tot dit besluit is hij gekomen, nadat hij gezien heeft, wie zich over zijn aftieden verheugen zou. De gevolgen der anti-semieten-ligue in Duitschlaud blijven op liet platteland niet uit. In Rhijnhessen hebben de Joden in de dorpen veel van andersdenkenden te lijden, zoodat reeds verscheideneu naar Dingen eu Mainz verl lisd zijn. De autoriteiten verleenen den Joden alle mogelijke bescherming, maar iioe goed deze houdiug iu menig opzicht ook werkt, alle ver volging kan zij niet voorkomen. Ten minste er wordt gemeld, dat de eigendommen van ver scheiden Israëlieten voor hun dorpsgenooten niet veilig zijn. De Commissie die in 1861 was opgetreden tot het bijeenbrengen van geldeu voor een ge- denkteeken ter eere van Lessing, heeft dezer dagen te Berlijn een vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer Forckenbeck. Daar er tot nog toe uit vroegere inzamelingen en latere inzendingen slechts 40,000 mark is verkregen ea de kosten voor het monument op 120,000 mark worden begroot, zal er thans eene oproeping worden gedaan tot het inschrijven voor bydragen. De heer Baumstark, in Baden, heeft zich thans van de Katholieke volkspartij afgescheiden en dé reden hiervan blootgelegd in de volgende openbare verklaring: sliet is de centrumpartijdie ton vorigen jare met misdadige hand de eerste welwillende pogingen dor Pruisische Regeering tot vrede heeft gestuit. Die paitij bestrijdt uit beginsel den modernen Staat als zoodanig. In havo stijfhoofdigheid en dweepzucht zorgt zij dat in Pruisen ook voortaan een groot aantal Kathoüoken de zielzorg en sacra menten moeten missen. Onder de vaan van politiek Katholicisme gebruikt zijhetzij dan wetens of onwetens, den godsdienst als voorwendsel ter ver wezenlijking van politieke bedoelingen en bevre diging van menschelijke hartstochten, Met zulk eene partij wil ik r.icts meer te doen hebben,

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5