Binnenlanilsclie Bcrisltei beeft hy geen demonstratiën naar den kant van Newcastle gedaan en bestaat er ook geen ■waarschijnlijkheid op een spoedigen aanval. Eenige personen, uit Ladysmith gekomen, heb ben kleine troepen gezien, die den weg bij de Ingogo bewaakten, zonder reiziger* of rijtuigen aan te houden." Aan de Daily News wordt uit Durban getelegrafeerd, dat de Boeren Zaterdag bij Biggarsberg positie hebben genomen, om de com municatie voor de troepen uit Natal aftesnijdeD. Indien alle manschappen zijn aangekomen zal sir George Colley, volgens de Times, onder zijn kommando hebben 5 regimenten eii 4 bataljons fuseliers en scherpschutters, 4 regi menten kavalerie, benevens de noodige artillerie en genie. By dit alles heeft Colley nog een maritieme brigade, een korps bereden infanterie, benevens politie te paard uit Natal en een korps ongeregelde ruiterij. f R i H K R IJ K. Particuliere telegrammen uit Tunis spreken met verwondering over het denkbeeld van Dilke, om voor een locale rechtbank het geschil met de Sociétè Marseillaise te brengen. Zij herinneren aan het geschil dat onlangs bestond tusschen de Franschen en Italianen over den spoorweg van Goulette, dat niet voor een locale rechtbank werd gebracht, maar door een Engel- schen scheidsrechter beslist, die de toewijzing vernietigde. Zij voegen hieraan toe, dat het geschil, thans bestaande tusschen Fransche en Engelsche onderdanen, gedeeltelijk moet worden onderworpen aan een scheidsrechter"-van een ander volk, die door de Regeeringen van Eoge-»- laod en Ft ankrijk, welke gelijkeryk;Op.eene goede verstandhouding gesteld!zijn, zoumoeten worden goedgekeurd, Het Journal des Délats bericht, dat zich te Parijs eene commissie heeft gevormd tot het oprichten van een gedenkteeken ter eere van admiraal Coligny. ITALIË. De volksbijeenkomst, door het comité voor het algemeen stemrecht tezaamgeroepen, heeft de motie, ten gunste van het stemrecht voor alle burgers, goedgekeurd. Deze bijeenkomst werd door ongeveer een drie duizend personen bijhewoocd en is uiteengegaan zonder inci denten, Heden zal er op nieuw eene bijeen komst gehouden worden. Volgens de Fopolo Romano overtroffen de inkomsten in de afgeloopen maand Itfnuari met 6 millioen lires die van Januari van het vorige jaar en met 2 millioen de Ministurieele raming. Zuiks is voornamelijk toe te schrijven aan de verhoogde opbrengst der inkomende rechten. B B L 6 1 E. Zaterdag is te Brugge met groote plechtig heid aldaar ontvangen de ingenieur van den Nederlandschen waterstaat, den heer J. Birks, die er zijne denkbeelden kwam uiteenzetten over de plannen om vaa Brugge, door een vei bindiugskanaal met Ileyst, eene zeehaven te maken. Aan het station werd hij opgewacht door een stoet, samengesteld uit omstreeks 100 vereenig.ii gen en corporaties van allerlei aard, die hem naar het Raadhuis geleidde, waar hij officieel ontvangen werd. Des middags Imd er ter zijner eere een feestmaal plaats, waaraan door ongeveer 200 personen deelgenomen werd, terwijl 's avonds een gala-voorstelling in den schouwburg gegeven werd, gevolgd door een fakkeloptocht. I' O O S T E N R IJ K. Graaf Hatzfeld is jl. Zondag voormiddag te "Weenen aangekomen. Hij had eene conferentie »net Haymerle, die langer dan een uur duurde. De conferentie werd door den Vorst Von Reuss, den Duitschen gezant te Weenen. bijgewoond. 'r'~ l'Zoridag heeft de heer Haymerle een «fióer gPgeven ter eere van giaaf Hatzfeld, die Maandag naar Ifonstantinopel is vertrokken. SPANJE. By de overstroomingen in de provincie Sevilla zijn 18,000 stuks vee omgekomen. DEN HAAR, 15 Februari 1881. II. K. Prinses Hendrik, wier aanstaand vertrek naar Berlijn is aangekondigd, zal zich 24 dezer naar de Duitsche hoofdstad begeven. 346.89 1.20 706.09 - 160.— SCHIEDAM15 Februari 1881. De gisteren namens de plaatselijke com missie bestaande uit den burgemeesterde leden van den gemeenteraad en den gemeente secretaris gehouden collecte ten behoeve van de noodlijdenden in de door den watersnood ge troffen provinciën heeft opgebracht f 1984. Vroeger werden reeds aan de alge- meene commissie voor den waters nood overgemaakt de gelden uit de bus op de gemeente-secretarie ge plaatst Thans nog in die bus aanwezig Bij de heeren II. J. Van Ogtrop Zn. is voor de noodlijdenden in het Land van Heusden en Altena en de Langstiaat ontvangen Van het conceit gegeven door het muziekkorps der dienstdoende schutterij alhier Totaal f 3198.18 Hierbij komt nog de opbrengst van de uit voering weike Donderdagavond aanstaande dooi de Scherpschutters-onderofficieren-vereeniging ^Nederland en Oranje" en het muziekkorps der K. K. Scherpschutters alhier zal gegeven worden. Voor de Evangelisch Hervormde Vereenigiög trad gisteren avond als spreker op de heer Dr. B. J. Riedel van Stadskanaal, die na gesproken te hebben over de hooge waarde van den Bijbel, op de oorzaken wees waarom dat boek der boeken zoo verschillend is en nog wordt beoordeeld door de kinderen der 19de eeuw. Vooral vestigde de spreker de aandacht zijner hoorders op hetgeen kan en moet gedaan worden om den Bijbel weder te doen worden het volksboek. Nuttige en practische wenken werden daar toe door hem gegevendie getuigden van zijn streven om de klippen van bijbelvergoding en bijbeimiskenning te ontgaan, en bijbelwaar- deering er voor in de plaats te stellen. De spreker werd met groote aandacht door zijn hoorders gevolgd. De eerstvolgende lezing zal gehouden worden door den heer A. J. P. W. De Wildevan Beilen. -De Staats, Courant van heden beval in bijvoegsels de aankondiging en inschrijvingen van handels- en fabriekmei ken ter griffie van de anondissements lechtbanken, ingevolge de wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad no. 85) waaionder die van de volgende firma's uit Schiedam vootkomen: Daniël Visser Zonen, Schade en Bnysing, J. A. J. Nolet en Wenne- ker Co. De Staatscourant van lieden bevat een opgave van gelden bij hel hoofdeomité van het Roode Kruis «ontvangen tot eeD bedrag van f 9138.67, waaronder ook voorkomt van het comité (tn) te Schiedam f llUO, alsmede van N. N. te Schiedam f5. liet !yk van schipper A. Van der Windt die, zooals wij in een voiig nummer mede deelden, bij het zinken van zijn schuit voor do znbnvïssclierij Oianje Nassau hij Pernis is ver dronken, is drijvende gevonden aan de Maas, tegenover do Vijf Sluizen. ,11. Zondag werden in een sloot nabij do hoeve »de Veigulde Hand" aan den Maassluts- scbeu Dijk onder de gemeente Maasland ge vonden de lijken van het 4jarig zoontje w 7jarig dochtertje van A. Moerman aldaar. Men vermoedt dat zij zich op het brooze ijs hebber gewaagd en er doorgezakt zijn, zonder dat er iemand in de nabijheid was om hulp te kunnen verleeneu. Naar het Vod. verneemt, is bij den Raad van State het ontwerp-militiewet in onderzoek, De jchutterijwet is nog niet ingekomen. Voor West-Iodie worden gevraagd 403 soldaten en één sergeant; het handgeld is f300, de verbintenis voor zes jaren. Zij die in aan* merking wenschen te komenmoeten zjja Nederlanders. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Neder- landsche Bank, op 42 dezer, en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaal meesters aanwezigte zanten een bedrag uit maakten vau f48,285,77L04V8. De Minister vau Financiën heeft beslist, dat onder de alcoholhoudende praeparaten, die bij invoer als likeur zijn te belasten, belmoren ook rum-essence, cognac-essence en dergelijken. De Tweede Kamer is tot hervatting bare/ werkzaamheden bijeeugotoepen tegen Dinsdag 4 Maart ten O'/s ure. Den afgetreden burgemeester vau Rot terdam, de heer Joost Van Vollenhoven, ontving de beide laatste dagen van verschillende zijden hoogst vereerende bewijzen van sympathie vooral vanwege ile burgerij, die zijue toestem ming verzocht en verkreeg, om, zoo de ge-/ meenteraad het toestond, de beeltenis van den algemeen peachteu buigeivader, door een kunstvaardige hand in manner gebeiteld, te plaatsen in het Raadhuis. Naar de Alidd. Ct. verneemt, zijn de adressen, door het Utrechtsch hoofdcommité tot bei ordering van de belangen der Trans- vaalsclic Boeren en door de Vemeniging Patrimo nium tot Z. &1. den Koning gericht, om te verzoeken, dat Nederland ziju diplomatieke bemiddeling moge aanbieden aan de Engelsche Regeeiing, ten einde den ooi log in Zuid-Aftika te doen staken door herstel der onafhankelijkheid, van (le Transtaalsche Republiek, door den Koning naar den Ministenaad verzonden, om, advies. Het Transvaalsche comité uit Purmerend, t dat zich met, het Nederlandsche adies aan Koningin Victoiia naar Londen heeft begeven, is Zaterdag aldaar met groot enthousiasme door het Londensche Transvaal Comité ont vangen. Gisteren werd een algeineene meeting gehouden, waarbij de Nedeilandsche commissie leden zouden tegenwoordig zijn. Het Hoofdeomité van het Roods Kruis heeft besloten geneeskunoigeu te zenden naar hetlooneel van den ootlogiu Zuid-Afrika. Vad Ilt-t Ainh. Comité van het Roode Kruis hoeft flOOQ ter beschikking van het hoofdbe stuur gesteld. De voor het Oranje Kruis ingekomen geldelijke bijdragen, behalve de gift van f 1000, toegezegd door den heer H. A. Insinger, en hetgeen door eenige dagbladen onder dier naam is ingezameld, maar nog niet weid oveigemaakt, bedroegen thans, na nftiek van enkele onkostou de som van circa tweeduizend gulden. i Door het hoofdbestuur der Vujmetselarij, in Nedeiland is voor het Roode Kruis 11000 toegestaan, terwijl door verschillende Logeer mede voor gewonden van heide stiijdende par-, tyen in de Transvaal, belang! ijke giften in^fr komen zijn of nog zuilen in komen. (Il.bladj In de gistereu gehouden zitting van den;/, Iloogen Raad word door den advvgen. ,van :;f Maanen conclusie genomen op het beroep in 'i 'cassatie van W. M. De Jong. ZEHA.-vei klaarde M ook na eene ernstige lezing van het ariest en van het audientiebla.fi;,,geeue termen tot ambts- tk -54J -zyn -Geine om, c heere tetre Vis

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2