IH E Z 0 N D11. Aan de Transvalers! Beursbericht van Amsterdam. - halve vernietiging te hébben gevonden. Anders zou hg het voorstellen van een vormmiddel niet betreurd hebben, opdat.de zaak nogmaals door een anderen rechter kon onderzocht worden, ofschoon spreker overtuigd was, dat door de menigvuldige aanwijzingen, geenerlei twijfel kon bestaan of De Jongh vooraf het voornemen had beraamd ook den moord te plegen. Met de beide aangevoerde gronden voor het cassatiemiddel kon adv.-gen, zich niet vereenigei^ want de beide gevallen van art. 297 coda pónal konden ieder zoowel op doodslag als op verwon ding toegepast worden. Ook behoefde in het arrest niet te zijn uitgemaakt, dat het binden de oorzaak was van den dood. Want het was voldoende, dat het voornemen tot lichamelijke geweldpleging vooraf bestond, indien, zooals hier, dat geweld en het dooden ééne onafgebro ken handeling opleveren. Het O. M. gaf den verdediger wel toe dat, zonder premeditatie aan te nemen, geene levens lange tuchthuisstraf had kunnen worden opge legd, het cassatiemiddel ongegrond achtende, con cludeerde het O, M. tot,verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal derf 14 Maart uit spraak doen. De tentoonstelling van schilderijen van oude meesiers, die iu den Haag ten voordeele der slachtoffers van den watersnood wordt gehouden, zal plaats hebben van 29 Maart tot 30 April, roet eenemogelijke verlenging tot den laatsten Mei. Niet in 1881, maar in 1883 za! te Am sterdam dc koloniale tentoonstelling worden gehouden. De boerindie verdacht wordt van een remontoir horloge uit het magazijn van den horlogemaker W. in de Veenestraat te 's Hage te hebben ontvreemd, op het oogenblik dat zij zich alleen in tien wirikel bevond, is in handen der justitie. Omtrent deze arrestatie meldt de N. li. Ot. het volgende*. Gisterenmiddag werd zij door den veldwachter vnn Stompwijk ten huize harer ouders, welgestelde boerenlieden onder Zoeter- woude woonachtig, gevat. Het horloge werd in haar bezit gevonden; zij had het onder haar bed verborgen. De boerin, Jacoba K., die vóór eenige jaren in Den Haag als dienstbode, onder anderen ook in de ïWitte Sociëteit", werkzaam was, moet zeer ongunstige antecedenten hebben ofschoon zij dit bij haar aanvankelijk verhoor ontkende, moet zij zelf reeds eene veroordeeling van een jaar hebben ondergaan wegens diefstal. Zij is naar het huis van vei zekering overge bracht. Uit Schoonebeek wordt gemeld, dat binnenkort weer uit die streken naar Noord- Amerika denken te vertrekken een groote menigte landverhuizers, waaronder een tiental personen van hier, die, aangemoedigd door gunstige berichten van reeds voor jaren daar heen vertrokken- bloedverwanten en goede ken nissen, familie en maagschap verlaten, in de zekere verwachting, aan de overzijde van den Oceaan verbetering in hun lot te zullen kunnen brengen. Te Oharlois is in een kippenei een vol maakt klein eitje gevondenter grootte van een spreeuwenei, dat bjj het openmaken van het kippenei aau den dooier bevestigd zat. Het is evenals een gewoon ei voorzien van schaal doch bevat alleen wit en geen dooier. Overschie. Gisteren middag zijnonder toezicht'der politie, alhier 2 paarden afgemaakt, toebehoorende aan A. Maatje, koetsier.' L olfshaven. Naar de JU. R. Ct. verneemt, p - Burgemeester en Wethouders door den gemeenteraad gemachtigd, met de'aanvragers >m. concessie voor een drinkwaterleidingde meren D. F. W. Prins c. s,,'in 'onderhandeling e treden.^ Vlaardfngen.w» Van dej.beugvisscherjj is V 1 een' schip binnen gekomen 43 ton zouteyiseh en 35 ton leng. Maassluis, Na de laatste opgave zijn twee schepen van de beugvisscherij teruggekomen met 64 ton visch, 36 ton leng, 36 ton schel- visch. Pernis. In enkele gezinnen zijn de mazelen uitgebroken, tot hiertoe zyn ze van een goed aardig karakter en heeft zich nog geen geval met doodelijken afloop voorgedaan. Van de kabeljauwvisscherlj zijn twee sloepen binnen gekomen de eerste met een netto be somming van f 1000, de ao dei en met een vangst van 1000 koppan. Krimpen a/d. IJssel. Vrijdag jl. zijn op de werf van den heer C. Van der Giessen de kielen gelegd voor een ijzeren zeilaak groot 135 takten, voor rekening van den heer H. Joostenen voor een lichterschip groot 25 lasten voor rekening van den heer .1. Van Hagenbeiden te Schiedam. Voorburg. Volgens eene nadere opgaaf bedraagt de waarde der uit de R. K. kerk alhier gestolen voorwerpe., .ogstens t 3000. Utrecht. Eergisteren avond had alhier in de Walekefk eene godsdienstoefening plaats iu de Hollandsche taal onder leiding van Ds. H. C. Lolir van Rotterdam. Bij die gelegenheid 13 eene collecte gehouden tot hulpverschafflag aan de zieken en gewonden onder de Tiansvaalsehe boeren die f188 opbracht. Goes. Alhier zullen eenige leerlingen van de hoogere burgerschool eene gymnastiek- en tooneeivoorstelling geven ten behoeve van de gewonden in de Transvaal. Wij lezen iu de AT. R. Ot. het volgende ingezonden stuk: Eert nmbnlancc naar Suid-Afrlka! Nu allurwege da aandacht gevestigd is op het oorlogsterrein in Transvaal, zal het wellicht welkom zijn, van oea ooggetuige eenige mededeelingen te ontvangen aangaande het land en zijne bewoners. Men stelle zich de steden van het land niot voor zooals onze Ëuropeescho steden. Zij zijn soms niet grooter dan een flink Nederlandscli dorp. De winkels zijn veelai iri handen van Engelschen en Schotten, die uitgebreide magazijnen hebben, waar alles te koop is. Huiselijke benoodigdheden, klecding- stofl'en, gereedschappen voor land- en akkerbouw, en alle andere zaken zijn bij hen te krijgen. Tevens zijn de meeste opkoopers van vee en landbouw producten ook Engelschen of Schotten. Do boeren nu leven op verspreide landhoeven. Zij bezitten vaak voor duizenden ponden sterling aan land en vee. Maar zelfs bij de gegoede boeren is het geld sclmarsch. Zij huren Afrikanen, dio hun land bebouwen, en onder opzicht der meesters zaaien on maaien, ploegen en oogsten. Deze Afrikifhen, bestaande uit Kaffers, Hottentotten en Matten- teezen, verdienen 2% shilling daags zonder kost: en ook wel lager loon, maar genieten dan geheele voeding er bij. Wanneer nu het land in gewone toestand ver keert, reist de boer naar de steden en verkoopt zijne producten, terwiil hij allereerst van dut geld zijne Afrikaners betaalt. Thans, nu hij gedwongen is de wapens op te nemen, kan de boer niot naar Nnta!Port ElizabethWorcester of Kaapstad reizen. Onder toezicht der boerin wordt wel het land bebouwdmaar het verkoopen is bezwaarlijk, de arbeiders moeten hun loon hebben, en dus schiet er niets ovor dan toevlucht te nomen tot de Commercial Bank, eene Engelsche instelling, die op de Welvarende boerenplaatsen geld schiet. Maar zoo, door den oorlogstoestandhet gold niet op den bepaalden tijd kan worden afgelost, dan doet de Engelsche Bank haar voordeel mot de benarde omstandigheden. De Boeren zijn een goed slag menschen, trouw en eerlijk, vlijtig en eenvoudig. Met bewondering beschouwt men den bewerkten grond. Zelfs op de bergen is geen plekje, waar narde ligt, onbearbeid, en foch moet het water daar kunstmatig worden heengeleid. Dronkenschap is bij de Transvniers onbekend zelfs schaamt do zwarte 'zich in navolging van zijn meester, om ziel) aan drank te buiten te gaan. Gul en gastvrij staat ieders hoeve open voor wie zichop reis aanmeldt om rust en verfris- sching to vinden. Te huis vinden wij natuurlijk, do Transvaalsche boerin. Een "woord over haar. Kloek van gestalte, hanteert zij handig spadei en schop in tuin cn hof. Zij. kan,, evengoed als maar man,, toot het geweer omgaan, en heeft rncnigcn baviaan neder- geiegd, die in hare nabijheid iets kwam wegkapen. Maar hoe flink en kloek de boerin zich houdt in alleswaar hoofd en handen uitsluitend mee gemoeid zijn, zij is onbeschrijfelijk week en zenuw achtig waar haar gevoel wordt opgewekt. Waar wij haar echter ontmoeten nis gastvrouw, is zij vlug en stelt het hoste uil huis en hof ten dienste harer bezoekers. Laat mij even erne beschrijving gevon op welke wijs eene reis in Transvaal toegaat. Verbeeld u een grooto huifkar. Een bed ligt er in, om 's nachts te kunnen gebruiken. Kram men zijn .onder aan den wagen aangebracht, waaraan kleine ronde, vaatjes hangen, gevuld met water. Ook hangen er een waterketel en koffie- koteltje, meestal een kolliemolen, koffiebus, ijzeren roosters, met nog allerlei andere zaken onderaan den wagen Zestien ossen worden aangespannentwee aan twee, de tuigen worden non de zware horens bevc-tigd Een Afrikaan vat hot voorste paar aan, en voert hot op den rechten weg. De hoer heeft een zweep met reusachtig langen slag. en bestuurt zoo het geheel. Bij het bestijgen van bergen wordt den reizigers verzocht oven uit te stappenen meestal ook als er, bergafwaarts, moet geremd worden. Vier uren gaat het zoo, stapvoets, altijd voort. Dan hebben de ossen rust uoodig. Zij worden Bgekniehalsd", en zoeken zoo hun voedsel in den omtrek van do rustplaats. De Afrikaan graaft snel een kuil in den grond maakt een houtvuur, steekt stokken daarom heel), die hij samenhmdt om den waterketel over het vuur U* hangen, en in korten tijd is er. met behulp vnri koffiebus en molen ren kop kolfie gereed. Beschuit, rlnor do boerin zelve gebakken, wordt (laai bij gebruikt. Bij een volgend halt wordt de rooster over het vuur gelegd en reepen gedroogd gcitevleesch daarop geroosterd tot een middagmaal. Zelfs 's nachts gaat de reis, met trajecten van vier uur, zon door. Duurt de tocht lang, dan wordt een os geslacht, en zoo eert maaltijd van vrr-xli vlersch toebereid. Dij zeer verre tochten moeten de ossen natuurlijk vei-verscht worden door een nieuw span. Ik beschrijf dit zoo uitvoerig, opdat men be grijpen kan hoe duur het is in het binnenland een dokter to ontbieden. De doktors zijn zelfs in steden en dorpen niot talrijk. Ik heb zelve de rekeningen gezien van 7 tot '21 pond sterling per bezoek. De tijd voor ééne visito benoodigd, is oorzaak van deze buitensporige kostbaarheid. De dokter, die 21 pond sterling voor eene visite rekende, was door den boer met zijn eigen ossenwagen afge haald, en had eene reis van zestien uren voor dat bezoek moeten afleggen. Menig verren torht heb ik, als ziekmverpleegsert ontboden, gemaakt. Menigmaal reisde ik dag en nacht door, om bij Transvaalsche gezinnen bijstand te voriecnen bij zware ziekten, en ik heb veel zegen op dien arbeid gehad gedurende de zeven jaar van mijn verblijf in Transvaal en omstreken. Is het wonder dat mijn h.irt warm werd, bij do eerste oproeping van den heer Gramberg, om aan die mij zoo goed bekende boeren hulp en bijstand te gaan verleenen nu er velen gewond zijn op het oorlogsveld? Ik weet dat medische hulp er sclmarsch is en zeer kostbaar: dat do vrouwe» er teergevoelig zijn en niet gewoon zware gekwetsten bij te staan. Dit alles overwegendeon meenende d.it, na liet beloofde vrijgeleide door de Engelsche Regee ring aan eene Ncderlandscho ambulance toegestaan, het Rootle Kruis die ambulance zon uitzenden bood ik mij bij het hoofdbestuur aan om deel van die ambulance uit te maken. Ik ontving een beleefd, officieel antwoord terug, waarin mij werd medegedeeld, dat het Rootle Iiruis zoo n oo dig van mijn aanbod gebruik zou maken. Zie ik eerbiedig het antwoord van liet hoofd bestuur; maar begrijpen kan ik het niet. Al besluit liet Runde Kruis over zes weken nóg '.ot uitzending, dan ben ik nog gorced mede te gaan; maar ik kan niet helpen'dat mij telkens de volgende vragen in de gedachten komen, dio ik nu aan de publieke meening ter beoordeeling openleg: Heeft een volk van onzen stam dat onze taal spreekt en oud-IIollanrlsche zeden bewaart, in een strijd voor zijn volksbestaan aanspraak op sympathie in Nederland? Is het te vorvvachtcn dat, bij de schaarschto aan dokters en de groote kosten aan hunne Imlp verbonden, voldoende genees- en heelkundige hulp op-het oorlogsterrein zal aanwezig zijn? Is het een dwaling te wenscïien dat een© ambulance die zes weken te reizen heeft, op het oorlogsterrein aunkomt vóór du oorlog geëindigd is? Bij alle wnardeering van het doelmatige om onmiddellijk 1000 pd. sterling beschikbaar te stel len vnor de eerste behoeften is het wenschelijk dat de hulp uit' Nederland uitsluitend in geld blijft bestaan ,j i Kan,het de taak zijn der'Engelsche ombu- lanco, juist de gekwetsten te verplegen-van de tegen Engeland oorlogvoerende boeren? Zal de Nederlandscho liefdadigheid niet eerst dan recht mild zich openbaren, wanneer zij weet dat luiro gaven door Nederlanders zullen worden overgebracht, die genees- en heelkundige hulp en Hefdcrijko verpleging persoonlijk gaan brengen aan de gekwetsten in een strijd voor hun onafhankelijk volksbestaan 12 Febr. 1881. Mejuffrouw Groen, Ziek en v erp leegs ter, als zoodanig ook werkzaam 'jewersl bij hel Roode Kruis in 1870. Transvaler?, brooders, fiere mannen Bij Neerlands volk spreekt een gevoel Zijn steun te leenen aan uw plannen Aan uw verhevenheilig doel. De Vrijheidszin, ons aangeboren, Ging bij 0 broeders niet verloren, Wat tijd of afstand wiss'len dood. Dor Yadren strijd van tachtig jaren Leere tl, bij 't stijgen der gevaren, Het sterkst te zijn, bij 't gi iovendst leed. Staalt, met hun geest bezield, uw loden Vuor "t b:\chlijk kampendat u beidt. Streeft, onder welke tcgenheden, Naar d' eer der onafimnk'lijkheid, Verknecht u nimmer, wilt niet huigen Maar aan de wereld weer getuigen Dat waarheid blijft, wat waarheid is. 't Beginsel borgt elk volk die krachten, Die, sterker zijn dan anrdsche machten, Het zont zijn der geschiedenis. Wij Nederlanders ja, wij weten U hulp door woord en daad verplicht. Wijons verleden niet vergeten Wij houden 't oog op U gericht. Strijdt mot volharding, zonder sagon, Vertrouwt vast, dat de stond zal dagen Die 't zege vaandel U ontplooit. Laat. dit. bij "t juichen van uw monden, Aan 's werelds volk'en weer verkonden: Een volk(lat groet wil zijn, valt nooit. Z. O. Pgn TKt.voit. (lOt. 12 Febr. 14 Febr. 15 Febr Ptemte tccii. Kultent, 3 103 102% Skd. Werk! SvltoW. 2% 651/8 •103 Va 05% 651/8 Wem 1818 4 103'/ia 103 Handel-Mnatsch.resc. UI'/» Hl6/l« Obl. Centraal Sponrw, 66-i/i 66% Spanje, Binnenl. 20% 21 20% v r 2 30 39 Dito, Hniteni. 1867 1 21% 22% 21% .2 41% 42 41% Port uo At., lliii tl. 1867 3 RltSI.AND, Nicolai 4 5U/2 51% 51% 70V» 7 9'Vis 79% 1873 gec. 5 91 91% 1875 4 \"j 83!/» 83% 83% 1877. 5 93 95 Staatsl. 5e serie 5 140% 1856 5 1381/» ■138% Obl. Oostersclie 5 58% 58% 58% Gr. Bitss. Sp,-Maats, 1261/» >osrKNR.,Obl.pap.Mei 5 62 023/us 02% «zilvjau. 5 0311/16 64 %6 04% 1 itteti 1854. 4 103 1860. 5 •i I864. 148% tloiig.* 1870. 91% 91% 1 UKKUE, ('hl. 1865 5 ■13% 13% 13% Egypte 1870.6 71% 71% 1876. 5 Pkhu 1870 6 25% 25% 1872 .5 21% 21% Vebkkn.Statkn IHbt 6 1871 5 100 100 Mexico, 1851 d 2(1% 26% 1864 3 15 !l 415/16 Coi.uiintA - -4'/! 43% 49% 50% ll.MNOIS 137 i/a !37% A tl. Mts*. Oltio 7 134 133 Omtrent de stemming der beurs op gisteien, tegt de Amsterd. Courant: De beurs was in bijna alio richtingen merkelijk levendiger dan de vorige week, maar vooral was dit het geval in Amerikaansche sponrwegwaatden, dio bij (neer uitgebreide» handel een willig ommen hadden, Van binnenlandsche fondsen stegen Aand. Neder). Bank '2 pet.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3