BimMleïTBêmTiei De Zuid-Afrikaansche kwestie. - -I 'Ti A L H E. - De beraadslagingen overdo afschaffing-wan den gedwongen koers der bankbiljetten is gisteren in de Kamer .voortgezet.' De Minister-president Cairoli verklaarde, dat de mogendheden het in het belang van den vrede volkomen eens waren omtrent de Turksch-Grieksche kwestie en andere aangelegenheden. Er is grond om te gelooven dat de vrede, een wezenlijke voorwaarde voor den goeden uitslag van het afschaffen van den gedwongen koers, niet verstoord zal worden. SCHIEDAM, 17 Februari 1881. Dat van uitstel niet altijd afstel komt, daarvan leverde de lezing van ons Nuts-depar- tement, op gisteren avond, op nieuw het bewijs. De "teer P. M, Keiler van Hoorn toch, die reeds in de vorige maand als spreker had moeten optreden, doch door den bekenden sneeuwstorm op 48 Januari jl., verhinderd werd daags daarna de reis van Dordrecht naar hier te ondernemen, vervulde gisteren avond zijn toen toegezegde spreekbeurt. -Na zijne hoorders te hebben verplaatst op de begraafplaats te 's Gravenhage aan wier schoot op 9 Juli jl. een van Neêrlands meest gevierde letterkundigen werd toevertrouwd, wees hij er op dat, in vvelke krachtige en treffende woorden ook, bij de geopende groove buide was gebracht aan de nagedachtenis van den onsterfelijken J. J. Cremer, één stem, die van het volk, waarvoor Cremer juist zoo oneindig veel had gedaan, zich niet had doen hooren. Wat toen, naar het oordeel van den spreker was verzuimd, wilde hij thans trachten goed te maken, dooi de tolk te zijn van de volksstem en alsnog aar. Cremer de hulde ts brengen van Neêrlands volk, die hem zoo rechtmatig toekomt. Dat de heer v. H, in dat pogen uitmuntend slaagde, zullen zeker allen getuigen, die met ons zijn keurig' bewerkte toespraak van gisteren volgden, waarin hij da bewjjzen leverde hoe grondig hij Cremer's werken had bestudeerd en aantoonde hoe Cremer's grootheid juist bestond in zijn onvermoeid pogen om door daad en geschrift het volk te verheffen en te veredelen. Na de pauze gaf spreker nog ten beste >Eem'ge aanteekenibgen uit Engelbrands re gister." Beide voordrachten werden met onverdeelde aandacht door de talrijk opgekomen leden met hunne dames gevolgd. Aan het einde van die bijeenkomst werd door den voorzitter medegedeeld dat op Dinsdag 22 Februari a. s. een spreekbeurt zal -worden vervuld door den heer Dr. J. Debrincke, van Duitschland, die sedert eenigen tijd in ons land vertoeft en zich voorstelt eene verhandeling te houden over zijne reis naar en door Nieuw- Hollaori, voornamelijk met betrekking tot den handel en de scheepvaart van Nederland. Ook niet-leden van 't Departement zullen tegen be taling van 75 cents tot die spreekbeurt toegang hebben, ÖeMinistefvanBinnenlandsche Zaken heeft goedgevonden te verklaren dat, met ingang van 1 i dezer, de artt. 1, 3, 4,5, 6 en 7 van het Koa. besluit van 3 October 1873 {Staatsblad no. 135) niet langer vau toepassing zjjn op het in gemelde beschikking opgenoemde gedeelte van de ge meente Schiedam, in gebruik bij P. Berkel; H'iÊt ingang van denzelfden datum, de art. 1, .3, 4, 5, 6 eu 7 van het aangehaald Koninklijk besluit van toepassing te verklaren in de ge meente Overschie, op de perceelen, in gebruik bij W» Dijkshoorn, en kadastraal - bekend sectie D, no. 510; b.bij A. Jeronimus,'en kadastraal bekend sectie A, dos. 1274 en 1314. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke loodingen van de beambten van vden waterstaat en het loodswezen, 'op;den 14den Febr.-op den droge van den Nieuwen Bot- tttriamschen Waterioeg naar Zee, bij gewoon laagwater, is bevonden aan de zwarte tonnen zijde 30.5 decimeter; 50 meter beoosten de lijn der geleidelichten binnen het Noorderhoofd 31.5 decimeter; 50 meter beoosten de lijn der geleidelichten buiten het Noor'crhoofd 41.5 decimeter; op de lijn der geleidelichten binnen het Noorderhoofd 32 decimeter; op de liju der geleidelichten buiten het Noorderhoofd 33 decimeter; 50meter bewesten die lijn binnen liet Noorderhoofd 32 decimeter; 50 meter be westen die lijn buiten het Noorderhoofd 32.5 decimeter en aan de witte tonnenzijde 30.5 decimeter; in de westel"ke geul aan de zwarte tonnenzijde is^niet gelood kunnen wordenop de lijn der geleidelichten 34 decimeter; aan de gersiestelling in het Scherm 34 decimeter aan de geniestelling even vrij van het gebouw der in- en uitklaring 34 decimeter; aan de witte tonnenzijde 31 decimeter. In de Staatscourant van hedeu lezen wij j Het Hoofdcomité der Nederlandsche vereeniging tot het verleenen van huip aan zieke en ge wonde krijgslieden in tijd van oorlog verzoekt ongehuwde Nederlandsche geneeskundigenlot hei uitoefenen der genees- en heelkunst be voegd, die genegen zijn zich belangeloos, voor rekening van het Boode Kruis, beschikbaar te stellen tot liet verleenen van hulp aan gekwetsten en zieken der strijdende partijen in Zuid-Afrika, zich schriftelijk aan te melden, met opgaaf van leeftyd en bevoegdheid. Dinsdag nacht is schipper Van der Ark, liggende met zijn vaartuig in de vaart nabij Viaardingen, aan een ernstig gevaar ontsnapt. Hij had, nadat hij de schuit vastgelegd had, zich met zijne vrouw ter ruste begeven, doch werd spoedig door het angstgeschrei van een zijner beide kinderen gewekt. Hevig verschrikte hij, toen lijj bemerkte, dat de kajuit reeds half vol water geloopen was en dat dit snel waste. Hij had dan ook slechts den tijd zijne vrouw te roepen en met zijne beide kinderen aan wal te springen voordat het zinkende vaartuig ver dween. Zij werden door de boeren m den omtrek dadelijk opgenomen. De schade beperkt zich tot het vaartuig en het huisraad, daar de lading uit steenen bestond' Het Amsterdamsch comité voor de Transvao ontving van het Hoofdbestuur van het Boode Kruis het navolgende schrijven: 's Gravenhage, 12 Febr. 1881. Ter beantwoording uwer vraag, sof het Jtoodc Kruis de gelden uitsluitend gegeven in het belang der Boeren, uitsluitend vuor dat doei kan aannemen," hebben wij de eer u mede te declen, dat liet Itaode Kruis gelden uitsluitend bestemd vooreen der beide strijdende partijen niet kan in ontvangst nemen. Door genoemd Comité werd onderstaand adres verzonden: Aan Z. M. den Koning! Geven met diepen eerbied te kennen ondergeteeken- 'deti, leden van het comité voor de Transvaal, te Amsterdam, dat hunne warme sympathie is opgewekt voor de kracht en volharding, welke de Transvaalsche Boeren in hunnen strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid tegen een overmachtigen en beter gewapenden vijand aan den dag leggen; dat waar in geheel Europa de belangstelling zich openbaart voor een volk, dat door afstamming, taal en zeden mot liet onze is verwant, de Nederlandsche Regeering niet onverschillig kan gebleven zijn; dat ondergeteekenden dasiom zich met alle over tuiging aansluiten aan den vvénsch uitgedrukt in het adres van het Utrechtsch hoofdcomité voor de belangen der Transvaalsche Boeren, en derhalve eerbiedig ver zoeken,'dat het Uwe Majesteit behage Hare bemiddeling aan te bieden aan de Britsche Regeering ten einde een voor beide partijen eervol einde van den strijd te bewerken. 'tlYelk doende, enz. Het comité van het Boode Kruis te Doetinchem heeft besloten om aan het hoofd- comité f450 voor de Transvaal te zenden, Ook. de leerlingen der Iloogeie Burger school te .Leiden houden eene inzameling van ■gelden voor de gewonden in de Transvaal, Door verscheidene jonge dames le Leeuwarden zal eene dramatische en muzikale voorstelling worden gegeven, waarvan de opbrengst zal worden uitgekeerd aan het plaatselijk Transvaal- Comité. Er circuleert te Zwolle een adres aan den Koning waarin dat wat door de werkiieden- vereeniging Patrimonium aan Z. M. gericht is, ondersteund wordt in het belang der bewoners van den Transvaal. 'Onder de plannen tot verbouwing van het Paleis op den Kneuterdijk'vroeger bewoond door wijlen Z. K. II. den Prins van Oranje, is, naar men verneemt begrepen het stellen van eene nieuwe verdieping op de bestaande. De departementen Haarlem, eeuwarden, Middelburg, Klaaswaal, Brouwershaven, Voorne en Putten, Deventer, Wieringerwaard en Sluis der Maatschappij tot Nut van't Algemeen, heb ben Mr. A. Kerdijk gekozen voor het aigemeen secretariaat der Maatschappij. Door de departementen Apeldoorn, Eibergen, Heinenoord, Nieuwoide en Assen, werd de heer W. J. Van Gorkom gekozen. Door de departementen MiddelstumZalt- Rommel, Hoogcavspel, Meppel, Wij he Winkel, Warga Broek in Waterland, Wirdum, Harder wijk, Munster en 's Gravesandede heer P. Brujjn. Maassluis. Na de laatste opgave is een schip van de beugvisscherij teruggekomen aan brengende 48 ton visch, 20 ton leng en 18 ton schelviscli. Pernïs. De alhier binnengekomen sloep die een vangst had van 1000 koppen, heeft daarvoor netto besomd f800. De nieuwe stoomboot, gebouwd door den lieer A. Vuijk, te Capelle a/d Ysel en door de alhier opgerichte reederij aangekocht, is gisteren iu de haven gekomen en zal denkelijk Maandag in dienst worden gesteld. In deze gemeente zal door de Christelijk gerefornaeevdeu eene bijzondere school voor christelijk onderwijs worden opgericht. Het terrein daarvoor is aangewezen, te: wijl thans de bouw der school is aanbesteed. Delft. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad zijn uitge bracht 647 stemmen: van onwaarde 44; vol strekte meerderheid 319. Gekozen de heer H. P. Kle'yn van Willigen (liberaal) met 329 stemmen; de heer J. J. Vlek (candidaat dér ultramontanen en anti-revolutionairen) behaalde er 300. Leiden. Te dezer stede werd door een der biievenbestellers bevonden, dat in de hulp bus aan den Ouden Singel brandende lucifers waren geworpen tengevolge waarvan de ge drukte stukken bijna verbrand zijo. Bij het door ile politie ingestelde onderzoek is h'ét gebleken dat de daders drie tienjarige knapen zijn, die zicli thans in politie-bewaring bevinden. {Vervolg.) Deze verraüoilijko moord (1838 word) den in Natal, wachtenden Boeren natuurlijk te laat be kend. Aan do smartvolle tijding voor de vrou wen en kinderen der dappero mannen iieeft de plaats We'enenJin Natal zijn treurigen naam te danken. Maar de Boeren zouden zich wreken Ofschoon slrchts weinige honderden sterk, durfden zij den tocht tegen een monster als Dingaan on- •dernemen. Zij trokken met bnnno groote wagens, hunne ossen, htinno vrouwen en kinderen, in één woord met alles wat zij bezaten, do Toegela over het Zoeloelnml binnen. Do strijdbare -Zoeloes lieten zich niet wachten. Doch de Boeren hadden zich, zoodra zij liet gevaar waarin zij zich bevon den inzagen, verschanst in een wagonbiirgt bij (lie gelegenheid voor het eerst door Andrics Prctorlus in praktijk gebracht on daar sedert als waarborg tegen overrompeling iri zwang gebleven en van dien ondoordringbaren kring van wagens, waar binnen de vrouwen on kinderen do kogels golfen, die elk hun man troffen, schoten 4G4'Boeren bres in een leger van 12000 volgens sommigen 36000 Zoeloes, zóó dat een uitval dor ruiters de totale nederlaag van Dingaans keurbenden ten gèvolge had. Dit heldenfeit (Vechtkop noemde men do plek) maakte de Zoeloes gedwee althans jegeris'de Boeren de tro.pcn die zich hadden laten over winnen werden ouder gewoonte vermoord het traktaat, dat Rotlef mot Dingaan gesloten, had, werd in oen bricvcutasch teruggevonden tegelijk met de veMflesch van Relief, allo welke stukken nog in het Staatsarchief te Pretoria als rricquien worden bowaardook het traktaat; Dingaan zelf werd door zijn broeder Panda-om gebracht mot Koning Panda sloten de Boeren een nieuw traktaat en nu keerden zij naar Natal terug. Men stichtte er een gemeenebest, vmiiuaii men den naam van Bataaliche Republiek wilde geven, terwijl men dun Koning van Nederland liet be- sciwrinheerschap aanbood. Zoo gehecht warén de llollandwllo Buorun nog aan tiet land hun- nol1 voorvaderen maar zoo weinig ook waren zij met do machteloosheid van Nederland bekend. Van het beschermheerschap kwam nietslint zon zeker niet belet hebben, dat Engeland -- hetwelk plotseling tot het besef kwam, dat de uitgetrokken Boeren toch wel Engelsche onderdanen waren en dus de grond waar zij woonden ook EngcBch wasde Boeren in 1843 uit Natal iei-joeg en dat zelf als een Britsche kolonie inpalmden. Natalia waai de Boeren o. a do hooldstad rietei warit/biirg gesticht hadden, die dus nog de namen der voor naamste vvoortrekkers'' in herinnering bewaart Natalia hóeft als Bataal'sche Republiek dus slechts van 1830 tot 1843 bestaan. De Boeren trokken weder door den Bezniden- boutpns naar het binnenland terug en slichtten andermaal oen Republiek, don Oranje-Vrijstaat. Te vergeefs trachtte Harry Smith, de Engelsche bevelhebber die van Natal bezit kwam nemen, Pietorius over te balen, in Natal te blijven; of schoon Harry Smith persoonlijk veel vertrouwen bij do Boeren bivnt, bad Pretoria's genoeg on dervinding opgedaan, om zich niet meer onder liet juk der Engel-when te buigen. Slechts vijf jaren bleven do Boeren in bet vrije bezit van huil nieuwe Republiek. De Engelschon hebben hunne bijzondere (innovatie-politiek in Znid-Afrika nooit verloochend, 'Zij hebben liet den Boeren altijd zoo moeieiijk mogelijk gemaakt; zij hebben willekeurig over den eigendom van anderen beschiktzij hebben scriouse verklaringen van onwaarde genopmdzij hebben traktaten verariieiird: zij zijn zich steeds gelijk gebleven. Toon liet een feit was, dat do door den ooi log met Dingaan verzwakte en met allerlei ellenden op lum tucht te kampen gehad hebbende Boeier, in Natal zich nederzetten, wist de toenmalige Britsche gouverneur lord Napier, op geen andere wiizr de kolonisten te sarren, dan door op straffe dés doods te ver bieden, dat een inwoner der Kaapkolonie wapenen of munitie 'ut' levensmiddelen op de Nataiselio kust ontscheepteofschoon de Boeren van Panda (den vader van den rneer bekenden Olchwayo) Natal bij traktaat bekomen hadden, deed Engeland den Boeren den oorlog aan en verdreef het hen. Zoo ging het ooit met hen, die onder Pretorius zich in den Oranje-Vrijstaat vestigden. Westelijk van dezen staat'ligt Gritpia- land, dat toen door de zoo genaamde Bastaards bewoond werd, waarover Adam Kok heerschte. Dezo Bastaards waren den Kaffers in beschaving vooruit. Zij hadden o. a. liet stelsel •an hot individueel grondbezit aangenomen, üe Boeren in den Vrijstaat kochten van Adam Kbk hot gedeelte van zijn land, dat beoosten de Vaai- rivier gelegon is. Zoodra is echter niet de omste diamant in het Bnstaardsland (tater C.riqua-lund genoemd) ge'ouden (in -1870) of de Engelsrhen komen er op af. Zij sluiten met Adam Kok een traktaat en geven hem zelf een nieuw stukje land midden tusschen do Kafferstammen. Van diens neef Watcrboer, die beweerde ook recht te hebben op de Diamantvelden, koopen zij dat recht af voor 5000 pond -t. en een weduwe-pensioen van 1000 pond; terwijl .zij onder" de hand in vollen vredestijd beslag leggen op1'het gedeelte van Griqua-lnnd, dat tot den Vrijstaat behoorde. De i president Brand der Republiek mocht al naar Lbndén gaan om het goed recht vhn den Vrijstant op een doel der Diamantvelden te bepleiten, En geland koopt voor 50,000 pond steildat icciit af en Griqua-iand is geheet en al Engelscli. Dat Waterboer ook het slachtoffer der Engolschc-n werd, 'Zal niemand verwonderen'Engeland «be wees" hem, dat hij in het geheel geen recht had en liet hem van gebrek omkomen. Wij zijn do gebeurtenissen eenige jaren voor uitgesneld. In 1848 werd ook 4e Oranje-Vrijstaat, bij dc Britsche koloniën ingelijfd. 01' er al eeno verkil)ring bestond, die lijnrecht in strijd was niet deze dand, geheel Zuiil-Atrika tot op 20" ZB. was Engelscli gebied en daarmee "uil. Toch hebben do EngeNchen niet -zonder slag 'of stoot ziek meester gezien van den Vrijstaat, In 1848 trok een Brilsch leger van -1200 man hij Coiesherg di: Üranje-iivier over, om do annexatie te bcvveik- steiligcn. Bij Boomplaats evenwel werd een zoo

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3