geslaagd worden genoemd. Als gewoonlijk had bet publiek door ruime inteekening van zijn belangstelling doen blijken, en de Commissie was er in geslaagd de medewerking van ver schillende talenten te verkrijgenaan wier voordrachten de otiduhbelxinuigste bewijzen van b'yval ten deel vielen. Allereerst trad de heer P. H. Lamberts Jr. van Amsterdam als spreker op; genoemde heer, die zich voor korten tyd hier voor de eerste maal had doen hooren, vertolkte thans Dromers >Wat ik zag en hoorde op don spoortrein", en versterkte den gunstigeu indruk, dien hij bij zijn eerste optreden alhier gemaakt had. De voordracht van dit stuk was meesterlijk, en was het programma niet zoo rijk voorzien geweest, de talrijke toehoorders zouden gaarne nog meer proeven van de welsprekendheid van den heer Lamberts hebben genoten, die nu slechts een klein gedichtje ten beste kon geven. Het schoone Trio in G, Dur van J. Haydn, voor viool, violoncel en piano werd door de hh. R., P. en T. allen goede bekenden van ons kunstminnend publiek, uitueniend ten gehoore gebracht. De heeren P. en T. deden tevens ook in. Solo-voordrachten voor Violoncel en Piano hun talent waardeeren. Nog vergastte de heer S., die voor korten tyd met zooveel bijval op sEuterpe" was ge hoord, de aanwezigen op een viertal liederen, - waarvan hij de goedheid had op het aanhou dend verlangen het laatste te herhalen. Hier mede was de eerste afdeeling gesloten. De tweede bevatte slechts den nummer: ïDe Varkenshoeder", operette in -2 bedrijven naar een sprookje van Anderson, Eenige jonge darnes, waarvan de meesten hetzelfde wprkje reeds in meer beperkten kring hadden opgevoerd, zouden thans aan hun ouders, verwanten en vrienden het oude, maar toch ook altijd nieuwe: sDnnr was e'reis" aanschouwelijk vooistellen; en dat zy haar tank flink opgevat hadden, bewezen de smaakvolle, schoone costumes, de rolvastheid en de verdienstelijke voordracht der zangnummers. De herhaalde toejuichingen der toeschouwers waren haar de blijken, dat men het op prijs stelde, nu zij het genot van dezen avond zoo belangrijk verhoogden. -We wenschen de Volksleesinrichting. die volgens een mededeeling van den eere-voor- zitter van het bestuur, Dr. C. J. Yaillant, in een jaar tyds ongeveer tienduizend boekdeelen aan haar leden uitgaf, toe, dat de lieve mede werksters op deze soiree haar in gunst zullen blijven gedenken, en dat ze steeds zoo ge lukkig mag zijn, zich in de medewerking van zulke talenten te verheugen, als totnutoe het geval blijkt te wezen. In den afgeloopen nacht is te Rotterdam gestolen een bos keizers of zoogenaamde loopers. Men zy dus op zijn hoede bij het sluiten zijner deuren. De gemeenteraad van Sassenheim heeft uit de opgemaakte voordracht ter benoeming 'van een hoofd der school voor openbaar lager onderwijs aldaar benoemd den heer J. Beumer, thans als zoodanig te Stolwijk. Uit alle oorden des lands ontvangen de vrienden van den heer Duliert telegrammen en brieven, waarin narichten omtrent diens toestand worden gevraagd. Ook de Prins van Oranje vroeg die met opdracht, zoo daartoe gelegenheid"1 bestond, den zieke zyne deelneming te betuigen. Verscheidene vrienden van elders zijn in de laatste dagen nog bij hem toegelaten. Onder anderen ontving hij bezoek van den heer de Casembroot, met wien hij eenige oogenbhkken zich onderhield. Het laatste bulletin luidt: »De lijder verkeert steeds in zeerzorgelyken toestand. Zyne krachten verminderen." Uit Arnhem meldt men aan het D, v. Z.-H, .dat Jhr, de Casembroot, op het bericht van 't gevaarlijk ziek worden van Mr. Duliert, onmiddellijk zich derwaarts heeft begeven, in de hoop van den wellicht stervende nog eenmaal de hand te kunnen drukken en persoonlijk nogmaals dank te kunnen zeggen voor de echt ridderlijke wijze, waarop de voorzitter der Tweede Kamer onlangs niet geschroomd heeft, tegenover genoemd lid van de Vertegenwoor diging in het openbaar zijn ongelijk te erkennen. ,Deze hoop is verwezenlijkt. Jhr. de Casembroot kon nog tot de kranke worden toegelaten en werd door Item herkend. Met groote deelneming werd het treurig bericht ontvangen van het overlijden van den heer Duliert. (Zie ons telegrafisch lericht van heden). Nog niet lang geleden" werd, bij do gedachtenisviering van zijn bijna onafge broken dertigjarig lidmaatschap der Tweede Kamer, waar hij sedert 1869 achtereen het voorzitterschap bekleedde, van vele zijden ge wezen op zijne groote verdiensten en bekwaam heden in beide function aan den dag gelegd. Sedert Februari 1849 maakte Duliert deel uit van de volksvertegenwoordiging, deels voor 't kiesdistrict Zutfendaarna koitelijk voor Groningen en eindelijk tot aan zijn sterven voor Arnhem, na slerhts yoor een korte poos tijdens de beweging van '1853 door een ander veri^rr-'en te zijn. Reeds kort na zijn eerste opt., ten in Februari 1849, genoot hij de eer tot het voorzitterschap te worden verkozen namelijk in September '1852, terwijl hij vanaf 1858—69 gerepeld als tweede candidaat op de I nominatie voorkwam. Duliert was een rechtvaardig, vooi komend en scherpzinnig man; zijne adviezen op welk ge- bied ook, muntten uit door helderheid en zaak kennis, zonder woordenomhaal of bemanteling. Als president wist bij, ook in moeilijke tijden, of bij omslachtige onderwerpen en onder het kruisvuur van amendementen de orde bij de 1 debatten te handhaven en de discussiën geregeld te doei' loopen, zonder noodeiooze inmerigmy, maar toch ook zonder misplaatste toegevendheid. De rechten der Kamer gingen hem na ter harte en hare waardigheid evenzeer. Zyne toespsaken bij de aanvaarding van den voorzit- tersstoel waren steeds in korte juiste bewoor dingen vervat, verband houdende met de gereed liggende taak der Kamer en aausporende tot afdoening van zaken en zelfbepei king in woorden, steeds de oveitniging uitspiekende van de gehechtheid der volksvertegenwoordiging aan Vaderland, Koning en Grondwet. Duliert, bereikte den leeftijd van ruim 63 jaren en was kommandour der orde van de Nedeilandsche Leeuw, Grootkruis van die der Eikenkroon en ridder der orde van verdienste le klasse van "Waldeck en Pyrmont. Door den pennincmeester der Neder- latidscbe vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van ooi log is aan de eomité's en correspon denten van het Boode. Kruis kennis gegeven, dat sedert het besluit van het Hoofdbestuur tot werkdadige opueding in den stiijd in den Transvaal zijn ingekomeu vele giften, ten gi'zamenirken liediage van f20616 36, Bij liet Amsterdamsclm comité voor de zieken en gewonden in de Tiansvaal is tot gis teren omstreeks f4000 ontvangeu. Ook te Peruis hebben zich eenige heeren bereid verklaard gelden in ontvangst te ueinen voor de gekwetsten in de Tiansvaal. Door de departementen Ureterp, Tliolen, Wintaiswijk, de drie Egmonden, Maassluis en Rlienen der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen is gekozen tot algemeen secretaris de heer Mr. A. Kerdijk. De depai tementen Nieuwe Niedorp, Zoutkamp, Zwainmerdnm, Moordrecht, Gouderak, Yiauen en Oosterhesselen brachten hun stem uit op den heer P. Bruyn. De departementen BotcuIo, Baarn, Eindhoven en Yeenhuizen op den heer W. J. "Van Gorkom, Volgens do laatste jaarvergadering bestaan er 334 departementendie gezamelijk 913 stemmen kunnen uitbrengen. Ruim 160 depar tementen hebben gestemd. De heer Kerdijk verwierf ongeveer 260, de heer Bruijn 200 en de heer van Gorkom 111 stemmen. De stemming wordt primo Maart gesloten, Eergisterenavond ten 9Va ure werd te Amsterdam het Minervabeeld onthuld, dat op de binnenplaats van het gebouw der Univer siteit is opgericht. Door den burgemeester werd eeu hartelijke toespraak gehouden. De fraaie door Stracké gebeeldhouwde Minerva-buste werd fraai verlicht. Na afloop der plechtigheid werd door het studentenkorps een serenade gebracht aan professor Hugo De Vries, uit datik «lat hij voor zijn benoeming tot professor te Berlijn bedankt had. De collecte ten behoeve van de nood lijdenden door den watersnood gehouden heeft opgebracht te Nimspeet f237.30Vs; Leeuwarden opbrengst van een concert f 253.30; Wouw f 295 en 1250 van een concert. Men schrijft uit het land van Altenaaan het Vad.De bedeeling aan de watersnood- lijdenden heeft hier opgehouden. Door de vele schenkingen van kleederen enz. ziet men uu en dan hier de grappigste taiereelen. Lieden, die vroeger gekleed waren iu een gewoon boerenpak, wandelen nu rond itt chambre-cloaks met prachtige bloemen en met fantaisie-hoedjes en maken praatjes met even traai gekleede buren en vrienden. Uit Goes schrijft inen aan de ff. li. Ct. Burg, en Weth. hebben afwijzend beschikt op een verzoek van eenige jongelieden, orn voor eene opvoering ten voordeele van de Trans vaal gebruikte mogen maken van degyrnnastiek- werkttiigon der Uoogere Burgerschool. Die beschikking is bij meeiderheid van stemmen genomen, na den directeur der inrichting ge hoord te hebben, welke laatste van oordeel was, dat de joDgelui hunne vrije uren beter kunnen besteden dan aan het leeren van een paar tooneelstukjes, die met de gytnua«lische oefeningen het programma van de voorstelling zouden uitmaken. liet toezicht over de werk tuigen is aan den directeur opgedragen, en hij wilde niet geacht worden door een gunstig advies mede te werken aan afleiding van de studie. Het gemeentebestuur van Breda^heeft zich tot den Koning cewend, met vetzoek, om machtiging tot aanvaarding van een legaat, groot f 330,000, door nu wijlen Dr. L. F. W. Van Cooth aan die gemeente gemaakt. Het verhaal van het boerenmeisje op een der Zuid-Hollandse he dorpen, aan wie eene' fabelachtige erfenis ten deel zou z'yn gevallen, schijnt inderdaad waar te zijn. Althans uit Geldermalsen wordt bericht, dat zij ook die gemeente bezocht heeft eti verbazing wekte' door bate zeer aanzienlijke uitgaven. Een buitenkansje! Voorzien var. een akte opgemaakt door notaris" of kantonrechter, waarbij deze verklaart zich' tenvolle verzekerd [e hebben, «lat de houders* van die akte, met uitsluiting van a/ie auderen,. éênig en alléén bevoegd en gerechtigd zijn en tevens voorzien van een bewijs dat de over ledene gedurende zijn leven op wettige wijze* door zijn moeder als haar kind is erkend, kunnen volgens officieele bekendmaking .van deu Minister van Marine in (Ie Slantscourant van" gisteren de erfgenamen van Klaas Frantzen,- in leven marinier der le klasse, geboren te* iSneek, als kind van Arnold en Hendrikje Do "Wolf en overleden den 23 December 1879 ia bet ziekenhuis te Rotterdam, zich schriftelijk- of in persoon wenden tot het Departement van' Marine teneindes uitbetaling te krijgen van de* nalatenschap van den overledene, teu bedrage* van v ij ftien eenten.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2