ïïïrnïiïïïiïnïïïïïïïT BjHuMstte BeriehteB. hebben doen trillen. Het gevolg van den oorlog, zegt hij, zal zijn, dat de Hollandsche volk planters in Afrika de vrijheid zullen veroveren, die de Engelschen honderd jaar geleden in Amerika voroverd hebben, en dat Afrika voor deu Afrikaander zal zijn van Zambesi tot aan de Simonsbaai. Dit Jean het gevolg van den oorlog zijn en al is het dit niet, zoo heerscht er toch in Engeland een sterk verlangen, dat de strijd niet zal verlengd worden. PORTUGAL. "Volgens berichten uit Lissabon zijn te Michaels, op de Azorische eilanden, achtereenvolgens 36 schokken van aardbeving waargenomen. De kerk en een tweehonderdtal huizen zyn ingestort, en veischeidene rnenschen vonden den dood onder de puinhoopen. De inwoners zyn buiten de stad gevlucht en hebben er tenten opge slagen. Een vulkanisch eiland is gevormd. Te Lissabon lag een stoomboot gereed lot vertrek naar St. Michaels om de inwoners te hulp te komen. AMERIKA. Den 22 dezer werd de Egyptische obelisk te New-York onthuld. Al de kosten, op het vervoer en op de plaatsing gevallenheeft de heer William II. Vanderbilt voor zijn reke ning genomen. Hij heeft daarvoor '102,576 dollars moeten betalen. DES IIAAG, 20 Februari 1881. Naar wij vernemenzal Z. K. H. Prins Alexander zich bij de begrafenis van den heer Dullert laten vertegenwoordigen door Hds. adjudant, den kapitein Beyermun. SCHIEDAM26 Februari 1881. Een commissie nit de algemeene Watersnood commissie te Amsterdam, bestaande uit de heereu Mr. G. Van Tienhoven, J. Sillem en 3. Van Ogtrop, de Algemeene Watersuoodeom- missie te 's Hertogenbosch, de subcommissiën te Heusden en 'te Werkendam en de Burge meester der gemeenten Vlijmen en Nieuwkuik, hebben eergisteren in meergenoemde gemeenten den toestand opgenomen en overleg gepleegd omtrent een spoedige opruiming van het aldaar op de akkers geschoten zand, dat elke bbwerking van den grond volstrekt onmogelijk maakt. Er is bepaald, dat dit jaar 100 Hon- gaarsche en 200 Iersche paarden voor ouze cavalerie aangekocht zullen worden. Met betrekking tot de nalatenschap van den heer Dullert kan de Arnlt, Ot. mededeelen dat zij ten goede komt aan mensehlievende instellingen te Arnhem en elders. Vele legaten van f 50,000, f 25,000, f 10,000 enz., zijn aan Nederlaudsclie instellingen vermaakt te Gronin gen, Amsterdam, Rotterdam enz.; terwijl ook familieleden en dienstpersoneel met zijn vei geten. Het grootste gedeelte van het meer dan aanzienlijk vermogen zal strekken om te Arnhem .een instelling in het leven te roepen in deu gee3t van St. Peter, evenals dit, zonder aan zien van geloofsbelijdenis weldoende. Daar het kapitaalveel grooter zal wezen dan van ge noemde instelling,, ligt de verwachting voor de hand, dat de Dullert-slichting ook op uitge- breiden schaal hulp zal kunnen verleenen, ook aan .hendie meer tot de schamele armen moeten gerekend worden. Tot eenigen uitvoerder van zijn uitersten ■wil heeft dé overledene zijn meest vertrouwden vriend, Mr. C. P. Henny, benoemd, die, ofschoon zeker, niet zonder aarzelen, de zware lauU toch heeft aanvaard om in den geest van Dullert te handelen en diens nagedachtenis ook door de wijze waarop hy over zijn ver mogen beschikte, onvergetelijk te maken voor de stad alwaar hij geboren werdleefde en stierf, waarvan hij een sieraad was en nu ook een weldoener zcl zijn. De keuze van den executeur is een waarborg, dat aan Dullerts bedosling volkomen zal worden beantwoord. Betreffende de virzegeling ten sterf huize van den Notaris S. te Dordrecht, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, zegt het B. NU. Wij kunnen die ontstelde bewoners van Dordrecht gerust stellen. De bedoelde verzege ling is uitsluitend geschied, omdat een der zonen van den overledene uitlandig is. De kosten van aanleg eener hoogdruk- waterleidiug te Dordrecht worden door de ontwerpers, de heeren Van der (Cloes, directeur der gemeentewerken aldaar, en de adv.-ingenieur A. G. De Geus geschat op f475.000 eu de jaarlyksche bedrijf kosten op f 41,120 bij een waterverbruik van '1000 liter per dag en op f45.'100 bij een verbruik vtfn 2000 liter per dag. In die kosten zyn begrepen 5 pet. voor rente en aflossing. De collecte voor bet Boode Kruis tot verzachting van de ellende van den oorlog in Zuid-Afrika, door het comité Oosterbeek-Ren kum gehouden, heeft opgebracht de som vau f 189.25. In de vorige week werd uit de kas van dit comité een som van f500 aan het hoofdcomité te 's Gravenhage overgemaakt. Te Zaandam heeft eene algemeene collecte voor de Transvaalsche strijders de som .van f304.12 opgebracht. De departementen Millelhainis, "Vollen- hove, Zeist, Doetinchein, Iipemlam, Scheve- ningen en Zwaitewaal der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hebben den heer Mr. A. Kerdijk voor het algemeen secretariaat gekozen. De departementen Amersfooit, Rauwerd, Noordbroek en Frederiksoord en omstreken den lieer P. Bruijn. Het departement Werkendam den heer W, J. Van Gorkom. Men meldt uit Boskoop: In het begin van December 1879 had het streng gevroren. Het is bekend dat de vorst toen vrij plotseling inviel, na een gematigde, vooral vochtige tem peratuur. De overgang was te sterk voor planten eH heesters, het hout was nog niet genoeg geslotende jonge scheuten waren nog te sappig, tengevolge waarvan eene zeer groote menigte groenblijvende heesters, rhododendrons, kalmia's en f-ozen doodvroor. Maar dit jaar kwam de. wiuter niet zoo vroeg, integendeel, eerst half Januari begon het fel te vriezen. Toch heeft de winter alweer groote schade onder de planten, die naar het gevoelen v*n de meesle kweekers in den vollen grond kunnen overblijvenaangericht. Sommige kweekers meenen dat de schade grooter is dan die, welke in December 1879 werd geleden. Stamroozen en bloemknoppen van rhododendrons zijn er in menigte bevroren. Verscheidene soorten van de familie der Hicineën (Hulsten), Aucuba's en andeiegroenbly venden zijn tot aan de sneeuw laag dood bevonden. De ondervinding leert, en men begint dan ook meer aan te nemen, dat al deze en dergelijke planten niet onverzorgd den winter buiten kunnen verdragen, vooral wanneer zich omstandigheden voordoenwaaraan nu alweer een zoo geducht verlies kan worden toegeschreven. De afgeloopen maand December was buitengewoon zacht. Het was voor den tijd van het jaar nog groeizaam. Sommige planten bloeiden nog altijd door, anderen begonnen te ontluiken. Van de familie der Caprifoliaceën begounen zich verscheidene jonge bladknoppen te vertoonenook de roos stond niet stil. Op zulk eene ontwikkeling volgde strenge koude, bijgevolg zeer sterk afwisselende temperatuur. Zulk eene schadelijke temperatuur sleept menig mensch ten grave, maar veroorzaakt ook aan verscheidene planten den dood. Er is wind gekomen om te malen, want de kweekerijen alhier hadden nog overvloedig water. Het is te hopen dat het winterachtige schrale weer weldra voor zachter zal wijken, zoodat men ook onverstoord met werkzaamheden en het verzenden van boom- en heestergewas kan beginnen. In een gezin te Ameiden, waar onlangs een dochter aan de pokken stierf, zijn thans ook de andere volwassen kinderen door die ziekte aangetast. De ouders hadden uit gemoedsbe zwaren de kinderen niet laten inenten. De Rederijkerskamer sVan lialmaei", te Leeuwarden, zal Zaterdag en Zondag haar 25- jarig bestaan vieren. Op den avond van den tweeden dag zal o. a. een bal en kermis (Fancy- fair) worden gehouden. Op de kennis zal er een soort harddraverij plaats hebben om een zilveren aansteekkomloor. Daaraan zuiieu de volgende acht paarden deelnemen»Oom Paul", volbloed hengst, eigenaar Transvaal, berijder Engeland; nPainell", ploegpaard, eigenaar Land- league, berijder Gladstone; sNilul", wild prairie- paard eigenaar Rusland, berijder Melikoiï; ïBeaconsfield", witvoet schoolpaard, eigenaar Engeland, berijder The Queen; sNedeiland", melkgevende merrie, eigenaar Amsterdam, be rijder eenige afgevaardigden en Minister van Ooi log, bij beurten; sJudenlinss", zwart merrie- paard, eigenaar Bekrompenheid, berijder Stöcker; >Tuikije", schimmel, eigeoaur Sultan, berijder Rusland eu Engeland, bij beurten; »Duitschland", langstaait trekpaard, eigenaar diveiseu, berijder (bekend). Reeds is gemeld, dat er in den loop van dit jaar te Kleef eeue interuationale jacht-ten- toonstelling zou plaats hebben. Die tentoon stelling zal gehouden worden van '12 Juni tot 1 October. Aan het hoofd der onderneming staan de hh. N. Baron vonSteengracht(Moyland), M. graaf Loë (Wissen). H. De Greiff (Schön- wasser en R. Cornell (Kleef), Een centraal- comité is bovendien gevormd, dat zich door plaatselijke comité's en buitenlandsche vertegen woordigers zal doen bijstaan. Sympathie ln Amerika voor de Transvaal. De Grondwetdie te Holland (Michigan, Yereenigde Staten) uitkomt, schreef in haar nommer van 8 Februari het volgende: Het zyn soms voor ons, kortzichtig sterfelijk oog, vreemde en onverwachte richtingen, waar langs da stroom der wereldgeschiedenis zich voortbeweegt. Wellicht dat alles wat thans het streven der Transvalers schijnt te begunstigen, op niet uitloopt. Maar z.'lfs als dit alles gebeurde, dan nog staat ons geloof onwankelbaar vast: een vrij heidsoorlog, begonnen om zulke redenen, be gonnen en gevoerd op zulk een wijze, als de vrijheidsoorlog in de Transvaal, is nooit of nimmer geëindigd, zonder dat de vrijheid ook werd verkregen. Ja, wellicht dat, als alle andere middelen falen, ons Hollandsche volk hier in Amerika' het middel zal zyn om onzen broeders in afstamming, in taal en iu godsdienst, hunne vrijheid te verschaffen. Wellicht dat al deze omstandigheden, welke thans ouze hulp en tusschenkomst onnoodig schijnen te maken, alleen als middel moeten dienen om voor onze .tusschenkomst tjjd te laten en om aldus dit laatste .middel tot ryp- heid te brengen. Maar dan is ook de vraag gepast: Mogen wij uit traagheid, uit onverschilligheid,, uit wederspannigheid weigeren ons in dezen als middel te laten gebruiken?

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2