BinneaMstlie Bemlile'i i Bagdad is ontvangen, volgens hetwelk de pest te Djafïar, in Mesopotamie, is uitgebroken. Reeds vier personen zijn aan die epidemie overleden. De Agtnce Russo meldt, dat het onlangs ontstaan geschil tusschen de Servische Regeering en den Eogelsche gezant te Belgrado betrekking heeft op zekere bepalingen van het Engelsch- Servische handelstractaat, die in tegenspraak ï'yn met de desbetreffende bepalingen van het Oostenrijksch-Servische handelsverdrag. FRAK K R IJ K. Drouyn de Lhuys, Minister van Buitenl. Zaken onder Napoleon IIIis in 7ojarigen ouderdom overleden. De commissie van onderzoek in zake Cissy heeft met algemeene stemmen besloten de vraag betreffende de schuld van den generaal ontken nend te beantwoorden. EERSTE IC AM ER OERSTATEN GENERAAL. Zitting van 2 Maart. Bij de heden voortgezette discussie over het eerste boek van het strafwetboek, hield de r heer Du Marchie van Vooithuyzen een pleidooi tegen het herstel der doodstraf. De Minister van Justitie verdedigde de beginselen van het ontwerp tegenover de heeren Borsius en Van 'Akerlaken, de regeling van het cellulair stelsel, de onderscheidingen bij schuld en opzetde bevoegdheid tot vervolging zonder verplichting, en'de voorwaardelijke vrijlating. Bij het tweede boek kwamen vooral de regeling van het proces wegens luster en de strafbaarheid van het overspel van den gehuwden man ter sprake. De Minister handhaafde het ontwerpwaarna de discussie over het dei de boek is aangevangen. Na nog eene korte discussie hierover, werd het geheele strafwetboek aangenomen met algemeene stemmen. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 2 Maart. In de zitting van heden is ingekomen een ontwerp tot aanvulling van art. 25 der Indische comptabiliteitswet. Tot kandidaten voor het voorzitterschap werden gekozen tot eerstende heer Mirandolle, by tweede stemming, met 41 tegen 32 stemmen op den heer Gleichman. Totitweeden: de heer Cremers, bij tweede stemming met 47 tegen 22 stemmen op den heer Van Nispen tot Sevenaer, en tot derden kandidaat de heer "Van Nispen tot Sevenaer, by vierde stemming met 38 tegen 31 stemmen op den heer Gleich man. Voorts heeft de 'Kamer tot toelatine van het nieuwbenoemde lid, den heer Dirks, besloten. DEN HAAG, 3 Maart 1SS1. Z. M. de Koning heeft heden namiddag te half 5 ure teu Paleize ontvangen de com missie uit de Tweede Kamer der Staten belast met de aanbieding van de lijst van candidaten voor het voorzitterschap der Kamer gedurende bet nog loopende zittingjaar. SCHIEDAM3 Maart 1881. Gisteravond omstreeks elf uren vervoeg de de hoofdagent van politie H. I. C. Reuve- karnp met dea agent 4 e klasse M.' I. Van der Most zich bij den klokkenluider met de vraag of deze aan den torenwachter wilde doen weten, dat zij een sterken gloed aan de lucht bemeikten waardoor by hen het vermoeden van brand was gerezen, De torenwachter bespeurde weldra dat in de nabijheid vau het station, van den Hoilandschen spoorweg brand was ontstaan, waarvan hij aan genoemde agenten kennis gaf. Deze spoedden zich ijlings naar de aangewezen Maats en vernamen aan het station, dat van een gepasseerden goederen trein tusschen deze getóeente en Delfshaven een'kist met petroleum waè'gevallen. Terwijl een 'paar spoorbeambten 'Vist"'naar'het'station* wilden brengen," was deze aan hunne handen ontgleden, uit elkander gesprongen en de petroleum ontvlamd. De torenwachter had reeds zijn lantaarn uitgehangen doch toen hij bemerkte dat de gloed spoedig sterk verminderde deze weder ingenomen. De Minister van Binnenlaodsche Zaken gelet op art. 1 van het Koninklijk besluit van 3 October 1873 Staatsblad no. 135) en op zijne beschikkingen van 29 Juni en 28 Juli 1880, opgenomen in de Staatscourant van dat jaar no. 152 en no. 177; Heeft goedgevonden: te bepalen dat, met ïogaog van 1 Maart 1881de artt. 1, 3, 4, 5, 6 en 7 van het aangehaald Koninklijk besluit van toepassing zyo op de volgende in gemelde beschikkingen opgenoemde gedeelten van gemeenten in Zuid-Holland: In de gemeente Overscliie, de perceelen in gebruik bij W. Hoogerbrugge Jzn. De Minister van Financiën heeft bij resolutie van 16 Februaii jl. bepaald, dat de jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen, bij hunne meting voor het recht van patent in het dienstjaar '1881/82, zal zijn de letter Z, in een bijzondeien vorm. In den Drins-Alexanderpolder overleed in het begin van dit jaar onverwacht de land bouwer B., wiens vrouw, naar men zegt, in ongeoorloofde betrekking leeide met zekeren K., die zijn vrouw in Juni 1880 verloren had. Daar spoedig zware vermoedens ontstonden, dat B. vergiftigd zou zijn, werd eeuige dagen ge leden op last der justitie het lijk van B. opge graven, teneinde een gerechtelijk onderzoek in te stellen en werden dè weduwe B. en de weduwnaar K. ia arrest genomen. Jl. Dinsdag arriveerde de justitie weder in den Pi ins Alexan- derpolder, teneinde ook het lijk van de vrouw vau K. te doeu opgraven en mede een gei ech telijk onderzoek ia te stellen. Een aantal ge tuigen worden iu deze zaak gehooid. Uit Atjeh schrijft men aan het 17tr. Dbl.i De geschillen tusschen Gighen en Pedirzijn door genei aal vau der Heyden peisoonlijk bijgelegd. Hij heeftvergezeld door enkele officiate» van het leger en van de marine, in een bamboeloodsje, waaromheen 75 man koloni- aleu, onder het bevel van 2 officieien waren, opgesteld, de hoofden ontvangen en den vrede doen teekenen. Om de bentiug was het bezaaid met Atjehers, tot de tandeD gewapend. Er waren gr zeker wel '1000 uit elk rijkje, die netjes tegen elkander stonden opgesteld. Zij waren vene van vriendschappel'yk gezind jegens elkan der; maar 't is toch alles uitstekend afgeloopen en 't is te hopen dat de vrede tusschen hen nu lang zal duren. Het lid vau de Tweede Kamer, dat in ïThe Nineteenth Century" het artikel geschreven heeft, waai van wij melding maakten, is Mr. De Beaufort. Datzelfde aitikel komt voor in het Maart-nummer vau De Gids en dient als antwooid op het bekende aitikel van sir Bartle Fièie, in hetzelfde Engelsche tijdschrift waarvan twee Hollandsohe vertalingen veischenen zijn: een bij de erven F. Bohn te Haarlem en het andeie iu de >Weteuschappelijke bladen" van Maart. Ten voordeele van de gekwetsten in de Transvaal heeft een soiree musicale te Rotterdam f822 opgebracht; een festiviteit te Maastricht biacht t 45 50 op; collecte op een bal masqué te Arnhem f465.65; festiviteiten te Leerdam f240; van de adelborsten te Willemsoord f57; een inzameling door dames te Amersfoort f 97.29!/ide eerste dag van den schietwetstryd te Amsterdam heeft f210 opgebracht voor de Transvaal; Rotterdam gecollecteerd door eenige leeilingen der hoogste klasse van de Hoogere Burgerschool voor meisjes f66.50. Dezer dagen werd te Utrecht op eene lezing door den spreker, den heer A.'Huet, uit goede bron medegedeeld, dat by de laatste ryzing van Amèrikaansche spoorwegwaarden in ons laad niet minder dan een milliard verdiend zou zijn. Maandag heeft de Arrondissements-Recht- bank te Utrecht het vonnis uitgesproken in de zaak van den jongeling, die op 18 December JL zijn medescholier van de Hoogere Burger school bij ongeluk had doodgeschoten. Hij werd veroordeeld tot 3 weken celstraf en in de kosten, en zulks in aanmerking van zijn jeugdigen leeftijd en gunstige antecedenten. Registratie-voorstel. Bij zijn antwoord voegde de Minister van Financiën een gewij zigd ontwerp, waarbij: lo. de^ rechten op von nissen van echtscheiding en curateele tot de gewone vaste rechten zijn verminderd; 2o. het recht op ruilingen van onroerende goe deren is verlaagd tot 25 ets. per f 100 verkoopwaarde; 3o. dat op de acten van huwelyksche voorwaarden van f 24 tot f 15, en 4o. dat op de acten van handlichting enz. tot f10. In art. 4 zyn nu, 5o. van de registratie vrijgesteld norderbriefjes, assignation, hassiers- briefjes en ander handelspapier aan toonder," Rechten af te schaffen zonder aequivalent, laten, zegt de Minister onze geldmiddelen niet toe. Vervanging van het evenredig recht op de minuut van vonnissen door een vast recht kan niet plaats hebben. De Minister bestrijdt, dat het recht, hetwelk dat op de overbedeeling vervangen zou, een dubbel successierecht zou zijn. De volgende oproeping oniierteekend door alle leden van het comité voor de Transvaal te Amsterdam, is openbaargemaakt: »Het comité, oveituigd, dat voor hetNeder- landsche volk het geschikte oogenblik gekomen is om in zijne hoofdstad zijue sympathie voor den Tiarisvaalschen Viijheidsooriog uit te spre ken, noodigt een ieder, die den dapperen Boeren een warm hart toediaagt, uit, op te komen in sFrascati" op Zaterdag 5 Maait e. k., des avonds te 8 uren." Als sprekers iu deze openbare vergadering zijn uitgenoodigd de heeren professoren Harting, Fruin en De Louter. Verder de heer Van Gor- kom, schoolopziener te Leiden, voormalig in tendant van het onderwijs in Transvaal, en Lion Cachet, voormalig prediker in Tiansvaal. De oorlog in de Transvaal heeft doen zien, dat de kracht van een leger niet zoo uitsluitend te vinden is in de goede organisatie, maar de geoefendheid van den soldaat als schutter van overwegenden invloed is. Het reeeud militaire van de Transvaalsche Boeren beslaat misschien geen vel druks, maar elk schot is raak. Onzinnig zou het beweren zijn, dat een volk genoeg deed voor zijn verdediging, wanneer het zich maar in het Echieten oefende, maar een hoofdzaak is het toch, en misschien kan de oor log in de Transvaal in dit opziciit een nuttigen invloed uitoefenen en de-aandacht vestigen op het belang, dat er gelegen is in da vorming van goede schutters. Het denkbeeld, vroeger wel eens:geopperd om reeds <de knapen in don wapenhandel, met name in het schyfschièten, te oefenen, gelijk in Zwitserland, vindt in de gebeurtenissen welke den kr'yg der Boeren kenmerken, een sterk argument. Als onze Boeren het recht hadden om hun vef te verdedigen tegen het wild, zouden ook zij zeker betere schutters wordeD; maar de wildstand moet worden gespaard voor het ver maak en de plattelands-bevolking is zoo over tuigd, dat dit een' vermaak is van' de groote heeren, dat slechts weinig dorpelingen een akte i hebbeni of'het geweer kunnen hanteeren. (Amh. Qt.) - -Het AT. v, d. D., dat voor den gewonden in de Transvaal eene inzameling geopend heeft, ontving twee' tienguldenstukken met dit bij schrift: Laatst by den LaDgnek gaf ik: er Den, Thans bij den Spitskop geef ik er Twee. v

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2