Gemengde Berichten. cif— ue Ktad der gemeente" vvagemugen neefv besloten tot opheffing van de hank vau leening tegen primo Maart a. s. ^angtande de boerendochter met hare miliioenen bevat de Haarl. Ot. de volgende raadselachtige advertentie, onderteekend: V. 22.2 81. X: >Daar er reeds veel geschrevenen gesproken is over eene jonge dochter in de provincie Gelderland (of Zuid-Holland) die in denlaatsten tijd zooveel van zich liet hooren door hare financleele uitgaven, wordt de aandacht ook getrokken op haar galant, die, in de stad gevestigd, zyne zaken in deD steek liet en een pleizie>reisje met haar ging maken. Het is voor haar te betreureu, dat een burgerjonkman om haar hand heeft durven vragen en zijn hof aan haar gemaakt, daar men mededeelt, dat binnen eenige dagen het huwelijk zal worden .voltrokken en hij in het bezit van zooveel miliioenen wordt gesteld," Telkens leest men van branden, ontstaan door omvallen of springen van petroleumlampen. Daar waarschuwingen gewoonlijk in den wind worden geslagen, willen wij het publiek liever inlichteo, hoe zulke ongelukken kunnen worden bevorderd. Om een gewonen binnenbrand te verkrijgen, legge men op een glad gewreven tafel een kleed met overhangende einden, plaatse daarop een staande lamp vol met petroleum en late die helder branden. Dan zet men.een kind by de tafel, legt een stuk koek of ander voor werp even buiten het bereik der kleine handen, het kind trekt aan het kleed, de lamp valt om en uw doel is bereikt. Bij gebreke van een kind is een hondje ook daarvoor zeer geschikt in dat geval zorgt men voor iets lekkers op den rand der tafel en de viervoet doet de rest. Om brandwonden aan handen en aangezicht te bekomen begint men met te vergeten by dag de lamp te vullen, Is dan de olie voorde beddegaanstyd weggebrand, zoo neemt men in de eene hand de oliekan, en in de andere een brandend kaarsje of brandende lucifer om byte lichten, giet vooral zóó dat de oliestraal de vlam aanraakt en tien tegen één zal de ontploffing volgen, de brandende olie stroomt over uw handen en kleêrenuw doel is bereikt. (N. en A. v. S. op Z.) Ylaardingen. Van de beugvisschery zijn nog 7 schepen binnengekomen, aanbrengende 235 ton visch, 23 ton leng, 530 levende ea 143 doode kabeljauwen85 levende lengen22 botten.200 schelvisschen5 ben vleet en punt rog. Pernis. Door den gemeenteraad alhier is benoemd als onderwijzer aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs de heer J, W. Bakkes. Van de kabeljauwvisscherij zijn twee sloepen binnen gekomen, de een met een netto besomming van f 1650de ander met een vangst van 400 koppen, waarvoor f 600 netto is besomd. Een omvangrijke zaak in Gent moest zich door een opeenhooping van noodlottige 'omstandigheden failliet laten verklaren. De 750 werklieden in die zaak werkzaam boden nu aan dagelijks het loon voor een uur van hun werk af te staan en daarmede de schuld* eischers te bevredigen. Dat offer "zal 33,750 franken per jaar opbrengen. Voor de 16 Patti-voorstellingen te Parijs ia reede voor meer dan 400,000 frs. aan plaatsen besproken. Tot op 19 Feb. had Sara Bernhardt 94 voor stellingen gegeven in de Vereenigde Staten, waar van de opbrengst ruim 800,000 gulden bedroeg. De persoon die onlangs in antwoord op ieü briefje op zyn huwelijksadvertentie dreigde met den verkoop van den brief der dame, als ueie hem geen vijt mark zond, is in hechtenis genomen toen hjj het geld van de post wilde haten. Hij heet Julius Damereau uit Konings bergen. Mevr. Heller, de bekende patiente van prof. Billroth, te "Weenen, heeft Zondag het hospitaal als genezen verlaten, om in haar gezin van acht kinderen terug te keeren. Het volgende versje prijkte te Berlijn bij de illuminatie, by het huwelijk van Prins Wilhelmkleinzoon des Keizersen Prinses Augusta Victoria van Holstein: Als sich der Kaiser einst vcrmnhlt Hat er Augusta auserwahlt. Der Kronprinz, Sieger in der Schlacht, Hat uns Victoria gebracht. Prinz Wilhelm dachte nun bij sich Was Beide thaten, thu' auch ich, Er wahlte schnell, und siehe da, Augusta und ^Victoria! Bijna 4100 jaar geleden liet Karei de Groote bij Mainz over den Ryn een houten biug leggen, die echter door deu bliksem getroffen werd en afbrandde. Thans maakt men aldaar een steenen brug, en haalt men de pude palen uit Kareis tijd uit den grond. Vyftig zijn er reeds boven. Zij zyn 5 a 6 meter lang, van eikenhout, en zoo goed, dat ze weer, te gebruiken zyn evenals het yzerwerk dat slechts met een dunne roestlaag is bedekt. In 1832 zaten zeven tyke ingezetenen van Cincinnati aan tafel, toen een hunner op den inval kwam. telken jare op denzelfden dag samen aan te zitten. Sedert is dit trouw gedaan. Wanneer een van het gezelschap stierf, bleef zijn stoel ledig staan en de overigen verorberden het voor zeven bestemde maal. Bovendien plaatste men een iïesch in eene kist, bestemd om door den laatst overblijvende te worden geledigd. Vóór eenige jaren nu viel deze taak te beurt aan Dr John Vattier. Zes ledige stoelen stonden om hem heen, het maal voor zeven stond gereed, de kist was geopend en hij stiet mei de ledige glazen beurtelings aan. Thans is ook de heer Vattier gestorven. De geneesheeren te Newark zyn in den laatiten tijd zeer verbaasd geweest over een zonderling geval, hetwelk aldaar plaats had. Een zekere Anna Ward, de löjarige stiefdochter van Alexander Johnson, van de Mutual Benefit Levensverzekering-maatschappij, verkeerde gedu rende vijf weken in een toestand van schijndood te zijn. Verleden winter had zij een hevigen aanval van zenuwzinkingkooits. waardoor zij op school achteruit kwam. Om het verzuimde weder in te halen, werkte zij te veel en na eenigen tijd was zij genoodzaakt door slechte gezondheid om het schoolgaan weder te staken. I n het laatst vau November verviel zij in eea toestand van be wusteloosheid, die haar geheel als dood deed schynen. Op Nieuwjaarsdag kwam zy weder bij en langzamerhand keert hare gezondheid en haar kracht terug. Terwijl zy als dood daar ,nederlag was het toch merkbaar, dat zij hoorde wat er bij haar gezegd werd. Eens zeide een harer geneesheeren: »Zij is een mooi me(sje", en terstond bloosde zij. Zij zelve bevestigt nu dat zij alles hoorde en zag wat er om haar heen geschiedde en dat zij voortdurend vreesde, dat de geneesheeren haar voor dood zouden houden en zij aldus levend begraven, zou worden. Deze gedachte was haar voortdurend by en niettegenstaande hare pogin gen, was het haar onmogelijk om te spreken of teekeoen van leven te geven. In Algerie heeft men eene oude Moorsche stad ontdekt, die met al hare moskeeën en woningen eeuwen lang onder het woestijnzand begraven is geweest Men dankt die ontdekking aan den heer Taijry, die er' onmiddellijk de Regeering van in kennis stelde en de opgraving begon. Dp stad ligt ,in de nabijheid van Ouargla, in de woestijn van Sahara, en zal waarschijn- hjk Credata zyn, waarvan Largeau spreekt zyn work over Biskra. Oude geschiedschrijversV spreken over deze zandvlakten als van land streken, bedekt met bloeiende steden, prachtige tuinen en kunstige waterwerken, die thans geheel onder zand bedolven zijn. De heer Tarry zegt van de gevonden stad. dat zy yolkomen op Poinpeï gelykt: zy ligt verscheiden ellen onder het zand bedolven, Eene moskee en negen huizen ziin reeds «pgegiaven en de ontdekker spreekt met verrukking over de rjjke gebeeld houwd marmeren bogen en kolommen en over de talrijke opschriften. Volledige mededeelingen omtrent zijne vondst bewaart hij voor het wetenschappelijk congres, dat iu het voorjaar in Algiers bijeenkomt. Reeds vóór eenigen tijd meeDde men sporen eener vroegere bewoning te ontdekken; na eenige vruchteloozepogingen vond men eindelijk het begin van een water werk en ook helder water. Dit laatste is hoogst belangrijkook voor de verdere werkzaam heden, daar de opgraving versrlieiden» FViitJnn van de oase van de Ouargla ligt, van waar men anders het drinkwater zou hebben moeten halen voor de werklieden. Te Londen is een maatschappij opgericht, die uit dadels koffie zal vervaardigen. Het kapitaal bedraagt vijftig duizend pond sterling terwijl men het surrogaat voor een shilling per kilo aanbiedt. Door de strenge koude die geruimen tijd in Amerika geheerscht heeft, rekent men dat er in de westelijke staten ongeveer vijfhonderd duizend stuks vee omgekomen zijn. Hieronder zyn niet begrepen de dieren die aan ziekten overleden zyn. In de Vereenigde Staten verschijnen omstreeks 6000 staatkundige bladen^600 geïllustreerde en satirieke bladen, 480 commer- cieele of financieele kranten, 250 landbouw- kranten, 200 die uitsluitend handelen over opvoeding en onderwijs, 125 over genees- en heelkunde, 700 over godsdienst en zedeieer, 30 modejournalen. In den Staat New-York verschijnen er van al die geschriften 1550; in Pennsylvania 975, in Ohio 648, in Iowa 454, in Indiana 416, in Missouri 415, in Michigan 398, in Massachus- sets 380. In 1850 kwamen er in Californië 7 bladen uit; thans telt men er 286. Van 1850 tot 1880 is het aantal der in de Unie verschijnende bladen verviervoudigd. Men vindt er kranten in alle vreemde talenFi ansche, Duitsche, Spansche, Italiaansche, Zweedache, Holiandsche, Russische, Poolsche, Portugeesche Hebreeuwsche en ook Chineesche. De heer Schlumberger heeft aao de Fraosche maatschappij voor Hygiène een middel aan de hand gedaan om (petroleum-)bianden in hun geboorte te etuiten. 't Toepassend op petroleumpakhuizen, plaatst hij cp elk vat in een mandje een fleschje ammonia liguida. Bij de minste uitbarsting of aanraking met de vlammen zal de flesch uatuurlyk breken en iu de atmosfeer zullen de ammonia-dampen zich verspieiden, welke, door vorming van een enorm volume stikstof, dus een snel- en zelfwerkend uitdoovingsmiddel zullen worden, dat ook op groote schaal zou kunnen toegepast worden tegen brand in tn„nen, welke het tnijngas zoo dikwijls verooizaakt. sArgented tin" is een legering, die in Amerika reeds veel wordt gebruikt, zeer fraai wit is, groote hardheid heeft en licht smelt baar is. Zy wordt gebruikt voor betere soorten vau voorwerpenhare eigenschap van moeielyk te oxydeeren maakt haar zeer belangrijk en doelmatig. Ook voor valsche sieraden wordt zy gebruikt. Volgens onderzoek zou zij bestaan uit 92 dd. tin, 4 zilver en 4 koper. Gedrukt bij J. ODÉ, te Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 6