Op een particulier gecostumeerd bal ■werd den 7en dezer door een Noord-Hoilandsch boerinnetje te 's Hage ten behoeve van het Boode Bruis gecollecteerd de som van f 2(33.65. T RANS VAAL Door. de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij zijn maatregelen genomenom - het stelen uit beladen waggons tegen te gaan. Dit middel bestaat hierin, om beladen waggons I door het station van afzending te laten plom beeren met bet merk der Maatschappij en van het station van afzending. (H. v. d. D.) Bij het Departement van Oorlog bestaat het voornemen, in den aanstaanden zomer drie /forten van de Utrechtsehe linie te doen be zetten en geheel te doen inrichten zooals zij in den oorlogstoestand zouden moeten zijn. Waarschijnlijk zullen de bij Utrecht gelegen forten Voordorp, Biltstraat en Vossegat met de batterij op den Hoofdelijk gekozen worden. De Vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam heeft zich gisteren tot den Mi nister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gewend met een adres houdende klachten over den langen duur van den abnormalen toestand waarin de hoofdstad verkeert tengevolge van het afbreken der telegrafische gemeenschap, Het Hoofdbestuur van 'tNut beeft thans bij circulaire aan de departementen den uitslag der stemming voor een aigemeenen secretaris en de noodzakelijkheid eener herstemming bekend gemaakt, en vooits breedvoerig aange toond waarom het eene vooi dracht gaf' met een duidelijke aanwijzing van voorkeur, en ook de gronden medegedeeld, waarop het Mr. A. Kerdijk wenschte en ook nu nog wenscht gekozen te zien. In het W. v. d. I). wordt ten onrechte lord Reay (baron D. J. Mackay) lid van het Parlement genoemd. Onze voormalige land genoot behoort niet tot de Schotsche pairs en is ook geen lui van het Lagerhuis. Hei Trnrmaal-Album verzameld uit 'Eigen Haard is gister, op den dag der verschijning, reeds uitverkocht. De Tweede diuk ligt ter perse om binnen weinige dagen gereed te zijn. Het bevat de portretten van prof. Hartiiig, Paul Kruger en P. J. Joubert, benevens eenige gezichten uit de Kaapkolonie en een kaartje. In eene gisteravond te Arnhem ge houden vergadering der Arnhemsche Bies- vereeniging, waar mede enkele invloedryke kiezers uit de buitengemeenten tegenwoordig waren, is met algemeene stemmen tot voor- loopig candidaat voor 'het lidmaatschap der Tweede Kamer, ter vervanging van wijlen Mr. W. H, Duilei't, gekozen Mr. W. Thorbecke, advokaat te 's-Gravenhage. Andere voorloopige kandidaten werden op de vergadering niet gesteld. Aanstaanden Vrijdag, 's avonds 6Vs ure, komt de Vereeniging uader bijeen tot verkie zing van .eeu definitief candidaat. Te Loon-op-Zand heeft zich weder een geval van pokken voorgedaanen wei by iemand, die vroeger was gevaccineerd. Het door Reuter vermelde manifest van het Purmereuder Tiansvaal-comité werd door de Eugelsche dagbladen openbaar gemaakt. Het is geteekend j>T. Stuyt, president van het Hollandsche Transvaal-coinité", en luidt, ver taald, als volgt: Aan iel volk van Engeland! «Met het diepste leedwezen vernemen wij weder van eene noodlottige nederlaag der Britsche troepen in Zuid-Afrika. Wij kunnen niet anders dan de nood zakelijkheid gevoelen van een ernstig beroep te doen op ieder eerlijk Engeisehman, oin ons te stennen bij de pogingen om de Regeering terug te houden van voort te gaan in haiö tegenwoordige staatkunde. Wij vragen, welk voordcel er te verkrijgen is voor Engelands eer en roem, door de offers, die liet gedwongen wordt in dezen oorlog te brengen, een'oorlog, uitgelokt door zelfzuehtigeb, die in hun eigen belang de Re geering hebben bedrogen. Onderscheidene van Enge lands beste officieren zijn gevailen; de keur zijner beste troepen is gedoemd,-en een volk, dat lang op vredelievende wijze de Engelsche natie om vrijheid jheeft gevraagd, zal worden uitgeroeid, omdat het, tot [Wanhoop gedreven, recht zoekt langs 'den eenige» weg lie open blijft. Wat zal de geschiedenis zeggen van dezen eUsndigen oorlog? Volk van Engeland, wij doen een beroep op u, om ons te helpen. Wij doen een beroep op u, om tegen onrechtvaardigheid niet op te houden met uw protest. Sta er op, dat uwe troepen worden teruggeroepen, en laat aan eene ver verwijderde natie do zegeningen, die gij, als vrije Heden, zeiven zoo duur hebt gekocht en zoo hoog houdt." Aan een brief van een predikant der Chr. Afgesch. Kerk in de Kaapkolonie, '10 Febr. ontleend de Standaard het volgende: «liet is alles in rep en roer. De onderlinge ver standhouding van Engelschen en Afrikaners laat veel te wenschen over. Als er een post komt is iedereen in vuur. De Boeien hebben tienmaal beter gevochten, dan ik gedacht heb. Als zij volhouden, zullen zij misschien tdie tling" recht krijgen, want de gehcele kolonie is in beweging. Zelfs Ds. L, heeft voor de Transvaal gebeden. ik heb goede tijding van Trekboeie». Morgen zal een commissie zitten, otu iemand ai' te zenden. 'Zij hebben grond bij iluilla (Afrika's westkust, Poitu- geescliOp Bloemspiuit, bij Kroonstad, is verleden week eeu talrijke vergadering van Boeren gehouden, die besloten ÜÜU stuks vee en 180 paarden naar do Transvaal te zenden, om de Boeien aldaar te helpen. De heer I'. Venter ging onlangs naar den Vrijstaat, om paarden voor de Tiausvaalsolie Boeren aan te koopen. Voor dat hij te Zand rivier was gekomen, lmd hij er roods honderdden, waai van de moesten voor niets dooi de Vrijstaters waren afgestaan". J)s. LuckhoJ]', een zeer geacht predikant der A'ed. Ger. Kerlc in de Kaapkolonie, die tot nog toe gelijk anderen zijner umhtgenoolen, in do kwestie juist niet met Transvaal sympathiseerde. Het Handelsblad untving ïnededeeling van een particulieren brief uit Heidelberg, geschre ven door een der leden van liet uit voet end bewind in Transvaal aan een zijner vrienden in Holland. liet oorspronkelijke is Engelschen van een gedeelte is het onderstaande eene vertaling: Heidelberg, Gouvernementshuis, •16 Januari 1881. Wij zijn, naar ge weet, thans in oorlog met liet machtige Engeland en zullen liet hard te verantwoor den hebben, maar de meusch moet nu eenmaal sterven en niemand zal zeggen, dat dit eene slechte zaak is om er het leven voor te laten. Verliezen wij het, dan zal liet Engeland toch een macht van tijd kosten, ons te krijgen. De passen zyn buitengemeen moeilijk, vooral voor geschut. Hierbij liet eerste noinmer van onze Staatscourant, Verbeeldt u dat deze Engelschcii mevrouw Jorissen en haar gezin en mevrouw Bok met haar kind staats gevangenen hebben gemaakt. Dat is de wijze, waarop liet groote Engeland te weik gaat. Maar als haar een haar gekrenkt wordt, zullen ze tienduizendinaal worden gewroken. De heer Bok is uverkropt met werk, vooral nu, omdat de heer Jorissen ongesteld is. Brieven bereiken ons over Kroonstad, enz. Delfshaven. Alhier werd de vroeger aan gekondigde vergadering gehouden en besproken op welke wijze men belangstelling in de Trans- valers zou toonen. Men vernam, dat het ^bestuur van de ter plaatse gevestigde afdeeling .van het Boode Bruis zich de zaak ook had aangetrokkeu en iu verband daarmede werd door de overgroote meerderheid besloten, als lid toe te treden, en mede te werken om aan de nog in kas voorhanden 250 gulden een bestemming te geven overeenkomstig de statuten van het Boode Kruis die toelaten, dat eeu groot deel der gelden bepaaldelijk voor de Transvaal wordt bestemd. Voorts was men voor een collecte, uitgaande van het Boode Bruis, Pernis. Van de kabeljauwvisscherij is een sloep binnen met een vaDgst van 000 koppen. Netto besomming f1000. Brielle. Eergisteren was 't juist 50 jaar geleden, dat de mobile schuttery van Brielle, veieenigd met die »an Middelbands, Vlaard'm- gen en Maassluis, ouder geleide van den over leden heer A. H. Van Kruyne, van hier uittrok, om desnoods goed en bloed veil ie hebben voor de verdediging des lands. Van dit korps, dat toen uit 253 man bestond, zijn nog in leven de bh. v. d, Lugt Meisert, Vlasbom, Ilesworm, Bels, C. flagers, Wessel, allen te Brielle, A. Spoon te Nieuwenhoorn en P. ,v. d. Reijden te Oost- voorne, De dag werd feestelyk herdacht. De nationale vlag wapperde uit verscheiden wo ningen en het muziekgezelschap Harmonie bracht den oud-strijders een senerade. Inzameling voor de Transvaal. Sedert de vorige opgaaf omtrent de collecte te 's Gravesande zijn nog meer giften voor de Transvaal ingekomen, zoodat da som, na aftrek der noodzakelijke onkosten f383.36 bedraagt. Van dit bedrag zal worden bestemd uitsluitend ten behoeve der Tiansvalers f 218.26 en voor het Boode Bruis f'165.10. Bij liet Iloold-Connté van liet Boode Bruis is sedert de vorige opgave ten behoeve van de Transvaal aangiften ingekomen de som vau f23177.98i/°. De jongste tijdingen van het oortogstooneel heden ontvangeu luideo: De vredespraelitninariën met de Transvaal zijn vastgesteld. Zij die aan den strijd deelnamen zullen geamneslieerd worden. Een commissie is iogesteld ten einde te beraadslagen over de eischen der boeren. Het blijkt uit de mododeolingen van den heer Gladstone in het Lagerhuisdat hot sluiten van don wapenstilstand eigenlijk het weik was van generaal Wood. De Regeering namelijk zond reeds den 13 Fe bruari ,aan den' bevel voerenden officier in Natal een telegram, waarin zij haar verlangen te kennen gaf dat er, in afwachting van liet antwoord op Lord KUnberley's dépêche, schikkingen mochten getroffen worden tot het voorkomen van verder bloedvergieten." Daarop ontving jt» Maandag een telegram van generaal Woedgedagteekend 0 Maart, en houdende het bericht dat hij met Joubert eeno overeenkomst had gesloten tot schor sing der vijandelijkheden gedurende zeven dagen, met hot doel om Kruger in staat te stellen tot antwoorden op de modcdeelingen van wijlen gene raal Colloy, en verder op de voorwaarden die wij kennen, en dio de Minister Childers in het Lager huis voorlas. Hoe het kwam dat er tusschen het eeno en liet andere telegram drie weken verloopen morsten, is (ook de Daily News erkent het) tot heden niet opgehelderd. Op de vraag van den heer Ritchie, of het ver zoek om wapenschorsing van de Bieren dan wei van goneraal Wood was uitgegaan, vei klaarde de heer Gladstone op liet oogenblik nog geen bescheid te kunnen geven. De heer Childers deelde mede, dat de Regecring niets ontvangen had ter bevestiging van het gerucht als zou generaal Wood gesneuveld zijn. Dit gerucht kon dus beschouwd worden als ongegrond, Lord R. Churchill gaf kennis, dat hij tot de Regcering de viaag zou richten, of zij voornemens is eventueel vrede te sluiten met de Boeren, zonder vooraf het Parlement te hebben geraadpleegd over de voorwaarden. Een nalezing van de telegraphisciie berichten der oorlogscorrespondenten in do Londonsche bladen van eergisteren levert nog hot volgende op: Durban, 0 Maart. Indien er vredegesloten wordt zonder dat de Roeren de meerderheid van onze wapenen gevoeld hebben, dan zal er gr.oote ontstel tenis zijn in do kolonie. Men gelooft niet dat de Boeren zelfs betrekkelijk gunstige voorwaarden zullen aannemen. Dit is ook de indruk dien ik kreeg bij mijne ontmoeting met Joubert. (Times.) Durban, 7 Maart. De Bocron liopert vurig dat de vrede gesloten wordo. Roods een tijd lang zijn zij op half rantsoen geweest. Do Witnesshet orgaan der Boeren in Natal, geeft als de eischen der Boeren op: volledige amnestie voor allo aan voerders; volkomen vrijheid van de Transvaal, en geen bemoeiing van hot Britsche bewind in hare aangelegenheden. Het heet dat president Brand te Irangnek is, om over de vredesvoorwaarden to spreken, (Times). Prospect Uil!6 Mnnrt. Bij de samenkomst heden waren de onderhandelaars van Engelsche zijde: generaal Wood, majoor Fraser en kapitein Maude; van den kant der Boeven: P. Joubert, Dirk Uis, C. Joubert en Fouché. Generaal Wood is blijkbaar persoonlijk bij de Boeron zeer in aan zien. Zij drukten herhaaldelijk de hoop uit dat hun thans, recht zou geschieden, en dat het vechten gedaan zou wezen. Sommigen hunner zijn over tuigd met het oog op de uitgezondene verster kingen, dat een voortzetton van dep strijd hope-. loos is. Anderen, de sterksto partij, dringen aan op hardnekkig verzet, totdat do goheele vrijmaking van de Hollanders in Zuid-Afrika zal verkregen zijn. De uitslag van de naderende conferentie wordt als twijfelachtig beschouwd. Vele der Boeren malton van den wapenstilstand gebruik om hunne haard steden te bezoeken. Slandurd Newcastle, 7 Maart, Bij den wapenstilstand is t bepaalddat er geen ammunitie mag vervoerd worden. De officier, dio de convooion naar de Britsche garnizoenen begeleid, verpandt zijne eer dat zij niet méér bevatten dan rantsoenen voor acht dagen. De conferentie duurde anderhalf uur. De Boeren zeidon weinig; doch uit hüntoon viol op to maken dat zij verlangend zijn naar vrede. (Doily Telegraph,) In de conferentie zei-do generaal Wood tot de aanvoerder der Booren datindien er na den wapenstilstand niet tot vredo besloten werd, bij onverwijld den Langnek zou aantasten. Kr vallon eiken avond zware regens. Do voorden zijn ondoorwaadbaar. Daily Ne nis.) De heer Geo P. Modic, gewezen lid van den Transvaalschen Volksraad, leverdo in de Times van oergister cono uitvoerige weerlegging van Sit* Bartlo Frere's schrijven in dat blad van 24 Fe bruari. Ook liet parlementslid Bradlaugb on mevrouw Besant ijveren mode voor de Transvaalsche zaak. De eerste hield onlangs in do Hall of Science Clttb and Institute eono lezing, en de andere schroef in de National Reformer vnn G dezer een artikel, ten betoogo van liet goede recht der Boeren- Do heer Bradlaugb en mevr. Besant als voorzittor en bestuurslid van do National Secular Society zonden bovendien aan de 71 nfdeelingert dier Vereeniging eene circulaire, met uitnoodiging om deel te nemen aan eene petitie tot herstei van do onafhankelijkheid dor Transvaal. Een Reuter-tclegram nit Newcastle zegt dat het voorstel tot een wapenstilstand uitging vnn de Boeren, dio geacht werden dus te handelen onder invloed van lïrand. De N. R. Cl. ontving het volgende schrijven van een Kaapscli Hollander: l'aarl14 Februari. «Terwijl in de bi unite en lengte van Zuid-Afrika onder de weldenkende», met weet zien gewaagd wonlt van de gewelddadige in bezitneming der Tiansvaal en vnn al de wandaden, welke door do Engelsche llegeo- ring in dat land gepleegd weiden, beijvert Jan Hap zich op bewondeionswaardlge wij/e, run met allerlei leugenachtige en boosaanlige verzinselen liet gedrag van het Engelsche gouvernement te rechtvaardigen. In weerwil van ai de laster laai legen (Ie Booren- regeering der Zuid-Afrikaaiischc Republiekkomt do waarheid toch ook in Engeland en elders aan het licht. Vandaar dat de weldenkende Britten ziclt meest rillen aan de zijde der Boeien hebben geschaard. «Onder de Kapenaren houden de nreesten het voor hoogst waarschijnlijk, dat do geheime instructies aan Sir T. Shepstone, met betrekking tot de aanhechting der Transvaalvan dien aard warendat hij gerust met PilaLus zijne handen in onschuld kan wusschen. «Hoe liet nu ook zij, de misdaad word behendig begaan, en terwijl wij allen de groot-.te verontwaar diging daaromtrent aan den dag leggen, belijden wij tevens onze innige dankbaarheid aan professor lhrrting en het waarheidlievende volk van Nederland, voor de bekwame en edelmoedige wijze waarop zij de recht vaardige zaak onzer Tiaiisv.ialscho staingeiiooten m liet machtige Engeland bepleiten. «Onder liet opzien tot Hem, die het lot (Ier volken bestuurt, verwachten wij dut de wapenen der gemin achte Transvaalsche Boeien eene gezegende uitwei king op Engelands moraal zullen te weeg brengen. «Weinige maanden geleden, teiwijl de Boeren te Paardekraal vergarleid waren teil einde te overwegen of, liet wenschelijk was om langer onder lijdelijk verzet te berusten, werden zij door honderden tier gemeene Engelsche land-schacheraars als lafaards uitgekreten, en openlijk uitgedaagd oio, indien zij dun moed hadden, hunne vrijheid met de wapens te herstellen. Maar zie, wat gebeuit er thans? Met de eerste nederlaag der Engelsche troepen te llronkers Vlei reeds, schreeuwt men erbarmelijk, en roept men luidkeels: murder, murder; vile murder! zoodat de Times in Londen er van weergalmt. Natuurlijk gevoelen de Boeren zich daardoor nog meer gekrenkt, en beschouwen de leugen achtige telegrammen, welke in de Engelsche nieuws- i bladen werden opgenomen, slechts als een verfoeielijk middel om de waarheidlievende partij in Groot-Brittanjr tegen lietr in het harnas te jagen. «Do tijd is nu voorbij om H. M. de Koningin en hare raadslieden met smeekschriften lastig te vullen omtrent de grieven in Zuid-Afrikn. Al waar men nu naar, bunkert is naar éér.e Zaid-Afrikaansehe Republiek van de Tafelberg tot aan de Limpopo. «Ziedaar, mijnheer de redacteur, de ellendige ge volgen van Engelands dwaze staatkunde in Zuid-Afrika Het ijzeren juk, waaronder Hollands nageslacht sedert 4806 gebukt ging, wordt in 1881 door de Transvaalsche Boeren afgeworpen. Men doet dat met met list ot bedrog, maar met eerlijkheid, voor het oog der wereld, bij wie Albion zijn prestige begint te verliezen. «De stem in Zuid-Afrika is niet meer verdeeld als-,; vroeger.. Zij is éêne stem geworden; de stem voor ONAFHANKELIJKHEID."

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3