Gemengde Berichten. TRANSVAAL f.» SCHIEDAM, 11 Maart 1881. Door het kiescollege bij de Hervormde gemeente alhier is gisteren avond weder een zestal van predikanten geformeerd, ter vervul ling der vacature voortdurende door het be danken van den heer A. Voorhoeve, predikant te Dedemsvaart. Dit zestal is samengesteld als volgt: P. E. Barbas, te Delden, met 40; J. G. Bruining, te Vreeswijk, met 42; E. A. Lazon- der, te' Zegveld, met 40; W. P. Van Lindonk, te Kampen, met 43; H. W. Van Loon, te Meppel, met 40 en J. C. Montiju GCzn., te Zierikzee, met 41 stemmen. Tegenwoordig waren 58 leden van het kies college. Aan ;'de mededeeling in het bericht betreffende het getal beroepingen als zou er ook toezegging van beroep gedaan zijn was verzuimd de bij voeging, dat deze toezegging niet officieel maar officieus geschiedde. Op de heden alhier gehouden paarden markt waren 70 paarden en een ezel aangebracht. De markt was levendig. 45 paarden zijn ver kocht. De prijzen golden van f30 tot f400. De motie, door den heer van Houten ia de Tweede Kamer voorgesteld en die aanstaan den Dinsdag vóór de b rente wet" aan de orde komt, luidt als volgt: De Kamer, overwegende dat.de invoeiing eener nieuwe belasting, afge scheiden van verbetering van eenig ander onder deel van het belastingstelsel, door den finan- cieelen toestand niet wordt gevorderddat voorts door de Regeering een voorstel tot vervanging der patentbelasting is toegezegd, en de kennis neming van de wijze, waarop zij zich voorstelt in het vervolg de voordeelen uit bedrijfskapitaal te treffen, wenschelijk is om over de door haar voorgestelde regeling eener rentebelasting een juist oordeel te kunnen vormen: ïbesluit het ontwerp vau wet betreffende de rentebelasting vooralsnog niet aan de orde te stellen en gaat over tot de orde van den dag." Naar het Vad. verneemt, zullen bij de Tweede Kamer weldra twee wetsontwerpen inkomen betreffende ijen Rotterdamschen Wa terweg. Het een heeft ten doel om aan den Minister een krediet te verschaffen tot het ■verrichten van dringend noodige verbeteringen het andere strekt om in beginsel in den geest van het rapport der Staatscommissie de uit voering van het groote werk te verzekeren. De anti-revolutionaire kiesvereeniging te Arnhem heeftin hare vergadering van jl. Maandag, candidaat gesteld voor de Tweede Kamer Mr. A. P. R. C. Van der Borch Yan Verwolde, te Gorssel. Aan den heer F. W. Braat, fabrikant van zink en andere metalen, te Delft, is ver gunning gegeven voor zijn fabriek den titel bKoninklijke" te voeren met het Koninklijk wapen, Bij de herstemming voor het algemeen secretariaat der Maatschappij-tot Nut van het Algemeen hebben de departementen Middelburg, Enschede en Lobith den heer Mr. A. Kerdijk gekozen. Het departement Ylissingen koos den heer 1 P. Bruijn. Thans is te Ameide in het gezin, waar de ouders uit gemoedsbezwaren geweigerd hebben hunne kinderen te laten vaccineereD, het derde volwassen kind aan die ziekte over leden. Binnen zeer korten tjjd verloren deze ouders door die ziekte hunne twee volwassen dochters en één volwassen zoon. Nog één zoon hebben ze thans in leven, die ook aan de pokken ziek ligt. t In de maand Maart zal .een Duitsche vertaling van Ten Kate's gedicht. »De schep ping", door J. Koppel mann in de Duitsche taal overgebracht, bij C. Ed. Muiier, te Bremen, ^worden'uitgegeven. Eerstdaags verschijnt bjj E. H. Mayer te Keulen eene Duitsche verlaling van het werkje van Dr. J. U. Roorda—Smit, onder den titel: Die Transvaalrepullik und ihre 'Mnttte- hutig. Bin historische^ Dokument zur Begründung des guten Rechtsder Boeren. In het TTir. Dagbl. leest men het volgende: !Ecn brief uit Bloemfontein. Yoor eenigo dagen zoo schrijft de hoog leeraar Harting omving ik uit Bloemfontein in den Oranje-Vrijstaat een brief dd. 3 Februari 1881. Deze brief, geteekendC, Borckenhagen directeur der Oranje-Vrijstaatsche Nieuw blad- Maatschappij bevat een verzoekdat ik meen langs .dezen weg algemeen bekend te moeten makenterwijl ik er vervolgens nog eenige be schouwingen aan zal vastknoopen. Na zijn blijdschap en dankbaarheid betuigd te hebben voor de in Holland gewekte beweging ten gunste der Transvaalsehe Boeren, vervolgt de heer Borckenhagen aldus: »Volgens ons oordeel kunt gij dit volk nog van oneindig veel nut zijn op vorschillcndc wijzen, en wij ncmon de vrijheid uwo attentie te vestigen op éfine bijzondere zaak. Wij doen al wat in ons vermogen is, om dit volk zooveel mogelijk to be schaven en te verlichten en onder andere middelen wenschon wij ook hieraan dionstbaar to maken hot Familieblad, dat thans reeds door velen gretig gelezen wordt en door ons gratis bij ons nieuwsblad do Express wordt verspreid, om den leeslust, die slechts zeer gering is, aan te moedigen. Hiervoor wenschon wij dit te illustreoren, en reeds hebben wij daarvoor eenigo collecties platen aangekocht, maar wij bemerken, dat dit onzo krachten ver te boven zal gaan. Ons ontbreekt oen voldoend aantal platen daarvoor, en wij doen bij deze een beroep op u, om, zoo mogelijk, bij de verschillende uit gevers en drukkers, aan u bekendhiervoor cene bijdrage to bekomen van door hen gebruikte cliché's, die voor hen weinig waarde meer hebben. Hiermede zouden wij oneindig veel nut kunnen stichten, daar wij het hoofdorgaan der Patriottische partij zijn, zoowel in de Kaapkolonie en Transvaal, als in den Oranje-Vrijstaat, zijnde het blad de Express indertijd opgericht door eenige patriotten, als tegenoverstolling der Engolsche en Engelsch- gezindo bladen, die voor een tijd de goheelc pers ter hunner beschikking waandenen daarmede zeer veel kwaad gesticht hebben, met betrekking tot het onafhnnkeüjklieidsgovoel der' Inwoners en hunne gehechtheid aan de llollandsche taal." Prof. II. hoopt, dat aan dat verzoek voldaan zal worden en knoopt daaraan eenige beschou wingen vast, waarvan do slotsom is, dat wij kennis en beschaving onder de Transvalers moeten ver spreiden. Waarom geen maatschappij tot Nut van dc Transvaal opgericht? Of wil ons Nut haar taak tot zoover uitbreiden vraagt prof. 11. en zegt verder: ®Ons volk heeft nu eenmaal do verantwoorde lijke tank aanvaard van de Transvaal met allo zedelijke middelen, die het ten dienste staan, te hulp te komen en het mag die taak niet weder loslaten." Ylnardingcn. Volgens een gisteren bij de reederij ontvangen telegram is de logger Dank baarheid, stuurman Joh. Storm, leederM. Den Bieems Jr. alhier, te Giimsby binnengebracht, mastelous, met weggeslagen verschansing en niet vei lies van ankers, kabels enz. Het schip was ter visscherij op de Noordzee uitgezeild. Pernis. Van de kabeljauwvisscherij is een sloep binnen met een netto besomming van f 1400. s-Hertogeaboseh. - Het lijk van den heer D. De Josselm de Jong notaris te St. Oedenrode, is uit deu Dommel, nabij de plaats waar hij in het water getaakte, opge vise lit. Hij was een ijverig en kundig notaris, eu zoowel zijue eigen zaken als die zyner cliënten, welke hij behan delde, wkeereu in de volmaukste orde. Niet alleen voor zyn overblijvende weduwe en zeven zonen, maar ook voor gemeente en omstreken is het verlies groot. Er is sedert eenigen tjjd in Louden een diamant te zien van honderd en vijftig karaat en van zeldzame waarde. Die steen komt uit de diamantvelden van de Kaap en heeft-den naam van Alrikaansche ster gekregen. De oudste boom der wereld werd onlangs in de nabijheid van Sah-Francisco omgehouwen.' De oudersdomsringen gaven een levensduur van 4840 jaren aan. In de holte van den stam kon den gemakkelijk 300 personen zich bewegen. Dezer dagen is een Duitsche stoomboot, met 10O landverhuizers aan boord, die den Humber opvoer naar Huil, door een ander stoomschip aangevaren, en tengevolge daarvan na eenige oogenblikken gezonken. De passagiers werden allen gered, op een krankzinnige na, die weigerde de kajuit te verlaten. De boot had 3000 kanarievolgels aan boord, die alle om het leven kwamen. Twee kinderen, schrijft de Union Répw blicaine van Brest, speelden dezer dagen in een veld bij Kérillieu, in de gemeente Plounéventer;1 toen een mol boven aarde kwam, en hun een prachtig goudstuk voor de voeten deed rollen. Het stuk, zoo goed bewaard gebleven alsof het den dag te voren geslagen was, bleek den naam van Hadrianu3 Parthicus resti- tutor te voeren. Het is zoo zwaar aU aen stuk van 35 fr. Brand ban het groote magazijn du Priti- temps, Woensdag morgen jl. tegen 5Va uur werd dit groote gebouw door een vreeselijkeu brand vernield. Er is ongelukkig een doode te- betreuren; 5 personen ziju ernstig geblesseerd f 250 geëmploieerdendie in bet huis tegen-- woordig waien, hebben zich door de vensters weten te redden; verschillende assurantie-maat schappijen hebben het etablissement tege» brandschade verzekerd, voor eene som tan 1% inillipeu frs. De braad ontstond door de onvoorzichtigheid van een bediende, die met het schoonmaken der lokalen was belast; de vlammen breidden zich zoo stiel uit, dat de eigenaar 'Jaluzot, die ziek te bed lag, zijn vrouw en de beambten slechts met moeite ontkwamen. Oe schade is nog niet met zekerheid te be palen de voorraad stoffen in de magazijnen, was zeer aanzienlijk met het oog op den voor jaarsverkoop. Twee (iageu geleden was er voor 800,000 frs. aan zijden stoffen ontvangen; men raamt den geheeien voorraad op 9 mil- lioen frs.terwijl het verbraude pand zelf 1 milüoen waaid was. Het meest zijn nog de geëmployeerden te beklagen ten getale van 800, mannen en vrouwenhet aantal werksters en knechts niet medegerekend, die van de ïPrin- temps" leefden. Jnluzot hoopt in den volgenden- zomer zijn magazijnen weer te openen. - De heer Smith te Birmingham heeft eeu nieuw soort van schoenzolen uitgevonden, die ondoordringbaar zijn voor vocht. De bereiding is als volgt: de zolen worden geweekt in koud water en vervolgens aan beide zijden bedekt met eene lang zuivere talk. Na eenigen tijd worden ze tusschen 2 vormen geplaatst en dan gebracht onder een ontzaglijk hoogen hydrau- lischen diulc. Deze zolen laten, ook na vele. uren in 't water gestaan te hebben, geen voch tigheid door. De uitvinder geeft er den Home- rischen naam nEuknemida zolen" aan. De correspondent van de Daily Beivs telegrafeert uit New-Castle van 11. Woensdag, dat op de bijeenkomst welke Zondag gehouden werd, van geen van beide zijden andere vredesvoorwaarden, werden voorgeslagen dan oorspronkelijk waren: aangeboden. President Brand, Krugor, Joubert en anderen zegt hij verder zullen op een ge-, schikte plaats met Sir Evelijn Wood samenkomen vóÓ£ het einde van den wapenstilstand om over' de vredesvoorwaarden te onderhandelen. De ont-i moeting zal plaats hebben ten Zuidwesten van.,- Newcastlewaarschijnlijk op den weg van den Vrijstaat. Uit Durban telegrapheerde deze- correspondent' Dinsdag, dat hij, naar de berichten, welke hij van- Engelschen en Boeren ontving, vrede niet onmogelijk, achtte, ofschoon de militairen en ,de burgers een- stemmig den vredo afkeurdenals niet eerst het f prestige der Engelschen was hersteld. Hij .meende toen ook dat Joubert, Brand en \Wo'od dien dag '*jj£

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2