Buiteilatisclie Beridten. BiiieiMicto Berichten. van Zaterdag 12 Maart 1881. ENGELAND. B(i de eerlang te houden vei kiezingen op het Engelsche eiland Man -/uilen voor het eerst ook vrouwen medestemmen. Zooais ineu weet, werd op dit eiland, dat een eigeu Regee ring heeft, eenigen tijd geledeu hot stemrecht toegekend aan alle vrouwen, die een stuk giond in eigendom hebben, dat 1 pond sterling of meer per jaar opbreugt. De kiezerslijsten zijn daardoor met ongeveer 500 namen vermeerderd. Een voorstel om de vrouwen ook verkiesbaar te stellen is er naar het schijnt nog niet behandeld, maar men verwacht dal de nieuwe rtegenwoordiging zich weldra zal hebben bezig te houden met het plan om het kiesrecht ook uit te breiden tot vrouwen, die geen grondbezit- slers zijn. OOSTENRIJK. Een paardenkoopman te Pe-<t kreeg eeu bestelling van Griekenland voor 1000 paarden. Uit Triëst wordt bericht, dat daar drie spoor treinen zijn aangekomen met Hongaarsche paarden, bestemd voor Griekenland. RUSLAND. Naar men zegt, is in een oude villa in den omtrek van Petersburg een aantal brieven van Voltaire gevonden, gericht tot Teploff, secretaris van Catharina, en tot graaf Razoumoffski. D U I T S C II L A S D. Volgens de uitkomsten der onlangs gehou den volkstelling heeft het Duitsche Rijk een bevolking van 45,194,172 personen. AMERIKA. President Hayes isnadat hij de ge vaarvolle baan der diplomatie met eere verliet, op een andete baan bijna verongelukt. De spoortrein waarmee hij en de zijnen zich van Washington naar Baltimore begaven, op hun reis naar Ohio, is dicht bij het station Balti more met een anderen trein in botsing geko men. Twee personen werden gedood en ver scheidene gewond. De heer Hayes en de zijnen hebben geen letsel bekomen. SCHIEDAM, 11 Maart 1881. De Minister van Financien maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Neder- landsche Bank, op 5 dezer j!., en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaal meesters aanwezig, te znmen een bedrag uit maakten van f20,403,069.14V2. Artillerie- of marine-officierendie op goede voorwaarden eeu volkdat voor zijn onafhankelijkheid vecht, willen behulpzaam zijn, worden verzocht onder motto ïHulp" hun adres te willen opgeven Zoo luidt een adv. in het AT. v. d. D. Uit Batavia wordt van 28 Januari gemeld: Aan een rapport betreffende den toestand in Atjeh en onderhoorighedengedagteekend 1 dezer, worden de volgende berichten ontleend, De reeds langs particulieren weg ontvangen tijding van de in den nacht van 17 op 18 De cember in de nabijheid onzer versterking te Analaboeh gepleegde ongeregeldheden werd be vestigd bij die gelegenheid verloren twee per sonen het leven. Behoudens kleine ongeregeldheden, door ma- raudeurs bedreven, was de toestand ia Groot- Atjeh bevredigend. i t «i A J y X Een bende van ongeveer 30 kwaadwilligen, drong in den nacht van 24 December de kam pong Unkoi (Moekim Siroen, III Moekim Ker- koen) binnen en plunderde er drie, door een tiental Atjelmeezen bewoonde huizen. De aan vallers waren meerend'eels met achtoi laadge- weien gewapend. Door het natte, ruwe, weder der laatste weken is de gezondheidstoestand van Batavia minder gunstig. Keelziekte en koortsen heei- schtn nog, hoewel minder hevig dan vroeger. De West-Moesson is zoo sterk als velen, die reeds lang in Indie wonen, hier nog nooit hebben beleefd. Dagelijks vallen hevige regeus, vaak veigezeld van zware dondeibuien en ho- vigen wind. Ondanks den.%normen watertoevoer van de boven districten zijn wjj ter hoofdplaats, dank zij de uitstekende verbeteringen, in den water afvoer gedurende de laatste jaren tot stand gebracht, vrij van bamljiis gebleven. Tot dusver bepaalt alle overlast zich tot het onder water loopeu van èenige wegen en laag gelegen kampongs. De koortsepidemie imde Preaogcr Regent schappen is volgens sommige correspondenten niet minder erg dan die in Bantam gewoed heeft. In de afdeeling Bandong waren in het tijdperk van 20 tot 30 December 17,472 kooi t- lijders, op een bevolking van 232,402 zielen. Ook in de afdeelingen Meester Cornriis en Buitenzorg der ïesidentie Batavia was de1 ge zondheidstoestand ongunstiger en bezocht de koortsziekte de bevolking in hevige mate. Ook in enkele- districten vau-Samarang wordt de bevolking zeer door koortsen geteisterd. Zaterdagmiddag kwam te Soerabaja ter reede Zr. Ms. stoomschip Watergeus, kom- mandant Marinkelle, van Soemba. Op dat eiland was alles rustig. Van verzet geen spoor meer. De controleur keerde van Timor derwaarts terug. Men vei telt, dat de vorst, die de recalcitrante vertooning maakte, tijdens de aanwezigheid van het stoomschip in Soemba's waterenzijn vrouwen den nek zou hebben laten afsnijden. Wat daarvan ook het motief moge zijn geweest, wij hopen datals het feit bevestigd wordt Zijne Hoogheid door de Regeering zal worden afgezet en, zoo al niet opgehangen, dan toch op een plekje in dezen archipel zal worden geïnterneerd, waar hij zulk een bloedbad niet meer zal kunnen aanrichten. (Soar. Ui.) Een nieuw transport troepen is van Samarang over Batavia aaar Atjeh vertrokken. Dit is het tweede groote trausport militairen der tweede afdeeling in één maand. - "Volgens particuliere berichten, door de officieele tijdingen in de Javasche Courant in verzachtenden vorm bevestigd, wordt niet alleen in Bantam, maar thans ook in de Preanger de bevolking deerlijk geteisterd door de koortsen. De Regeering zet echter hare voorzieningsmaat regelen met kracht voort; verstrekking van levens- en geneesmiddelen heeft op ruime schaal plaats en eenig personeel, om toezicht te houden en als verplegers dienst te doen, wordt uitge zonden. Het bijgeloof, de vooroordeeien, de onverschilligheid en zorgeloosheid der inlauders verijdelen echter in een groot aantal gevallen de goede uitwerking van de verstrekte hulp Met de veeziekte gaat het nog geenszins beter. Behalve de veetyphus richt thans ook nog het miltvuur geduchte verwoestingen aan, vooral te Indramayoe en Kandanghauer. Luidens den Locomotief wordt door den ingenieur *jYau Bossekrachtens opdracht der F r k Regeeiiug, op Java's Oost- en Noordkust een inspeetie-i eis gedaan, om de behoeften na te gaan nan materieel en personeel voor bagger-' weik, ten einde Inter vooistellen ter verbetering van den toestand in te dienen. Omtrent de koffiebladziekte komen slechts nu en dan oenige tijdingen in. Velen beweren dat de hoofd zakelijke, zoo niet eenige, of zaak dezer plaag te zoeken is in de schrielheid dèr planters, waardoor vooral in oude tuinen'de boomen, door gemis aau noodige' voeding, lijdén aan wat een sein ijver in het Sóerah N. èt Advertbld. noemt bloedarmoede". Het bericht van het Deventer Zónda^s- Had, dat Dr, Kan uit Deventer, die uit dfe'n Oranje-Vrijstaat naar hot oorlogstooheel wis vertiokken om zich ouder de banier van het Itoode Kruis te scharen, aan een kogelwo'nd zou zijn overleden, is minst genomenwoorbhrig. Althaus de familie van genoemden genees heer heeft van zijn overlijden niets vernofneo, en te Deventèr houdt men het bericht voor een praatje zonder eenigen bekenden grond. Jl. Maandag is te Maastricht een verga dering gehouden van de commissie voor de watetsooodlijdenden in Limburg, met eenige afgevaaidigde leden van de aigemeeu'e commissie te Amsterdam. In die bijeenkomst is o. a. be sloten, vanwege de algemeene commissie éëae schadevergoeding toe te kennén aan de dóór overstroomiug geteisterden iu Limburg, op den voet en naar den maatstaf als in andere' pro vinciën, en dat die naatstaf Zal zijnvergoeding der geheele schade aau hen j wier inkónt^i minder dan f 400, van 2/3 aan hen wiër-ïn- komen van f 400 tot f 000, en van 1/3 ain hen, wier inkomeu van f 600 tót f800 bedraagt, terwijl aan henwier inkomen grooter dón f 800 is, geeue schadevergoeding zal wordén uitgekeerd. t De Fancy Fair te Groningen heeft zuiver opgebracht f 6600, die worden verdeeld'als volgt: f 4000 aan de plaatselijke commissie van onderstaud f 1000 aan de vrouwen-fer- eenigingf 800 aau Patrimonium f 800 dan hulp in nood. Aau het Boode Krüis is boven dien f 100 geschonken. Naar men verneemt, heeft de Maatschappij tot bevordering der Toonkust dezer dagen vin iemand, die onbekend wenscht te big ven' e«» legaat ontvangen van f400, ten behoeve*van haar kunstenaarsfonds. Naar men thans verneemt, zal friet 1 Mei a. s. eene brigade van 35 marëchaussdes, onder bevel van een officier, in Den'Haag gevestigd woiden. De voormalige koninklgke stallen op het Valkenhof zullen waarschijnlijk voorloopig als kazerne voor die brigade worden aangewezen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rijesen heeft zich dezer dagen tot de Tweede Kamer der Staten-Generaai gewend, mét ver zoek het thans bij die Kamer aanhangigé wets ontwerp nopens de rentebelasting aan te!'nernen. Voor de drukte van den aardappelhandel in het Westland aanvangt, zullen hoogstwaar schijnlijk Naaldwijk, de Lier en Hondsholredijk door eene telephoonverbinding met eikaar in betrokking worden gesteld. Een daartoe strek kend verzoek werd door den Minister van Waterstaat met welwillendheid aangehoord. In het gebouw vau het1 Provinciaal Bé stuur van Zuid-Holland, zal den 18 Maart aan staande, des middags te 12 uren, de aanbesteding plaats hebben van 136 remonte paarden, teil t behoeve van het léger, als 55 stuks*voor het

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5