Gemengde Berichten. late regiment veldartillerie te Utrecht, 55 stuks j voor het 2de regiment veldartillerie te 's Graven- hage en 26 stuks voor het korps rijdende artillerie te Arnhem. Aan genoemd lokaal liggen de voorwaarden van aanbesteding ter lezing. De felle N. O. storm en de spiegelgladde straten, die het Vrijdag avond en Zaterdag nacht zoo hoogst gevaarlijk maakten zich op straat te bewegen, hebben te Amsterdam tal van ongelukken veroorzaakt, waarbij ook eenige mensebeo levens verloren gingen. De door stoom bewogen persen van de firma Koeloffzen Hübner, boekdrukkers te Amsterdam, hadden een afzonderlijken aasslag in het patentrecht uitgelokt, en wel onderden term molens". De aangeslagenen dienden daar over een bezwaarschrift by Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in, waarop dezer dagen eene beslissing gevolgd is. Gedeputeerde Staten waren van oordeel, dat stoommachines niet bebooren tot de werktuigen, die by ds patentwet molens worden genoemd, terwijl ook de door die stoommachines in bewe ging gebrachte snelpersen evenmin als andere drukpersen in die wet als molens zijn vermeid. Zjj achten dus den afzonderleken aanslag voor de door stoom bewogen persen in strijd met de wet ea verleenden ontheffing voo<- den aanslag. (JV. v. d. D.) Dezer dagen overleed te Arnhem een stafmuzikant. Juist een dag na zyn afsterven kwam uit Duitscldand het bericht, dat hem een erfenis van 150,000 mark was ten deel gevallen. De man heeft uit zyn eerste huwelijk een zoon in leven, doch had dit kind met de moeder verlaten en was later, na den dood van deze laatste hertrouwd. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand Jannari 1881 veiongeiukt 187 schepen, als van Engeland 71, Noorwegen 25, Duitichland 20, Amerika 16, Frankrijk 16, Nederland S, Italië 8, Denemarken 7, Zweden 5, Oostenrijk 3, Portugal 3, Rusland 2, Rep. v. Nicaragua 1, onbekende schepen 2; hier onder zyn begrepen 27 schepen waarvan berichten ontbreken. Stoombooten 23, Engeland 18, Spanje 2, Italië 1, Nederland 1, onbekende natie 1, waaronder 1 stoomboot daar geen berichten van zyn ingekomen, Voor de eerste maal sedert de verovering, zet Algiers in zyn haven gedurende eenige dagen een deel van de Hollandsche oorlogs vloot zien. Werkelijk werden 5 dezer de schroef- stoombooten Ten Galen, Leeuwarden en Marnia verwacht. Deze drie schepen zijn geplaatst onder het bevel van den kommandant J. W. Bink es. Wij meenen te weten dat de vreemde Kolonie zich voorstelt de Hollandsche officieren opeen loirée te vereenigen. De Duitschers, twee mannen en een vrouw, beticht den diefstal in de St. Lauren- tiusksrk te Antwerpen gepleegd te hebben zyn dezer te Amsterdam aangehouden ea aan de Belgische" justitie uitgeleverd. De Delftsche studenten hebben hunne feestviering uitgesteld, daar op den dag, daarvoor aangweten, de Stadt-Doele besproken was. De viering van den Lieg zal nu op een nader te bepalen dag plaats hebben, Men schryft aan de Arnhemsche Courant uit Utrecht: Waar de geestdrift voor de zaak derTrans- vaalsche Boeren iemand al niet toe voeren kan, bewijzt het volgende verhaal, dat hier de ronde doet. In een bierhuis alhier werd dezer dagen door den kastelein een rat gevangen en door - hem aan de bezoekers vertoond. Onder dezen was ar een, die onmiddellijk, een wed denschap om tien gulden ten behoeve der Transvaalsche Boeren aanging, dat hij die rat rauw zou verslinden. Het beest werd afgemaakt, van de ingewanden gezuiverdgevild en ver slonden ennaar men verzekertniemand der aanwezigen werd missel lik. Als de Eogelsche Regeerinj; door zulke treffende blijken vau sympathie voor de stamverwanten in Afrika van het intelligente deel onzer natie want daartoe behoort, naar men zegt, de kannibaal nog niet overtuigd wordt van de onrechtvaar digheid harer zaakdan helpen ook geen adressen en meetings meer. Intusschen is bet jammer dat de Hottentotten, die voor eenige jaren de kermissen bezochten en levende konijnen en kiezslsteenen aten, in den laatsten tijd van onze jaarmarkten geweerd worden. De ratteneter zou een verdienstelijk lid van dat gezelschap hebben kunnen worden. Uit Heerenveen wordt van 5 Maart ge meld: In het naburige Oranjewoud heeft een ongehoord feit plaats gehad, naar wy vernemen iu hoofdzaak in 't navolgende bestaande: Gis teravond ongeveer ten elf uur trad de koetsier van den heer J. B. O. de kamer, waar deze met zyn vrouw zat, binnen en eischte (naar het schijnt hadden beide even te voren eenige woorden gehad) zyn loon, daar hij wilde ver- irekken en bovendien f10,000, daarbij een geladen zesloops revolver op zijn heer gericht houdende, onder de bedreiging hem te zullen doodschieten, zoo hij genoemde som niet on middellijk gaf. De heer O: stond op ea ging naar de deur van zyn aangrenzende kamer om geld te halen, doch werd gevolgd door den koetsier, die steeds de revolver dreigende in de hand hield. Eensklaps keert de heer O. zich om en grijpt het wapener valt een schot en de heer wordt door een schamp schot in de linkerborst getroffen en, hoewel niet gevaariyk, gewond; hierop ontstaat een ■worsteling, terwijl beide de revolver omklemd houden, totdat Mevr. O. en de te hulp gesnelde diensboden den koetsier van den heer O. had den afgetrokken. Onder de worsteling vielen nog twee schoten en werd de heer O. aan beide hanlen, de kqetsier aan één hand ver wond, vermoedelijk door den scherpen trekker en haan van den revolver. De justitie heeft zich hedennacht onmiddellijk naar de plaats van het voorval begeven en een onderzoek ingesteld, met het gevolg dat de koetsier in hechtenis genomen en naar het huis van arrest alhier overgebracht is. De redactie van de Lfederlandscht Spec- tator maakt in haar jongste nummer bekend, dat ook zy zich gaarne beiast met het ontvangen en overmaken van gelden voor het gedenkteekeu, dat men voornemens is te Beilyn voor Lessing op te richten. Dezer dagen zal een Duitsche vertaling van Ten Kates gedicht »De schepping", door J. Koppelmann bij C. Ed. Muller te Bremen worden uitgegeven. Meu schryft aan de Leiitche Ct, De Oostewind met vorst bestreed een lucht- sttoom, die sedert Donderdagochtend uit het Zuidwesten opkwam. -Hieruit ontstond een yzel, die Vrijdagavond begon en ondanks den aan houdenden regen een vol etmaal duurde. Het geboomte, dat met een dikke 'ijskorst was be laden, schudde daarbij het dorre hout af, maar ook veel groen hout weid geknakt. Buigende onder de vracht van ijskraakten o. a. van den treurwilg ea den abeel geheele armen. Ieder tuinier weet voorts' welk een oogst te wachten staat van oe vruchtboomenwelker reeds ontwikkelde bottenzooals thansvier en twintig uren in het ijs gezeten hebben. Bleiswljk, In een daartoe gehouden ver gadering heeft zich eene Commissie van jonge lieden gevormd tot iiet doen eener collecte in deze gemeente ten behoeve van de gekwetste of betrekkingen van gesneuvelde Transvalers. Aan het hoofd dezer lijst vindt man deu predikant, den pastoor, den burgemeester, deu secretaris en geheel het overige gemeentebestuur, leiden. Bij prof. Rijke alhier is onder de straatdeur geschoven een strookje papier, houdende bedreiging dat, wanneer in den loop dezer week geen f50 in het Plantsoen werden gelegdzyn woning in brand zou gestoken worden. De politie is er mede in kennis gestold. Het sehrift en de wijze van plaatsbepaling doen eciiter denken aan een verregaande jongeus- baldadigbeid. Dordrecht. Het Comité alhier tot bet houden eener verloting voor den watersnood, is tijdens da werkzaamheden door de hoofd commissie te Amsterdam in kermis gesteld van den gunstigeu toestand harer kasen heeft dientengevolge in eer.e gisteren gehouden ver gadering met algemeene stemmen besloten, oa bekomen Koniuklijke goedkeuring, een gedeelte van de opbrengst dier verloting te doen strekken ten behoeve der Transvalers. Wij vernemeudat ten behoeve der Transvaalsche Boeren op de Hoogere Burger school alhier is bijeengebiacht de som van f 100, die gisteren aan professor Harting is over gemaakt. (2?. Ct,) Amsterdam. By den burgemeester, is van N. R. outvaugen de soin van f 1300, voor aanvulling van plaatselijke directe belasting, dienst 1880/81. Middelburg. De rechtbank deed eergisteren uitspraak in de zaak van den ontrouwen diaken uit Hoek, die verleden week terecht stond, en veroordeelde hem tot eene cell. gev. van 2 maanden, benevens in de kosten van het geding. Te Napels is een persoon gevangen genomen, die letterlijk handel dreef in Italiaan- sche kinderen. Hij heet Rao Domenicó Antonio di Laurenzana en was er steeds op uit schoons, welgevormde jongens en meisjes op te spoten, liefst uit den behoeftigen stand. Dan ging hij naar de ouders toe en beloofde hun gouden bergen voor de toekomst, wanneer zij hem hun kind voor eenigeu tijd wilden afstaan. Vond hij een gewillig oor, dan liet hij de onwetende men- scheu een papier teekeaen, waarbij de kinderen voor den tijd \an zes jaar geheel zyu eigendom werden, tegen een uitkeertng van 4 lire per maand. De op deze wyze gekochte jongens en meisjes nam hij mee naar Parijs en gebruikte ze meestal om tot model te dienen voor schil ders en beeldhouwers. Aan dezen voordeeligen handel, dien hij reeds geruimeu tijd straffeloos gedreven had, is nu een eiode gemaakt. Wat sinds Koning Saul en David bekend was, nl. de macht van muziek tot het genezen van zielsziekten, wordt thans op eene andere manier o. a. te Leeds in praktijk gebracht, en zal spoedig te Londen worden nagevolgd. Men richt nl. muziek- en zanggezelschappen op, om in ziekenhuizen de patiënten door de toonkunst op te beuren en te helpen genezen. De Kyrle- Sociëteit voert deze maatregelen in. Lady Biabeson is begonnen met 100 p. 8t. voordat doel aan de Scciëleit te schenken. Een zeer eenvoudig middel, om vooruit te kunnen bepalen op welke dagen het vriezen zal in de maand Mei is ouluugs den Fransche landbouwvereeniging en der Socièté d°acclimation aan de hand gedaan. Men moet daaitoe nauwkeurig de dagen noleei en waarop het in Maart mist, en zal dan zien dat het omstreeks diezelfde datums in Mei. den dag er voor, of dien er na, vriezen zal. Het zou zeker voor landbouwers, boom kweekers enz. van groot belang zyn als men zoo de voorjaarsvorsten vooruit berekenen en zijn maatregelen er tegen nemen kon. Maar dat het werkelijk op die manier zou kunnen, schijnt wel wat ongelooflijk. Intusschen verzekeren twee deskundigen dat zij er jaren lang de proef mee genomen hebben en dat hun voorspellingen alt ij d uitkwamen. Gedrukt bij J; ODÉ, te Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 6