A0. 1881. Donderdag 17 Maart. M 51421 Yersciijnt laplijts, nitpmiM Dinsiai. Biilmlaiiult Bevieliten! "Vijf en. Dertigste J aargang. jagstHBiastf jflfr'PW P,}#H\L&a<!!iln*& AbOnnemkntsi-hu», pal kwmtaal J 1.85. franco per post, door tiet geVieele Rijk- 2.50. Afzonderlijke tiotinuers- 0.10. BWKKAÏ WARMT, K, 124. Aovkrtknti ssprijsv»u 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10# Tedere gewone regel meer - 0.10. Diuëuam. plaatsing woi.lt tegen twee«».u. berekend. >B(] «leze Courant behoort een Bijvoegsel. R V S L A N J>. De Minister van Binnenlaudsche Zaken heeft bekend gemaakt, dat een der hoofdaanleggers van den aanslag op oen Czaar, iaatstieden Vrijdag gearresteerd, bekend heeftvoornemens te zjjn geweest, aan de uitvoering der daad deel te nemen. Ook Russakofl' behoorde tot de hoofdaanleggers. Deze heeft in het lijk van een ander persoon van wien men beweerde dat hij de tweede bom geworpen had en daarbij gewond was zijn medeplichtige herkend; Gisternacht is de woning ontdekt, alwaar de bommen waren afgeleverd. De bewoner heeft zich bij de komst der openbare autoriteit doodgeschoten. De bij hem inwonende vrouw •werd gearresteerd. Mem vond er ontplofbare projectielen en eene proclamatie, betreffende de uitvoering van den aanslag door twee man. •Des voormiddags ten elf ure verscheen in die zelfde woning een jeugdig man, die dadelijk werd gearresteerd en bij zijne aanhouding zas revolverschoten loste, waardoor drie politie agenten werden gewond. Eergisternamiddag ten 1 ure heeft de traditioneels inhuldiging van KeizerAlexanderlII in het Winterpaleis plaats gehad. De stoet begaf zich op de gebruikelijke wijze door de zalen naar de kerk. De generaals en officieren van alle wapenen vulden de ruimte- De Keizer kon aanvankelijk met moeite zijn tranen bedwingen, maar hield daarna met vaste stem eene toespraak, waai in hij dankte voor de aan zijn overleden vader bewezen trouw, terwijl hij allen verzocht, den ontslapen Keizer in getrouwe herinnering te bewaren en ook hem even trouw te zijn. Na het eindigen dezer toespraak heerschte onder alle aanwezigen eenige oogenblikken van stilte, slechts door snikken afgebroken, totdat plotseling een hoera! los barstte, waaraan geen einde scheen te zullen komen en dat tot in de kerk werk voortgezet. Daar kon de Keizer nauwelijks door zijn tranen spreken; niettemin hield hij een dergelijke aanspraak tot den Rijksraad en de Ministers, die vervolgens met de andere aanwezige autori teiten den eed aflegden. De stoet keerde daarop in dezelfde orde terug. Alles geschiedde op de gebruikelijke wijze en met de meeste orde. De militairen legden eergister en gister den eed aan den nieuwen Keizer af. Ook gister was het vol op de straten, doch overal ziet men dezelfde kalme, waardige, sympathische houding als eergister.'Hetzelfde gevoel beheerscht allen zonder onderscheid, loyale smart om het onmeteljjk verlies en diepe verontwaardiging over de daad der afschuwelijke sluipmoordenaars.1 De gearresteerde moordenaar Russakow, die den eersten bom wierp, is afkomstig uit Boro- witschi, in het gouvernement Nowgorod. Er is eene nihilistische proclamatie uit gevaardigd, waarin wordt medegedeeld dat het vonnis, uitgesproken over den Czaar, ten uitvoer is gebracht, en dat over den nieuwen souverein zal worden geoordeeld naar zijne werken. PÖBTÜGi L. Zondag jl. werden te Lissabon twee volks vergaderingen gehouden: de eene bestond uit Republikeinen,en laakte den afstand van Lorenzo Marquez aan Engeland; de andere, monarchaal-republikeinse!), 'keurde den gang der .politiek over het algemeen af. De kreet Zeve de Republiek! werd aangeheventoen kwam de politie tusschen beide en nam eenige personen ia verzekerde bewaring. Het bericht uit Lissabon, dat de rortu- geesche Cortes na langjarig dralen een verdrag heeft goedgekeurd, waarbij Lorenzo Marquez aan de Delagoa-baai ter beschikking van Enge land wordt gestel(k,vis_jzan groot, gewicht De Delagoa-baai is de beste haven van Zuid- A frik a eu bet gebied om deze baai sluit de Transvaal van de zeekust af. Engeland treedt nu in het feitelijk bezit van de geheele westkust van Zuid-Afrika. In 1823 moet een Kaffer- of Swazi-koning een landstreek aan de Delagoa-baai verkocht hebben aan een Engelsch zeekapitein met name Owen. Daar Owen Engelsch onderdaan was, verklaarde Engeland de Delagoa-baai voor Engelsch. De Portugeezen, die sinds den tijd van "Vasco de Gama aanspraak op dit land maakten, protesteerden tegen deze bewering en tot S873 toe bleef de kwestie onbeslist. Toen, zoo zegt de Londensche Globewerd een gerucht open baar, dat Bismarck voor de Duitsche landver huizers op het Delagoagebied het oog had geslagen, en over den afstand er van met Portu gal onderhandelde. Dit maakte in Engeland veel sensatie. Daar Portugal niet vrij willig afslaud wilde doen, kwam de zaak in handen van een scheidsgerecht en wel van Thiers, later van Mac-Mahon. In 1875 werd beslist, dat Portugal rechtmatig bezitter was van het Delagoa-gebied. Ia 1877 annexeerde Engeland, dat de Delagoa- baai verloren had en voorzag welk een gewicht die haven voor de Traosvaal had, deze Repu bliek. Toen volgde de Zoeloe-oorlog en de annexatie van Zoeloeland. Iu 1879 eindelijk werd met den Portugeeschen Minister van Buitenlandsche Zaken Corvo het verdrag geslo ten, dat thans door de Portugeesche Cortes is goedgekeurd eu die den Eugelschen den kortsten weg naar Pretoria opent. Het Delagoa-gebied wordt westeljjk door de Transvaal, oostelijk door de Zee, noordelijk door de rivier Imhambane en zuidelijk door Zoeloe- land begrensd. ENGELAND.. In het- Hoogerbuis en in het Lagerhuis zijn met algemeene stemmen, naar aanleiding van den moord op den Czaar, adressen van sym pathie aan de Koningin en van rouwbeklag aan de hertogin van Edinburg vastgesteld. Iu het Lagerhuis werd door Gladstone, in het Iloogerhuis door lord Granville gewezen op de groote hoedanigheden van den Vorst, die ge vallen is als slachtoffer' eener misdaad, voort gevloeid uit snooden ondank. Het adres van rouwbeklag zal voor het La gerhui» door markies Tavestock en graaf Percy, en voor het Hoogerhuis door de hertogen van Bedford en Richmond aan de hertogin van Edinburg worden overhandigd. De meeste bladen leveren beschouwingen over de politieke gevolgen van de troonsbe stijging door den nieuwen Czaar van Rusland. De Standard gelooft dat Alexander III bond- genooten voor zijn Rijk zal zoeken, doch twijfelt of Frankrijk juist nu een aanvallend verbond met Rusland zal durven sluiten. De Daily Telegraph verwacht dat door het optreden van' Ozaar "Alexander III het bondgenootschap tusschen Oostenrijk en Duitschland inniger zal worden. De Times maakt de opmerking, dat de hartelijke vriendschap tusschen Keizer "Wilhelm en wijlen Czaar Alexander II een onderpand voor de zekerheid van den Europee- schen vrede is geweest. Het blad hoopt, dat Alexander III zal beseffen hoe nuttig en noodig het is de goede betrekkingen tusschen Rusland eu Duitschland te handhaven en te bevorderen. Het blad beveelt hem aan in dit opzicht het door zijnen vader gegeven voorbeeld te volgen. Volgens bericht uit Newcastle van eergister, hebben 1000 pachters den Oranje Vrijstaat verlaten, om zich bij de Boeren in de Trans vaal aan te sluiten. Volgens gerucht, hesft dit contingent uit den Vrijstaat den Mullers'pas bezet. Generaal Wood heeft zich naar Mount- Prospect begeven. De Tweede editie van Daily News bevat eene depêche uit Durban van eergister, volgens welke de wapenstilstand vier dagen verlengd is. Den 9n Juni zal in Engeland het eeuwfeest van George Stephe,nson worden gevierd. Step henson maakte de eerste locomotief in 1814. F R A N K K IJ K. In den Senaat heeft de heer Ferry, in ant woord aan den heer Batbie, de genomen maat regelen gerechtvaardigd. Voor Paschen zuilen alle professoren der jezuïeten-orde moeten zijn vervangen door wereldlijke priesters. Daarop is eenvoudig besloten, over te gaan tot de orde van den dag. B B L G I E. In geval Bara president der Belgische, Kamer wordt, zal Olin hem opvolgen aD Minister van Justitie. AMERIKA. Garfield heeft den president van Mexico gelukgewenscht met 'de voltooiing-van den kabel tusschen Mexico en Amerika.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1