Biitealftnjlicjie Bericlitsn. Bimen'lanjscïr Berichten. van Donderdag 17 Maart F It A N K R IJ K, Naar beweerd wordt, is het tusschen de meer of min liberale Katholieke party en de zuivere legitimisten tot een volslagen scheuring gekomenen zou de hertog de Broglie niet vreemd zijn aan deze gebeurtenis. Eerstge noemde partij moet namelijk, zij het dan ook wat laat, tot het inzicht zijn gekomen, dat zij bare zaak totaal bederft door langer samen te gaan met de onverzoenlijken der rechterzijde, die in hunnen oorlog tegen de hedendaagsche maatschappij al wat hen volgt blootstelt aau oudergang, O O S T E N R 13 K. Volgens berichten uit Konstantinopel is bet gebleken, dat de Turken op het einde der vortgen maand in Thessalie omstreeks 30,000 man en in Epirus even zooveel troepen bijeen hebben te Janina bedraagt de bezetting 8000 man en wordt deze nog dagelijks versterkt. In het geheel za! bet aantal Turksche troepen in Thessalie en Epirus op het einde dezer maand 100,000 man bedragen, ondersteund door 25,000 man in Macedonië en 50,000 man in Rumelie. Het huis der afgevaardigden hoeft den heer Smolka met 193 stemmen tot president benoemd. Op den heer Reichbauer waren 146 stemmen uitgebracht. DÜITSCIILASD. De Keizer heeft bij kabinetsorder gelast, dat het gebeele leger, wegens het overlijden van Keizer Alexander II van Ruslandvoor 4 weken, en de regimenten waarvan hij chef was, 'voor 5 weken den rouw zullen aannemen. ZWEDEN. De verloving van den Kroonprins van Zweden met Prinses Victoria van Baden, klein dochter des Duitschen Keizers, is bekend ge maakt. De Prinses is ruim 18, de Kroonprins bijna 23 jaren oud. TWEEDE KAMER DER STATEN - GENERAAL Zitting van 15'Maart, In de zitting van heden heeft, zooals wij reeds in ons vorig nummer ais telegrafisch bericht mededeelden, de heer Bahiman verlof verkregen op een naderen dag den Minister van Water staat te interpelleeren over de dijkbreuk te Nieuwkuijk, speciaal wat zal gedaan worden tot verbetering van den onhoudbaren toestaud van N. O. Noord-Brabant en welke uitkomsten de enquête nopens de handelingen van het dijk bestuur heeft opgeleverd. Op voorstel van deu heer Cremers is bij acclamatie aangenomen een motie, om naar aanleiding van den afschuwelijken moord op den Czaar, een der edelste vorsten van Europa, die meer dan zyn voorgangers voor de vrijheid deed, de Regeering uit te noodigen namens de Kamer het leedwezen aan het gouvernement van Ttusland kenbaar te maken bij het vernemen van den verraderlijken en laaghartigen aanslag. De Regeering verklaarde met deze motie in te stemmen/ De discussie over de motie-Van Houten, tot uitstel van' de behandeling der rentewet, is daarna aangevangen. De heerea Blussé, Rutgers Van Rozenburg, Idzerda en Van der Kaay be streden "die motie, daar eene nieuwe belasting noodzakelijk was en uitstel ongerechtvaardigd. Dè heeren Ileydenrijck, Oorver Hooft en de achtten de rentebelasting Savornin Lohrnan ongemotiveerd. De heer Van Eek stelde voor als amendement de motieven uit de motie weg te laten eu enkel te besluiten vooralsnog de rentewet niet te behandelen. v Na verdere discussie, waarin de heeren de Savornin Lobman en van -J-Iouten de motie verdedigden en de heer Van der Kaay die bestreed, heeft de Minister vab' Financiën aan gedrongen op behandeling der wet nu, daar uitstel ongerechtvaardigd en versterking der middelen noodzakelijk is. Ten slotte verklaarde hy, dat als een der motiSn aangenomen werd, hij in dat onbepaalde afstel zou zien ee.ae afkeuring der flnancieele 'politiek van de Regee-i ring. Morgen voortzetting. De heer de Gasembroot heeft verlof gekregen eene interpellatie tot de Regeering te lichten over de behartiging der belangen van de Javaansche bevolking door de exploitatie van de staatsspoorwegen op Java. SCHIEDAM, 16 Maart 1SS1 De gewone audiontiën vande Ministers van Financiën en van Oorlog zullen op Donder dag den '17 en die van den Minister van Marine op Vrijdag don 18 Maart tiaustannde niet plaats hebben. De Minister van Biunenlaadsche Zaken heeft te kennen gegeven, dat hij zich met betrekking lot de vei meerdering van hel getal leden van de gemeenteraden, ten gevolge van de vermeerdering der bevolking, kan veieenigen met de deswege in 1802 gegeven voorschriften. Volgens die voorschriften moeten de veikio- zingen gehouden worden op den tijd bij art. 7, alinea 1. der wet bepaald, nl. op den derden Dinsdag iu Juli. Na afloop der verkiezingen beboeren nieuwe roosters van aftreding te wor den vastgesteld in vei volgens door het lot te worden bepaald tot welke aftreding elk der nieuw optredende leden (waaronder dei halve mede begiepen zijn zij die tengevolge dei- periodieke afliediug van leden van raad vvoidon gekozen of heillozen) zal belmoren. De Minister vau Bïnnenlaudsclie Zaken heeft aan de Commissarissen des Ivoniiigs de volgende aanschrijving gericht: In het versing vau hare jongste zitting vestigt de Vergadering van laspecteuis van het Genees kundig Staatstoezicht m'yue aandacht op de gebrekkige naleving van artikel 14 der wet van '1 Juni 1865 Staatsblad No. 58), regelende bet geneeskundig staatstoezicht. Dooigaans vragen do gemeentebesturen niet ho' advies van de geneeskundige Inspecteurs, waar het naar de bedoeling der wet behoorde le geschieden. Zij doen dit alleen in die gevalrin, waarin eene speciale wet bepaaldelijk het liooren van deu Inspecteur voorschrijft. Onderwei pen, die voor de gezondheidsbelangen der bevolking van het grootste gewicht zyn, bijv. afvoer van vuil en drinkwaterleidingen, worden door de gemeente- beslui eu behandeld en beslist zonder dal do geneeskundige Inspecteur gehoord wordt. Dezelfde opmerking gaf in '1871 aanleiding tot eene circulaire van den Minister van.Binueu- landsche Zaken van 20 October No. 212. Ik heb de eer U. H. Edel Gestr. te veizoekeu die circulaire by de gemeentebesturen iu uwe provincie in herinnering te brengen, en hen tot overleg met deu geneeskundige» ambtenaar over alle onderwerpen, die op dc volksgezondheid van invloed kunnen zijn, nau te spoièn, De opbrengst van 's rijks-middelen zet zich dit jaar nog niet gunstig in. De thans afgesloten twee maanden getuigen van een achteruitgang van 1362,598 vergeleken met het vmige jaar. De accijns op de suiker blijft- dnlemW en is nu weder f 141,416 ac)it»ruit. Zelfs liet geriislilleeid is'f148 595 beneden hét vorige jaar. De i egistralie- en hypotheekrechten' zijn weder gestegen met 1159,269, maar op' de diiecte belastingen, grondbelasting, personeel en patenten m minder ontvangen I *100;926. De posterijen hebben f12.542 meer, rnaar de- lelegrafen f'2448 minder opgebracht. Van de vooruitgaande beweging, die zich in het vorige jaar openbaarde, is ,nog geen spoor. Reeds toen waren in do twee eerste maanden de middelen f'125.000 vooruit' en nu zijn zij f362,598 achteruit: Naar de Juist- Ct. verneemt, heeft ook""-! de Nederlnndsche Regeering de uitnoodiging ontvangen, zicii te doen vertegenwoordigen op de muiU-coufeieniie, welke den 19 April a. s., op het initiatief vau Fiaukryk eu Noord- Amerika, te Parijs zal böeenkomeji, eu heeft zij die uitnoodiging reeds aangenomen. Is het, blad goed -ingelicht, dan heeft Frankrijk zich rnet Noord-Amerika verstaan door de conferentie to doen oinlei zoeken een plan tot het gebruik- van liet goud en zilver als betaalmiddel iu het internationaal verkeer en orn door haar dc waaideverhouding tusschen de beide metalen te doen vaststellen. Tevens is he* voornemen, door de algevaardigden ter conferentie over eene internationale overeenkomst dienaangaande te doen b'raadslagen, welke overeenkomst dan later zou worden onderworpen aau de Regc-e- - ringen der landen, op de conferentie v-~''tigen- wooidigd. Er zal in Augustus a. s. eene inter- nationale tentoonstelling vau kracht- en ar- beidsrnaehiuori voor handwerkeis te Alton* plaats hebben. Het programma voor deze internationale tentoonstelling is bepaald als volgt: Afdeeling I. Krachtmachiuenzal in de eerste klasse gaskrachtmachineniu de 2da kla-sc waterkracht-, in de 3de klasse sloom-, in de 4de klasse heetelueiit- en in de 5de klasse dynamo electrischekooivvaterstofinachinen eu in de 6de klasse modellen en teek.eniugen van, krachtmachiuen belatten. Afdeeling IR Weikinaehine» en werktuigen, bevat iu de verschillende klassen: houtbewerkingsmacliinen voor schrijnwerkers, draaiers, timmerlieden,,e«z ijzQi'bevverkingsmaehinen voor smedenslote.-, makers enz.bSikbewerkingsmachincn voor blik- en koperslagers, ketelsmeden enz.; werk- inachineii voor koper- en tingieters enz. werkmaehinen voor hoi logemakers,goudsmeden, gasfitters enz.leder bewrrkirigsinachiuen naaimacbiueu weefstoelen eu machinen voop stollen bcreiders; spoel- en gnrenmachiuen hennep-, braak-, hekel- en tonwsjagernmehinen umcliineu voor hoedefabrikauten en borstel- makersveifwiyfmacliiueti: mach men voor, glas slijp® enz.; steenbewerkingsmachiiien hourttbewei kuigsuiuehiuoiimachinen vour mo- lenaais, bakkeis, conditors enz; machine» voor, boekdrukkers, lilhographen, photographe.n enz.; machinen voor boekbiuders „enz.: tqagliyjen voor sigarenfabrikanten, machinen voor,,slach ters machinen voor,ysbereidiug, mineraalwater enz.machineu ter vervaardiging van ürpad- nagels, schroeven, naalden, nagels, enz.,; ,t»n vervoermiddelen voor zoover deze voqr „de werkmaehinen dienstig zyn, Afdeeling 111 bevat artikelen welke door de machiuen. pn ,yy'<p'k- tuigen der Afdeelingen 1 en II vervaardigd

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5