TRANSVAA L. f W tt wórden en wel: houtwerkensierwerken, 1 koperslagers werken en gegoten artikelen producten der textil-industrieboekdrukkers boekbindersportefeuille-artikelen enz,en allerhande voorwerpen. Afdeeling IV is bepaald voor maehinen en gereedschappen voor de zuivelbereiding en melkertj, terwijl Afdeeling Y de tentoonstelling van landbouwmachlnen bevat. De titel ïlnternationaal" dezer tentoon stelling zal in groote mate bewaarheid worden, want de onmiddellijke nabijheid van Hamburg, deze wereldhandelstad, zal zeker ook alle buiten- landsche industrieëlen in dit vak aansporen hunne fabrikaten in te zenden en de Hamburger exporteurs voor de export naar alle plaatsen der wereld te bewegen. Het eerevoorzitterschap dezer internationale tentoonstelling heeft Zjjne Excell. de Minister van Staat Von Bötticher aanvaard. Vlaardlngen. Van de beugvisscherij zijn 8 schepen binnengekomen aanbrengende 182 ton zoutevisch, 29 ton leng, 1000 levende en 560 doode kabeljauwen, 90 levende lengen, 20 botten4850 schelvisschen en f 25 aan versche visch. Pernis. Van de kabeljauwvisscherij kwam te Grimeby een sloep binnen met een vangst van 800 koppen. Vier sloepen kwamen alhier binnen de een 'met een vangst van 600 koppen, waarvoor f 1100 besomd werdde tweede met 700 kabel jauwen en lengen en 300 schelvisschen, bruto besomming f1800, de derde met 1000 koppen, en de vierde met 1200 kabeljauwen en lengen en 2000 schelvisschen. Delft. Eergisteren is door de politie aan gehouden eene werkster, die bij een manurac- turier, ten wiens huize zij wekelijks een dag werkzaam was, een groote menigte voorwerpen voor en na uit den winkel had ontvreemd. Al de ontvreemde voorwerpen zij n te haren huize in beslag genomen. Gouda. Een treffend bewys vzn eerlijkheid leverde een arme vrouw te dezer stede, die eenige goederen in de bank van leening bracht en daarvoor, onder meer ander geld, een rolletje centen ontving, dat by opening 50 gouden tientjes bleek te bevatten. Dadelijk bracht zy het geld terug en werd voor haar eerlijkheid beloond, eerst met tien centen, doch later met een gulden. Doekum. Alhier is Zondagmiddag in de Chr. Geref. Kerk een gedeelte van het plafond ingestort. Gelukkig was de godsdienstoefening juist een half uur te voren geëindigd, zoodat het ongeval uu zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Zwolle. De Transvaal-meeting, Donderdag avond alhier gehouden, was buitengewoon druk bezocht en getuigde van warme sympathie voor onze Hollandsche natuurgenooten in Zuid- Afrika. Onder presidium van Mr. A. Van Naamen van Eemnes, werd aan de zeer talrijke vergadering door eenige leden van het comité met 'krachtige bewoordingen de geschiedenis der Transvaalsche Boeren geschetst en de moreel# en stoffelijke steun, zoozeer noodig, op gewekt. Eenstemmig besloot de' vergadering adhaesie te hechten aan de te Amsterdam vast gestelde resolutiën, en staande de vergadering werd voor ruim f1400 ingeschreven. Bovendien zal eene schaalcollecte langs de huizen plaats hebben. Arnhem. Een concert, jl. Vrydag alhier gegeven door eenige dames ten behoeve der nagelaten betrekkingen van Vesters, den in den sneeuwstorm omgekomen medewerker van de Katholiek» llluitratie, heeft de som van f620 opgebracht, die aan de redactie van genoemd weekblad is overgemaakt. 's-Hertogenbosch. Het gerucht dat in de gevangenis een man door verstikking den dood zou hebben gevonden, is onjuist gebleken, De lijkschouwing heaft aangetoond dat de man is bezweken aan de gevolgen eener beroerte. Aan het belangrijke "telegram, houdende verslag van het gesprek dat Donderdag tusschen Joubert en den correspondent der Daily News gevoerd werd, ontleenen wij nog het volgende: Joubert klaagde dat Sir T. Shepstone stelsel matig den staat van zaken in de Transvaal vóór •de inlijving verkeerd had voorgesteld, en dat de koloniale Regeoring opzettelijk doof gebleven was voor alles wat den waren toestand deed blijken. Sedert do inlijving waren de Boeren in hun eigen land nooit erkend gewordenzij werden onder den Y06t getreden door een militair despotisme. Tegen Sir G. Wolseley bracht Joubert indat bij do oogen gesloten liad voor de openbare mee ning en dat hij onware mededeelingen naar Engeland zondin spijt van de protesten van Joubert, dio aandrong op liet houden van volks vergaderingen ten einde de ware gezindheid der Boeren met betrekking tot do inlijving te doen blijken Wolseley echter verklaarde, «lat hij geen vergaderingen van dien aard zou toelaten. Na de annexatie hadden de Boeren alle pogingen aangewend om gehoor te verkrijgen voor eeno blootlegging van don wezenlijken toestand. Alles vergeefs. Zij zonden deputatios naar Engeland maar doze vonden geen geloof. Door geen bewijs stukken wilde de Engelsehe Regeering zich laten overtuigen van het onjuiste der berichten haver ambtenaren. Na lang geduld oefenen, proclameerden de Boeren hunne onafhankelijkheid vertrouwende dat Engelandwanneer het zag hoe algemeen de vrijheidszin zich open baai dehen zonder bloed vergieten in hun recht herstellen zou. Een troop Boeren werd naar Potchefstroom gezonden om de proclamatie te doen drukken, met last om daarbij geheel vreedzaam te werk te gaan. Op bevel van Sir W. Lanyon echter werd or door de Engelsehe soldaten op dazo Boeren gevuurdhoewol Lanyon schriftelijk onderricht was van het vreedzame hunner bedoelingen. Dit nu werd door Joubert beschouwd als eene oorlogsverklaring. Kort daarop volgde het gevecht bij Bronkers Spruit Joubert verklaarde dat hut algerneeno verlangon in de Transvaal was, vrij te zijn. llij kon er in bewilligen dat de Engelsehe vlag, desgevorderd, éénmaal 'sjaars zou geheschen worden, en dat er een Engolgch resident nabij het Transvaalsche Gouvernement zou worden geplaatst Dio resident zou alle vraagstukken betreffende de inboorlingen uitwijzen. Alle land- cn grens-kwesties zouden worden voorgelegd aan de Engelsehe Koloniale Regeoring Ook zou het onafhankelijke Ti ansvaalscho volk bereid zijn to treden in elk voorstel van liet Britsche Gouvernement, behalve in dat van ingelijfd te worden. Die bereidvaardigheid zou ook oen con- fedsratie-plan gelden, indien dit door al de andoro Zuid-Afrikaanschc koloniën verlangd weid. Voorts verklaaide Joubert nadrukkelijk, dat de Boeren steeds een Engelsch protectoraat gewenscht haddon, on geen ander. Inlijving echter beschouwen zij als eene schending van alle overeenkomsten en een woordbreuk van die rijdo der Engelsehe Re geering. Al do verzekeringen van JSygolsehe be ambten, dat een deel der bevolking de inlijying gewenscht had, waren gelogen. De enkele Boeren, die de stukken van Shepstone onderteekenden, doden dit onder den indruk van eene valsche vertaling yen hetgeen hun voorgelegd werd. De Daily noemt do hier vermelde voor waarden van Joubert PAchJer veprnssend gematigd." Indien (zegt zij) Joubeit oprecht sp«f!f, pn indien liij werkelijk het gevoolea vertolkte van zijn lands? heden, dan kan er geen ernstig bezwaar bestaai) tegen Jrnt treilen van een schikking. De Pall Jllfttl (jazdte denkt er evenzoo over. Ilot internationaal adres, ffyp gericht zal worden aan den Engelschen Minister Bright is reeds door onderscheidene van de meest bekende mannon uit allo landengeteekond. O. a. door II. Taine, LillróVictor Hugo, Louis Blanc, Schoelcher, About, Vacquciie an Fonviello, in Frankrijk; door Laveleye in p.elgie; door Mancini in Italio; door do oud-Ministers Herbst ,en jjccjit- bauer in Oostenrijk; door Eerthold Auerbuch, Paul LindauJUsker, Richter, Forkenbeck, in Duitsch- land; professor Bljjntschlide bokende autoriteit op het gebied van internationaal recht, de dichter Bodenstedt, prof. Ludwig B.ucjino!', pp. Ernst BaeckolDr. George Ebers, prof. Kuno Fischer, Dr. Fabri, de superintendant der zendingsgenoot schappen Dr. Hermannde voorganger van Dr, Falk in het Pruisische Ministerie, do dichter Emil Rittershar de publicist Pr, }l. SchuitzoDr. Scbultze-Delitsch, prol". Windscheid en .consul Ernst Von Weber. Dr. Hasse 'toekende voor het Leipzigpr Geographisch Genootschapcn uit Marburg zond prof. Reni resoluties ten gunste van do Trans vaalsche onafhankelijkheid, aangenomen in eene oponbare vergadering aan welke 22 professoren deel namen; do Hongaar Podhorski en' graaf Matniani teekénden eveneens. Ook in Amerika en andere landen beijveren alle mannen van naam zich, dit adres te tockcnen. De N.'lt. Cl, ontving uit het buitonland twee gedrukte stukken niet betrekking tot de Transvaal. Het cone is een afdruk van het bekende adies der Vlamingen aan het volk ran Engeland, voor zien van 3659 namen: Julius De Gayter b ivenaun, daarna 21 professoren aan de Luiksche Universiteit, en verder Vlaomsche burgers van allerlei stand en beroep. liet andere is een vliegond blaadje uit Amerika, in zeer opgewonden taal gesteld. Wij vinden er de leer in verkondigd, dat de Vereenigde Stalen, indien waarschuwen Legen Engeland's ongereebtig. lieden niet baat, aan Groot-Brittannie den oorlug moeten verklaren. Dit is natuurlijk bombast maar toch, als eeno bijdrage tot de kennis der algemeene stemming jegens Engelund, der ver melding wel waardig. Aan genoemde courant werd ook een Ameri- kaansch blad toegezonden, de New York Worhi, waarin artikeltjes voorkomen ten gunste van de Transvaal. Volgens c»r telegrnm uit Durban aan do Dmly News is do apenstilstand vier dagen verlengd. Binnen dien „ijd kan President Brand to Langnek zijn aangekomen. De geruchten, in een ander telegram veimeld, omtrent militaire bewegingen der Yrijstaters, be hoeven niet terstond voor goede munt te worden aangenomen. Het/elfde is reeds zoo vaak verhaald, zonder dat de waarheid er van ooit gebleken is. Hot jongste nummer van I'Europe diplomatique bevat, van niet onbekende hand, een tweede wel geschreven aitikel, waarin over do lange geschie denis van Engeland's geweldenarijen in Zuid-Afrika de staf gebroken wordt. De heer Gladstone heeft in liet Lagerhuis, in antwoord op eene tot hein gerichte vraag, het volgende medegedeeld omtrent de verlenging van den wapenstilstand. Volgens do oorspronkelijke overeenkomst liep de wapenstilstand ten einde te middernacht tusschen Maandag en Dinsdag. Laatstleden Zaterdag heeft de Regeoring aan generaal Wood mededeelingen gedaan, met last deze aan de hoofden der Boeren over te brengen, onder opmeiking dat daarop een antwoord weid vereischt. Do Regeering kon on mogelijk aannemen, dat hij daarop in den loop van den dag van Zondag reeds antwooid van hen kon hebben ontvangen. Terwij! hij reeds machtiging had om den wapenstilstand', zoo noodig, te ver- Jengon, vvprd hem Zaterdag nog opgedragen, eene verlenging toe te staan, ingeval de Boeren uitstel verlangdon ten einde tijd te hebben om het antwoord gereed te maken. Hiertoe is nu evenwel een tcimijn gosteld, on wel tot aanstaanden Vrijdag 18 dezer; doch ook niet langer. Ondor deze omstandigheden hoeft de Regeering gemeend, hem geen Jast te moeten geven om in do voorwaarden van den wapenstilstand eenige wijziging te brengen, daar dit weer nieuwe onderhandelingen en daardoor oponthoud zou veroorzaken. Aan no 3 ïi)n de Startle,courant der 7,uid-Aftikaan- eche Republiek is het volgende ontleend: 1IESCIIAAFIIE MANIEREN. VROUWEN, KINDEREN F.N ZU10E1.INCF.N GEVANGEN GENOMEN. Vei taling en uittreksel van een opgevangen brief, geschreven duor den heer C. 0, Steei.f. aan zijne vrouw, gedatoeid: Pretoria, 10 Januari 1881. «Waarde VrouwI |lc jjoop dat, mijne vroegeip aan u geschrevene brieven ten minsto "eemgszins u zullen voorbet eid helmen op de gebeurtenissen die nu vooivallen. Ik ben verheugd dat gij en Alice deze moeilijke lijden ontsnapt /ijt. Ome troepen zijn ver scheidene malen met den'vijand in aanraking geweest. lip vijand js gelegen) nabij de kloven dichtbij Pretoria; snijdt idle toevoer en pojpmupicat}e af, in de hoop denk ik", ons te zullen l.itlióngeiQii. jlun goede bedoeling zul echter waaisehijulijk niet veiwezenlijkt wilden want wij zijn M alle opzichten goed geproviandeerd. «Mijne diensten worden nu op eene nieuwe wijze gebruikt. Ik ben aangesteld tot mlsutent kommandant va;i «>pt jkevpngcpcnleger. De politieke gevangenen zijn onder my no bewaring: de voornifamstop onder [jen zijn de dames Jorissen en'Bolt' me) ijarq huisgezinnen. Ik doe injjn uiterste best haren toestand zoo weinig lastig als mogelijk is te maken. Men zegt dat de Boeren onze gevangenen goed behandelen, en wij doen jeyopzqo, «Bij (iet |aotsta geyeptji weiden 14 Boeren gevangen genomen. Ik veronderstel, dat gij, vfjói gij dezen ontvangt, telegrafisch bericht zult' ontvangen hebben van liet einde van dezen slant van zakenwant ik kai; nje) gelooveu, dat liet nog een inanud zal duion. Ik hoop da) dope brief U lil' veiligheid moge bereiken." Gedrukt bij J, ODÉ, te Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 6