Bil nï a 1 aulfs chëBe ri c li t e b~~ DENEMARKEN. onderwijs in Frankrijk, dat nog zeer laag stond. Men had te veel onderwijzers, maar te weinig mannen, die van opvoeding verstand hadden. Kennis der spraakkunst was niet votdoende; de kinderen moesten de geschiedenis van Frankrijk, en Franschen geest loeren kennen. DUITSCHLAND. Blijkens den officieelen JJeichs-Anzeiger heeft de Kroonprins, wegens zware vexkoudheid, op advies der geneeskundigen zijne op gisteren middag vastgestelde reis naar St. Petersburg tot de volgende week moeten uitstellen. Hij zal dus niet reeds bij het overbrengen van het Ijjk van den Czaar naar de St. Petrus-en-Paulus- vesting aanwezig kunnen zijn, maar eerst tegen den tijd der begrafenis te St. Petersburg aan komen. Keizer. Wilhelm maakte eergister zijn gewoon ritje in een open rijtuig en zonder escorte, s Wat heeft Keizer Atxander zijn escorte gebaat?" moet hij gezegd hebben, toen men hier over vertoogen tot hem richtte. Een rescript van den Minister van Binneu- landsche Zaken verbiedt den uitvoer van levend „vee van Seeland en het eiland Amager en den invoer van Zwcedsch vee naar Denemarken wegens de besmettelijke longziekte. ZWEDEN. De Koning is sedert Zondag avond onwel hg had Maandag en Dinsdag lichte koortsen en heeft gisteren nacht slecht geslapen. Er vertonnen zich symptomen van een begin van ontsteking der linkerlong, LUXEMBURG. Baron Blochhausen verklaarde Dinsdag in de vergadering van de Kamer van Afgevaardigden jn antwoord op eene interpellatie betreffende het voornemen der Jezuïeten om te Luxemburg eene hoogeschool te stichten, dat de Regeering op een vraag der geestelijken te kennen had gegeven, dat volgens de Grondwet een nieuwe wet in het leven zou moeten worden geroepen om de stichting van zoo'n inrichting te ver gunnen. Na deze verklaring hadden de gees- telijken te kennen gegeven, dat zij dan hun voornemen opgaven. TWEEDEK vMER DERSTATEN-GENERaAL. Zitting van 16 Maart- In deze zitting is, zooals wij reeds in ons vorig nummer als telegrafisch bericht mede. deelden, de discussie over de motie Vaa Houten voortgezet. De heeren Brouwers, Nijst en Bastert be streden haar, daar de motieven niet waren be wezen. Nu de motie door de Regeeiing vijandig werd beschouwd, moest ze wot den ingetrokken, daar de strekking van den voorsteller welwillend was. De heer Nijst verdedigde de Limburgers tegen het verwijt, dat zij voor de rentewet waien om vermindering van grondbelasting te verkrijgen. De heeren Schaepman, Keuchenius, Van Baar en Heydenrijck bleven de motie verdedigen, daar de behoefte der rentewet niet was aan getoond. Sterk laakten zij de houding van den Minister, die, door de portefeuille-kwestie te stellen, pressie uitoefende. De heer Heydenrijck' ried'nn de intrekking der motie aan. Na verdere discussie heeft de heer Van Houten de - motieven zijner motie verdedigd, die door 's Ministers verklaring zyn versterkt. Hjj trekt echter die motie in, nu de Minister van eene eenvoudige motie een politiek geschil maakt. Zijne motieven blijven nu echter geldig tegen de rentewet. - De heer Schimmelpenninck van der Oye jjeemt hierop de motie van den heer Van Houten over. Nadat de Minister nogmaals die motie had bestreden en uitdrukkelijk verklaarde, nu het oogenblik tot behandeling der rentewet geschikt te oordeelen, doch geen pressie hoe genaamd te willen uitoefenen, is de motie van den heer Van Eek (voorstellende eenvoudig om het ontwerp rentebelasting nog niet aan de orde te stellen) verworpen met 51 tegen 30 stemmen en de motie van den heer Schimmel penninck van der Oyo mede verworpen met 52 tegen 29 stemmen. Morgen behandeling der icntewet. DEN IÏAAQ, 17 Maart 1S81. Hfl. MM. de Koningen de Koningin zullen, naar wij vernemen, van 23 tot 30 April Hun jaatTyksch bezoek aan de hoofdstad des Rijks brengen en van daar naar het Loo vertrekken. <D.) De vice-admiraal Jhr. Van Capelien, geaeraal-adjudant van Z. M. den Konii g, zal op zijn missie naar Petersburg vergezeld wor den door den ordonnans-officier van Z. M. R. baron Van Heeckeren van Molecaten. SCHIEDAM, 17 Maart 1881. Bij Koninklijk besluit van 10 dezer, no. 40is aan den heer M. J. A. Bannieront vanger der invoerrechteu en accijusen alhier, een pensioen verleend vac f 3623. Bij eene op gisteravond in den Doele alhier gehouden schietoefening, door het kader der dd. schutterij dezer gemeentewerd met 22 punten de prijs, bestaande uit een prachti ger) sigarenkoker, behaald door den korporaal J. M» Rijnbende. Do gewone audiëntie van den Minister van Kolomen zal op Vrijdag den '18 .Maait aanstaande niet plaats hebben. De lichting van 1881 bedraagt 11,000 manwaarvan 600 voor den dienst ter zee worden bestemd. -Het aantal mihtieplichtigen in die lichting te leverenis voor elke provincie vastgesteld als volgt: Noord-Brabaut 1208, Gelderland 1320, Zuid-Holland 2037, Noord- Holland '1899, Zeelaud 520, Utrecht 522, Friesland 949, Overysel 788, Groningen 747, Diente 349 en Limburg 661. Het aandeel van Zuid-Holland is verdeeld als volgt: 590 man by het regiment grenadiers en jagers, 8U0 man bij liet4ei'egirnentinfauterie, 100 man bij het 3e regiment huzaren, 105 man bij het 2e regiment veldartillerie, 34 man bij iiet 2e, 204 man by het 3e en 136 man bij het 4e regiment vestingartillerie, '19 man bij het korps pontonniers, 14 man bij het korps torpedisten en 35 man bij het korpsgenietioepen. Onder de 800 man voor het 4e regiment infan terie ziju ook begrepen de miliciens uit Zuid- Holland die aan de zeemilitie zullen worden toegewezen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlundsch-Indie, door middel van het stoomschip Utrecht, waar van het vertrek uit Rotterdam op 19 Ma&rt aanstaande is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gele genheid merle eene brievenmaal naar Padang verzonden. De brieven en verdere stukken belmoren uiterlijk op '19 dezer, 's morgens vóór 42 uur, te Rotterdam aangekomen te zya. De AT. R. Ct. van heden bevat de vol gende particuliere telegrammen van '16 dezer uit Petersbui g: Heden nacht is op het Smolensko-plein in de wijk Wassili-Ostrnwaan de overzijde der rivier, de galg opgericht voor Russakow en zijn medeplichtige. Toen het militair gerechtshof was bijeenge komen is aan de benoemde rechters bericht gegeven, dat het proces werd uitgesteld, wegens nieuwe ontdekkingen, waardoor men hoopt, het complot 'verder te kunnen opsporen. De ontplofbare bommen, gevonden' in de woning van den persoon, die zich bij de komst der politie heeft doodgeschotenzijn geheel en al gelijk aan die welke bij den moordaanslag zijn gebruikt. Het zijn glazen, bollengevuld met dynamiet. Men zegt dat gisteren in de straat Pessk achttien nihilisten in hechtenis zijn genomen. Eenige personen, die goed kunnen zijn inge licht, verzekeren dat Rusland onder den nieuwen Keizer dezelfde buitenlandsche politiek zal volgen als oöder Alexander II. Niet slechts uit eer bied voor de nagedachtenis van den overleden Czaar, maar ook uit persoonlijke overtuiging zal men alle krachten voornamelijk bezigen ten dienste van buitenlandsche toestanden zoodat eene vredelievende buitenlandsche politiek nood zakelijk is. Met dat al voeren de Petersburgsche bladen eene in deze dagen zeer karakteristieke taal, met in vrij onverholen bewoordingen aan te dringen op eene grondwet. Luitenant Kaufmannmet rapporten van generaal Skobeh-fi' uit Geok Tepe aangekomen, is tot adjudant des Keizers benoemd. De Petersburger politie heeft bericht uit Loudeu ontvangen, dat binnenkort een aanslag zal worden gepleegd op het leven van den nieuwen Keizer. Heden heeft de politie in de kleiue Sadovaja- straat, die van het Newski leidt naar de manége, •waar de Keizer Zondag de re mik hield een mijn ontdekt. Deze mijd ging uit van het tweede huis van het Newski af, onder een Russische restauratie, waar een soort van kelder was, die onlaogs voihuurd werd om er een winkel te vestigen, aan twee individuen, die verdwenen zijn. De Keizer nam dikwijls de kleiue Sadoiaja-straatom Zondags naar de manége te gaan. Du mijn was gegraven tot in het midden der stiaat. De huurders zouden studenten ge weest ziju. De kleine Sadovaja-straat komt uit op vijftig meter van het paleis Acitchkoff, de residentie van den troonopvolger, die bewaakt wordt door een sterke politiemacht. Het Nederiandseh eskader heeft Dinsdag morgen de reeds van Algiers verlaten. Hoe groot de ingenomenheid voor de Transvaal is kan weder blijken uit het feit, dat het Traansvaal ambulance-comité te Rottei dam, gedurende zijn kortstondig bestaan ruim f 13.000 heelt ontvangen. De Ph. W. Van der Sleyden is eergister avond ook dooi' de kiezersvereeniging te Oos terbeek canditlaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Door de Katholieke kiesvereeniging Recht voor Allen, te Arnhemis eergisteravoud tot candidnat voor de Tweede Kamer gesteld de heer Enderlein, gepens, generaal-majoor, oud- Mmister van oorlog, te 's-Gravenhage. De instelling der postspaarbanken belooft veel goeds, daarover is men het ecus, maar geheel volledig is ze nog niet, zoolang het platteland verstoken blijft van hare zegeningen. De hulpkantoien moeten even goed spaarbanken zijn als de gewone postkantoren. Om dit te verkrijgen is uit Stavoren, waar een hulpkantoor gevestigd is, een adres aan den Minister ver zonden, dat zeker overweging verdient. De Javasche Courant bevat liet rapport van den Gouverneur van Atjeh betreffende de beëindiging der tusschen de staatjes Pedir en Oigheu bestaande oneenigheden'. Deze twisten zijn reeds van langen duurzeventig jaren gele den begonneD, zijn zij steeds al is het dan met tusschec poozen van vt-ede voortgezet. De rooverjjen door Gighensche onderdanen op Pediieezen gepleegd, en de represailles, door de laatsten genomen, hadden een toestand van onveiligheid op dat gedeelte der Noordkust doen geboren worden, die.de tusschen komst van t ons bestuur noodzakelijk maakte. Het is generaal

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2