Per Telegraaf. TRANSVAAL. "Van fier Heiden gehikt aan die twisten een eind te maken. Nadat met beide partijen lang durige onderhandolingen gevoerd waren gewor den ea de zekejheid verkregen was, dat de doör den Gouverneur te nemen beslissing aangenomen en opgevolgd zou worden, werd die beslissing den 8n Januari op plechtige wijze door den Gouverneur aan de radja's van Pedir en Gighen medegedeeld. Meu seint aan ons uit Cheribon het treurig bericht, dat do veepest zich vertoond heeft in de dessa Lobeuer. in den Noord-Oostelijken hoek van het land Indramaijoe aan de Tjimanoek gelegen. De geheele breedte van het land ïndramaijoe is daarmee in een sprong overschreden. U. 2D. v. JST.-I.) Uit De mak deelt men aan het 2. V, mede, dat op passar Boejaran eiken dag een aantal inlandsche vrouwen komendie voor een kwartje of hal ven gulden en eenige kati's rijst haar kinderen verkoopenomdat zij er geen voedsel meer voor hebben. Als de inlanders tot zoo iets overgaan, mag men het er we! voor houdendat de nood hoog gestegen is. Te Soerahaja is pastoor De Bruyn bij zijn terugkeer uit Nederland zeer feestelijk ingehaald. Bedoelde geestelijke heeft zich door zijn toewij ding bij dc tweede Atjehsche expeditie en ook onder de mindere Europeesche bevolking te Soerabaja groote achting verworven. De midden prijs der op 8 Februari ge veilde 24400 blokken, wegende 13,029,21 pikols, Biüiton tin was f 00,38 per pikol. Onder de ontwerp-verordeningen dezer dagen door den Kolonialen Raad te Curagao aangenomen, behoort die tot aanvulling der ver ordening, waai hij maatregelen vau voorzorgen quarantaine worden vastgesteld tot wering van besmettelijke ziekten, welke door de scheepvaart naar deze kolonie kunnen worden overge bracht. De departementen der Maatschappij itot Nut van 't Algemeen" te Nieuw-Pekela, Steen bergen, Wonnerveer, Wieringerwaard, Ter schelling, Winkel en Middelbands, hebben tot algemeen secretaris gekozen den heer Mr. A. Kerdijk. De departementen Broek in Waterland en Noordbroek kozen deri heer P. Bruijn. Van particuliere zijde seint men uit Londen aan het N.,v. d. D. De berichtgever van the Standard in het kamp der Engelschen zegt, dat men tot nu toe zeer weinig nut heeft gehad van de bepaling van den wapenstilstand, volgens welke de Engel schen hunne bewegingen mochten voortzetten. Het weder namelijk belet elke manoeuvre en de Britten zijn op het oogenblik feitelijk niets verder dan toen de wapenstilstand begon. Vrijdag zullen de aanvoerders der Boeren en van de Engelschen eene finale bijeenkomst houden. Behalve te Londen is eergisteren ook te Liverpool een drukbezochte meeting ten gunste van de Tiansvaa! gehouden, waar veel geestdrift heerschte. Tegenover de onbillijke aanvallen, waaraan de vroegere President der Transvaalsche Re publiek. Burgers, tegenwoordig blootstaat, wordt in de Zutf Ct. het volgende medegedeeld op gezag van iemand, die den geheelen loop der geueurteuissen gevolgd en de campagne in Transvaal met Burgers meegemaakt heeft: Burgers heeft tot het einde toe geprotes teerd tegen de annexatie, maar zonder vrucht. Toen hij, als President afgezet, broodsgebrek leed, heeft hy een pensioen uit de Transvaalsche kas, natuurlijk door Engeland, toen heerscheres in het land, uit te betalen, aangenomen als aflossing van het door hem voorgeschoten geid an onder geen andere voorwaarden en tot geen hooger bedrag dan de voorgeschoten som van 3000 pond. Toen de Kaffers vee der Boeren roofden en besloten was hun dat met kracht van wapens te beletten, zgn de Boeren op een gegeven oogenblik teruggetrokken en hebben zjj de kraal van Secocoeni nie't ingenomen. Burgers, die toeu den Kafleikoning, uit vrees voor Engelauds inmenging, voor goed wilde straffen, richtte een eigen vrijkorps op, dat hy zelf voedde, kleedde en waarvoor hij 3D00 pond bij een bankier voor zijn eigen rekening opnam. Dat hij nu, broodsgebrek lijdende, verlaten door zijn landgenooten, niet opgewassen togen Enge- lands iutriges, ten slotte voor de overmacht bukkende, een deel van dat geld niet van Engeland, maar van de Transvaal zelf'terug verlangt is dat voor een pensioen zijn vaderland verkwanselen aan den vijand? »Nog eens: Burgers was idealist, zijn pro gramma was te wijdsch, te grootscb, hij heeft Europeesche denkbeelden en toestanden in een land willen invoeren, -dat er niet rijp voor was: hot is alles waar; maar daarom is hij geen laaghartige, wieu het brandmerk van ven ader" op den schouder moet worden gedrukt." Wij vereenigeu ons geheel met dit oordeel, zegt het Vad., ieder, die Burgeis heeft leereu kennen, acht'teen zielkundige onmogelijkheid, dat zulk eeu man de rol vau ven ader kon spelen. Door een 39ta! fabrikanten en handelaars uit Enschede en omliggende plaatsen is een adres gericht »aaa de handelaars en (aüiikaaten van Engeland" 0111 hen te bewegen bij hun Regeeriug op te komen voor de Transvaal en aan te dringen op de onafhankelijkheid dei- Boeren onder de redelijke voorwaarden, die zij getoond hebben te wdleu aauuMue». lu de algemeeue veigadenng van üe Ilol- landsciie Maatschappij van Landbouw te Amstei- dain is 0. a. besloten 1'3U0U beschikbaar te steilen voor Nederlandsclie uizendingen van vee eu zuivel op de internationale tentoonstellingen in 1881. De vraag hoe viouwen theoietisch eu practised het best zijn op te leiden tot bekwame kaas- eu boterbereidsiers, werd commissoriaal gemaakt. Te Amsterdam is gisteren de feestviering ter gedachtems aan P. C. Haofi's 30üsten geboortedag aangevangen. De letterkundige bijeenkomst in aFelix Merit is" was diuk bezocht. Dr. W. Üooreabos spx-ak daar de ieestrede uit ter eere vau den grooten Drost van Muideu: Wij eeren in hem" zei despreker sdeu liefelijkeu en geestigen zauger van liet zoetste en zuurste op aarde, den kernachtigen beschrij ver van den grooten strijd voor onze onafhan kelijkheid, den edelen strijder voor de rechten en de macht onzer taal en den voorganger op den weg vau ideale daden eu gedachten eu denken." Sprekers boeiende rede werd met geestdrift toegejuicht. Daarna werden drie stukken voor clavec-imbaal met concertante viool eu viola van Rameau ten gehooie gebracht door mej. Bene dicts en de hh. Cramer en Bosnianshet warenLa Couhcam, La Livoi eu Le Vezinet. Vervolgens droeg mevrouw Kleine Uoufts ge dichten: sKlaghte der prince-sse van Oianje, over 'tooiiogh voor 's Hertogen bos" en »Rey van Jpffrouwen uit het 4e bedrijf van Baeto, treurspel" voor. De voordiacht van gedichten van mejuff. Josephine De Groot moest, daar zij ongesteld was, vervallen. Mejuff. Anna Sablairolles reci teerde onder meer vAnrmril -hat ick hair wt uw tuytjen". Verder werden er nog voordrachten gehouden door den hear Jan C. De Vos; liederen van Hooft gezongen door den heer J. Rogtnans, een dramatische voordracht gehouden door mejuff. Anna Sablairolles en den heer Jan C. De Vos, een rede door Dr. J. Ten Brink, voor- namelijk handelende over brieven van Hooft aan Anna Roemer Visscheren aan Tesseischade, .alle - nog afgewisseld door muzikale voordrachten. »Feiix" was toepasselijk versierd. Verschillende voordrachten werden gehouden in hetcostuiun uit Hoolts tijd. Na het letterkundige feest weid de buste van Hooft in het huis, dat hij op de Keizersgracht bewoonde, plechtig onthuld. Inbraken zijn te 's Hage aan de orde van den dag. Dezer dagen 's avonds thuis komende meende mej. S., tengevolge van een of andere bijzondere omstandigheid, te moeten vermoeden dat zich een vreemde iu haar woning bevond, eu verzocht een der in hetzelfde huis wanenden, met haar alle plaatsen te doorzoeken. Nergens werd evenwel eeu spoor van een ongeweusch- ten indringer gevonden. Men wenschte desniet tegenstaande de dienstmaagddie op het meideukameitje sliep, te vragen of zij ook soms onraad had gemerkt; doch deze, het hoofd onder de dekens verborgen, was niet wakker te krijgen. Door haar aan te stooten week het dek eenigszius terug, en bevond men dat zij den zin breker" bij zich verborgen hield I (D.) De universeele geleerde, die volgens het regeeringsvoorstel voorlaan als vegeerings-com- missaris de eind-examens der gymnasten zal moeten afnemenis door den Spectator in beeid gebracht. Het poitrut is blijkbaar goed getiolieu. Al de wetenschappen, waarin hij thuis moet zijn, zitten behoorlijk in zijn groot hoofden de zeer ernstige uitdrukking van *s mans gelaat is geheel in overeenstemming met het exceptioneele gewicht vau zijn persoon. Het onderschrift van de plaat luidt: a>Al wat in boeken staat, is in dit hooid gevaren," Men leest iu het 27. D. .- Voor eenige dagen berichtten wijdat de Frausche Regeering eene commissie benoemd had om haar voor te lichten over wandver siering der schoollokalen. Wij mogen niet nalaten hierbij te voegendal ecu bezoek van den Franscheu inspecteur genei aal van het on- deiwtjs, den heer Cóiealiu Hippeau, iu het vorige najaar aau ons land gebuicht, hiertoe waaischijulijk den stoot gegeven heelt. Opzijne roudiefl door België eu Nedui land um aau zijne Regeenng een lappuit te brengen over den staat van liet ouderwijs tn deze beide lauden, betuigde hij bij een bezoek aan ons, toeu juist ingewijd stedelijk gymnasium zijn iiooge inge nomenheid met de wijzewaarop de kuust hier werd aangewend om liet onderwijs voor de leerlingen zoo aanschouwelijk mogelijk te maken eu hun leeds zoo vroeg mogelijk zin voor tiet schoone te geven, iiij verklaai ue tuen het Utiechtsch gymnasium aau zijne Regeering bijzouder te zulleu sigualeerenals een voor beeld voor de scholen van Fraukrtjk, waar tneu iu de rijks-museums genoeg overblijfselen van' de oude kunst bezit 0111 Uitzeilde doei te beieiken; maar iti Fiauki'yk had men zich tot nog toe tevreden gesteld, de afgietsels daarvan iu magazijnen te beamen. Hei kleine Utiecht heelt hier dus het gioole Fiaukrijk tot voor beeld gedieud. Ylnardingcr-Ambacht. Dinsdag jl. is iu eeu sloot, 01e m dc Mans uitloopt, het lijk ge vonden vau een onbekend manspersoon, ver moedelijk eeu vaieusgezel. Rotterdam. Bij de hei stemming ter ver kiezing van een lid vau den Gemeentelaad -alhier zijn uitgebiacht 1043 stemmen. Vaa onwaarde 19. Gekozeu de lieer G. Tn. Philippi piet 894 stemmentegeu 730 op den heer Edmund van Hobuken. "IVngenhigcn. In eene Diusdagavond gehou den vergadering van anti-revolutionaire kiezers is besloten de cand'niatuur (voor een lid vau de Tweede Kamer in het kiesdistrict Arnhem) van den heer baron Van der Borch van Ver- wolde met alle kihcht te ondersteunen. Eeu 35 invloedrijke kiezers alnier onder- teekenilen een aanbeveling voor den lieër Ph." "V-V. Van der Sleijden te Arnhem. Zicrikzcc. 'Het isolement waarin Schouwen eu Duivelend -zoo lang hebbea vet keerd, wordt meer en meer opgeheven. Tusschen hier en Rotterdam varen thans geregeld drie stoomsche pen, terwijl nog een vierde, ta Goes thuis behoorende, wekelijks deze haven aandoet. Tegen 1 Mei zal een directe spoorbootdienst in werking komen, men zegt van hierop Viake. Inzameling voor «Ie Transvaal. Te Oost-Blokker op een Nutsvergailering f20.78V3: te Kralingen f550; op een feest te Haarlem, door de heureu Figée aan het personeel hunner fabriek van stoom- eu andere werktuigen aangeboden, werd voor de Ti ausvaal f30 gecol lecteerd Christelijke school te Veeuendaal f 14.70 Vs. OEIV SÏAAQ, 17 Maart. Iu de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gcueraal is het Algemeen debat over de Rentewet aangevangen. De heer Vau Baar bestreed haar als niet noodzakelijk en in toe passing, vooral wat den eed betrelt, zeer onrecht vaardig, De heeren Wintgens en Reekers bestre den haar daar indiiecte belastingen vee! meer zijn gewenscht. De heer Lobman achtte haar onaan nemelijk wijl" de grondbezitters niet rnedebe- taleu. De heer Rutgers van Rozenburg was voor het ontwerp omdat hy daarin ziet een wegbereiden tot eeu algemeeue incometax, Moigen voortzetting. De Dnilii iVeH's-coi'wpomlent seint een Brief over, door Kruger mm Brand gericht, dien bij terecht een hoogst belangrijk sulk noemt. Bij is gedateerd uit Heidelberg 3 Maart. Kruger begint met de ontvangst te melden van den brief van Brand van 20 Februari, Hij was eenigen tijd afwezig geweest 0111 de rust te herstellen onder de Kaffers te Rustenburg, die door <le Engelschi-n waren opgeruid, wat hem gelukt was. Toen hij terugkeerde vond laj het schrijven vaa Colley van 21 Februari, eu op 2 Maart kroeg hij het belicht van den slag op den Üpitskop. iloe meer de lieer ous zegent, zegt hij, fles te meer verlangen wij nam* tien vrede, en te duidelijker verklaren wij, dat wij alles in't werk zullen stellen om hot voor Kngetands eer gemakkelijk le maken toegevend te zijn. Om hunnerzijds inschikkelijk te zijn, daartoe was ongelukkig eerst door Colloy's schrijven gelegenheid aangeboden, tenzij de aanval op den Spitskoji dat weer verhindeion zou. Het deed hein genoegen, dal Brand en hij beiden voor een commis-ie gestemd waren, gelijk hij op 28 Februari in zijn brief had voorgesteldwilde Engeland de zaken liever in handen van Brand leggen, ook dat was hem wel. Uitdrukkelijk, wilde hij op den voorgrond stellen, dal de Boeren van 't begin tot het einde tot zelfverdediging hadden gehandeld. Kruger ontwikkelt dit nader, daarbij voegende, dat het telegram van Lord Kiinbei'Iey, van 8 Februari (waarin gesproken werd \an rt'tisnnabbl guuvttnkcs voor behandeling der Booren, als zij de wapens neerlegden) de basis van onderhande lingen niet zijn kon. Daarin zou een erkenning liggen dat Je strijd zonder rechtvaardiging was aangevangen. Liever wilden zij zich gronden op liet telegram van 10 Februari ami Brand en op den briel' vaa Cuiley van 21 Februari. Krugei' beschouwde die stukken als een gevolg van een schrijven van hem op 12 l-'ebruari aan Colley, en van den brief van het driemanschap op 20 Januari, waarin zij verklaren hun onafhankelijkheid teeisehen, doch het protectoraat dor Koningin te willen erken nen. Een Commissie, die als een jury zitting -zal nemen 0111 het schuldig of onseluildig tiit to spreken, mogen zij niet aannemen, maar wel een arbitrage. Wij willen, zegt do vice-president, vrede, maar sidderen voor belcedigende voorstellen van vredes onderhandelingen, die den vrcesehjken oorlog ver lengen, welke onze vrienden, die voor God en menschen verplicht zijn ons te komen helpen, zwak en weifelend maakt. Ilij laat niet onduidelijk do vrees doorschemeren, dat er onaannemelijke voorstellen zullen worden gedaan, waardoor ten slotte Engeland alios wint, daar de versterkingen dan zooveel te nader zijri gekomen. Reeds meermalon heeft Colley hom niet eerlijk behandeld. Op 23 Februari schrijftdoEnge'sehc veldheer, en hij wacht op geen antwoord, ninar valt den 28sten aan. Hij doet dit, ofschoon hij is ingelicht, dat de vice-president afwezig was en acht of tien dagen moesten verloopen, eer een antwoord mogelijk was, en ofschoon de Boereu hunnerzijds, met het

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 3