Maariaag- 21 Maart. M 5145. Vertijnt-iaplijls, Êpzoiteri Jinsiai. POLITIE. tm y ij t en Dertigste Jaargang. Hf] deze Courantbelioort een Bijvoegsel. ^.Uünnkmkn r^i'KiJayat kwuttiuil 4.85, Franco per post, dooi bet geheele Hijk - 2.50# JifZondeilijke nnmmers ,-0.10, «ÊJatKAÏJï MAiaitTT, E, 12 4, Advertentieprijs: van t10 gewone iegels met inbegrip van eene Courant f 1 10, Iedere geiVone rege! meer- 0 10. Dru'.kam. plaatsing wordt tegen twkevual heiekeid, Aan het Commissariaat van Politie zijn als op stiaat* gevonden aangebracht een nieuw iafellakcntje en twee sleutels. Schiedam, 19 Maart 1881. In het hart van Londen, in Mansion House, de residentie van den Lord Mayor van Londen, werd in een rnuurnis een pak kruit gevonden, -ter zwaarte van 40 pond. Een brandende lont lag er bij, en was de zaak niet tijdig ontdekt, een ontploffing zou onvermijdelijk het gevolg zgn geweest. In Londen dus ook al onrust en troebelen. De gebouwen van het Parlement zijn nu voorzien van dubbele wachten, en met een ernst, even groot als de belachelijkheid van het vroegere onderzoek, wordt thans onder den grond gegluurd of er ook iets verdachts aan wezig mocht zijn. Och 1 wat een zonderling soort van lieden zijn toch die hooggeplaatsten in sommige landen. Dat bezet streek op streek, vecht met wilde horden om een strook grond, noodzaakt eenvoudige boeren tot liet grijpen naar de wapenen, en heeft in eigen boezem zooveel onreins, zooveel oueeiiijks, op te ruimen, dat het haast een wanhopige zaak schijnt er mee te beginnen. En alsof de toestand nog niet penibel genoeg was, beginnen de Iersche soldaten in het Engelsche leger ook al oproerig te worden. Dat moest er nog bykomen I Er is thans besloten, de sterkte van het Engelsche leger op 134000 man te bepalen; de gelden daarvoor zijn door het Parlement toegestaan. Tevens heeft het Huis der Gemeenten «en crediet van een half millioen ponden sterling toegestaan, als eerste aandeel in Engelands kosten in den Afghaanschen ooi log. Zulk een Indische oorlog kost vrij wat. Niet minder dan vijf millioen ponden, (zestig miliioeo gulden) zullen door Engeland voor het genoemde doel in de Indische schatkist moeten worden gestort, zin het is ook niet zonder hevige aanvallen van de tegenstanders van Gladstone's politiek, dat de maatregel is genomen. Nog nooit was het voorgekomen, dat Engeland met zijn fondsen een onderneming heeft gesteund, georganiseerd en ten uitvoer gebracht op naam van het bestuur van de Indische bezitting. Maar de Indische schatkist zou het zonder de hulp \au het moe derland thans niet kunnen redden. In Frankiijk is men boven de wolken. Een milliaid was voor financiëele opeiatiën ge vraagd, en voor vijftien milliarden werd ingeschreven, een som, die voqr velen slechts ,«en klank zal schijnen, daar ze den omvang „van zulk een hoeveelheid moeielijk kunnen gissen. "Vijftien luizend millioenen fianken, of ruim zeven duizend millioeueu gulden I Dat ia wel een bewijs voor de levensvatbaarheid ea de hechtheid onzer republikeinsche instel lingen. Nooit werd by al de uitgeschreven Keizerlijke leeningenen Keizer Napoleon III wist van leeningen sluitennooit werd zulk een cijfer bereikt; de lepublikeinsche regeering heeft rechtop deze schitterende uitkomst trotsch te zijn. Als een volk zeven duizend millioen gulden op lente kan zetten, dan be wijst dit voor de welvaart van dat volk. Men vergete echter niet, dat dit cijfer slechts de soschrijvingen vertegenwoordigt. Velen schrijven bij een leening veel hooger in, dan zij iugeld meenen te storten. Bij een pondspondsgewijze verdeeling over de inschrijvers worden de inschrijvingen gewoonlijk tamelijk gedecimeerd. Doch hoe dit zijhet cijfei is verrassenden ais welvaart en vrijheid tot bevrediging van een volk kunnen leidendan moest bet in Frankrijk zeer kalm zijn. De partijen twisten ecliter maar doorsoms over de nietigste zakenonder anderen thans weder over de uitdrukküjg.van Gambetta.-dat bij den dood van Lincoln, de Bonapartist Bouber, de vice-Keizer het initiatief had genomen tot de verklaring van Frankrijks leedwezen over dien moord, "Wat is daar voor kwaad in. Heden hebben de republikeinen officieel hun afkeer uitgesproken over den afschuwelyken moordeen dag hebben zij hun wetgevenden arbeid gestaakt, als hulde aan de nagedachtenis van een Voist. Toen gaf het Keizerrijk zijn leedwezen te kennen over den laaghaitigen moord, op den grooten repu blikein, Abraham Lincoln, gepleegd, Moet dan de partijgeest zoover gaan, dat men geen persoon zal mogen verepr°n, als zijn be- gisiselen niet volkomen in het kader van de onze passen? De nieuwe Keizer van Rusland, en het is niet vreemd bij het optreden van nieuwe Keizers, be gint met daden van zachtmoedigheid. Deuituoodi- ging aan de vrijgemaakte boeren, om den eed van tiouw aan hem af te leggen, waardoor zij vol komen met alle burgers van den staat worden gelijkgesteldwas een eerste bewijs van wel willendheid. Een tweede is er i eeds op gevolgd het lot van veeljarige bannelingen in S'iberie, die door hun goed gedrag gedurende driejaren, een certificaat als zoodanig van de autoriteiten verdiend hebben, zal worden verzacht. Bij een Ukase van Woensdag jl,, zullen deze banne lingen gemachtigd woi den hun handwerk weer uit te oefenen, of zich bezig te houden met zoodanige bezigheden, als hun ten gevolge van het verlies hunner burgerlijke rechten waien utiUegd. Ook aan politieke ballingen is eenige lotsverbetering toegekend, 'l Is iets, maar of het gewaardeerd zal worden? Misschien door velen; want de ballingschap werkt ver lammend op veler karakter; maar bevredigd zal Rusland niet zijnvoor de politieke bal lingschap óf geheel zal zyn afgeschaft, öf alleen bij rechterlyk vonnis kan wordeu toegepast. Maar wy kennen slechts ten deele de Russische toestanden, wij weten alleen, dat het rijk ziek iszieker misschien dan Turkijewaaraan de grootrader van Ruslands tegenwoordige Keizer den naam gaf van ïden zieken man". Verraad schuilt in hooger en lager kringen, in de eerste misschien wel het meest. Of moeten niet in de naaste omgeving des Keizers ellendelingen schuilen, die aanhankelijkheid huichelen, als liet waar ishetgeen beweerd wordtdat de veranderde route des Keizers naar huis, laatst leden Zondag terstond aan de nihilisten bekend was? Maak mat zulke dienaren maar een con stitutie. En een constitutie, Rusland zal haar hebben, zegt Rochefort; hij wedt er zelfs 500 franken om. Wij zullen afwachten. De Turksche Sultan, de tobber, die in ieder, welke hem nadert, een moordenaar ziet, en een door gestaöigen doodsangst gepijnigd bestaan voortsleeptdeze groote heer heeft aan den Russischen Keizer een brief van rouwbeklag gezonden. Voorzeker, zal die, voor zoover da man aan het stellen en schrijven daarvan deel heeft gehadwel goed gemeend zijn. Maar zyn Ministers slaan andere munt uit het ge beurde. Zij maken het de ambassadeurs te Konstantinopel tamelijk lastig, en betoenen zich op dit punt der Grieksche grensscheiding onverzettelijke:' dan ooit. En de Griekscha regeering? Zij heeft de laatste hand gelegd aan de wapening van het land, door het onder de wapenen roepen van de reserve van het legernaar ouderdom van rangdat is van allen, die vroeger of later meer dan drie maan den in het leger gediend hebben. Moeielijk is het voor het oog-n blik te bepalen, hoevelen aan deze oproeping gehoor zullen kunnen geven want' van deze voormalige soldaten zyn zeker velen overleden en tal van anderen zal de kracht om de wapenen te diagen, wel verloren hebben. Bij een matige schatting wordt echter op een vermeerdering van twintig duizend -man gerekend. Wie de kosten van deia buitengewone wapening zal dragen, bij den treurigen toestand der Grieksche schatkist en het weinige crediet, dat deze thans zoo held haftige staat op de beurs geniet? Daar wordt op dit oogenbiik niet over gesprotenin Griekenland schijnt thans de spreuk tegelden, datn onder in de zak de rekening wordt gevonden. En wat in Griekenland nimmer ontbreekt, is ook thans aanwezig: de kans op een ministeri- eele crisis. Coumoundouros is aan 't roer, en Tricoupis wil aan 't roer komen, en nu zogt Tricoupis, gij overhaast u te veel met de mili taire maatregelen. Als eeistdaags de begrooting aan de orde komt, zal men de partijen zien woeleneu daar de meerderheidwaarover Coumoundouros kan beschikken, slechts vier of vijf stemmen bedraagt, kan men zich op weinig verkwikkelijke tooneelen voorbereiden.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 1