BiHeilaMsclie Bsrittlei. Dè verantwoordelijke uitgever van hetclericale blad is veroordeeld tot twaalf dagen gevange nisstraf en tot eene boete van 2000 lire. V ZWITSERLAND. Rochefort, die te Genève met de nihilisten een vergadering heeft gehoudenschrijft van daar: sDe Czarewitsch moest volgens de maat regelen door het uitvoerend comité genomen met zijn vader tegelijk gedood worden. Door een toeval ging hij niet met hem terug." v—- In het Journal de Gentve komt een ver taling van het Transvnalsche volkslied voor, die o. a. door de Temps wordt overgenomen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GEN ER AAL. r Zitting van 21 Maart. In de zitting van heden is o. a. ingekomen .een ontwerp tot nadere legeling van het munt wezen in Suriname en Cuiaf.no. ».Do heer De Casembroot interpelleerde den •Minister van Koloniën over de exploitatie der staatsspoorwegen op Java. Hij wensehte ver mindering der tarieven tot de helft in het belang der bevolking en ook der landbouw bevolking, en vroeg of de nieuwe gouverneur- generaal in dien zin spoedig zou haudeleD. De Minister antwoordde, dat de bevolking zeer ingenomen is met en voordeel heelt van de spoorwegen. De gegevens voor normaal goederenvervoer zijD nog te gering en het spoorwegnet is nog niet aaneensluitend genoeg om tie vermindering der tarieven terstond toe te laten. Daaromtrent kan de Regeering nu geen toezegging doen, De zaak zal natuurlijk door den nieuwen gouverneur-generaal, eene 'specialiteit in spoorweg-exploitatieernstig onderzocht worden. De interpellatie was hiermede afgeloopen. De heer Keuchecius lieeft verlol verkregen 'orff op een naderen dag den Minister van Koloniën te interpelieeren over het telegram nopens de invoeiing van het civiel bestuur en de benoeming van een civielen gouverneur in Atjeh. De Minister verzocht den dag der inter pellatie niet te spoedig te bepateudaar hij zelf niets meer weet dan het telegram en schriftelijke toelichting wacht. Op de bekende vragen van den heer Bahlmann over den dijkbreuk hij Nieuwkuijk, antwoordde de Minister van Waterstaat, dat de plannen tot verbetering van den waterstaats-toestand in Noorcf-Rrabant in het algemeen bekend zijn en 9 millioen 'zullen kosten, waarvan 3 tnilhoen door de belanghebbenden en de provinciën te betalen. Uet voorbereidende weik is gereed. De Minister vleit zich spoedig een ontwerp te kunnen indieneD. Over wegruiming van het zand bij Nieuwkuijk wordt overleg gevoerd. De uitslag der enquête is, dat de oorzaak van de dijkbreuk niet aan kwaadwilligheid of misdadige bedoelingen is te wijten, eu dat geen grond bestaat iemand van plichtverzuim te beschuldigen. Alle autoriteiten deden naar hun beste weten. De interpellatie was hiermede afgeloopen. Daarna is het debat over de lente wet hervat. De heer De Beaufort verdedigde het ontwerp. De heer Oorver Iiooft bestreed het ontwerp en vroeg ÏDlichPugen omtrent den invloed dezer wet op het kiest echt. Hy wees op de leemte, dat de kohieren der reutebelasting niet gei eed zullen zijn bij de opmaking der kiezerslijsten. Morgen is de Minister aan het woord. DEN HAAG,' 22 Maart 1881. HU. MM. de Koning en de Koningin brachten eergister het eerste bezoek aan de onder hunne hooge bescherming slaande tentoon stelling van schilderijen van oude Hollandsche meesters ten behoeve van de wateisnoodlijdenden, en vertoefden daar ruim een uur. Z. K. H. Prins Frederik heeft eveneens eer- gister de schilderijen verzameling bezichtigd. Gister weid de tentoonstelling voor het publiek geopend. SCHIEDAM, 22 Maart 1881. Aan de ICamer vau Koophandel en Fabrieken alhier is gezonden een exemplaar van het bericht omtrent den handel eu de scheepvaart in het Diitsche Kouickt\jk over de maand Febiuaii 1881, benevens een koit over zicht r'ii den handel der stad Libau over het jaar 1880. Heden morgen te 6 uur is een,paard met 'kar, van de aschstaal, te water geiaakt in de Korte Haven, doch door spoedige hulp nog jeyéad er uitgehaald. Op de' voordracht ter benoeming tot hoofd der 'openbare school voor lager onderwijs in de gemeente Vrijenban komt o. a. voor de heer S. Van der Loo te Overschie. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal aanstaanden Donderdag den 24 dezer niet plaats hebben. Den 18 dezer heeft te VVeenen de uit wisseling plaats gehad van de akten van be krachtiging derovei eenkomst tusschen Nederland en Oostenrijk tot vvederkeerige uitlevering van misdadigers, den 24 Nov. II. aldaar gesloten. De benoeming van den heer Mr. Pruys van der Hoeventot Gouverneur van Atjeh waai aan natuurlijk het altreden van generaal Van der Heijden verbonden is, wordt in de pers algemeen met verbaziugen afkeuriug ont vangen. Uit 's-Gravenhage schrijft men aan de AmstOt,, dat genei aal Van der Heyden ten gevolge van de benoeming van den lieer Pruys van der Hoeven ontslag heelt ingediend als militair Gouverneur eu kommandant der troepen in Atjeh. De genei aai keert spoedig naar Ne derland teiug. Het Vad. is van oordeel dat de tijding der instelling van een burgerlijk bestuur in Atjeh zeker bij" velen i verbazing heeft gewekt," vooral' na hetgeen in den laatstsn tijd door den Minister van Koloniën over Atjeh is ge zegd, en vvaama het bericht uit Indië sdubbel vreemd" komt. Het blad vraagt, of de toestand sinds October zoo zeer veranderd is; of de gewichtige maatregel niet had kunnen vvaciiten tot het optreden van den nieuwen Gouv.-Gen. of er oveileg heeft plaats gehad met generaal Van der Heyden, of het ontslag van genoemden generaal is geschied nop diens verzoek", en zoo, dat er niet de minste kreuking in gelegen is voor den man,, aan wien Nederland zulke groote verplichtingen heelt? Het dringt ook op eene interpellatie aan, oin antwoord te be komen op al die vragen. Mevr. de wed. W. Storm-van der Chijs heeft namens vele Nedei laodsche vrouwen aan B. M. Koningin Victoria een brief gezonden, waann, ten gunste van het herstel des vredes in de Tiansvaal, in welsprekende woorden een beioep wordt gedaan op de séénige vrouw in een geheel weielddeel, aan wie als Regee- rende Koningin, het geluk van duizenden en millioenen stervelingen is tojvertrouvvü." De brief werd opgenomen in de Huisvrouw van 12 Maart II. Het Transvaal comité te Utrecht heeft van de petitie vau i echten, door de Transvaal aan den Oiauje-Vrijstaat gericht, eene Fiansche vertaling doen maken, om het stuk iu die taal algemeen in Europa en Amerika te verspreiden. Door het Bestuur der Amstenlamsche aldeeling vaa het Multnpatiorsband is aan alle afdeelingen eu correspondenten een uituoudi- giug geiicht om bij de Tweede Kamer op eeoe spoedige aanneming vao het aanhangige ont wei p van wet tot beteugeling van misbruik van steiken diauk aan te diingen. De hoogleeraar Pijnacker Hordijk te Am sterdam, heelt de benoeming tot hoogleeraar aan de Utvechtsche Univeisiteit aangenomen. De aanmunting van '10 centstukken aan 's rijks munt 'is iu het begin dezer maaud afgeloopeu. Thans worden weder centen gemunt. Het gerechtshof te 's Giaveubage deed gister uitspraak in de zaak van J. J. S. brander, F. W. V. en J. H. B., distillateurs te Leiden, betreffende het frauduleus vervoeren en opnemen van twee vaten gedistilleerd. Het hof lieeft, liet vonnis der Haagrahe rechtbank, waai bij 8. en B. ieder iu een boete van t 3628.80 zijn verwezen en V. werd ontslagen van rechts vervolging, in alle tb-elen bevestigd. De Ilooge Raad heeft bij arrest van gister vevwoi pen het beroep in cassatie vau J, .1. S., brander te Leiden, door het gei echtshof te 'sGravenhage veroordeeld tot 2 maanden celstraf, wegens het slaan van een .bedienend beambte. De Ooudsche Ct. bericht, dat bij den buigemeester van Gouda van N. N. te Leiden f 5 is ontvangen ter' uitreiking aan de vrouw, die oniangs een baar b\j vei gissing in betaling gegeven rolletje met 50 gouden tiengulden stukken aau de bauk van leening aldaar terug bezorgde. Een pmticulier telegram in de JK. JR. Gt. van heden uit Londen luidt: De overheid heelt eene beloouing van f 400 'uitgeloofd voor het aanwijzen van den persoon, 1 die de poging deed om het Mansion Huis in de lucht te doen vliegen, 'Dinsdag zal in het Parlement eene motie van Chaplin in behandeling komen, strekkende om de Engelsche havens te doen sluiten voor den invoer vnn vee nit landen waar ziekte heerscht. De Observer zegt dat de Regeering, met het oog op het daarbij betrokken nationale belang, deze motie bestrijden zal. Een particulier telegram uit Petersburg aan de N. 21. Ot. luidt: Men zegt dat in het paleis van den hertog van Leuchtenberg een laboratorium is ontdekt, waar de revolu tionairen hun dynamiet vervaardigden. Het paleis is gelegen nabij de Blauwe Brug, tegenover de Isaac-kathedraal. liet behoorde aan de grootvorstin Maria Nicolajewua (zuster van Alexander II), die gehuwd was met den hertog vau Leuchtenberg Het werd weinig bewoond door wijlen den hertog, die een groot liefhebber was van scheikundige proeven en in het paleis een laboratorium voor zijn bijzonder gebruik liet inrichten. De laboratorium, hetwelk in den laatsten tijd niet weid gebruikt, werd bewaakt door een oud gediende der garde. Eenigo stu denten kiegen er kennis van eu verzochten den ouden man hun het laboratorium af te staan, om er hunue scheikundige studiën voort te zetten. De man gaf zijne toestemming en liet, zonder toezicht te houden, de studenten dynamiet vervaardigen. De oude man bevond zich geduiende deu laatsten tijd in Finland. Men zegt dat generaal Morwinski, die het bekende huis in de Sadowaja-straat zoo slordig heeft ondeizocht, eu wiens handelwijze dien tengevolge aan een gerechtelijk onderzoek is' onderworpen, vei gift, heeft genomen. Men schrijft aan de A. O. uit Parijs, dat de Fiansche Regeering aan het Haagsche Kabinet heeft medegedeeld een ontwerp van internationale overeen komst, ter bescherming van den pindustiieelen eigendom." Men weet dat zeventien Staten zich hebben laten vertegen woordigen (Nederland door den heer Verniers van der LoefT) ter Pnrijsche conferentie, die vau 4 tot 20 November '1880 te Parijs ge- liomien werd, om een internationale Unie tot de bescherming op te richten, liet thans door Bai thélemy gezonden ontwerp is liet resultaat van die conferentie. Hij heeft de Nöderlandsche Regeming uitgenoodigd het te onderzoeken en aau de Kamers voor te leggen, ten einde het tater ia definitief traktaat kunne veranderd worden. De regeling betreft brevetten van uitvinding en fabrieksmerken Ter eeie van Hobeiti's 50-jarig jubileum wappeide Zaterdag te Vlissingen de vlag van bijna alle huizen. Op een parade van de be manning van de Hydra, werd den grijzen held de zilveren medaille van de Eikenkroon uit raam van den Koning-Groothertog, uiigereikt, tijor de echtgenoot van den kommandant der Hydra werd hem een prachtige bloeim uik?r naugeboden. Eene feestcommissie bracht hem in open rijtuig hij het standbeeld van De Ruyter, waar de voorzitter hem krachtig toesprak. Hier was het geheele loodspersoneel inet een muziek korps veieenigrl. Het gemeentebestuur wensehte Hobein ten raadhuize geluk en bood hem den eerewijnalsmede een zilveren bokaak aan. Het bestuur der sociëteit sDe Unie" benoemde hem tut ee:elul. Van vele zijden ontving hij blijken van belangstelling. Des avonds werd hem een serenade met fakkellicht door het muziekkorps sOus genoe- geu" gebracht. De bekende Engelsche klokkenspelers hebben het voornemen in het laatst van April andermaal ons land ie bezoekenen alsdan een gedeelte van de netto opbrengst hunner uitvoeringen beschikbaar te stellen voorde weduwen en weézen der gesneuvelde Boereu in de Transvaal. In de N. It Ct. vnn 20 dezer lezen wij onder het opschrift: »Üe bevolking" van den heer H. Hemkes Kz. te Haarlem, het volgende onder de ingezonden stukken: Door Dr. Schaopman is in de veigadciing van da Tweede Kamer der Staten-Geneiaal den '10 Maart jl, gesproken van twee vijfde deel der bevolking van ons landinet welke ZWKtl. kennelijk bedoelde dat deel der natie, dat tot de Rooinsch-Katholieken wordt ge rek en di Maar dat is niet juist, volgens de otfieieele tienjarige volkstellingen, welke er sedert 1829 hebben plaats gehad. In 1825) was do verhouding van de Roomseh-Katholieken tot dc Onroomschen ongeveer als twee tot drie of als tweevijfde totdrievijfde. Sedeit is die verblinding geregeld veranderd in het nadeel van de Roomseh-Katholieken, en thans zal die ongeveer als vijf tot veeitien zijn, bijna als eca tot drie, zoflilat ze ruim het een derde deel der bevolking uitmaken. De R.-K. zijn in aantal in de laatste vijftig jnieti zeer toegenomen, evenwel op verre na iiietïii even ledigheid van de Onroomschen. -De heer Gramberg, ilie, toen het Boouf Kruis aarzelde,'het initiatief nain- om hulp ana 'de Transvalers te verleenen door de oprichting van hetOranje Kruisverklaarde zich terstond bereid om persoonlijk naar Zuid-Afrika te gaan. Na de overdracht der zaken van liet OranjeKruis aau hot Koode Kruis, bleef hij bij zijn aan bieding. Het bestuur van «het Koode Kruis heelt echter gemeend daarvan geen gebruik te moeten maken. Volgens do Arnh. Ct. wil hij nu een poging wagen om voor eigen rekening naar de Trans vaal te gaan °n daar hulp te verleenen. Van verscheidene kanten ondervindt hij daarbij medewet king. Ouder den naam bet Groene Kruis hoeft zich te Asperen eene vei eeniging gevormd, zich ten doel stellende geldon in te zamelen, die uitsluitend den Transvaalschen boeren ten irocde komen, gelden tot, leniging van de armoede en ellende, door den oorlog ontstaan. Het Centraal bestuur bestaat uit de heeren A. Roland Holst, oud-consul-generaal van de Zuid-Afrikaauschn republiek te Amsterdam; A. Schalij, te Leerdam; C. J. M. .Tongkindt Coninck, directeur der Uuks landbouwschool te Wage- ningeu. De heer C. J. M. Jongkindt Cooirjck, zegtin een ingezonden stuk in de 22. Jï. Ot. van gisteren, dat hij deze benoeming, die geheel zonder zijn voorkennis is geschied, en welke bij eerst uit de dagbladen vernam, niet kan aanvaarden. We! heeft hij in der tijd, toen de strekking van het Harting-comité nog niet volledig bekend was, gezegd advtseerend lid 'van een comité te willen zijn, dat ten doel had gelden in ie zamelen, die uitsluitend den Trans- vaaheheu Boeren ten goede komen, gelden tot leniging der armoede en ellende, door den oorlog ontstaan. Nu mij rclit' r gebleken is, dat het Groene Kruis en het Hai ting-comilc hetzelfde be doelen, schuift de heer Jongkindt Gouinck verder, zou dit mijn advies zijnindien er mij om gevraagd werd: iljw Groene Kruis bedoelt geheid hetzelfde als het Harting-comité iu art. 3 en 4 van zijn pi ogt am is opgenomen; volgt dus liet voiii beeld van de mannen van het Oranje Kruisdie hunne ingezamelde gelden aan het Koode Kruis oveigavcn, toen zij be- meikten dat beiden hetzelfde doel beoogtieu en meenden dat oolc iu dezen eendracht macht maakt" Dat de ontwikkeling der hulpbronnen van Java nog altijd Neder iamlseh kapitaal tot zich trekt, wordt bewezen door de oprichting van een nieuwe mjvei heids-ondernemit'gde sOost- Java KuliuurmuaLehnppij", die zich ten doel stelt het ontginnen en in exploitatie biengeu van koffie- en kina-landen. Zij heeft een svol- geteekend kapitaal" van f500.000. Tol dnectour is benoemd de heer C. M. Gioskamp, terwijl als commissarissen optieden de heeren: Mr. J. U. De Kempeuaer eu J. J. Van Braam te Arnhem, en M. U. Adema en J. W. Wilson te Amstei dam. De koorts is nog altijd bezig oin hare slacluofleis te zoeken onder de iniandsche bevolking dei Pieanger Regentschappen. Gedurende 22 t/m 29 Januaii li. stierven in de' afdeeliug Tjitjalengka ruim 200 peisonen. Dr. Gión garnizoensarts te Buiten/oig, is met den grootsten spoeil naar de besmette streken gezonden. Te Honteuisse genieten van de 714 kin deren tusschen de 6 en 42 jaar 405 geen onderwijs. Rotterdam. In de jl. Zaterdag in het Notarishuis eehmtden veigadering vao belang stellenden in de instandhouding van de f)uit«ehe opera alhier, bracht de voorzitter, de heer W. S. Burger Wzn.teiwijl hij den heeren Matthes en Van Kernpe Valk bjjzondeien dank betuigde voor hel groot aantal in«ehi ij vingen, door hen bijeengebracht, ter kennis der aanwezigen dat geteekend was voor een bedrag van f 93,500. Er ontbrak nizoo nog slechts f4500, welke som staande de vergadering wérd volteekend, zoodat liet voortbestaan der opera voor het seizoen 188D82 verzekerd'is. De heer Burger voegde er bij, dat hij na afloop van liet seizoen tut de fmancieele commissie wensehte te treden, ieder, die de taak voor later op zich wenscht te nemen, aanmoedigende, zich dnailoe bij tjjds gei eed te muken. Gedurende deze maand ligt.hier.ter stede egn adies ter teekeninggericht aan den gemeenteraad, waarin woidt aangedrongen op afschaffing der kennis. Maasland. Het coor den Raad vastgestelde kohier van den hoofdelyken omslag voor deze -gemeente voor 4881 .bedraagt f 3292,50. T. Kan der- het het zoon sooii Hart verlc sielli garn gHrg duin Orstt huge Den f 43i door- Zwol met I31C burg Rood Ea bet I Wakl gekor begel gens g'evar wel! officii welst kost. Dil

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2