Biitealaaiscte Benctttii. "HhMeiiianihclie"Berinnen van Woensdag 30 Maart 1881. E N GEL AND. Er heeft een gevecht van zes uren plaats gehad bij Boleka, in Basutos-land, zonder dat een der partijen de overwinning behaalde. Kolonel Garrington en verscheidene anderen van de Engelschen zijn ernstig gewond. Eene depêche uit de Kaapstad van eer gisteren meldtdat 50Ö Basuto's bij Boleka in Basuto-landeen iuval gedaan en een groot aantal paarden en vee buit gemaakt hebben. De verliezen der koloniale troepen zijn van weinig beteekenis. In het Lagerhuis heeft sir Ch. Diike verklaard, goede redenen te hebben om aan te nemen dat de Christelijke bevolking in het gebied, waarvan afstand aan Griekenland is voorgesteld, 6;7 van de geheele bevolking uit maakt en dat het cijfer in Thessalie alleen nog veel hooger is, alsook dat zij er eenstemmig ten gunste der annexatie gezind is. Hij hoopte, dat de Muzelmannendie eventueel onder Giiekenland zullen komen, meer veiligheid voor hunne personen en eigendommen zullen geuieten dan zij tot nog toe'genoten hebben, en dat zij de voldoende waarborgen voor hun godsdienst en politieke rechten zullen verkrijgen, die Odo Russel! in de vijfde conferentiezitting heeft omschreven. Het ontwerp op de militaire discipline, met af-chaffiug der stokslagenstraf, is by tweede lezing aangenomen. Aan het Parlement is overgelegd het blauwe boek over de zaken in de Transvaal. Het bevat de telegrammen gewisseld van het einde van Januari tot Maart, 22 in getal. Volgens berichten uit Zuid-Afrika is eer gister het leger der Boeren geheel uiteengegaan. Aile Boeren zijn huiswaarts getrokken. Aan John Coleman, verdacht van medeplich tigheid aan den aanslag op Mansion House, is het gelukt naar New-York te ontsnappen aan boord vaa de stoomboot Australia, die Donder dag is vertrokken. De politie heeft nog een poging gedaan om bij Kaap Lizard de stoom boot op te vangen, doch die poging is mislukt. Er zijn maatregelen genomen om .Tohn Coleman bij zijne aankomst te New-York in hechtenis te nemen. Te Manchester heeft den 27 dezer een druk bezochte volks-meetirsg resoluties aangenomen lot afkeuring van de ontruiming van Kandahar. Zelfs deEngelsche cm respondenten moeten uu toegevendat het een indrukwekkend ge zicht was die 3QOO aftrekkende Boeren. De Boeien waren allen bereden manschappen en de paarden waren in een voot treffelijke» toestand. Geen spoor van ziekte, waarvan de Engel schen onlangs zooveel wisten te verletten, was onder de Boeren te bespeuren. De commissie voor de vaststelling van de vredesbepaüngen zal on vei wij ld zitting nemen. Slechts de ultra chauvinistische bladen in En geland en de Engelsche correspondenten bij het leger voorspellen emstige gevolgenen mogelijke onheilen 'door het sluiten van den vrede. Uit Newcastle wordt bericht dat door de Neder!, schepen die in de rivier de Tyne lagen, dp vlaggen werden geheschen, toen de uitslag der onderhandelingen roet ue Kaapsclie Boeieu bekeud werd. FKASKK1JE. Berichten van 27 dezer uit Weenen melden, dat de,(ambassadeurs te Konstantiuopei morgen Mv i over Turkije's voorstel beiaadslagen zullen. Go- schen blijft op den afstand van Prevesa aan dringen. Men hoopt een vergelijk te treffen, volgens hetwelk de vestingwerken van Prevesa geslecht zouden worden. Nadat de ambassadeurs de voorstellen zullen hebben vastgesteld, welke naar hun oordeel aau Turkije en Giiekeulaud gedaan moeten worden, zullen deze, alvorens dit geschiedt, aan het oordeel der respectieve regeeringen worden onderwoipen. Een heftig tooneel had iu den Senaat plaats. De heer Gavardie laakte de buileu- landsche politiek der Regeering ten opzichte van Griekenland, die hij eeu uitvloeisel noemde van Gambetta's Giecophilia. Verschillende leden riepen den Minister toe, dat hij op die insinuatie niet moest antwoorden. De heer Oscar Lafayette, senator voor het leven, is oveileden, 65 jaren oud. Hij be hoorde tot de republikeinsche partij. Hij was een kleinzoon van den beroemden generaal, die in den Arnerikaanschen onafhankelijkheidsoorlog meevocht, DUITSCHLAND. Lasker bestreed in dén Rijksdag de be lasting-ontwerpen en critiseerde het daarbij gevoegde memorandum. Bismarck verklaarde daarop, dat het memorandum eenvoudig eene redevoering ter verdediging van het regeerings- voorstel moest vervangen. Voor vorm en inhoud van het memorandum nam hij de gunsche en volte vetantwaordelijkheid op zich. Het, behelst het program, waarmede de Bondsiegeeringen zich hebben vereenigd, en dat uitgevoerd zal worden, indien niet met de hulp van dezen Rijksdag, dan met de hulp van een volgenden. De strekking is niet, den armen man ten bate der rijken te belasten. De kiezers zulten wel vatten, wie hun voordeel meer in het oog houdt: de Regeering, of zydie de welwillende plannen der Regeeringen belem merden en dwarsboomden. Ten opzichte van het tarief is hij besloten elke wijziging aan te nemen, welke ten doel heeft de inkomsten te verhoogen door de grenstollen tegebiuiken. Ik sta in zeide Bismarck voor mijn program en zal daarvoor aan alle zijden werven. Ik beschouw dit als mijn recht en plicht. RUSLAND. In het officieel» blad is een manifest des Keizers dd. 26 Maart opgenomen, betreffende het regentschap. Bij overtydeu des Keizeis vóór de meerderjarigheid van den troonopvolger zal het regentschap worden uitgeoefend door groot vorst Wladimir. Sterft ook de troonopvolger vóór zijn meerderjarigheid, dan blijft grootvorst Wladimir ook regeut tot de meerdeijarigheid van 's Keizers tweeden zoon. De Keizerin zal echter belast blijven met de wettelijke voogdij over al hare kinderen. PORTUGAL. In de zitting van de Cortes verklaarde de voorzitter van den Ministerraadbetreffende het met Engeland voorloopig gesloten Lorenfo- Marqucz-traktaat, dat de bekrachtiging van het traktaat vau de Kamer der Pairs afhangt. Sedert het sluiten daarvan zijn de omstandig heden veianderd, liet Ministerie wacht het oogenblik af, dat de gebeurtenissen zich ophel deren, en dat de publieke opinie zich verklare. De Minister is van mecniugdat hij zyn ge voelen over het tiaktaat vooralsnog uiet moet mededeeien, BELGIE. Bij de verkiezing vaj twee ledeu vaii den gemeentel aad zijn de candidaten der Association libérale, de heeien Finet en De Potter, in de mindei lieid gebleven eu de zoogenaamde onaf hankelijke candidaten, de heeren De Cannart d'Hamale en Van der Piassche, gekozen. ZWITSERLAND. De gioote Raad van het kanton St. Gallen verwierp met 73 tegen 66 stemmen de weder invoering der doodstraf. n U M E N I E. De Kamer vau afgevaardigden te Bucharest heelt eene motie aangenomen, waarbij vorst Kaïoi van Runienïë i.ot Koning wordt gepio- clameei d. ITALIË, De inschrijvingen up het Raadhuis te Nice ten behoeve der slachtoffers van den bi and van het Itaiiaansche operagebouw, of van hunne nagelateue betrekkingen, bedragen tot dusver meer dau 100,000 fr. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 28 Haart. Iu de zitting der Tweede Kamer van gister heeft de interpellatie van den heer Van Rees o vei- Atjeh plaats gehad. Op zijne vragen antwoordde de Minister van Koloniën oubekeud te zyu of generaal Van der Ilej'den na de benoeming vau den heer Piuys vau der Hoeveu nog militair gezaghebber is; dat de nieuwe gouveiueur-geneiaal niet Atjeh zal aandoendat deze vóór zyn vertrek den genomen maatiegel niet kende en deze hem door den Minister naar Suez is getele grafeerd; dat de Regeering niet wist dat de aftiedende gouverneur-genei aal vóór zijn af treden den maatregel zou nemendat die maat regel echter niet onverwacht is, daar alle vooiberenlende maatregelen waien genomen, en dat generaal Vaa der Heyden zelf de in voering van het civiel bestuur in Atjeh nuttig achtte; dat ook de Regeering die invoering noodzakelijk acht wegens het onvoldoende van het huigerlyk bestuur en het rechtswezen, en dat zij er geen ongelegenheid van vreest. De heeren Keuchenius en Rutgers van Ro zenburg waren door dit antwoord niet voldaan en wezen er op, dat da invoering van het civiel bestuur in strijd was met vroegeie ver klaringen vaa den Minister, terwijl zij en de heer Ue Casembroot de Regeering verantwoor delijk stelde voor den genomen maatregel. De heer Van Gennep zag daarin geen reden vau verwijt voor de Regeering, noch voor den aftredeuduu gouverneui-generaal. Morgen vooi tzettiug. Iu de zitting van jl. Vrydag hebben voor art. 1 van de rentewet gestemdde heeren Van Gennep, Rutgers Van Rozenburg, Bastei t,- Looting, Idzerda, Kooi, Blussé, Humalda Van Eysiaga, Nyst, De Vos van Steeuwijk, Van Delden, Schagen Van Leeuwen, Brouwen, Bergsma, Van Blom, Arnoldts, De Meijier, Lieftinck, Van der Linden, Yiruly Verbrugge, - Van der Kaay, Wybenga, Lambiechts'Van Rees, Tak Van Poortvliet, SickeszSchepel, Goeman Borgesius, Patijc, Gleichman, Ruy» Van BeerenbroekDe Ruiter Zylker, Van dei Feltz, Dirks, Van Eck, Rombach, Van Osen- bruggenOldenhuis GralamaHiugstRoëll Bfedius, De Beaufort, Saudberg, Cremers, r Haffmans, Holtzman, Froger, 'W. Vau Dedem, a J?

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5