TïïïïïïïïïïfiTiiïïïïïtïr ADVEETENTIËl In het 1ste District. Ih het 2de District. In het 3de District. In het 4do District. De welgezinde burgers dienen in de eerste plaats de .bolwerken van den staat te zijnen dat zullen zij in werkelijkheid wezen, in Rusland zoowel als elders, als hun die mate van vrijheid verleend wordt, die de negentiende eeuw als gebiedenden eisch vordert, eu die Nederland zelfs reeds in de dagen van den bloeitijd van het feodalisme bezat. Het besluit, door het Engelsche kabinet genomen, or den ledacteur van het moord bla zend blaadje Freihcitgevangen te nemen, is gevolgd door do verschijning; van genoemden persoon voor de politie rechtbank in Bow-street. Gelijk bekend is, had genoemd blaadje den moord, op Keizpr Alexander II gepleegd, ver heerlijkt. De rechtbank heeft de zaak acht dagen uitgesteld. In een land zooals Engeland, waar de persoon lijke vrijheid een onschendbaar recht is, heeft deze zaak vrij wat opzien verwekt. De Minister van Binneulandsche Zaken heeft de ver klaring afgelegddat het gouvernement geheel uit eigen beweging heeft gehandeld, en geenszins op aansporing van een of andere buitenlandsche mogendheid. Deze verklaring was noodig, want Daily News had niet ondui delijk te verstaan gegevendat de gevangen neming van Most het gevolg was van een wenscb, uitgedrukt door den Duitschen gezant, die er op gewezen zou hebbendat in het bewuste artikel ook een bedieigmg tegen Keizer Wilhelm was te vinden. Üe maatregel vatt overigens niet in den smaak van Daily News. De wetten spieken niet over aanslagendie tegen de Bntsche mouaichie zouden kunnen g'esmepd woiden; men had dus het recht aan de vreemde mogendheden te weigeren hen op Britschen bodem te beschermen. Het proces Most zal de populariteit van het Ministerie Gladstone niet doen toeneoien, aldus eindigt het blad. Men staat in dezen voor een moeielyk geval. Het socialistisch gekraai van buiger Most had zeker iu .Engelands hoofdstad weinig kwaad gedaan; aan den anderen kant eischt de ver metelheid, waarmede lieden van zijn stempel en van erger sooi t opti edendat zij streng in het oog worden gehouden. Misschien was een eenvoudig middel te onderzoeken, welk middel van bestaan deze en dergelijke lieden hadden; konden zij geen aibeidsveld aanwijzen, dat door hen werd ontgonnen, dan zou dwang arbeid gedurende eenigen tijd heilzaam op hen Werken. SeiIIKOAM, 2 April 1881. Bij de Transvaal-commissie alhier zijn, na de in ons 'nummer van jl. Woensdag mede gedeelde opbrengst van de collecte met de op dien dag nagekomen giften, nog ingekomen: van den jongenheer H. f 4 en aan diveisen f6.50, benevens drie vreemde alhier niet gang bare munten. Onze stadgenoot rnej. D. E. Keuzenkamp, is benoemd tot ondei wijzeres aan de openbare school in de Dijkstraat te Kralingen. Heden in den vroegen mergenis een schokker, naar Rotterdam laveeiende, op de hoogte der witte ton, tusschen Delfshaven en Schiedam, door een Engelsche boot (van Glas gow) aangevaren, die eveneens naar Rotterdam was bestemd. De schok was zoo hevig, dat tiet vaai tuig letterlijk door midden werd gevaren. De opvarenden, de schipper met nog drie per- - sonen, werden door genoemde boot opgenomen en te Rotterdam behouden aan wal gebiacht. Naar men zegt, moet de schipper ernstig aan het hoofd bezeerd zijn. De stukken van den schokker dryven overal heen. De Rotterdamsche Gemeenteraad heeft toegestaan de bydrage van drie millioen voor -den waterweg.' Volgens besluit der vergadering van belanghebbenden in de teelt en de veaeriding van aardappelen uit liet Westland, onlangs gehoudeD, is te Monster opnieuw een vergader ing gehouden van de cornmissien, uit elk der acht gemeenten aldaar, om ovei die voor 't Westland zoo aller- belaognjkste zaak van gedaciiteu te wisselen. Elke commissie bestond uit drie leden. Na een uitvoerige discussie kwain rnen tot het besluit, dat at da te verzenden manUeu met z. g. Azneri- kaarische aardappelen (slecht sooit) met een groote A gemerkt zullen worden, dat men met hoeveelheden van 3D kilo zal verzenden en dat een strenge contióle zal ingevoerd woi den. Door die maatregelen hoopt meo den goeden naam der Westlandsche aardappelen op de Loudensche markt te herwinnen. Bij den Raad van Hoorn is ingekomen een adres van de hh. De KruylF c. s. te Delfs havencoucessiouanssen voor den stoomtram HoornEukhuizeno<n vergunning tot het dooi trekken der tads langs de Voornaamste stiaten der stad naar de haven en liet ontwor pen spoorweg-station, De uitslag der hei stemming voor het Nuts-secietanaat is deze, dat de meerderheid is vei kregen door Mr. A. Kerdijk, die 577 stemmen bekwam, tegen 426 op den lieer P. Bruyu; 3'22 departementen namen aan de hei- stemmiug deel; 14 onthielden zich. Naar men verneemt, heelt de heer P. Bi uyn aan het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van HAlgemeen, met ingang van deze maand, zijn ontslag aaugebodeu uit zyue betrekking aan het algemeen secretariaat. A. s. Woensdag den 0 Apiil, zal voor de anondisserneuts ïechtbauk te Uuecht een interessante zaak bepleit worden. flet geldt den pujs vau f 300,000, die voor eenige jaien op een Oostennjksch lot viel en ten goede kwam aan een hakker te Uuecht. Na diens dood moet uit een notarieeie schei ding gebleken zyn, dat dat lot was toebedeeld aan zijn snet kmdeieu, waaiuver hij voogd was. Deze nachten nu voor den iechter hunne aan- spiaken op dien piys te doen gelden. Voor de kindeien, de eiven Veidonk, tieedt op Mr. G. H. Van Bolhuis, te Utieeht; voor de weduwe Mi. Aug. Philips, te Amsterdam. Naar het Vaderland verneemt, is aan de heeren W, "Walker te Londen, G, II. Baron Clillbrd te Beigeu-op-Zoom en J. F. Dijkman te Patti (Japaia) concessie veileend voor den aanleg eu de exploitatie van een stoomiiamhjn voor goedden eu passagieis vau Samaiang naar Joanna (Japaia). Uit Atjeli bericht de correspondent van de Locomotief, dat te Anak Galoeog op 7 Febiuaii II. wederom een overval van soldaten dooi Atjebeis heelt plaats gehad. Twee sol daten werden met de klewang geveld en hun de geweien ontnomen. De onlangs ovei leden Buigerneesler van Giunekeu, de Heer R. Buijsen, heeft, behalve, aan liet oude "Vrouwenhuis te Bieda, ook aan het oude Manneuhuis aldaar een aanzienlijk legaat aan vaste goedeieu vermagkt, Een Fries, die naar Ameuka wilde ver huizen, maai geen geld 'daaivoor had, begieep terecht dat niemand hem die som zou geven. Hy nam toen een kleine list te baat eu vertelde aan een bemiddeld snan, dat hem nog sleehls tien gulden voor het doel ontbiak. Hij kreeg de flO en toen hij dit eenige malen had her haald bij anderen, was hij in het bezit van het noodige geld. Dr. G. Hattlaub heeft dezer dagen een mededeeiing gedaan, waaruit blykt, dat meer en meer bewijzen kunnen worden aangevoerd voor het leeds vroeger vermoede leit, dat kleiue zwakke en voor den verren tocht'onbekwame trekvogels de lange reis naar het tweede vader- land doen op deu rug van groote krachtige vogels (ooievaars, kraanvogels, fazanten enz.) De kleine vogels schijnen de grooten onderweg door hun getjilp of gezang te beloonen. Hedeu ovei leed, na eene koitscondige ziekte, mijn geliefde Echtgenoot, de Heer A. ,1. BRONKHORST, in den ouder dom van 74 jaren. Namens mijne Kinderen, Aanbchnwd- en Kleinkinderen Wed. A. J. BRONKHORST, Aalbeüs, Haarlem, '1 April -1881. "Voor de vele bewijzen van belangstelling en deelneming, ontvangen bij de viering van hun fijfentvrintigjarig Huwelijksfecvit, be tuigen de ondergeteekendenook namens hunne Kinderen, hartelijk dank. Schiedam, A. RTJKF,, 2 April 1881. M. RIJKE, C "^T-NCNDAAL. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN vau SOIIIKLAND doen te welen Dat, m voldoening aan ait. 31 van het Regieinent van Schieland, de vei kiezing van WOOF»IIV E E A A* O K V en aiOOFflMST- «ElAA,I»EN-rizAA'ffi»VEltVAIS«EKS voor de distneten als hiei onder nader vermeld, zal plaats hebben op Oonilcrdag den April ASSI, vau des voonnuldags ten tot des namiddags ten 2 ure, iu de hoofdplaatsen der kiesdisti icten, als bij art. 25 van meergenoemd reglement zijn aangewezen, te weten: voor het 'Je kiesdi-tiiet te Overschie in de Uitspanning de Vergulde Koetmagen, voor het 2e kiesdisti iet te Bleiswyk in de Herberg de Zwaan, vooi het 3e kiesdisti iet te N i o u w er- kerk a/d Yssel in het Gemeentehuis, en voor het 4e kiesdisti iet te Moordrecht mede in het Gemeentehuis, en wel Voor den Heer A. VOORWINDEN', Hoofdingeland, Voos' deu lieer P. VISSER, Hoofdingeland-Plaatsvervanger, Voor den Heer Mr, A. A. GEVERS DEIJNOOT, Hoofdingeland, Voor den Heer A. I3U1JS, Hoofdingeland-Plaatsvervanger Voor den Heer K. ACHTERBERG, - Hoofdingeland Voor den Heer (Vacature), Hoofdingeland-Plaatsvervangeri Voor den Heer K. VAN DER TOR- REN KZn'., Hoofdingeland. Voor deu Heer 11. M. VAN DER HAAK, Hoof ding elani-Flaatsv Dat voorts iu het 2de District eene ver- kieziug moet plaats hebben van een Hoofd-' ingeland Piaatsvei vanger, tengevolge van het overlijden van den Heer R. VAN ALPIIEN die iu het jaar '1883 aan de beurt van aftreding geweest zou zij». Voor de verkiezing van een Hoofdingeland- Plaats ven auger in het 2de Distnct zullen rood gekleurde billetten gebezigd worden. Dijkgraaf er Hoogheemraden van Schieland,' De Secretin is-Rentmeester, De Dijkgraaf, W. C. WIJNMALEN. J. A. VAILLANT. volgens rooster van aftreding. volgens rooster van aitredmg. volgens rooster vau aftreding. volgens rooster van aftiedmg.

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2