ffische van Maandag 4 April 1881. Bnitenlanduiis Eericlilcii. Bin&enlanAsclte Berichten. P E S E 1 A D. In het Hoogerhuis is het debat over de Transvaal vooitgezet eu vielen de Lords Cran- brook en Salisbury heftig de Transvaal- politick nanals eene politiek van capitulatie. Het gezag der Koningin was oiet geëerbiedigd. De Loids Noithbrook en Selboroe verdedigden de legeering, Het volgend bulletin is eeigisteren avond 10 uren uitgegeven: Lord Beaconsfield heeft den dag rustig doorgebracht; de teekenen waren gisteiavond iets gunstiger. Volgens Daily News zal Engeland geen deel nemen aan de internationale munt-confe- rentie. De staats-iukomsten van Engeland over de .afgeloopen drie maanden bedragen 750,000 meer dan over hetzelfde tijdvak in 1880. De inkomsten over liet geheele jaar bedroegen 84,041,288 of 2,776,233 meer dan in het daaraan vooi afgaande jaar, Giant Dufl' verklaarde in het Lagerhuis dat de Regeeriug geen tijding beeft dat de Boeren met het garnizoen van Pretoria gevochten hadden. Childers verklaarde, dat het gezamenlijk getal troepen in Transvaal en Natal '12,000 bedraagt. Northcote zeidedal een spoedig debat ovei de Tiansvaal wenscheiijk was, en dat Hinks Beach daarom een motie zou aan kondigen hij wenschte echter vooraf te weten, of het Huis verdere documenten zouden worden voorgelegd. Gladstone zal de vraag Maandag beantwoorden. HetTransvaql-comité besloot gistermiddag zich vooralsnog niet te ontbinden, maar in stand te blijven totdat de staat van zaken in de Transvaal een vastere» vorm aanneemt. Het behoudt zich vooP later te heslissen of het duurzaam zal blijven beslaan. Kapitein Verney legde het voorzitterschap neder. Een opvolger is nog niet benoemd; waarschijnlijk zal het Sir Wilfrid Lavvson zijn. Da Standard verneemt uit Fort Amiel, dat het gerucht omtrent het verlies van Pretoria door de Engelschen, die door de Boeren terug- gedreven werden naar hun kamp, hetwelk zij aanvielen en innamen, nog geen officieeic beves- tigiug heeft veikiegen. Het gerucht bereikte Newcastle, waar men echter uiet aan de waarheid daarvan gelooft. Andere verwikkelingen wachten de Bocreuiegeering; de Boeren te Potchef- ïtroorn worden van kwade trouw beschuldigd; liij zegt ze moesten de» wapenstilstand vernomen, hebben, koit nadat hij gesloten was, en zij hadden het Engelsche garnizoen rnoeteu waar schuwen. Dit deden zij echter niet. De agitatie in de Kaapkolonie en Natal tegen het hei stel san de onafhankelijkheid van de Transvaal dumt voort. De coi respondent zegt, dat de steden in de Transiaal meeveudeets Engelsch eigendom zyn, De Engelsche bewoners verklaien te willeu vechten zoodra hot Engelsche bestuur wordt overgediagen, liever dan onder het bestuur der •Boeren over te gaan, Generaal Wood verlaat Newcastle Zondag en gaat naar Pretoria, waar hij Dinsdag verwacht wordt. Onderweg zal hy oen onderhoud hebben met de aanvoerders der Boeren te Heidelberg, tgn einde gemeenschappelijke maatregelen te •namen tot bestraffing der moordenaars van kapitein Elliot. De Times keurt etenals de meeste Engel- - sche bladen het proces af, dat tegen, het blad Jte Freiheit door de Regeering begonnen is. De socialisten hebben besloten met de uitgave van die Freiheit voort te gaan. Berichten uit verschillende bronnen be vestigen volgens een 7ï»jei-telegram de ver klaring dat liet aantal Boei en die op den Langnek en bij de Schanshoogte (aan de Ingogo} streden, zeer klein was. Zóo worden een voor een al de onopgesmukte verzekeringen der Boeren, eerst van Engelsche zijde als de ongeloofelijkste leugens uitgekreten, door de Engelschen zei ven overeenkomstig de waarheid bevonden. Wat een Reuteis-telegram gister nacht uit Newcastle meldde omtrent een nieuw gevecht bij Pretoria, eischt natuurlijk bevestiging. Het is te hopen dat die bevestiging uitblyve. Nu de vrede eenmaal geteekend is, zouden alle nakomende wapenfeiten slechts stiekken tot het zetten van kwaad bloed en tot nieuwe ver wikkelingen. De lucht is ook in Engeland nog altoos vol geruchten van moordaanslagen. Koningin Victoria moet bewaakt worden bij hare reisjes van en naar Windsor; en de Minister van Binnenlandsche Zaken, Sir W. Uarcourt, ontving dezer dagen over de post een pistool ten geschenke. Het moordtuig bleek slechts met papier geladen te zijn. "Woensdag ontving hij een doodkist in miniatuur. - Schliemann heeft in een biief aan Karl Blind zijn voldoening betuigd over den vrede met de Boeren. Schliemann, die een poos uit Athene afwezig was, heeft nu zijn opgravings- werken te Oicharnenos voortgezet. DUITSCHIAND. Het bij •- den Rijksdag ingekomen voorstel van Windthorst tegen den vorstenmoord is door 276 afgevaardigden van alle partijgroepen onderteekend, De rijkskanselier heeft bij den Bondsraad een wetsontwerp ingediend met memorie van toelichting tot het opnemen eeuer leaning voor da rijksspoonvogen in Elzas-Lotlmringen. De leening zal in 't geheel bedragen 12,485,664 M. eü stsekkeu tot aankoop van sommige lijnen en tot het leggen van dubbel spoor op een der lijnen. RUSLAND. De verkiezingen voor den stedelyken bijraad hebben allen eergisteren avond plaats gehad. De Agence Jïusse verneemt; dat de regeering een gelijk college in andere steden, die zulks verzoeken, wil invoereu. Het blijkt dat ook bij de nihilistische samenzwering officieren zijn betrokken. Er zijn namelijk 4 officieren gearresteerd bij wie huis zoeking is gedaan, hetwelk aanleiding tot arres tatie gaf. Ook is in de Nieuwe Stiaat, die op Newski uitkomt, eeu cefieime drukkerij ontdekt, f R A E K It IJ K. Te Parijs zal den 20u April het licht zien het eerste nummer van eon nieuw poli tiek blad De Henri IV. De Lesseps heeft van dc Egyptische 'Regeeiiug concessie gekregen voor een zoet water-kanaal en eeu spoorweg van Ismaïlia naar Poit Sa'id. T U R X IJ E. Men vei zekert in' diplomatieke kringen, dat Komoumlouros de gtenslijn van de Porte onaan nemelijk verklaart eu op afstand van Prevesa aandringt. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 1 April. In deze zitting is, zooals wij reeds in ons vorig nummer als telegrafisch bericht mededeelden, de discussie voortgezet over art. 3 der reutewet (vrijstelling van uitkeeringen voor enkele nuttige instellingen) en de daarop voorgestelde amen dementen door den heer De Beaufort (vrijstel ling vau dividenden van gepatenteerde maat schappijen) en den heer Brouwers (vrijstelling van personae morales en ook spaar- en voorschotbanken), liet amendement-Beaufort werd bestreden door de heeren Cremers, Van Delden en Brou wers, op grond dat de belasting van dividenden geheel iets anders is dan het patentrecht der naamlooze vennootschappen en de vrijstelling onrechtvaardig zou zijn tegenover de belastiog der commanditaire geldschietingen. De heer Oorver Hooit verdedigde het als onbillijk om dubbel de dividenden te belasten. Het amendement-Brouwers werd door hem en den heer Vermeulen krachtig verdedigd, daar het onbillijk zou zijn tegenover liefdadige vereenigiugen en het bijzonder onderwijs. De heeren Blussé, Van Nispen tot Sevenaar, De Bruyo Kops, De Bruijn en Schimmelpenninck verdedigden het amendement van den heer De Beaufort, de heeren Röell, Holtzman en Van Gennep bestreden het. De Minister ontried de aanneming evenals van het amendement Brouwers. Ten slotte echter is de stemming over art, 5 en de amendementen uitgesteld tot na1 de bestissing over art. 11. SCHIEDAM2 April 1881. Jl. Donderdag heeft de gemeenteraad eene langdurige zitting gehouden, die door 13 ledea werd bijgewoond. Afwezig waren de heeren: Knappert, J. Lechner, Loopuyt en Roelants. 1. De notulen van het verhandelde in de zitting van 24 Februari jl. worden gelezen'ea goedgekeurd, 2. Ingekomen eene missive van Gedeputeerde Staten, ten geleide van een goedgekeurd raads besluit van 24 Februari jl., tot af- en over schrijving in de gemeente-begrootiug, dienst 1880. 3. Idem, tot verhooging der gemeente-be grootiug over 1880, in ontvangst en uitgaaf. 4. Idem, houdende mededeeliug, dat f 14,123.40 door het rijk aau de gemeente is toegekend wegens 30 pet. der kosten van het lager onder wijs over 1881. Al deze missives worden voor kennisgeving, aangenomeu, 5. Drie ontwerp-besluiten tot betaling uit den post van onvoorziene uitgaven, of tot af-en oversein ij ving in de begrooting voor 1880. Ter inzage en aangehouden. 6. Missive van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs met verslag over 1880. Ter inzage en opname in de verslagen. 7. Idem, ten geleide van eene concept-ver ordening tut regeling van de samenstelling enz., der Commissie van toezicht op het lager onder wijs. Ter inzage en aangehouden. 8. Rappoit van dezelfde Commissie op het adres van den heer J. Lechner, tot het be komen van eervol ontslag uit de betrekking van lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Dat ontslag wordt :eer'vol verleend; zullende de Commissiewordènhitge- i'i i li It

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5