ning betreffende de samenstelling der plaat selijke Commissie van toelicht op het lager onderwijs, en strafverordeningen betreffende het begraven van lijken en de begraafplaatsen en op de bouwpolitie. ——Heden wordtalhier op de gebruikelijke wijze herdacht de 57ste verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina Maria Sophia Louisa, zuster des Konings, gemalin van Z. D. H. den Groot- Hertog van Saxen-Weimar-Eisenach. In de zittjpg der Arr.-Rechtbank van gister werd o. at veroordeeld Chr. B,, branderskneeht te Schiedam, bekl. van diefstal van een jas, borstrok en hemd, tot 2 maanden celstraf. De Minister van Marine heeft de ver gunning ingetrokken aan leden van zeekrijgs raden om naar verkiezing, in plaats van den eedeene belofte af te leggen. Voortaan zal de bij de wet voorschreven eed worden gevorderd. De maand April heeft ons, behalve de Rijks-postspaarbank ook nieuwe briefkaarten bezorgd, welke, door de rosé-achtige kleur aan de voorzijdedoor gladder en dientengevolge beter te beschrijven karton eu door het groo- ter formaat netter, doelmatiger en al is 't dan ook weinig voordeeliger zijn. Ze is evenals de Fransehe postkaarten aan de achter zijde wit en heeft ook hetzelfde formaat als deze. Het lijkswapen links en het 2>/s cents postzegel rechts van boven, in het midden van beide met een moderne letter het woord briefkaart staat, zijn met een frisscher violet kleur gedrukt, Als camlidaten voor de vacature in de Provinciale Staten van Zuid-Holland, ootstaan door het overlijden van den heer D. Roosenboom, lid voor het hoofdkiesdistrict Gorinchem, worden genoemd de heeren Mr. P. Van den Berg te Vinnen en A. Blankers te Gorinchem. Ten voordeele der Prins Hendrik-stichting voor behoeftige oude zeelieden van alle ge- zindteu is onder meer inaekomen de belang rijke gift van drie duizend gulden, onder de letters N. N. uit Zwolle. Een particulier telegram aan de N. lï. CL vau heden uit Londen luidt: Directe berichten uit Tunis zeggen, dat de zaken zeer ernstig Wprden. De Bey verzamelt troepen om den inval der Franschen af te weren, en zegt dat hy zich wil wenden tot de Europeesche Mogend heden. Het zal spoedig tot een crisis komen, t Men schrijft uit Amsterdam aan de Belftsche Ct. dd. 0 April Een geheimzinnige ontdekking trekt hier algemeen de aandacht. Iemand die des ochtends te vijf uur door het plantsoen op de Wetering schans liep, zag dat een bank tegenover de Frans Halsstraat geplaatst geheel met bloed bevlekt was, terwijl ook op den grond groote plassen lagen. Do ter plaatse verschenen politie agent vond een revolver met een schot zoodat het vermoeden van een misdaad voor de hand lag, daar wegens den afstand van het water, het niet mogelijk geacht kou worden, dat een zelfmoordenaarna zooveel bloed te hebben verlorenzich verwijderd kou hebben zonder sporen na te laten. Den geheelen dag is de politie ijverig in de weer geweest om de aahyzijnde Stadhouders kade over een groote lengte af te visschen zonder tint het haar tot heden avond gelukt was iets verdachts te vinden. Wel heeft zjj tegen twee uur in de onmid dellijke nabijheid een jongmeusch gearresteerd un zwaar geboeid overgebracht naar het hulp- huis van arrest op de Heiligenweg, Wijders spreekt men van nog een tweede nrrestatie en van het vinden van een haarvlecht. -^,De erkenning van het Koninkrijk Rumanië ..««or de Nederlandsche Regeeiing, w»rd 5 «uier te Bucharest ontvangen, Naar wij vernemen, heeft de Ilollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij zich door het toenemend goederenvervoer genoodzaakt gezien zich zes tender-locomotieven aan te schaffen waarvan er drie te Amsterdam in dienst zullen worden gesteld. (12. Nil.) Dezer dagen werd te Amsterdam een diefstal eener belangrijke hoeveelheid koffie toebehoorende aan de Handei-maatschappij en opgeslagen in het pakhuis De Wolff op de Brouwersgracht, ontdekt. Volgens het N. v, d. D. wordt een zeer welgesteld ingezeten dier stad verdacht de heler te wezen van deze koffie. De heer D, aldaar, bezitter van een buitengoed te Baarn, is namelijk gearresteerd en bevindt zich in hechtenis, daar er voor.de justitie ter men schijnen te bestaan om te vermoeden, dat hij iu deze raak de hand hpeft gehad. Ook de beide knechts, die den diefstal bedreven, zijn in hechtenis. Men deelt aan de IV, li, Ct. uit Ant werpen mededat het berichtaan de Prê- curseur ontleendomtrent het Amerikaatische schip Phantomhetwelk uit en in elkaar ge schoven kan wordenniets anders is als een Aprilviseh. Uit de lijst der aangekomen schepen blijkt, dat geen vaartuig van dien naam aldaar is aangekomenen ouder al degenen die een reisje naar Austruweel hebben gemaakt om het wonderschip te zien is niemand zoo gelukkig geweest het te ontdekken. Vanwege de Vereeniging voor geschie denis eu kunst te Rotterdam is ia het ver- koopbkaal aan den Oostsingel aldaar de beroemde schilderij van prof. Hans Makait, iDe jacht van Diana", tentoougesteld. Op 4 April zijn de eerste komkommers van Delft verzonden, In aanmerkiug genomen de vele tegenspue«ien, waarmede de komkom- merteelt de twee eerste maanden van dit jaar te kampen had, mag dit bijzonder vroeg ge noemd worden. Tengevolge van het schrale weder en de aanhoudende felle nachtvorsten is het met de weilanden in deu Prirs-Alexanderpolder slecht gesteld. De landerijen liggen dor en kaal, als midden in den winter. Veischeidene veehouders beginnen gebiek te krijgen aan hooi, dat in de laatste dagen aanmerkelijk in prijs is gestegen. Met het poten der vroege aardappelen in den polder heeft men reeds een aauvnng gemaakt. liet schrale, koude weder is voor de ge meente Aalsmeer niet voonieelig; alleen aan de boomkweekers, die nog altijd verzenden eu planten kunnen, komt hel wel ten goede, doch de tuinlieden worden tri hun wei k zeel' be- leinineid. De weilanden hebben nog geheel hunne wmtei kleur; aan hooi hebben vele vee houders gebiek. De prijzen van hooi en stroo stijgen gedurig; het hooi woidt verkocht voor f22Vs a f25; het haverstioo geldt tl3 ftfl4 eu het roggestroo t 15 a fiö per 500 kG. De winteigewassen staan in de velschillende pol ders zeer goed te velde en hebben van de koude niets te lijden gehad. Op de proefahkers der afdeeling Loos- drecht van het genootschap voor landbouw en kruidkunde zal dit jaar eene proeve worden genomen met nieuwe soorten aardappelen, ten einde beschot en kwaliteit te kunnen beoor- deelen, in verband met de te maken onkosten, eu dus te kunnen conf-taieeren, of de teelt iiiei van voor die gemeente aan te. bevelen dan wel af te keuren is. Tevens zal blijken, in hoeverre zjj aan da bekende ziekte onderhevig zijn. Dat het smokkelen met jenever langs de grensstieken nog altijd stei k wordt gedreven, kan weder blijken uit de 13 verooideeiende vonnissen, die te dier zake in de jongste zitting van de rechtbank te Winschoten zijn uitge sproken. Iti Fiascati (Nes) is eeigisteravond eene openhaie vergadering gehouden vau de onlangs te Amsterdam opgerichte veieenigjng de Unie, wier leden zich ten doel stellen door onderlinge bespreking elkander op de hoogte te brengen en te Imuden van de belangrijke politieke en sociale kwe-tiën, en de bijeenkomsten te doen afwisselen door bet houden van litterarische voordrachten en soirdes musicales. Dr. van Vloten uit Haarlem, «prak over de wedergeboorte van bet staatkundig en volksleven in Nederland, wees op de heerscheude onverschil ligheid in zaken van algemeen belang, en beval ten slotte deze vereeniging aan, die daai in ver betering wilde brengen. Prof. Pekelharing van Delft sprak over de taak van den Staat in het scheppen der voorwaarden voor de zelfstandige ontwikkeling der burgers, waarin de tekortkomingen vele waren. Hij drong bp verbetering van de kieswet aan. De heer Ph. II. Hngenholtz gaf weder zijn sympathie met het optreden dezer vereeniging te kennen, en wekte de niet-leden op als oog toe te lieden aan welke uitnoodiging bij 't einde der bijeenkomst door sommigen werd gevolg gegeven. De heer Mr. A. K er dijk heeft in het Volksblad een opstel geplaatst tot zijn recht vaardiging tegen sommige beschuldigingen waaraan hij in den laatsten tijd heeft bloot gestaan. In het bijzonder bedoelt hij daaimede de door den pied. Francken in de Nuts-ver- gadering te Rotterdam uitgesproken rneeuing, dat hij, na het land doorgeieisd te hebben om denkbeelden te verspreiden in deu geest van 'de nieuwe wet op het lager onderwijstoen de moeielijkheden zich voordeden bij bet ten uitvoerleggen der wet zijn betrekking' bij het onderwijs heeft neergelegd. Thans geeft de heer Kei'ilijk lie redenen op waarom hij zich niet beschikbaar heeft gesteld voor een arrondis- sements schoolopzieuerschap. IIij had reeds bij de indiening van het ontwerp-Kappeyne zijn afkeuring uitgesoroken over liet vomstel om naast de nieuwe bezoldigde districts-school- opzieners, onbezoldigde arr.-i-choolopzieiievs te behouden, daar deze laatsten in zijn oog een vijfde ,iad aan. deu wagen zouden wonlen. Voor een betiekkiug nu, waarover hij aldus oordeelde, kon li'y zich niet beschikbaar stellen. Het distriets-schoolop/.ii;neisehnp werd wel door hem begeerd. Een verzoek daarvoor ir, aan merking te mogen komen, was door hem by den Koning ingediend. Maar in Juli van het vorige jaar is dat verzoek dooi hern ingetrokken. De heer VVintgeus toch bad in de zitting der Tweede Kamer van 9 Juli «ien treurigen moed van te Sjieken van venkele van uie scliool- autoi iteiten die voor z.ich er ruimschoot* gel delijk belang hij Hadden dm wet te vei dedigpu." De heer Kei-dijk zegt, dat het voor ieder dui delijk was dat de heer Wintgens daarmede voor alles den heer Moens en hem op het oog had. De lieer Moens kon bewijzen dat het tot stand komen der wet hem geen geldelijk voor deel brengen zou. De verdenking, door den heer Wintgens uitgesproken, die door de aanvaarding der gevraagde betrekking schijn van grond zou erlangen, was den heer Kerdijk uiterst pijnlijk. Na rijpe overweging trok hij zijn sollicitatie in, aan deu Mmister schrijvende, dat hij kwaad willigen geen reden wilde geven om een schijn van verdenking te kunnen laden op zich, ahof h'u bij zijn ijveren gedurende «Ie laatste jaren gedreven zou zijn door stoffelijk eigenbelang, waarom hij het besluit tot intrekking nam èu voor zijn eigen eer èn voor do eer der richting, waai toe hij behoort. Volgens een telegram uit New-York zal een verstoring van den dampkring op deu At!. Oceaan, in hevigheid toenemende, tus'-chen 8 en '10 dezer zich doen gevoelen op de Bntsche en Fiansche kusten en eenigszins op de kusten van Spanje en Noorwegen. Vóór en gedurende dien tijd zal men stormvlagen hebben uit het zuidoosten, krimpen'2f. tot?, het noordwesten met regen «eu sneeuw in het uooiilelykst ge-

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2