Hïïülïïüiïï HïïHÏÏï van Maandag 11 April 1881. Biiileiilaiiiisc'ie Bericjilej. li ««ELAND. De hei tog van Argyll heeft zijn ontslag ge nomen, wegens verschil van zienswijze over zekere punten der leische landbill, Lord Kirnbtirley vei klaarde eergisteren in het Hoogerhuis, dat de Britsche commissarissen in de Transvaal in last hadden, het straffen der moordenaars van de oversten Elliot en Bai bei- te bewerkstelligen en de eigendomsrechten van de loyaal gebleven Ti ansva i Lelie bewoners, hetzij Britten of Hollandeis, te beschermen. De Times deelt eene depêche uit Durban van eergister mede, volgens welke de Boeren de vredesvoorwaarden dagelijks schenden. Zij plunderen den eigendom der loyaal geblevenen en weigeren de teruggave der huizen aan de pachters. Het land verkeert iu eene chronische regeeringloosheicl. flicks*Beach kondigde in het Lagerhuis eene motie aan, dat de politiek tegenover de Transvaal, teiwijl zij kostbare menschenlevens heeft gekost, het gezag der Kroon niet heeft gered, dat zij gevai en voor de toekomstige rust van Zuid-Afrika inhoudt, en dat zij iu gebreke is gebleven de verplichtingen te vervullen, die tegenover de Europeesche kolonisten en inboor lingen zijn aanvaard. Lawson kondigde aan, dat hij daarop een amendement zal indienen, dut liet Huis over tuigd van het schadelijke voor EngeUwds belangen vau een vooitzetting van den oorlog niet de Boeren, met voldoening de vreedzame schikking ziet. Op Gladstone's vraag zegt Beacli, dat hij geen vasten dag voor de motie kan bepalen. In het Lagerhuis zeido Dilke, iu antwoord up een paar viagen, dat het onwaar is, dat de Porte troepen van Egypte zou hebben ver langd; vei der dat Frankryk verklaard heeft met zijn militaire operatie op de grenzen van Tunis bestraffing der stammen teu doel te hebben, en aau den Bey te hebben veizekerd, dat, in geval het overschrijden der grenzen noodig was, dit geschiedde ais vriend en bond genoot van den Bey. - Gladstone deelde mede, dat Argyll wegens verschil v()o gevoelen over enkele bepalingen van de lei sche Landwet zijn ontslag had genomen. Beaconsfields toestand blijft zorgwekkend het asthma veroorzaakt hem hevige benauwd heden. In het graafschap Mayo hebben weer wanordelijkheden plaats gehad bij gelegenheid van de verdrijving vau een pachter. De politie gaf vuur op de menigte, twee jonge meisjes werden gedood. Uit Moskou is dd. 7 dezer het volgende particulier telegram naar Londen geseind In het dorpje Sabliuo, aan de spoorlijn naar Moskou, is eergisteren nacht de oudste zoon van den oudsten broeder des overleden Keizers grootvorst Nikolaas Konstantinowitschdoor een kapitein en twee luitenants gearresteerd en terstond naar een nabij Petersburg gelegen kasteel van zijn vader overgebracht. De groot- vorst, die voor eenige jaren wegens een diefstal van diamanten erg in opspraak kwam, moet thans verdacht -worden van politieke intriges ten 'gunste van zyn vader, grootvorst Konstantyn. Of deze van de zaak af weet, is nog niet bekend. RUSLAND. In, hét proces .tegen Bussakoff bracht Jeliaboff ,8èr protest ter" sprake tegen de bevoegdheid Vau het gerechtshof, daar du rechter partij tegelijk was. Hij verlangde een volksrechtbank. De president liet het besluit van hetgeieehtshof voorlezen, dat op grond der aitikeleu 1031 en 600 van de procesorde dit protest als ongegrond en niet-ontvankehjk verwerpt. Op de vraag naar zijn beroep verklaarde Jeliaboff' dat aan de zaak des volks zijn gauseh bestaan was gewijd. Bij 't getuigenverhoor verlangde tiij dagvaarding van twee door hem aangewezen getuigen. Het hof weigerde, daar die beide getuige» wegens dezelfde zaak gesechtelijk ver volgd werden, waarover Jeliaboff hun vei hoor vei langde. De wet toch vergunde huu iu zulk eeu geval getuigenis te weigeieu. Het getuigeuis van den gestoi ven Goldenberg zou worden voorgelezen. Volgens particuliere berichten uit Rusland zou Cznar Alexander HI tegen het Russische Paasehleest, 30 April, zijn volk met eeu con stitutie begiftigen. Op de jaarmarkt to Molokowo, in Azi atisch Ruslandheeft eeu grnote menigte op gewonden, halfdroukeo boeren al de Europeesche kooplieden aaugevallen en op allerlei wyzen mishandeld. Het huis vau den geestelyke werd geheel vernield. Het aantal slachtoffeis is nog niet bekend. De Europeanen worden door het volk als de moordenaars van den Czaar beschouwd, ia de geheele streek heerscht groote opgewon denheid. Men heeft er rytuigen aangehouden waai vau de paarden schelletjes droegen, omdat men daatin eeu teeken van vreugde zag. Het volk, dat bijeengeroepen was oin deu eed van trouw aan den nieuwen Keizer af te leggen begieep die plechtigheid verkeerd en meende, dat de lijfeigenschap weer ingevoerd werd. Koitoin, de verwanïug is algemeen, en in plaats van beter, woidt de toestand gedurig erger. FRANK R IJ K. De indirecte belastingen hebben geduieude de maand Maait 14Vs rniUioeu fis. boveu de lamiug opgebracht. Eergisler zijn te Bona 2500 man Fransche troepen ontscheept. De Kioumtrs hebben een aantal Belgische werklieden in de steengroeven van Ghardemaou, die zy voor Frausehen hielden} verdreven. Wat er ook van de Fransctïen gezegd wordt, dit moet men hun ter eere nageven, dat zij een der eersten zyn op het gebied der lief dadigheid. Er is geen ïamp gebeurd, ia welk land ook, of zij doen oproepingen in de dag bladen om de ongelukkigen te on dei steunen en nooit blijft deze oproeping onbeantwoord. Zoo hebben zij ook nu weder inschrijvingen geopend voor de ongelukkigen die bij de aaidoevingop Chios 'alles verloren en reeds worden van ver schillende kanten de bijdrageu gezondeu. Ook voor de slachtoffers van den watersnood in Spanje worden pogingen aangewend om hun 1st te verlichten, terwijl zij leeds een aanzienlijk bedrag naar Nizza zonden om de achtergebleven betrekkingen van de ougelukkigeu die bij 'den braud in den schouwburg omkwamen, te steunen. ITALIË De Diritto meldt, dat de Minister-president Cairoli eergister het ontslag van "het kabinet aaa Z. ,M. heeft aangeboden. De Koning heeft verklaard, dat Cairoii zijne beslissing moet afwachten. De Minister Depretis verklaarde eergister ia de Kamer van Afgevaardigden, by zyue beantwoording vau den heer Sella, dat dieas getuigenis ten guuste vau Frankryk overbodig was. sGaen onzer, zeide de Minister, kan ver geten hebben de erkentelijkheid en dankbaar heid, die wij aau eene natie verschuldigd zyn, die het gebeente barer strijders op onze slacht- velden achterliet." Algemeen verdeelt men de 192 stemmen der meerderheid, bij de stemming in de Kamer op eergisler, als volgt123 stemmen der rechter zijde, 47 der groepen Orispi en Nicoteia en 22 van het centrum. Er zijn pantserschepen van Spez/.ia naar Gacia gezondeu zoudei- dat verdere iu-»trucliöu zijn verstiekt. Geruchten omtrent plannen, die men op Tripoli zou hebben, worden tegen gesproken. GRIEKENLAND. Du gezanten der groote mogendheden hebben zich eergister namiddag te 5 uren naar den Minister Koutnuundouros begeven en isalsto'en de identieke nota voorgelezen, waariu by de Grieksehe Regeering wordt aangedrongen het laatste voorstel der Porte aan te nemen, Bij aanneming beloven de mogendheden nauwgezet aan de uitvoering de hand te zullen houden, maar in geval van weigering zal Giiek-nland aau zijn lot wordeu onvergelaten. De Minister Kounioundouros heeft geantwoord dat de Regee ring het voorste! zorgvuldig zal overwegen en, na rijp beraad, haar antwoord zoo spoedig mogelijk zal geven. O O S T E N R IJ K. Hongarije is weder door een vreeselijken watersnood geteisterd. De Tnciss en haar zy- takken zijn zoo hoog gewassen, dat op ver schillende "^punten de dijken bezweken zijn'en sommige stieken geheel onder water staan. Szegedin wordt ernstig bedreigdmen vreest dat het water, 774 centimeter, daar nog hooger dan iu 1879 zal stijgen toen het 806 centimeter was. Er zyn maatregelen tot versterking der dijken genomen; de militaire macht is daartoe aau het werk gesteld. Het weder is zeer on gunstig; de aauhoudeude zwate regens ver- hoogeu het gevaar. DUITSCHLAND, Volgens de Nordd. Allg. Z cituhg heeft de Oberpresident der Rijnprovincie, namens het Ministerie, aan liet Domkapittel te Trier op da kennisgeving der verkiezing van een kapittel vicaris ten antwoord gezonden, dat de gekozene (dr. Lorenzi) iu die betrekking niet van staats wege wordt.toegelaten. AMERIKA. In de afgeloopen week hadden in vel# steden der Unie de gemeenteraadsverkiezingen plaats, die meerendeels uitvieiea ten gunste der democratendaar vele republikeinen zeiven ontevreden zyn over de knoeierijen hunner aan hangers. Onder de grootere steden gaven een meerderheid aan de democraten Milwaukee, Columbus, Cincinnati en Chicago, waar d# anders nog ai invloedrijke socialisten ditmaal niets ^vermochten. St. Louis gaf een meerder heid aan de republikeinen. De Keizer van Brazilië herdacht eergis teren zyn 50jarig Keizerschap. Op 5 jarigen leeftijd werd hij onder regentschap tot die hooge waardigheid verheven. SCHU2DAAI, 9 April 1881. Eeu particulier telegram uit Londen aan de N. 12. Ct. luidt: Waarschijnlijk zal lord Carlingford Argyll opvolgen."

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 5