Biinenlandselie Berichten. F It A N K It IJ K. De voorstelling die Patti gaf in het Trocadero voor de slachtoffers van de ramp te Nizza, heeft 70.000 fr. opgebracht. iïEKIKi, In het Centraal-Park te New-Yorkzal door toedoen der aldaar wonende Duitschers een standbeeld van Beethoven verryzen SCHIEDAM, 12 April 1881. Door den heer L. H. Viruly van Keenenbnrg, dezer dagen te Delft overledenis aan de Hervormde gemeente alhier gelegateerd een som van f3000 vrij van successierecht. In deo zorgwekkenden toestand van den heer P. J. Van Leeuwen, pastoor der O. L. V. Kerk alhier meende men gisteren eeDige teekenen waar te nemen die uitzicht gaven op beterschap; deze aanvankelijk gunstige wending der ziekte mocht echter niet lang aan houden, daar de toestand van den lijder heden van dien aard is, dat er weinig hoop op zijn behoud bestaat. Gisterenmorgen, toen de bouwman H. M. Den Held een vonder naar zyn land in de- Keilen had gebracht en met zijn kar en paard op den Groenendijk was, werd het paard wat al te dartel en kon Den Held, die er naast liep, het moeilijk bijhouden het gevolg daarvan was dat hij viel en onder de kar terecht kwam, waarna het eene wiel hen over de borst giDg en hem eenige ribben werden gebroken, terwijl een ander-over den buik liep zoodat hij inwen dig zwaar gekwetst naar zijn woning aan den Botterdamschen Dijk vervoerd werd. De heer W. Van der Sman verleende spoedig heelkun dige hulp. Naar wij vernemen is de toestand van Den Held hoogst bedenkelijk. Heden morgen werd Theod. Peitsman door een met gist beladen handwagen, bestuurd door C. De Wolf, gistknecht bij de firma Niedfeld Co. alhier, bij het afrijden van de Ooievaarsbrug omvergeworpen en ging de wagen over een zyner beenen, met het ongelukkig gevolg dat dit gebroken en verbrijzeld werd. Peitsman is met een handwagen naar zijn woning in de ICreupelstraat vervoerd. Zekere zich noemende Schiltmans, oud naar gissing 26 jaren, heeft op 3 Maart zijn intrek genomen in het kosthuis van Cambrink in de Noordmolenstraat alhier, zeggende van 's-Bosch te komen, en dat hij den volgenden 1 dag aan het station Schiedam als telegraphist in dienst moest treden. Dinsdag is hij 's morgens vertrokken zonder terug te keeren, terwijl na lijn vertrek uit een ongesloten kist van een medekostganger werd vermist een beursje, inhou dende '1 tienguldenstuk en '16 rijksdaalders, en een portomonnaie, inhoudende een gulden klein geld, 4 guldens en 4 rijksdaalders. Naar wij vernemen is ook door dè politie te Delfshaven een persoon gesignaleerd, die beschuldigd wordt van diefstal te hebben ge pleegd en wiens signalement veel overeenkomst heeft met bovengenoemden zich noemenden Schiltmans. In het Zaterdagavond verschenen R. Nbl. van 11 dezer lezen wijEerst heden wordt de nieuwe stoomtramweg op DelfshaveD geopend en nu reeds meent men reden te hebben om de voorspellingen omtrent gevaar voor de gewone voertuigen bewaarheid te achten. Geluk kig is de stoomtiam in ons land niet nieuw meer, tervvyl men nergens hoort dat met dit piakViMib en handig middel van vervoer meer ongelukken vooi komen dan met andere voer tuigen. demand uit Schiedam heriuneit o. a. aan de vnoi spelling vau den heer Vii uly iu den - gemeentel uad allnei. j>Di iemnal zullen de paarden dep tram rustig passeeran en de vierde maal spiingen ze met ,het rijtuig in 't water" had deze gezegd. Het omgekeerde van die voorspel ling zou misschien wel wat waarschijnlijker klinken, maar ook dan komt het ons overdreven voor. TJit Delfshaven wordt gemeld: De stoomtram doet aanvankelijk uitstekende zaken. Zaterdag werden er 1500 personen ver voerd en Zondag naar gissing vijfmaal zooveel drie wagens waren tot laat in den avond over vol -eu misschien evenveel tramlustigen wan delden naar Delfshaven of van daar terug, omdat zij het wachten moe werden. Jammer dus dat nog geen tweede locomotief gereed was, wat volgens goede informatie spoedig het geval zal zijn. Koffiehuishouders, sigarenhandelaars enz. heb ben twee beste dagen gehad en heel Delfshaven is door den vroolijke stoomtram opgefleurd. Aan de directie wordt tot bevordering der orde en der geiegelde inning der gelden in over weging gegevenop drukke dagen alleen per sonen in de wagens toe te laten die zich vooraf van een kaartje hebben voorzien. In «Belvédère" is wel een hoekje te vinden voor de afgifte en aan den Westersingel kau desnoods een personenwagen daarvoor aanvankelijk dienen. Nog kan het nuttig zijn te weten, dat de laatste rit van Delfshaven voordeeliger zou zyn geweest, wanneer niet verscheidene personen op andere wijze waren vertrokkenomdat hun was ge zegd dat de tramvan Rotterdam terug komende, niet meer zou vertrekken; het was dan ook over tienen. Met den extra-laatsten rit vertrokken toch nog een twintig personen, terwijl de drie wagens flink bezet omstreeks elf uur van Rotterdam terugkwamen. Naar men mededeelt hebben aan de fabriek der heeren Cristie, Nolet en De Kuyper te Delfshaven Zaterdag de laatste twintig smeden gedaan gekregen, zoodat de fabriek waar een maal honderden voor zich en hun gezin het brood verdienden, thans gesloten is, De verkiezing van hoofd-ingelanden en hoofd-ingeianden-plaatsvervangersvaaSchieland, op den 7den dezer maand gehouden, heeft den navolgenden uitslag opgeleverd: In het 1ste district ziju gekozen: de heer P. Visser'tot hoofd-iugelaud en de heer A, "Voorwinden tot hoofd-iugeland-plaatsvervanger. In het 2de district: de heer Mr. A. A. Gevers Deynoot tot hooHI-iugeland en de heeren A. Buijs en H. Van Alpheu tot hoofd-ingelanden- piaatsvervangeis, laatstgenoemde in plaats van wjjlen deo heer B. Van Alpheu. Iu het 3de district: de heer K. Achterbeig tot hoofd-ingeland en de heer E. tloogend'yk Ai. tot tioofd-ingeland- plaatsvervauger. In het 4de disinet: de lieer K. Vau der ïooreu Kzu. tot boofd-mgeland en de heer II M. Van der Haak tot hoofd-ingeland- plaatsvervaoger. Door deu Koning is dezer dagen de jaar- lijksche giatie of afslag aan gevangenen iu het tuchthuis te Leeuwaiden veileend. Aan 6 is geheele kwijtschelding, van hun nog overigen straftijd toegekend; vooits hebben afslag be komen: 7 ieder voor zes waanden en 30 ieder voor ilt ie maanden.' De Keizer van Rusland heeft aan Z M. den Koning het prootkiuis der inde van St. Wladiinir geschonken. Ditondeischeidwgsleeken zal* aim Z. M. overhandigd worden door, bet buitengewoon gezantschap, hetwelk in Den Haag is aangekomen om oificieel kennis Ie geven van de tioonsbestijging van Keizer Alexander 111. Door bet Russisch gezantschap, dat Zater dag, begeleid door den lieer Hei man Ten Kate, de tentoonstelling vun oude kunst te 's Hage bezocht, is ten behoeve der wateisnoodlijdeuden een aanzienlijke gilt aan de commissie voor genoemde tentoonstelling toegezonden. i Dóór bel hoofdconitlé vau het Roade Kruis is sedert de opgave ia de Staatscourant van 5 dezer ontvangen t 491.32, Be heer des Amorie van der Hoeven, lid van de Twéede Kamer voor Breda, heeft bij de aigemeene beraadslagingen over de rentebelasting tot bestrijding van dit ontwerp o. a. aangevoerd, dat er nog geen 3 pet. juiste aangifte voor die belasting zouden inkomen; in Leiden zou die verhouding, volgens de in lichtingen hem door een «geacht ingezetene" verstrekt, nog ongunstiger zijn. De burgemeester van Leiden is in de Donderdag gehouden ver gadering van den gemeenteraad tegen die bewering opgekomen, die een onverdiende smet werpt op Leidens burgerij. Hij verklaarde, als voorzitter van het dagelijks bestuur den indruk gekiegen te hebben, dat al hadden er enkele onjuiste opgaven plaats gehad, verreweg de meeste belastingschuldigen er naar gestreefd hadden hun belastbaar inkomen zoo zuiver mogelijk aan te geven. Da stearine-kaarsenfabriek te Gouda ver werkte gedurende 18S0 ongeveer 8 millioen kilogr. grondstoffennimmer werd zulk een hoog cijfer bereikt. Op 19 en 20 dezer zal de vereeniging van gyumastiek-onderwijs in Nederland te Til burg hate jaarlijksche vergadering houden., Dj voorjaarsvergadering der Zuid-floliand- sche Gymnastiek Onderwijzersvereeniging zal den 23 en 24 April te Gouda plaats hebben. Het 245-jarig bestaan der Utrechtsche Universiteit zal dit jaar gevierd worden van 26 Juni tot 1 Juli. Een particulier telegram uit Londen aan de N. JR. Ct. luidt ToeD Zaterdag te Northampton de uitslag der stemming bleek, dat Bradlaugh met 132stemmen herkozen was, heerschte er groote opgewonden heid. Er was een groote politiemacht bijeen, doch hare ,hulp behoefde niet gerequireerd te worden. Loid Beaconsfield's toestand blijft onveran derd de zwakte van den zieke is groot en de toestand daarom gevaarl'yk. De Observer zegt,dat het Engelsche gou vernement wel genegen is aan de muntcon- ferentie deel te nemenmaar het weigert onvoorwaardelijk de besluiten der conferentie als in eenig opzicht blindend voor Engeland te beschouwen. Een paiticuüer telegram uit Petersburg aan dé N. R. Ct. luidt: lk verneem dat Griekenland genegen is de vooistelien, door Turkije gedaan, aap te nemen, wanneer de Mogendheden de naleving er van waarborgen. De lieer Lion Cachet wijst er in de Standaard op, dat reeds een adres verzonden werd aan de Transvnalsche Republiek dour Patrimonium, waaronder achtduizend handtee- keningen zijn geplaatst. Daarom gaat het niet aau in het adies van Prof. Halting te spreken over het NederlanJsche volk, dat zich gedurende den oorlog zou onthouden hebben vnu het zenden van een adies. Die achtduizend onder- teekenaais van het adies vau JPatrimonium tellen toch zeker ook wel mede, waar sprake is van het Nedei laudsche volk. Met eene bescheidenheid, die veer ge waardeerd verdient te worden, hebben eeu vijftiental ingezetenen van Winterswijk een* circulaire verspreid, wnaiin zij den wensch uiten, dat invloedrijke mannen eene oproeping aau het Nedeilnndscbe volk zullen richten, trt herdenking van i!e afzwoimg van Pnilips II als souveiein der Nedet lauden, welk feit op 26 Juli plaats haa. Ylaardlngen. Van de beugvisscherij is een schip binnen gekomen met 4 ton zouteviscb, 460 levende kabeljauwen it f 1.20 per kop '13 botten ii f4,50 per stuk en 40 snees schelviscb a f1175 per snees. -

Schiedamsche Courant | 1881 | | pagina 2